Koncert, który odbędzie się 3 marca 2023 o 19.00 w Narodowym Forum Muzyki w wykonaniu NFM Filharmonii Wrocławskiej pod dyrekcją maestra Lawrence’a Fostera, wypełnią dzieła wielkich artystów urodzonych w XIX wieku – Beli Bartóka, uważanego za największego obok Liszta kompozytora węgierskiego, oraz jednego z najbardziej wpływowych twórców epoki romantyzmu – Roberta Schumanna.
Lawrence Foster / fot. Konrad Ćwik |
Tańce rumuńskie bez wątpienia stanowią jeden z istotniejszych punktów w dorobku artystycznym Beli Bartóka. Kompozytor zapisał się na kartach historii także jako badacz muzyki ludowej oraz prekursor etnografii muzycznej. Przełom w jego życiu nastąpił w 1904 roku, w momencie gdy jako młodzieniec po raz pierwszy usłyszał autentyczną węgierską muzykę ludową. W kolejnych latach skoncentrował się na stworzeniu systemu gromadzenia i analizowania muzyki ludowej z całego świata. Nic dziwnego więc, że owa dziedzina nauki wpłynęła bezpośrednio na jego język kompozytorski. II Koncert skrzypcowy powstał z kolei u schyłku życia twórcy. Utwór uważa się za niezwykle wymagające technicznie arcydzieło literatury skrzypcowej. Bartók partię solisty potraktował nie w sposób wiodący, a jako część całościowej struktury symfonicznej. Podczas koncertu wykona ją mołdawska skrzypaczka Alexandra Conunova.
„[II] Symfonię pisałem w grudniu 1845 roku jeszcze na wpół chory; przypuszczam, że to musi się w niej słyszeć. Dopiero w ostatniej części poczułem się lepiej…” – podkreślał w jednym z listów Robert Schumann. Trudno uwierzyć w słowa kompozytora, zważywszy na finalną, niezwykle efektowną postać dzieła. W nim to Schumann zwrócił się w stronę wielkich poprzedników swego fachu – Johanna Sebastiana Bacha i Ludwiga van Beethovena – nawiązując do ich twórczości. Prawykonanie II Symfonii C-dur op. 61 odbyło się w lipskim Gewandhausie w listopadzie 1846 roku. Orkiestrą dyrygował wówczas Felix Mendelssohn Bartholdy.
Program:
B. Bartók Tańce rumuńskie (wersja orkiestrowa z instrumentami dętymi); II Koncert skrzypcowy BB 117
***
R. Schumann II Symfonia C-dur op. 61
Przed koncertem zapraszamy na spotkanie z panią Zofią Owińską (godz. 18.00, foyer-1).
Wykonawcy:
Lawrence Foster – dyrygent
Alexandra Conunova – skrzypce
informacja prasowa
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz