poniedziałek, 20 lutego 2023

Wydarzenia w Muzeum Narodowym we Wrocławiu i oddziałach 20–26.02.2023

 Od dzisiaj w Muzeum Narodowym we Wrocławiu - różne atrakcje, m. in. zajęcia dla dzieci podczas ferii, warsztaty plastyczne, wykład dr. Dariusza Galewskiego w ramach cyklu „Kurs historii sztuki”, oprowadzanie kuratorskie na pożegnanie wystawy "Wiwat Muzeum!"

Jan Fyt (?), Ptasia śpiżarnia z kotem, 1652, fot. materiały prasowe

Muzeum Narodowe we Wrocławiu

22.02, g. 12:00 i 14:00 

Sokolim okiem, czyli jak być spostrzegawczym? – zajęcia edukacyjne Grzegorza Wojturskiego dla dzieci w wieku 5–12 lat w ramach cyklu „Wiwat ferie! Wiwat Muzeum!”

Podczas spotkania na wystawie „Wiwat Muzeum!” uczestnicy będą mieli okazję sprawdzić swoją zdolność szybkiego dostrzegania szczegółów w fotografiach obrazkach, wzorach dekorujących naczynia czy na rysunkach. Przy okazji odkryją różne ciekawostki ukryte w obrazach i dekoracjach. Uczestnicy zajęć zdobywać będą sprawność „sokolego oka”.

Bilety w cenie 5 zł

Zapisy: edukacja@mnwr.pl lub 71 372 51 48

Miejsce: Muzeum Narodowego we Wrocławiu


24.02, g. 12:00 i 14:00 

Śladami zwierząt przez „Wiwat Muzeum!” – zajęcia edukacyjne Karoliny Rzepki dla dzieci w wieku 5–12 lat w ramach cyklu „Wiwat ferie! Wiwat Muzeum!”

Na wystawie czasowej „Wiwat Muzeum!” można znaleźć wszystko. No, może prawie wszystko! Na pewno są tu portrety, martwe natury, pejzaże, rzeźby, detale architektoniczne, ceramika, elementy garderoby, a nawet konewka czy krople porannej rosy. Czy jest tam jeszcze miejsce na jakieś zwierzaki? Ależ oczywiście – w wielu salach są nawet niezbędne!

Bilety w cenie 5 zł

Zapisy: edukacja@mnwr.pl lub 71 372 51 48

Miejsce: Muzeum Narodowego we Wrocławiu


25.02, g. 11:00

Coś śmiesznego. Warsztaty plastyczne Olgi Budzan dla dzieci w wieku 5–12 lat, wydarzenie towarzyszące wystawie „Wiwat Muzeum!”

Sztuka może nas zadziwić, zasmucić, ale i rozśmieszyć. Śmieszna może być mina, poza i sytuacja. Podczas warsztatów będzie można przyjrzeć się obrazom i rzeźbom prezentowanym na wystawie „Wiwat Muzeum!” oraz spróbować własnych sił w stworzeniu własnej zabawnej pracy plastycznej inspirowanej twórczością rzeźbiarza amatora Stanisława Suchockiego.

Bilety w cenie 5 zł

Zapisy: edukacja@mnwr.pl lub 71 372 51 48

Miejsce: Muzeum Narodowego we Wrocławiu

26.02, g. 11:00

Sztuka baroku. Wykład dr. Dariusza Galewskiego w ramach cyklu „Kurs historii sztuki”

W czym tkwi sedno pojęcia barok? Czy jest to jednolity styl, czy raczej różne jego gatunki spełniające pewne szczególne zasady? Obfitość przesada w strukturze kompozycyjnej dzieł, ale również ich zdynamizowanie i wyzwolenie z ograniczeń linii i konturu w stronę nieokiełznanej plamy barwnej, to tylko niektóre z ważnych cech baroku. Prelegent przedstawi najważniejsze i najznakomitsze dzieła sztuki tej epoki. Omówione zostaną przykłady architektury sakralnej i świeckiej, malarstwa, rzeźby oraz rzemiosła artystycznego. Podczas spotkania zaprezentowane zostaną dzieła takich artystów jak P. P. Rubens, Rembrandt, F. Zurbaran, D. Velazquez, G. Bernini, F. Borromini, G. Guarini, B. Neumann i wielu innych.

Bilety w cenie 10 zł

Miejsce: Muzeum Narodowego we Wrocławiu


26.02, g. 13:00

„Wiwat Muzeum!” – oprowadzanie kuratorskie na pożegnanie wystawy. Prowadzenie: zespół edukatorów muzealnych MNWr

To będzie ostatnie już spotkanie na wystawie „Wiwat Muzeum!”. Idąc tropem haseł poszczególnych części wystawy: Czas zatrzymany, Przemiany, Poruszenie, Detal, Uratuj mnie, Do dzieła!, Śmiech, kuratorzy opowiadać będą m.in. o tym, jaka jest rola muzeum we współczesnym świecie. W niecodziennych kontekstach zostaną zaprezentowane: rzeźba średniowieczna i współczesna, malarstwo nowożytne i współczesne, sztuka ludowa oraz rzemiosło artystyczne.

Wstęp z biletem na wystawy czasowe

Zapisy: edukacja@mnwr.pl lub 71 372 51 48

Miejsce: Muzeum Narodowego we Wrocławiu


Tadeusz Kościuszko, fragm. Panoramy Racławickiej, fot. Barbara Lekarczyk-Cisek


Muzeum „Panorama Racławicka”


21.02, g. 9:15

Ferie z Panoramą – edukacyjny spacer dla dzieci, prowadzenie: Izabela Trembałowicz-Chęć

Uczestnicy spotkania w Panoramie Racławickiej będą mogli przed wejściem na platformę widokową zapoznać się z okolicznościami powstania malowidła, przybliżone zostaną sylwetki jego głównych bohaterów oraz anegdoty wiele mówiące o charakterze twórców. Dzieci obejrzą też jeden z filmów edukacyjnych w Małej Rotundzie, na koniec zaś udadzą się na seans w Dużej Rotundzie.

Wstęp z biletem rodzinnym do PR

Zapisy: edukacja@mnwr.pl lub 71 372 51 48

Miejsce: Muzeum „Panorama Racławicka”


Muzeum Etnograficzne

Dzieciątko Jezus z Pragi, praca klasztorna, XIX w./ fot. Muzeum Etnograficzne


26.02, g. 12:00 

Papierowe śnieżynki – warsztaty rodzinne Pauliny Sucheckiej dla dzieci w wieku 5–12 lat, w ramach cyklu „ETNO w południe”

Gdy nawet mróz na oknach „nie maluje” śniegowych płatków, a i o te padające z chmur coraz trudniej – zabawimy się w kreowanie papierowych śnieżynek. Zapraszamy do muzeum na warsztaty wycinankarskie – prace uczestników spotkania przypomną o zimie jak z bajki.

Bilety w cenie 5 zł

Zapisy: edukacja@muzeumetnograficzne.pl lub 71 344 33 13 

Miejsce: Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu


Ewa Kuryluk. Białe fałdy czasu, fragm. wystawy, fot. Barbara Lekarczyk-Cisek


Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej


21.02, g. 11:00

Bestiarium, czyli jakie zwierzę w tobie drzemie? – warsztaty Agaty Iżykowskiej-Uszczyk dla rodzin z dziećmi w wieku 6–12 lat w ramach cyklu „Ferie w Pawilonie”

Kto jest silny jak lew? Kto ma sokole oko? A może są wśród nas osoby zwinne jak koty? Przyglądając się dziełom Jana Lebensteina, uczestnicy zastanowią się, co chcą im powiedzieć zwierzęco-ludzkie postacie uwiecznione na jego obrazach. A w części warsztatowej zrobią maski odpowiadające temu zwierzęciu, do którego – w ich mniemaniu – są najbardziej podobni.

Bilety w cenie 5 zł

Zapisy: edukacja.pawilon@mnwr.pl lub 71 712 71 81

Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej


22.02, g. 12:00

Wilhelm Sasnal – „Ślusarnia” – warsztaty dla dorosłych w ramach cyklu „Dozwolone od lat osiemnastu”, prowadzenie: Iwona Gołaj

Wilhelm Sasnal – rocznik 1972, malarz, rysownik, filmowiec – to artysta o światowej renomie. Jego „Ślusarnia”, zakupiona do kolekcji Muzeum Narodowego we Wrocławiu w 2013 roku, jest kolejnym dziełem miesiąca pokazywanym w Pawilonie Czterech Kopuł. Praca wykonana czarnym tuszem na arkuszu białego papieru o wymiarach 153 × 220 cm powstała podczas kilkumiesięcznego pobytu Wilhelma Sasnala w San Francisco. Widoczna w niej fascynacja tematyką industrialną pojawiła się już wcześniej w twórczości tego artysty – cyklu autobiograficznych obrazów „Mościce”. W trakcie warsztatów nie tylko uważnie przyjrzymy się „Ślusarni”, ale spróbujemy stworzyć własne rysunki w konwencji wzorowanej na tym dziele.

Bilety w cenie 10 zł

Zapisy: edukacja.pawilon@mnwr.pl lub 71 712 71 81

Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej


23.02, g. 11:00

Kocie towarzystwo. Warsztaty Agaty Iżykowskiej-Uszczyk dla rodzin z dziećmi w wieku 6–12 lat w ramach cyklu „Ferie w Pawilonie”

Pawilonowy kot wita zwiedzających z uśmiechem na pyszczku. Na uczestników warsztatów będą czekać opowieści o tym, co widział i słyszał, oraz o pozostałych 32 kotach, które stworzyła Grupa Luxus. Żeby nie czuł się samotnie jako jedyny kot-strażnik w muzeum, dzieci namalują mu zwierzęcych przyjaciół!

