czwartek, 8 czerwca 2023

Koncert "Enigma" pod dyr. Jerzego Maksymiuka w Narodowym Forum Muzyki /zapowiedź/

9 czerwca o 19.00 (piątek) Narodowe Forum Muzyki zaprasza na wyjątkowy koncert. W roli dyrygenta NFM Filharmonii Wrocławskiej  wystąpi najwybitniejszych polskich dyrygentów - Jerzy Maksymiuk, będący kompozytorem pierwszego z wykonywanych utworów, drugim - Koncert fortepianowy G-dur M. Ravela, a trzecim - Wariacje „Enigma” op. 36 E. Elgara. Na fortepianie zagra wybitny pianista Janusz Olejniczak. Przed koncertem (godz. 17.30, VIP-Room) posiadaczy i posiadaczki abonamentu symfonicznego zapraszamy na spotkanie z harfistką Malwiną Lipiec-Rozmysłowicz.

Jerzy Maksymiuk, fot. Mirosław Pietruszyński

Vers per archi to kompozycja Jerzego Maksymiuka z 2015 roku. „Zainspirowała mnie tablica, którą mijam codziennie w drodze do sklepu”, wyznał artysta, dodając że jest ona poświęcona Hannie Czaki – harcerce i łączniczce Armii Krajowej, rozstrzelanej w 1944 roku przez hitlerowskich żołnierzy. Artystę niezwykle poruszyło „niezwykłe bohaterstwo, ale też wyjątkowa wrażliwość” młodej dziewczyny. W rezultacie powstało dzieło bardzo emocjonalne, elegijne, które na koniec stopniowo cichnie i zamiera.

Drugi utwór w programie to lekki, błyskotliwy, pełen nieco zadziornego humoru Koncert G-dur Maurice’a Ravela. Jest to jedno z najwybitniejszych dzieł tego gatunku napisanych w XX wieku. Odnaleźć w nim można wpływy muzyki baskijskiej, jazzu, a także twórczości dwóch kompozytorów niezwykle cenionych przez Ravela – Wolfganga Amadeusa Mozarta i Camille’a Saint-Saënsa. Połączenie to okazało się niezwykle udane, a dzieło od momentu prawykonania w 1932 roku cieszy się wielką popularnością. Podczas koncertu we Wrocławiu partię solową wykona znakomity pianista Janusz Olejniczak. 

Janusz Olejniczak, fot. Sławek Przerwa

Prawykonane w 1899 roku Wariacje „Enigmaop. 36 to kompozycja, która przyniosła Edwardowi Elgarowi wielką sławę i uznanie międzynarodowego środowiska muzycznego. Pomysł na napisanie tego dzieła przyszedł nieoczekiwanie – pewnego jesiennego wieczoru, zmęczony całym dniem spędzonym na nauczaniu, kompozytor wrócił do domu i dla odprężenia zaczął improwizować na fortepianie. Grana przez niego melodia przypadła do gustu jego żonie, a Elgar zaczął grać ją w sposób, który odzwierciedlać miał charakter jego przyjaciół lub ukazywać wspólnie przeżyte z nimi przygody. Pomysł tak mu się spodobał, że postanowił opracować dzieło na orkiestrę, a kiedy je ukończył, nadał mu tytuł "Enigma". Twórca określił tym mianem główny temat, dodał jednak, że jest to kontrapunkt do pewnej bardzo znanej melodii, która nie pojawia się w jego utworze. Nie wyjawił jednak nigdy źródła inspiracji i konsekwentnie odrzucał wszystkie propozycje rozwiązań tej muzycznej zagadki, które podsuwali mu zaciekawieni ludzie ze środowiska muzycznego. 

Sam utwór jest niezwykle zróżnicowany pod względem nastrojów. Są w nim ogniwa liryczne i pełne zadumy, są fragmenty też barwne i dowcipne. Twórca przedstawił szkice czternastu postaci. Ich listę otwiera żona kompozytora, zamyka zaś on sam. Pośrodku znajduje się dwanaście wariacji. Jedna z nich przedstawia przygodę przeżytą z pewnym kolegą, z którym uciekał pewnego razu przed gwałtowną burzą. Wśród przedstawionych postaci znajduje się także… buldog należący do jego dobrego znajomego.

Program:

J. Maksymiuk Vers per archi

M. Ravel Koncert fortepianowy G-dur

***

E. Elgar Wariacje „Enigma” op. 36


Wykonawcy:

Jerzy Maksymiuk – dyrygent

Janusz Olejniczak – fortepian

NFM Filharmonia Wrocławska


Czas trwania:

100 minut

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Teatr Wielki - Opera Narodowa ogłasza repertuar sezonu 2024/25!

Cztery premiery operowe, dwie opery w wersjach koncertowych i dwie premiery baletowe – tak wyglądać będzie kolejny sezon w Teatrze Wielkim -...

Popularne posty