poniedziałek, 8 maja 2023

Goście 20. Millennium Docs Against Gravity we Wrocławiu

Wrocławska edycja 20. Millennium Docs Against Gravity to nie tylko seanse filmowe, ale też spotkania z osobami tworzącymi kino dokumentalne. Między 12 a 21 maja Dolnośląskie Centrum Filmowe odwiedzą reżyserzy i reżyserki, a także bohaterowie prezentowanych filmów. 


Erik Gandini – reżyser filmu „Świat po pracy”

12 maja, podczas otwarcia MDAG, DCF odwiedzi Erik Gandini, jeden z najbardziej lubianych współczesnych  dokumentalistów.. W swoim najnowszym filmie autor „Szwedzkiej teorii miłości” i „Wideokracji” zastanawia się nad tym, czym będzie praca w przyszłości i jak zmieni się jej charakter. 

Jakub Piątek – reżyser „Pianoforte” oraz bohaterowie filmu

Bohaterami „Pianoforte” jest kilku młodych uczestników Konkursu Chopinowskiego z różnych stron świata, których życie od dzieciństwa było podporządkowane grze na fortepianie. Niczym sportowcy na olimpiadzie biorą udział w najbardziej prestiżowym pianistycznym wydarzeniu, które jest ważnym momentem i może zmienić ich życie na zawsze. Obserwujemy ich w trakcie przygotowań i prywatnie. 13 maja po seansie filmu wrocławska publiczność spotka się podczas sesji Q&A z reżyserem, Jakubem Piątkiem oraz bohaterami dokumentu: pianistą Hao Rao i jego nauczycielką Vivian Sui Rong Li.

Alisa Kovalenko i Elizaveta Atanova – reżyserka i bohaterka filmu „Nie znikniemy”

W „Nie znikniemy” śledzimy losy pięciu ukraińskich nastolatków dorastających w małych miasteczkach w zagłębiu węglowym. Podobnie jak ich rówieśnicy na całym świecie walczą z nudą i licznymi frustracjami związanymi z poszukiwaniem własnej tożsamości i drogi życiowej. Jednak ta piątka znajduje się w Donbasie, gdzie od lat trwa wojna. Nie dość, że region został spustoszony gospodarczo, to jeszcze w oddali – a czasem zupełnie blisko – nieustannie toczą się walki. Wrocławską edycję MDAG 14 maja odwiedzi reżyserka, Alisa Kovalenko i bohaterka filmu, Elizaveta Atanova.


Hanka Nobis i Antoni Kamiński – reżyserka i bohater filmu „Prawy chłopak”

Życie Antka, dwudziestodwuletniego konserwatysty z Wrocławia, kręci się wokół myśli narodowej, kościoła i prawicowego aktywizmu. Liderowanie organizacji nacjonalistycznej przeplata z działalnością w męskim bractwie różańcowym, a udział w marszach niepodległości z prowadzeniem kontrmanifestacji w trakcie marszów równości. Życie Antka zmienia się, kiedy poznaje Weronikę, dziewczynę o diametralnie innych poglądach. Hanka Nobis towarzyszyła Antkowi przez pięć lat, portretując kolejne etapy poszukiwań chłopaka, jego relacje z rodziną i bliskimi. Reżyserka i bohater spotkają się z wrocławską publicznością 15 maja.


Apolonia Sokół – bohaterka filmu „Apolonia, Apolonia”

Duńska reżyserka Lea Glob spotkała po raz pierwszy Apolonię Sokół w 2009 roku. Artystka wyrosła z undergroundowej sceny teatralnej w Paryżu, prowadząc życie charakterystyczne dla tamtejszej bohemy, równocześnie starając się przebić w świecie sztuki. Na przestrzeni kolejnych lat reżyserka powracała co jakiś czas do kontaktu z bohaterką, budując z nią niezwykłą więź. Apolonia przez długi czas starała się odnieść sukces jako malarka, chociaż to zadanie okazało się niezwykle trudne. Musiała zmierzyć się między innymi z nierównym traktowaniem kobiet i mężczyzn. Widzowie spotkają się z tytułową Apolonią Sokół 17 maja podczas sesji Q&A.


Joe Peeler i Angel Ellis – reżyser i bohaterka filmu „Zła prasa”

Rezerwat Muscogee (Creek) Nation w Oklahomie. Dziennikarze z Mvskoke Media – lokalnej gazety i serwisu informacyjnego z siedzibą w Okmulgee w stanie Oklahoma – dowiadują się, że „Ustawa o wolnej prasie” z 1979 roku została uchylona przez władzę. Nie boją się zakwestionować na łamach gazety wątpliwych decyzji urzędników. Niestety, niezależna rada redakcyjna tytułu zostaje rozwiązana. Rozpoczyna się walka o wolność słowa i dostęp do rzetelnej informacji oraz prawdy. 19 maja reżyser i bohaterka filmu odwiedzą Dolnośląskie Centrum Filmowe.


Agnieszka Mazanek i Dellfina Dellert – reżyserki serialu „Nago.Głośno.Dumnie”

„Nago. Głośno. Dumnie” to serial dokumentalny o grupie polskich drag queens i performerek burleski. Kim Lee, Betty Q, Twoja Stara, Pin up Candy, Red Juliette, Kali Katharsis, Gąsiu, Bunny de Lish i Hieemera to wielkie indywidualności. To, co ich łączy, to miłość do sceny i potrzeba opowiadania swojej historii ciałem. Postaci, które kreują, są owocem długich poszukiwań siebie oraz dowodem na to, że nawet największy kompleks można przekuć w największy walor. Społeczność, którą tworzą, pozwala im być, kim chcą. Jednak ta wolność ma swoją cenę. Dzisiejsza Polska to kraj, o którym coraz częściej mówi się w kontekście rasizmu, seksizmu i homofobii. Już trzeci rok z rzędu Polska jest uznana za najbardziej homofobiczne państwo UE. W ostatni dzień festiwalu, 21 maja, odbędzie się spotkanie z Agnieszką Mazanek, Dellfiną Dellert i bohaterami serialu.


Bilety na seanse można kupować online na mdag.pl oraz w kasach i na stronie internetowej Dolnośląskiego Centrum Filmowego.

Jubileuszowa 20. edycja MDAG we Wrocławiu odbędzie się w dniach 12-21 maja 2023 roku w Dolnośląskim Centrum Filmowym, a część online od 23 maja do 4 czerwca na platformie mdag.pl. Mecenasem tytularnym festiwalu jest Bank Millennium (www.bankmillennium.pl).

informacja prasowa

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Ogłaszamy program sezonu artystycznego 2024/2025 w Narodowym Forum Muzyki

Jubileuszowy, dziesiąty sezon artystyczny Narodowego Forum Muzyki dzięki spotkaniom z najpiękniejszą muzyką obfitować będzie w niezwykłe chw...

Popularne posty