Bilety w cenie 5 zł

Zapisy: edukacja.pawilon@mnwr.pl lub 71 712 71 81

Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej


24.02, g. 16:00

O czwartej pod Kopułami. Oprowadzanie po wystawie kolekcji w Pawilonie Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej. Spotkanie w ramach cichych godzin dla osób wysoko wrażliwych

A może by tak zacząć weekend od spotkania ze sztuką? Pawilon Czterech Kopuł zaprasza na oprowadzanie po ekspozycji stałej prezentującej kolekcję sztuki polskiej II połowy XX i XXI wieku. Spotkanie zawsze o tej samej porze – w piątek o czwartej – pod Kopułami.

Wstęp z biletem na wystawę stałą

Zapisy: edukacja.pawilon@mnwr.pl lub 71 712 71 81

Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej


25.02, g. 12:30 

W świecie ruchomych gwiazd – warsztaty Eveliny Kachynskiej dla rodzin z dziećmi, z tłumaczeniem na język ukraiński. Wydarzenie w ramach cyklu „Radość ze sztuki”/ У світі рухомих зірок – Майстер-класи Евеліни Качинської українською мовою для сімей з дітьми. Подія в рамках циклу «Радість від мистецтва»

Kto z nas, będąc dzieckiem, nie marzył o lataniu wśród gwiazd, patrzeniu na ich mieniące się i migoczące kolory? Nocne niebo zawsze wydawało się być magiczne i nieskończone. W ramach lutowych zajęć uczestnicy poznają niezwykły świat gwiazd stworzonych przez Ottona Piene. Spróbujemy zrozumieć, jak one świecą i poruszają się na niebie i w nas samych. W części praktycznej zajmiemy się tworzeniem naszego własnego gwiaździstego nieba. Zapraszamy! / Хто з нас у дитинстві не мріяв літати серед зірок, дивлячись на їх мерехтливі та виблискуючі кольори? Нічне небо завжди здавалося чарівним і нескінченним. У рамках лютневих занять учасники дізнаються про незвичайний світ зірок, створений Отто П’єне. Ми спробуємо зрозуміти як вони сяють і рухаються на небі та в нас самих. Під час майстер-класу ми створимо своє власне зоряне небо. Запрошуємо!

Wstęp wolny / Вхід вільний

Zapisy / Реєстрація: edukacja.pawilon@mnwr.pl, 71 712 71 81

Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł / Павільйон Чотирьох Куполів


26.02, g. 11:00

Brunhilda LL – warsztaty dla maluszków. Rodzinne warsztaty Mai Kwiecińskiej dla rodziców i dzieci w wieku do lat 2, wydarzenie w ramach cyklu #muzealniaki_pod_kopułą

Natalia LL tworzyła sztukę całym ciałem. Tym razem wcieliła się w rolę Brunhildy, znanej z mitologii germańskiej walkirii. O jakim aspekcie życia tym razem chce nam opowiedzieć artystka? Tego dowiemy się na ekspozycji, a z warsztatów każdy wyjdzie w kolorowym wianku na głowie!

Bilety w cenie 5 zł

Zapisy: edukacja.pawilon@mnwr.pl lub 71 712 71 81

Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej


26.02, g. 13:00

Miau, coś ty kotku chciał? – warsztaty dla małych dzieci. Rodzinne warsztaty Mai Kwiecińskiej dla rodziców i dzieci w wieku 3–5 lat w ramach cyklu „Sztuczki w Pawilonie”

W Pawilonie Czterech Kopuł mieszka wielki kot. Nie dość, że jest naprawdę wielki, to jeszcze bajecznie kolorowy! Uczestnicy poznają kota Strażnika, którego mruczenie wypełnia ekspozycyjne sale. Sami także namalują niezwykle barwne koty.

Bilety w cenie 5 zł

Zapisy: edukacja.pawilon@mnwr.pl lub 71 712 71 81

Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej


26.02, g. 16:00

W drodze: amerykański dziennik Wilhelma Sasnala. Wykład Justyny Chojnackiej w ramach cyklu „Prawdziwa twarz mistrza. Artyści Pawilonu”

Wilhelm Sasnal niemal nie rozstaje się z aparatem i kamerą. Tworząc od lat swoisty fotograficzno-filmowy dziennik, zapamiętuje i zapisuje to, co później przenosi na płótna czy papier. W ślad za malarzem uczestnicy wykładu wraz z prelegentką wyrusządo Stanów Zjednoczonych. Podczas wykładu przyjrzą się m.in. Marfie, niewielkiemu miasteczku położonemu na środku pustyni w Teksasie, gdzie Sasnal przebywał na dwumiesięcznej rezydencji artystycznej w 2005 roku, nowojorskiej Anton Kern Gallery, gdzie artysta od lat prezentuje swoje dzieła na wystawach indywidualnych i zbiorowych, a także przyjrzą się impresjom kalifornijskich miast, które artysta uchwycił w wybranych pracach.

Wstęp wolny

Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej

informacja prasowa

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Powrót Orfeusza - koncert pamięci Andrzeja Markowskiego w setną rocznicę urodzin w NFM /zapowiedź/

29 listopada o 19.00 Narodowe Forum Muzyki zaprasza na koncert NFM Filharmonii Wrocławskiej pod batutą maestra Jacka Kaspszyka, poświęcony p...

Popularne posty