sobota, 18 marca 2023

Crème de la crème. Wybrane nabytki 2021–2022 w Zamku Królewskim w Warszawie

Obrazy sygnowane takimi nazwiskami jak Bernardo Bellotto, zwany Canalettem, Marcello Bacciarelli czy Angelika Kauffmann, cenne okazy porcelany miśnieńskiej, zabytkowe meble, srebra, militaria… Łącznie 130 najważniejszych nabytków, starannie wyselekcjonowanych spośród niemal pięciuset, które wzbogaciły kolekcję Zamku Królewskiego w Warszawie w latach 2021–2022, można podziwiać w ramach wyjątkowej wystawy czasowej. 

Wyjątkowej z uwagi na bogactwo i różnorodność prezentowanych obiektów – zarówno pod względem dziedziny sztuki, jak i czasu oraz miejsca powstania, a także tematyki, motywów, odniesień oraz związanych z nimi zagadnień.

W latach 2021–2022 kolekcja Zamku Królewskiego w Warszawie wzbogaciła się o blisko 500 wysokiej klasy dzieł sztuki, wybranych spośród bogatej oferty prestiżowych europejskich galerii i antykwariatów, a także znalezionych na aukcjach, zarówno polskich, jak i zagranicznych.


Część nabytków uzupełniła wystrój historycznych wnętrz: Apartamentów Królewskich oraz Apartamentu ks. Józefa Poniatowskiego w pałacu Pod Blachą, część znalazła swe miejsce w Galerii Arcydzieł. Ich zakup wpisuje się w konsekwentnie realizowaną przez Zamek Królewski w Warszawie misję pozyskiwania na nowo obiektów, które kiedyś miały swoje stałe miejsce w jego murach lub związane są z rezydującymi w Zamku w XVIII wieku władcami, a także zakupu nowych – wpisujących się w profil zamkowej kolekcji ze względu na swoje walory artystyczne i/lub określony rodowód historyczny.


Na wystawie prezentowanych jest około 130 najważniejszych i najcenniejszych spośród zakupionych w ostatnich latach dzieł sztuki. To unikatowe zestawienie malarstwa, rysunku i grafiki, mebli, sreber, ceramiki oraz militariów podzielone jest na trzy spójne zespoły tematycznie: pierwszy – związany z dworem królów dynastii saskiej: Augusta II i Augusta III, drugi – związany z mecenatem króla Stanisława Augusta, i trzeci – związany z osobą księcia Józefa Poniatowskiego.


Wystawa czynna w środy, soboty i niedziele w godzinach pracy Zamku 

Wstęp bezpłatny na podstawie wejściówek do pobrania w kasie Zamku.

Obowiązuje konserwatorski limit wejść.

Trzeci w serii „Crème de la crème” katalog nabytków prezentuje najważniejsze zamkowe zakupy z lat 2021–2022.

O tym, że kolekcja Zamku w tym czasie wzbogaciła się w sposób wyjątkowy, przekonują same nazwiska twórców: Bassano, Kauffman czy Vernet. W katalogu nie zabraknie też nowo zakupionych mebli, zegarów, porcelany i grafiki. Wszystkie publikowane obiekty opatrzone są notami katalogowymi przygotowanymi przez zamkowych kustoszy.


"Tworzenie kolekcji dzieł sztuki jest zawsze niewiadomą i zdarza się, że po okresie niepewności pojawia się niespodziewane i ekscytujące arcydzieło. W istocie mamy bowiem do czynienia z długim i cierpliwym, a niekiedy także żmudnym poszukiwaniem odpowiednich obiektów, co zawsze musi trwać, a ostateczny wynik tego działania nigdy nie jest z góry znany. Proces zbierania wyjątkowych dzieł sztuki wymaga spokojnego namysłu i dużej specjalistycznej wiedzy wspartej współpracą wielu ekspertów z różnych dziedzin. Historyk sztuki na bieżąco konsultuje się z konserwatorem, równolegle znawca dawnych kolekcji ustala proweniencję obrazu lub rzeźby, na końcu kolegium kuratorów dyskutuje nad dopasowaniem do wnętrza i posiadanych już dzieł sztuki znalezionego płótna lub mebla. W istocie w ten sposób powstaje niezwykłe puzzle, które powinno łączyć wszystkie elementy i na każdym etapie pracy pozostawać atrakcyjne".

prof. dr hab. Wojciech Fałkowski

Wystawie towarzyszy katalog wydany nakładem zamkowego wydawnictwa Arx Regia/

Crème de la crème. Wybrane nabytki 2021–2022
18 marca–14 maja 2023
II piętro

informacja prasowa 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Aśki Borof (nie)codziennik /relacja z wystawy " "Aśka Borof. Powszednie misterium"/

Od 27 kwietnia we wrocławskim Muzeum Etnograficznym można oglądać absolutnie unikalną wystawę prac Aśki Borof – artystki, która opisuje świa...

Popularne posty