czwartek, 23 czerwca 2022

Synowie Bacha w Narodowym Forum Muzyki /zapowiedź/

26 czerwca o 18.00 będzie niepowtarzalna okazja wysłuchania kompozycji synów Jana Sebastiana Bacha: Carla Philippa Emanuela i Johanna Christiana. Na pianoforte zagra Kristian Bezuidenhout, który poprowadzi również Wrocławską Orkiestrę Barokową.

Kristian Bezuidenhout / fot. Marco Borggreve

Johann Sebastian Bach bez wątpienia należy do grona muzycznych geniuszy wszech czasów. Mistrzowskie umiejętności w zakresie komponowania oraz pełna kunsztu twórczość, jaką po sobie pozostawił, sprawiły, że dla wielu stał się wzorem i źródłem inspiracji. Swoją wiedzę oraz zamiłowanie do muzyki przekazał także synom: Carlowi Philippowi Emanuelowi oraz Johannowi Christianowi. Z biegiem czasu stali się oni ważnymi kompozytorami o zindywidualizowanym stylu.

Carl Philipp Emanuel Bach (portret autorstwa Johanna Philippa Bacha, 1780, fot. Wikipedia

Koncert z udziałem Kristiana Bezuidenhouta w roli solisty, a zarazem prowadzącego Wrocławską Orkiestrę Barokową, rozpocznie Symfonia G-dur Carla Philippa Emanuela Bacha, do którego przylgnęły określenia „Bach berliński” i  „Bach hamburski”. Był on wirtuozem instrumentów klawiszowych, toteż w jego spuściźnie wokół nich skoncentrowanej w szczególny sposób zaobserwować można wykształcony w Niemczech w osiemnastym wieku empfindsamer stil – styl sentymentalny, zwany stylem wzmożonej uczuciowości. Usłyszymy także koncerty fortepianowe tego samego twórcy – Koncert fortepianowy d-moll oraz Koncert fortepianowy C-dur. Carl Philipp Emanuel Bach spełniał się również jako teoretyk. Jego traktat o prawdziwej sztuce gry na instrumentach klawiszowych z 1753 roku – Versuch über die wahre Art das Clavier zu spielen – ma ogromną wartość, tak merytoryczną, jak i praktyczną.

Johann Christian Bach, portret pędzla Thomasa Gainsborough z 1776, fot. Wikipedia

Johann Christian – „Bach londyński” – zapisał się z kolei na kartach historii jako jeden z najbardziej wszechstronnych kompozytorów swych czasów, a jego twórczość wywarła silny wpływ na muzykę Wolfganga Amadeusa Mozarta. Podczas koncertu muzycy przybliżą żywiołową i niezwykle efektowną Sinfonię g-moll op. 6 nr 6 jego autorstwa, noszącą znamiona stylu sturm und drang (burzy i naporu), którego reprezentantami w historii muzyki byli m.in. wspomniany C.Ph.E. Bach oraz Joseph Haydn.

Kristian Bezuidenhout zagra na kopii instrumentu Walter & Sohn z ok. 1805 r., zbudowanej przez Paula McNulty’ego.

informacja prasowa

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

21. MDAG – kto odwiedzi nas we Wrocławiu?

Wrocławska edycja 21. Millennium Docs Against Gravity to nie tylko seanse filmowe, ale też spotkania z osobami tworzącymi kino dokumentalne....

Popularne posty