Kino „Iluzjon” zaprasza na Przegląd Gdańsk’83. Pokazane zostaną najlepsze filmy spośród tych, które mogły zakwalifikować się do Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w 1983 roku, gdyby taki się odbył. Spośród 25 filmów, które miały kolaudacje w okresie od 15 września 1982 do 15 września 1983 – wybraliśmy jedenaście naszym zdaniem najciekawszych obrazów i te pokażemy w ciągu czterech dni, od 7 do 10 września.
Codziennie odbędą się także dyskusje. Przez trzy dni interlokutorami Michała Dondzika będą Janusz Zaorski, Hanka Włodarczyk, Andrzej Wolf, Stanisław Kałużyński, Maciej Wojtyszko, Marek Piestrak, Marek Nowicki, Zbigniew Wichłacz, Andrzej Pieczyński, Grażyna Długołęcka i Dorota Kamińska - to goście dyskusji w trakcie przeglądu Gdańsk'83.
Temat przemilczanej historii i jej prawdziwego oblicza podejmują takie filmy jak „Matka Królów” Janusza Zaorskiego, zatrzymana przez cenzurę, prawdopodobnie najlepszy film reżysera, z plejadą świetnych aktorów: Magdą Teresą Wójcik i Zbigniewem Zapasiewiczem, Bogusławem Lindą, Adamem Ferencym i Joanną Szczepkowską. Zaprezentujemy także „Kartkę z podróży” debiut Waldemara Dzikiego z Władysławem Kowalskim, opowiadający o technikach przetrwania w żydowskim getcie.
O współczesnej Polsce opowiadają: „Wielki Szu” Sylwestra Chęcińskiego z Janem Nowickim i Dorotą Pomykałą, „Karate po polsku” Wojciech Wójcika z Jerzym Trelą, Michałem Aniołem i Edwardem Żentarą, „Bluszcz” Hanki Włodarczyk z Moniką Niemczyk, Ewą Błaszczyk, Grażyną Szapołowską i Tadeuszem Hukiem czy zatrzymana przez cenzurę „Noc poślubna w biały dzień” Jerzego Gruzy, prawdziwy rarytas ze względu na prowokacyjny charakter filmu i ostrość społecznych obserwacji, z Janem Nowickim i Wiesławem Gołasem w rolach antagonistów.
Temat ukrytych pragnień i erotyki, czasem z odcieniem horroru i w historycznym kostiumie, podjęły: „Wilczyca” Marka Piestraka, ze świetną rolą Krzysztofa Jasińskiego, „Widziadło” z Romanem Wilhelmim i Marzeną Trybałą, o bohaterze który ulega kolejnym pokusom czy „Nieciekawa historia” Wojciecha Hasa z Gustawem Holoubkiem, Anną Milewską i Hanną Mikuć, ekranizacja opowiadania Czechowa o bohaterze, który się pokusom opiera.
I wreszcie dwie propozycje lżejszego kalibru: „Akademia pana Kleksa” Krzysztofa Gradowskiego z Piotrem Fronczewskim – przygodowa i muzyczna zarazem i „Synteza” Macieja Wojtyszki według jego własnej powieści, poruszająca ten sam problem, co „Seksmisja” Juliusza Machulskiego.
Każdego dnia proponujemy rozmowę o tych tematach, która stanowić będzie podsumowanie wrażeń. Wśród gości aktorzy i twórcy wymienionych filmów.
informacja prasowa
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz