Wakacje w Muzeum Narodowym we Wrocławiu i Oddziałach, to nie tylko cykl zajęć warsztatowych dzieci, ale także szereg wydarzeń dla dorosłych. W nadchodzący weekend w Gmachu Głównym odbędzie się ostatnie oprowadzanie kuratorskie dr Małgorzaty Możdżyńskiej-Nawotki po wystawie „Moda stanu wojennego”. Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej zaprasza na oprowadzanie z cyklu „O czwartej pod Kopułami” po wystawie czasowej „Szaleństwo rokoka!”, a dla rodziców z dziećmi w wieku do 2 lat oraz w wieku 3 – 5 lat zaplanowano warsztaty rodzinne. W tym tygodniu zapraszamy oczywiście na Wakacje w Muzeum – zajęcia warsztatowe we wszystkich Oddziałach MNWr.
![]() |
Wystawa "Szaleństwo rokoka!", Anton Dorazil, Anioł z kropielnicą, 1750, fot. Barbara Lekarczyk-Cisek |
Muzeum Narodowe we Wrocławiu
26.07, g. 12:00 i 14:00
Kolorowy świat mody. Sukienki ślubne, balowe i codzienne z lat 80. XX wieku – warsztaty w ramach cyklu „Miszmasz. Twórcze wakacje w Muzeum Narodowym” dla dzieci w wieku 6–12 lat. Prowadzenie: Michał Pieczka
W trudnym okresie stanu wojennego w Polsce (1981–1983) niełatwo było kupić ubrania w sklepie. Brakowało również materiałów i akcesoriów pasmanteryjnych. Dlatego zaradne kobiety szyły dla siebie suknie z tego, co było dostępne w domu, np. z tetrowych pieluch i resztek krawieckich! Podczas wspólnego zwiedzania wystawy czasowej „Moda stanu wojennego” obejrzymy przykłady takich właśnie niezwykłych sukienek. Następnie wykonamy własne projekty modowe przy użyciu łączonych technik z materiałów pochodzących z odpadków.
Bilety w cenie 5 zł
Zapisy: edukacja@mnwr.pl, 71 372 51 48
Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu, s. 116
28.07, g. 12:00 i 14:00
Z czaplami, rybami i bocianami w świecie tłoków i pieczęci – warsztaty w ramach cyklu „Miszmasz. Twórcze wakacje w Muzeum Narodowym” dla dzieci w wieku 6–12 lat. Prowadzenie: Michał Pieczka
Okolice Żmigrodu leżącego nad Baryczą słyną z wielu stawów rybnych, które od wieków już przyciągają różne gatunki ptaków wodno-błotnych, m.in.: czaple, bociany, kormorany, łabędzie, różne kaczki i gęsi. Podczas wspólnego oglądania wystawy czasowej „Kraina ryb, czapli i bocianów. Tłoki sądowych pieczęci wiejskich wolnego państwa żmigrodzkiego” przyjrzymy się wizerunkom tych właśnie ptaków umieszczonych na prezentowanych obiektach. Następnie dzieci zaprojektują własną pieczęć lub tłok z wizerunkiem ulubionego ptaka.
Bilety w cenie 5 zł
Zapisy: edukacja@mnwr.pl, 71 372 51 48
Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu, s. 116
22.07, g. 13:00
„Moda stanu wojennego” – oprowadzanie kuratorskie, prowadzenie: dr Małgorzata Możdżyńska-Nawotka
Wystawa jest pierwszą w Polsce prezentacją poświęconą ubraniom tworzonym i noszonym w trudnym okresie stanu wojennego. Obejrzeć na niej można kreacje, które dziś są świadectwem historii. Powstałe w czasach kryzysu początku lat 80. były wyrazem aktywnego podejścia do rzeczywistości, medium osobistej ekspresji czy wynikiem własnej interpretacji modnych zachodnich trendów.
Wstęp z biletem na wystawę czasową
Zapisy: edukacja@mnwr.pl, 71 372 51 48
Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu
![]() |
Tadeusz Kościuszko, fragm. Panoramy Racławickiej, fot. Barbara Lekarczyk-Cisek |
Muzeum „Panorama Racławicka”
25.07, g. 9:15
Wakacje z Panoramą – edukacyjny spacer dla dzieci w wieku 6–12 lat, prowadzenie: Izabela Trembałowicz-Chęć
Wtorkowe poranki z Panoramą to letnie spotkania edukacyjne połączone z seansem w Małej i Dużej Rotundzie. Przed wejściem na platformę widokową uczestnicy spaceru poznają okoliczności powstania „Panoramy Racławickiej”, sylwetki głównych bohaterów malowidła Styki i Kossaka, a także anegdoty wiele mówiące o charakterze twórców tego dzieła. Obejrzą jeden z filmów edukacyjnych w Małej Rotundzie, a następnie udadzą się na seans.
Wstęp z biletem rodzinnym na seans w Panoramie
Zapisy: edukacja@mnwr.pl, 71 372 51 48
Miejsce: Muzeum „Panorama Racławicka”
Wystawa "Nie zapomnisz." - widok ogólny, fot. Barbara Lekarczyk-Cisek |
Muzeum Etnograficzne
25.07, g. 12:00
Mały ul – wakacyjne warsztaty rodzinne dla dzieci w wieku 7–12 lat, towarzyszące wystawie „Intrygujące!”, prowadzenie: Julia Szot
Pszczoły przez wieki cieszyły się wielkim szacunkiem człowieka, który mógł korzystać z produkowanego przez nie miodu i wosku. Świadectwem wielowiekowej, wspólnej historii są znajdujące się w zbiorach muzealnych ule. Poza przyjrzeniem się historycznym sposobom hodowli pszczół, na zajęciach stworzymy współczesne domki dla owadów zapylaczy.
Bilety w cenie 5 zł
Zapisy: edukacja@muzeumetnograficzne.pl, 71 344 33 13
Miejsce: Muzeum Etnograficzne
27.07, g. 12:00
Pracowite lato na wsi – wakacyjne warsztaty rodzinne dla dzieci w wieku 7–12 lat, towarzyszące wystawie „Nie zapomnisz. Pamięć, pamiątka, pamiętnik”, prowadzenie: Julia Szot
Dzięki zachowanym pamiętnikom i zapisanym wspomnieniom możemy z pierwszej ręki dowiedzieć się, jak wyglądało życie dawnej wsi. Chociaż często wyobrażamy je sobie sielankowo i słonecznie, niekoniecznie ma to dużo wspólnego z wykonywanymi dawniej codziennymi obowiązkami. Na podstawie prezentowanych na wystawie zapisków artysty-rzeźbiarza Władysława Chajca spróbujemy wyobrazić sobie życie dawnej wsi i je zilustrować.
Bilety w cenie 5 zł
Zapisy: edukacja@muzeumetnograficzne.pl, 71 344 33 13
Miejsce: Muzeum Etnograficzne
![]() |
Wystawa "Szaleństwo rokoka!": Ernst Wilhelm Bernhardi, Juliane von Hochberg, Śląsk, 1772, fot. Barbara Lekarczyk-Cisek |
Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej
25.07, g. 11:00
Medale i puchary – nie tylko dla sportowców – warsztaty plastyczne Barbary Przerwy dla dzieci w wieku 6–10 lat w ramach cyklu „Lato w Pawilonie”
W czasie spotkania będziemy podziwiać prezentowane na wystawie „Szaleństwo rokoka!” zabytkowe, pięknie zdobione szklane puchary, a także medale upamiętniające ważne postaci z przeszłości. W czasie zabawy plastycznej zaprojektujemy nagrody dla siebie!
Bilety w cenie 5 zł
Zapisy: edukacja.pawilon@mnwr.pl, 71 712 71 81
Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej
28.07, g. 16:00
O czwartej pod Kopułami – oprowadzanie z audiodeskrypcją po wystawie czasowej „Szaleństwo rokoka! Fascynacja rokokiem na Śląsku (XVIII–XXI w.)”
A może by tak zacząć weekend od spotkania ze sztuką? Pawilon Czterech Kopuł zaprasza na oprowadzanie po wystawie czasowej, będącej pierwszą w historii muzealnictwa próbą zaprezentowania do tej pory niedostrzeganego, niedocenianego i pomijanego zjawiska w sztuce regionu jakim było rokoko. To także demonstracja zmian stylistycznych, które miały miejsce na Śląsku w drugiej połowie XVIII w., również ponownego zafascynowania nimi na przełomie XIX i XX w., a wreszcie szukania odpowiedzi na pytanie, czy ta stylistyka interesuje i fascynuje współczesnych.
Piątkowe spotkanie „pod Kopułami” jak zwykle o czwartej! Tym razem szczególnie zapraszamy osoby niewidzące.
Wstęp z biletem na wystawę czasową
Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej
29.07, g. 11:00
Daj się ponieść rokokowemu szaleństwu! – warsztaty plastyczne Michała Pieczki dla dzieci w wieku 6–10 lat w ramach cyklu „Lato w Pawilonie”
W dziełach w stylu rokokowym z połowy XVIII w. wszechobecny był pewien niezwykły ornament – rocaille (wymawiaj: rokaj). Stosując go nader obficie, artyści tamtej epoki tworzyli całe obiekty, np. meble, naczynia, ramy do obrazów i luster oraz wiele innych przedmiotów codziennego użytku. Wykorzystując fantazyjne i kapryśne formy rocaille’a, będziemy projektować własne, szczególnie nam bliskie obiekty. A jeśli poniesie nas niczym nieograniczona fantazja, to może stworzymy nawet rocaille’owe portrety!
Bilety w cenie 5 zł
Zapisy: edukacja.pawilon@mnwr.pl, 71 712 71 81
Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej
30.07, g. 11:00
Pejzaż geometryczny – rodzinne warsztaty Mai Kwiecińskiej dla rodziców i dzieci w wieku do lat 2, wydarzenie w ramach cyklu #muzealniaki_pod_kopułą
Charakterystyczną cechą malowanych przez Alfonsa Mazurkiewicza pejzaży jest ich abstrakcyjność. Na zajęciach oglądniemy jego niesamowite obrazy i zastanowimy się, w jaki sposób artysta syntetyzował elementy krajobrazu do najprostszych form. Na końcu razem z maluszkami także spróbujemy stworzyć geometryczne pejzaże miejskie.
Bilety w cenie 5 zł
Zapisy: edukacja.pawilon@mnwr.pl, 71 712 71 81
Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej
30.07, g. 13:00
Ach, nie ma to jak w muzeum! – rodzinne warsztaty Mai Kwiecińskiej dla rodziców i dzieci w wieku 3–5 lat w ramach cyklu „Sztuczki w Pawilonie”
Czy wiecie, skąd w muzeum wzięło się tyle dzieł sztuki? Kto powiesił te wszystkie obrazy i poustawiał rzeźby na postumentach? Na zajęciach przyglądniemy się, jak zrobione jest muzeum, a potem każdy uczestnik stworzy własną galerię sztuki wypełnioną wspaniałymi dziełami!
Bilety w cenie 5 zł
Zapisy: edukacja.pawilon@mnwr.pl, 71 712 71 81
Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej
informacja prasowa
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz