sobota, 21 października 2023

Repertuar Opery Wrocławskiej i koncert Jakuba Józefa Orlińskiego

W miniony czwartek dyrektor Opery Wrocławskiej zapoznał dziennikarzy z planami repertuarowymi. Na czoło wybija się występ jednego z najsłynniejszych kontratenorów - Jakuba Józefa Orlińskiego, który 24 października zaprezentuje koncert rozpoczynający Beyond Tour artysty. W repertuarze znalazły się m. in.  utwory Claudio Monteverdiego, Biagio Mariniego, Girolamo Frescobaldiego, Francesco Cavalli i Adama Jarzębskiego. Powracają też ulubione spektakle.

Konferencja prasowa w Operze Wrocławskiej, Fot. W. Palacz 

Ten niesamowity Orliński!

Artysta zelektryzował niedawno swoim występem  podczas Świdnickiego Festiwalu Bachowskiego i należy do najbardziej rozpoznawalnych polskich śpiewaków. Jest absolwentem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, studiował w klasie śpiewu Anny Radziejewskiej. Uczestniczył w Akademii Operowej Teatru Wielkiego – Opery Narodowej, gdzie pobierał lekcje od Eytana Pessena i Matthiasa Rexrotha. Podczas swoich studiów w Warszawie często występował w spektaklach organizowanych przez UMFC i Akademię Teatralną im. Zelwerowicza w Warszawie. W latach 2015–2017 kształcił się pod okiem Edith Wiens w nowojorskiej Juilliard School. Preferuje repertuar barokowy, ale nie ucieka też od późniejszego repertuaru, chętnie śpiewa pieśni Franza Schuberta i Benjamina Brittena, interesuje go też repertuar współczesny. Odnosił także sukcesy jako tancerz break dance'u. 

Jesienią 2018 roku, nakładem Erato/Warner Classics, ukazał się jego debiutancki album, "Anima Sacra", na którym towarzyszy mu zespół Il pomo d’oro pod batutą Maksima Jemieljanyczewa (Maxim Emelyanychev). To płyta poświęcona XVIII-wiecznym ariom religijnym kompozytorów związanych z barokiem niemieckim i włoskim. Na swojej drugiej płycie Jakub Józef Orliński skupił się na repertuarze świeckim - wybrał utwory przedstawiający różne oblicza miłości w utworach kompozytorów z epoki baroku. Na "Facce d’amore" znajdziemy aż osiem premier fonograficznych. Orliński śpiewa utwory kompozytorów cenionych i często granych (Händla, Cavallego, Scarlattiego), ale i tych lekko zapomnianych (Bononciniego, Contiego, Hassego, Orlanginiego, Predieriego i Matteisa). Kontratenorowi towarzyszy ansambl Il Pomo D’oro pod batutą Maksima Jemieljanyczewa (Maxim Emelyanychev).

Jakub Józef Orliński, fot. Wikipedia

Trzecią płytą przygotowaną we współpracy z Yannisem François jest "Anima Sacra", której program zawiera  twórczość sakralną kompozytorów tworzących w XVIII wieku. Jacek Hawryluk na łamach "Ruchu Muzycznego" twierdzi, że

"Na nowej płycie głos Orlińskiego daje słuchaczom coraz większe poczucie pewności i bezpieczeństwa. Bywa namiętny, zniewalający, nie brak mu też siły i zdecydowania. Interpretacje naszego śpiewaka są coraz bardziej przeżyte i osobiste".

Artysta często występuje na deskach oper całego świata. W 2013 roku razem z Arte Dei Suonatori śpiewał w "Mesjaszu" Georga Fridericha Händla w Filharmonii Poznańskiej. Wiosną 2014 roku w niemieckim Aachen Theater wykonywał rolę Ruggiero w "Alcinie" tego samego kompozytora. Jesienią tegoż roku śpiewał jako Narciso w "Agrippinie" Händla w Teatrze Stanisławowskim w Warszawie. 2015 rok dla Orlińskiego to m.in. występy w Leipzig Ballet – Oper Leipzig podczas spektaklu baletowego "Othello" z choreografią Mario Schrödera – polski kontratenor odgrywał tam rolę Szekspira.

Rok później zadebiutował z amerykańską Houston Symphony Orchestra w Händlowskim "Mesjaszu", jeden z występów odbył się w słynnej Carnegie Hall w Nowym Jorku. W lutym 2017 roku wykonywał rolę Ottone w "Agrippinie" w Meredith Wilson Theater w Nowym Jorku. Podczas Festival d’Aix-en-Provence śpiewał partię Orimeno w "Erismenie" Francesco Cavalliego. Jesienią zadebiutował w Oper Frankfurt w tytułowej roli "Rinalda" Händla. W sezonie 2020-2021 wraz z Il Pomo d'Oro śpiewał materiał z płyty "Facce d'amore" na koncertach w Hamburgu, Essen, Budapeszcie, Trento i Lyonie. oczywiście koncertów jest znacznie więcej. 

(na podst. Cultura.pl)


Powrót ulubionych spektakli do repertuaru Opery Wrocławskiej


Dyrektor Tomasz Janczak zapowiedział ponadto powrót ulubionych przez publiczność Opery spektakli oraz kilka nowości. Zobaczymy "Madame Butterfly" Giacomo Pucciniego (21, 22 października) oraz 4, 5 listopada). 27, 28 października oraz 2 listopada zabrzmi "Requiem" Mozarta w wersji poszerzonej o warstwę baletową. Wielkie dzieło na chór, solistów i orkiestrę wzbogaci choreografia Jacka Tyskiego, który przeniesie rozważania eschatologiczne na płaszczyznę tańca. Ponadto trzykrotnie "Halka Stanisława Moniuszki (10, 11 i 12 listopada), "Kopciuszek" Gioacchino Rossiniego (18-21 listopada), "Poławiacze pereł" Georges Bizeta (25, 26 listopada), a 10 grudnia "Carmen" G. Bizeta. Nie zabraknie koncertów dla dzieci, kolęd oraz premierowych koncertów sylwestrowych wraz z balem po drugim koncercie. Jest już dostępny repertuar na kolejny rok, w którym króluje "Skrzypek na dachu". Pierwszy z nich będzie połączony z upamiętnieniem zmarłego niedawno wykonawcy roli Towje mleczarza - Macieja Krzysztyniaka.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Forum Musicum 2016: Ludzki głos – najwspanialszy instrument /relacja z koncertu/

Wyrafinowane piękno muzyki okresu średniowiecza i wczesnego renesansu na wrocławskim festiwalu muzyki dawnej. Zachęcam do lektury relacji z ...

Popularne posty