Przełomowe produkcje wszech czasów, filmy-legendy i najważniejsze dzieła powstałe nad Wisłą – najbliższe miesiące w Kinie Nowe Horyzonty to jeszcze więcej klasyki, którą wrocławskiej publiczności przybliżą dwa wyjątkowe przeglądy rozpoczynające się pod koniec lutego: Krótka historia polskiego kina oraz Dziesiątka Spoiler Mastera.
Krótka historia polskiego kina
Kino Nowe Horyzonty wspólnie ze Stowarzyszeniem Kin Studyjnych zaprasza na wyjątkowy przegląd prezentujący klasykę polskiej kinematografii: od filmów kluczowych dla szkoły polskiej lat 50. i 60. przez megaprodukcje lat 70., po kino moralnego niepokoju lat 80.
Przez pryzmat filmowych historii uczestnicy spotkań poznają zarówno kolejne prądy artystyczne, jak i obraz rzeczywistości społeczno-ekonomicznej i produkcyjnej polskiego kina. Jak zmieniała się wrażliwość filmowców? Czy czerpali oni ze światowego kina i tworzyli nową jakość? Przegląd jest przy tym unikatową okazją, by przypomnieć sobie najważniejsze dzieł powstałe nad Wisłą poddane cyfrowej rekonstrukcji.
"Popiół i diament", reż. Andrzej Wajdy |
Wydarzenie rozpocznie się w poniedziałek 20 lutego seansem „Popiołu i diamentu” Andrzeja Wajdy, który zapisał się w historii polskiej kultury i światowego kina jako film ikoniczny dla Szkoły Polskiej oraz symbol narodowej kinematografii. W programie przeglądu znalazły się też między innymi „Barwy ochronne” w reżyserii Krzysztofa Zanussiego – jedno z czołowych dzieł „kina moralnego niepokoju” epoki gierkowskiej – czy docenione na międzynarodowych festiwalach „Sanatorium pod klepsydrą” Wojciecha Jerzego Hasa będące adaptacją surrealistycznej prozy Brunona Schulza. Wszystkim seansom towarzyszyć będą krótkie wykłady wideo wprowadzające w tematykę dzieła i osadzające go w szerszym kontekście.
Dziesiątka Spoiler Mastera
Kino Nowe Horyzonty wspólnie z Michałem Oleszczykiem, krytykiem filmowym i autorem podcastu Spoiler Master, zaprasza na pokazy wybranych przez niego dziesięciu filmów wszech czasów. Lista ta wieńczy szerszy projekt Michała Oleszczyka przybliżający sto filmów, które kocha całym sercem. Popularność cyklu przerosła oczekiwania, a ostatni odcinek podcastu z ujawnioną „dziesiątką wszech czasów”, spotkał się z niesamowitym zainteresowaniem i ciepłym przyjęciem. Teraz pojawia się okazja, by wspomniane arcydzieła zobaczyć w Kinie Nowe Horyzonty.
"Światła wielkiego miasta", Charles Chaplin |
Przegląd Dziesiątka Spoiler Mastera rozpocznie się w piątek 24 lutego – tematem przewodnim pierwszego spotkania będą nieme komedie i wielkie gwiazdy niemego kina. Na wielkim ekranie zagoszczą blisko stuletnie produkcje: „Młody Sherlock Holmes” Bustera Keatona oraz „Światła wielkiego miasta” Charliego Chaplina określane arcydziełem slapsticku i melodramatu w jednym. W programie znalazł się również „Blue Velvet”: perła amerykańskiego surrealizmu naiwnego, a zarazem jedno z najlepszych film Davida Lyncha. W ramach przeglądu przypomniana zostanie też „Cienka Czerwona Linia” Terrence’a Mallicka oraz „Atalanta” Jeana Vigo będącą jednym z najpiękniejszych spojrzeń na miłość w historii kina – i ulubionym filmem Michała Oleszczyka.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz