Przed nami dziewiąta edycja największego wydarzenia literacko-społecznego w Polsce, który powołała do życia i któremu matronuje Noblistka Olga Tokarczuk. Tegoroczny Festiwal Góry Literatury odbędzie się w dniach 7-16 lipca w dwudziestu miejscach Ziemi Kłodzkiej i regionu wałbrzyskiego na Dolnym Śląsku.
Fot. Jerzy Wypych |
Od 2021 roku Festiwal Góry Literatury organizuje Fundacja Olgi Tokarczuk. Wszystkie cele, które postawiła przed nami nasz fundatorka są realizowane i rozwijane także w trakcie tegorocznych wydarzeń.
A będzie ich co nie miara! Z każdym rokiem Festiwal Góry Literatury się rozwija. W tym roku potrwa 10 dni, w trakcie których odbędzie się ponad 130 wydarzeń z udziałem niemal 200 zaproszonych gości.
W stosunku do ubiegłego roku zwiększyliśmy liczbę festiwalowych miejsc – wydarzenia będą odbywać się m.in. na Zamku Sarny w Ścinawce Górnej, w Miejskim Ośrodku Kultury w Nowej Rudzie, Kłodzkim Ośrodku Kultury, w Starej Kopalni w Wałbrzychu, w Centrum Kultury Gminy Nowa Ruda w Ludwikowicach Kłodzkich, bibliotekach publicznych w Nowej Rudzie, Dzikowcu i Świdnicy, na tarasie widokowym na Górze Guzowatej w Radkowie, galerii NOWA art space, Pałacu Krobielowice czy Sanatorium w Sokołowsku.
Na hasło dziewiątej edycji wybraliśmy „Przyszłość | Równość | Twórczość | Czułość”, czyli cztery filary, na których opiera się działalność Fundacji Olgi Tokarczuk.
Dynamiczny rozwój nie stanął na przeszkodzie niezmiennej dbałości o jakość i społeczną rolę naszego festiwalu. Jednym z głównych gości tegorocznych Gór Literatury będzie Marian Turski, który przypomina nam, że nie możemy pozostawać obojętni.
Pomimo iż osią naszych zainteresowań niezmiennie pozostaje literatura i jej sprawczość, warto zwrócić uwagę na interdyscyplinarność festiwalu. W programie tradycyjnie znajdziecie nie tylko spotkania z pisarzami i pisarkami, ale też koncerty, wystawy, pokazy filmowe, warsztaty i seminaria.
Wśród wydarzeń specjalnych przygotowaliśmy performatywne czytanie „Empuzjonu” z udziałem Olgi Tokarczuk. Dialogi z najnowszej książki naszej Noblistki zaprezentują aktorzy: Arkadiusz Jakubik, Jan Peszek, Maciej Stuhr i Robert Więckiewicz. Zabierzemy też festiwalowiczów na spacer śladami „Empuzjonu”, zaś Olga Tokarczuk opowie o planach swojej fundacji.
Najważniejszym gościem pasma filmowego będzie reżyser Jerzy Skolimowski. Pokażemy nie tylko nominowany do Oscara film „IO”, ale także trzy inne filmy twórcy. Artysta dwukrotnie spotka się z widzami, a rozmowę – po pokazie otwierającego retrospektywę filmu „Essential Killing” – przeprowadzi z nim Adam Bodnar, prawnik i były Rzecznik Praw Obywatelskich.
Pokażemy też krótkie filmy Marcina Giżyckiego, „Skarb” Andrzeja i Michała Łagodów oraz „Do ostatniej kropli” Ewy Ewart, z którą porozmawiamy o jej ostatnim dziele.
Ważną częścią festiwalu jest także pasmo muzyczne. Wśród artystów, którzy wieczorami będą koncertować na Zamku Sarny, w Wałbrzychu i Radkowie są najważniejsze i najciekawsze postacie polskiej sceny muzycznej. Wystąpią charyzmatyczni twórcy: Maria Peszek, Nosowska, Dr Misio, Kazik i Renata Przemyk. Zagra wiolonczelistka Dobrawa Czocher oraz zespoły Voo Voo, Me and That Man oraz Kosy.
Fot. Jerzy Wypych |
Rdzeniem Gór Literatury pozostają jednak rozmowy z autorami i autorkami.
W gronie twórców, którzy na festiwal przyjadą ze swoimi najnowszymi książkami są Joanna Bator („Ucieczka niedźwiedzicy”), Katarzyna Bonda (cykl „Wiara, Nadzieja, Miłość”), Jacek Dehnel („Bruma”), Mikołaj Grynberg („Jezus umarł w Polsce”), Inga Iwasiów („Późne życie”), Weronika Murek („Dziewczynki. Kilka esejów o stawaniu się”), Anda Rottenberg („Rozrzut”), Michał Rusinek („Ptak Dodo”), Agnieszka Szpila („Octopussy. Opowiadania postporno”) czy Wojciech Tochman („Historia na śmierć i życie).
Zaprosimy na spotkania z poetą Ryszardem Krynickim, Mariuszem Sczygłem, Andrzejem Stasiukiem, Filipem Springerem, Filipem Zawadą, Edwardem Pasewiczem, izraelską pisarką Yael Neeman, ale też fizykami: Michałem Hellerem, Markiem Abramowiczem, Krzysztofem Meissnerem i filozofem Janem Woleńskim.
Rozmowa z Julią Fiedorczuk będzie poświęcona zarówno jej prozie, jak i poezji. Jan i Maria Peszkowie opowiedzą o swojej wspólnej książce „Naku*wiam zen”. O Ameryce porozmawiamy z amerykanistą Piotrem Tarczyńskim i reportażystką Ewą Winnicką.
Joanna Lamparska opowie o historiach strażników hitlerowskich skarbów spisanych w książce „Ostatni świadek” oraz weźmie udział w dyskusji z Filipem Springerem o tożsamości Dolnoślązaków.
O samych sobie będą rozmawiać pisarze – Piotr Janicki i Mateusz Górniak oraz poetki – Ilona Witkowska i Emilia Konwerska.
Z autorami i autorkami porozmawiamy też m.in. o książkach „Chłopki. Opowieść o naszych babkach” (Joanna Kuciel-Frydryszak), „Kopernik. Rewolucje” (Wojciech Orliński), „Pokój z widokiem na wojnę. Historia Izraela” (Konstanty Gebert), „Babilon. Kryminalna historia kościoła” (Artur Nowak i Stanisław Obirek), „Ćwirowidło” (Damian Kowal), czy „Zamieszka(ł) ze mną kot” (Aleksandra Zawadzka-Glinka).
Spotkamy się z młodymi polskimi poetami, m.in. Tomaszem Gromadką, Karoliną Kapustą, Klaudią Pieszczoch, Katarzyną Szaulińską i Andrzejem Woźniakiem. W ogóle bardzo dużo w tym roku porozmawiamy o mniej znanej literaturze polskiej.
Na liście prowadzących spotkania i debaty z naszymi gośćmi znalazły się równie znakomite i rozpoznawalne nazwiska. Wśród nich Urszula Glensk, Katarzyna Kasia, Eliza Kącka, Katarzyna Kolenda-Zalewska, Karolina Jaklewicz, Miłka Malzahn, Michał Nogaś, Karol Maliszewski, Maciej Robert, Amelia Sarnowska i Olga Wróbel.
Niektórzy autorzy, jak np. Barbara Sadurska wystąpią w podwójnej roli – zarówno prowadzących, jak i gości opowiadających o swoich książkach, z kolei Adam Bodnar będzie również gościem spotkania poświęconego wywiadowi-rzece, jakiego udzielił Bartoszowi Bartosikowi w książce „Nigdy nie odpuszczę”.
Uczestników festiwalu zaprosimy także na kilkanaście wystaw, w tym Wandy Czełkowskiej, Ewy Mańkowskiej i wielu artystów związanych z projektem „Green Art Jaga Hupało w dialogu z artystami. Sztuka Natury – Natura Sztuki”. Na FGL przyjedzie prezentacja prac polskich rysowniczek, m.in. Matyldy Damięckiej, Małgorzaty Halber czy Marty Frej pod wspólnym tytułem „#PatrzęCzujęRysuję”.
Nie zabraknie również rozmów o ważkich i palących sprawach społecznych. Podyskutujemy o najważniejszych zagrożeniach i wyzwaniach współczesności – prawach kobiet i pomocy ukraińskim uchodźczyniom oraz sytuacji na granicy polsko-białoruskiej. Poruszymy kwestię uznania rzeki Odry za osobę prawną i omówimy zjawisko „cancel culture”. Spojrzymy na feminatywy w języku polskim z punktu widzenia polskiego prawodawstwa. Z Ewą Woydyłło i Halszką Witkowską porozmawiamy o neuroróżnorodności i problemie samobójstw.
Przygotowaliśmy także pasmo dla dzieci i młodzieży, czyli Małe Góry Literatury, a w nim spotkania m.in. z autorką fantasy dla dzieci Karoliną Lewestam, Adamem Wajrakiem i Tomaszem Samojlikiem o ich wspólnej pracy oraz z Dionisiosem Sturisem, autorem książki o Grecji z dziecięcej serii „Świat dla dociekliwych”. Michał Rusinek opowie dzieciom o Wisławie Szymborskiej i „Szaliku”, czyli poświęconej Noblistce książce.
Powstanie biblioteczna strefa zabaw i odbędzie się szereg warsztatów dla najmłodszych. Na festiwalu zagości akcja edukacyjna Tour de Konstytucja i przyjadą prawnicy z inicjatywy Wolne Sądy, fundacji powstałej na fali protestów społecznych w obronie niezależności Sądu Najwyższego.
Wręczymy nagrody w 5. Edycji Konkursu im. Tymoteusza Karpowicza na recenzję literacką i porozmawiamy o książkach nominowanych do 3. Edycji Nagrody Literacka Podróż Hestii.
Z kolei Latający Uniwersytet Ludowy (LUL) to nasz cykl edukacyjny, na który w tym roku składają się m.in. warsztaty z progresywności z Magdaleną Środą, seminarium poświęcone rewitalizacji miast prowadzone przez Dorotę Jarodzką-Śródkę i Kazimierza Śródkę oraz kontynuacja seminarium „Ex-centrum” Edwina Bendyka.
Przeprowadzimy też od zawsze obecne na naszym Festiwalu warsztaty kreatywnego pisania. Urszula Zajączkowska poprowadzi swoje seminarium w formie wędrówki, a Filip Springer zabierze uczestników na wycieczkę rowerową.
Sundog, twórcy gry opartej na świecie wykreowanym przez Olgę Tokarczuk w powieści „Anna In w grobowcach świata”, opowiedzą o tworzeniu gier komputerowych. Warsztaty stawania w obronie zwierząt poprowadzi Karolina Kuszlewicz, adwokatka zajmująca się ochroną praw zwierząt. Odbędzie się również seminarium suicydologiczne poświęcone problemowi zachowań samobójczych wśród dzieci i młodzieży.
Warsztaty są bezpłatne, ale liczba miejsc jest ograniczona, obowiązują zapisy od 29 maja (lul@fundacjaolgitokraczuk.org).
Większość wydarzeń jest bezpłatna, natomiast biletowane będą wydarzenia odbywające się w oba weekendy (7-9.07 oraz 14-16.07) na Zamku Sarny. Obowiązują wówczas bilety całodzienne (jeden bilet na wszystkie spotkania i koncerty). Ceny biletów wahają się od 70 do 90 zł za poszczególne dni.
Szczegółowe informacje o programie, a także odnośniki do sprzedaży biletów, znajdują na stronie internetowej Festiwalu: https://fundacjaolgitokarczuk.org/festiwal-gory-literatury/2023/. Zachęcamy także do odwiedzania naszych mediów społecznościowych, gdzie zamieszczamy najbardziej aktualne informacje:
Facebook: https://www.facebook.com/FGL2023, https://www.facebook.com/FundacjaOlgiTokarczuk
Instagram: https://www.instagram.com/tokarczuk_olga/
informacja prasowa
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz