Opowieść o Marii Słaboń – ikonicznej projektantce szkła, oprowadzanie kuratorskie Barbary Banaś i warsztaty „Szklane potwory i czułe stwory”, to wydarzenia towarzyszące wystawie „Szklane życiorysy”, na które w najbliższy weekend zaprasza Muzeum Narodowe we Wrocławiu. W Pawilonie Czterech Kopuł weekend będzie pełen wydarzeń przygotowanych na finisaż wystawy „Szaleństwo rokoka! Fascynacja rokokiem na Śląsku (XVIII–XXI w.)”. Rokokowy seans filmowy, warsztaty tańca historycznego, performans Anny Królikiewicz czy spektakl Teatru Czterech – to tylko niektóre z atrakcji.
Wystawa "Szklane życiorysy", fot. Magdalena Lorek, MNWr |
Muzeum Narodowe we Wrocławiu
13.01, g. 12:00
Maria Słaboń. Ikona designu niedocenionego – wykład Karoliny Kindler-Skowronek, wydarzenie towarzyszące wystawie „Szklane życiorysy. Polskie projektantki szkła (1945–2020)”
Opowieść o artystce, która karierę zawodową związała z Hutą Szkła Kryształowego „Zawiercie” w Zawierciu (1971–2011), gdzie początkowo pracowała jako projektantka, a od 1995 roku jako kierowniczka wzorcowni. Była także nauczycielką w Zespole Szkół Plastycznych im. Tadeusza Kantora w Dąbrowie Górniczej. W „Zawierciu” realizowała równolegle dwie odmienne linie wyrobów – szkło kolorowe sodowe ręcznie formowane oraz szkło kryształowe. Tworzyła także wzory zawierciańskich szkieł „antico”, m.in. wazonów o prostej formie, interesujących dzięki wprowadzeniu dodatkowego elementu w postaci konopnego sznura przeplecionego przez otwory w górnej partii korpusu naczyń.
Projekty Marii Słaboń dowodzą jej świadomości tradycji, a jednocześnie umiejętności operowania owymi – postrzeganymi przez wielu jako wyeksploatowane – elementami zdobniczymi. Do najciekawszych wzorów jej autorstwa zaliczyć można m.in. naczynia z zestawów „Prim” (1979) i „Ovo” (1980) – oba prezentowane na wystawie „Szklane życiorysy”.
Wstęp wolny
Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu, s. 116
13.01, g. 13:00
„Szklane życiorysy” – oprowadzanie kuratorskie, prowadzenie: dr Barbara Banaś
Bohaterkami wystawy „Szklane życiorysy. Polskie projektantki szkła (1945–2020)” są polskie designerki szkła tworzące w ciągu ostatnich 75 lat. Ich aktywność zawodowa – niezwykle bogata, ale niemal nieznana – świadczy o niebagatelnej roli, jaką odegrały w historii wzornictwa ostatnich dekad. „Szklane życiorysy” to także opowieść i zapis historii zmieniających się oczekiwań odbiorców, podlegającej nieustannym transformacjom sferze życia domowego i społecznego, która wraz z reorientacją potrzeb i rytuałów wpływa na ikonosferę wnętrz prywatnych i publicznych i na ostateczny kształt przedmiotów.
Wstęp z biletem na wystawy czasowe
Zapisy: edukacja@mnwr.pl, 71 372 51 48
Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu
14.01, g. 10:30
Szklane potwory i czułe stwory – rodzinne warsztaty plastyczne dla dzieci w wieku 3–5 lat, prowadzenie: Sławomir Ortyl. Wydarzenie towarzyszące wystawie „Szklane życiorysy. Polskie projektantki szkła (1945–2020)”.
Czy artyści szukają natchnienia w chmurach? A może w cieniu na ścianie? Patrząc na pomysły projektantek szkła nie można mieć wątpliwości – nie tylko chmury i cienie były dla nich natchnieniem. Co jeszcze? Wystarczy przyjść i zobaczyć. A może i sami poszukamy natchnienia i zrobimy szklane potwory i czułe stwory – co kto woli.
Bilety w cenie 5 zł
Zapisy: edukacja@mnwr.pl, 71 372 51 48
Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu
14.01, g. 11:00
Sztuka gotyku – malarstwo. Wykład Michała A. Pieczki w ramach cyklu „Kurs historii sztuki”
Grube i przysadziste mury, a może strzeliste wieże i wielkie witrażowe okna… ale czy tylko? W trakcie wykładu zaprezentowane zostaną różne oblicza średniowiecznej architektury, jej najważniejsze cechy oraz towarzyszące rozwojowi Mocne kontury, żywe kolory i uwielbienie dla złotego tła to najogólniejsze cechy gotyckiego malarstwa. Podczas wykładu słuchacze będą mieli okazję prześledzić interesującą drogę zmian – czasem wręcz rewolucyjnych – w przedstawianiu świata, które stworzyły podatny grunt dla malarstwa renesansowego. Zaprezentowane zostaną przykłady malarstwa freskowego, tablicowego (ołtarzowego) oraz późnośredniowiecznego miniatorstwa obecnego w gotyckich kodeksach i księgach liturgicznych. Omówione zostaną dzieła artystów działających m.in. w Italii, Czechach, krajach niemieckich, Niderlandach, Francji, Anglii i Hiszpanii.
Bilety w cenie 10 zł
Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu, s. 116
Starodruk "Ars moriendi", Lipsk 1497-98, Biblioteka UWr. fot. Barbara Lekarczyk-Cisek |
14.01, g. 13:00
„Śląska ars moriendi. Średniowieczne metalowe płyty nagrobne” – oprowadzanie kuratorskie, prowadzenie: Agata Stasińska
Uczestnicy oprowadzania obejrzą średniowieczne płyty nagrobne i poznają historie interesujących postaci uwiecznionych na tych zabytkach, m.in. o księciu-dewocie Wacławie żagańskim. Dowiedzą się również, czym był ów średniowieczny wzorzec „dobrej śmierci” opisywanej w średniowiecznych księgach ars moriendi, czyli sztuki umierania.
Wstęp z biletem na wystawy czasowe
Zapisy: edukacja@mnwr.pl, 71 372 51 48
Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu
14.01, g. 15:00
Śląskie pomniki nagrobne doby średniowiecza – wykład prof. Romualda Kaczmarka (UWr) towarzyszący wystawie czasowej „Śląska ars moriendi”
Spotkanie z historykiem sztuki, specjalistą w dziedzinie sztuki średniowiecza, prof. Romualdem Kaczmarkiem z Uniwersytetu Wrocławskiego, będzie okazją do poznania bogatego zespołu średniowiecznych pomników nagrobnych z terenów Dolnego Śląska, a także przykładów podobnych realizacji powstałych w Europie. Omówione zostaną formy i funkcje pomników nagrobnych dedykowanych książętom, księżnym, rycerzom czy duchownym i poddana ocenie ich jakość artystyczna.
Wstęp wolny
Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu, s. 116
"Najpiękniejsza szopka betlejemska 2023" - wystawa pokonkursowa w Muzeum Etnograficznym we Wrocławiu, fot. Magdalena Skrabek |
Muzeum Etnograficzne
14.01, g. 12:00
Maski kolędników – warsztaty rodzinne dla dzieci w wieku 6–12 lat towarzyszące wystawie „Zaklinacze czasu. Kolędniczy teatr obrzędowy”, prowadzenie: Julia Szot
Maski stanowiły nieodłączny rekwizyt grup kolędniczych. Na wystawie „Zaklinacze czasu…” przyjrzymy się, z jakich materiałów je wykonywano, a także jak wielką pomysłowością wykazywali się kolędujący. Spróbujemy też zaprojektować maskę według własnego pomysłu z użyciem różnorodnych materiałów – bibuły, kartonu, papieru kolorowego, tkaniny i innych.
Bilety w cenie 5 zł
Zapisy: edukacja@muzeumetnograficzne.pl, 71 344 33 13
Miejsce: Muzeum Etnograficzne
F. W. Hoepffner, Christine Henriette Stolberg-Stolberg, Niemcy (?), 1762. wystawa "Szaleństwo rokoka!", fot. Barbara Lekarczyk-Cisek |
Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej
9.01, g. 14:00
Można dotykać. Warsztaty dla wszystkich – z wykorzystaniem pomocy dotykowych i z audio deskrypcją. prowadzenie: Jacek Jarczewski, dr Agata Iżykowska-Uszczyk
Marzyliście kiedyś, by dotknąć obraz? Albo chcieliście stworzyć dzieło o tak bogatej fakturze, że każdy, kto tylko rzuciłby na nie okiem, zapragnąłby go dotknąć? Zapraszamy w haptyczną podróż po świecie abstrakcji.
Bilety w cenie 10 zł
Zapisy: edukacja.pawilon@mnwr.pl, tel. 71 712 71 81
Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej
FINISAŻ WYSTAWY „SZALEŃSTWO ROKOKA!”
Więcej informacji: https://mnwr.pl/finisaz-wystawy-szalenstwo-rokoka-w-pawilonie-czterech-kopul/
12.01, g. 16:00
O czwartej pod Kopułami. Oprowadzanie po wystawie „Szaleństwo rokoka! Fascynacja rokokiem na Śląsku (XVIII–XXI w.)”
A może by tak zacząć weekend od spotkania ze sztuką? Pawilon Czterech Kopuł zaprasza na oprowadzanie po wystawie czasowej, będącej pierwszą w historii muzealnictwa próbą zaprezentowania do tej pory niedostrzeganego, niedocenianego i pomijanego zjawiska w sztuce regionu jakim było rokoko. To także demonstracja zmian stylistycznych, które miały miejsce na Śląsku w drugiej połowie XVIII w., również ponownego zafascynowania nimi na przełomie XIX i XX w., a wreszcie szukania odpowiedzi na pytanie, czy ta stylistyka interesuje i fascynuje współczesnych.
Wstęp z biletem na wystawę czasową
Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej
12.01, g. 18:00
Rokokowe seanse filmowe w Pawilonie Czterech Kopuł: „W trójkącie” (reż. Ruben Östlund, 2022)
Pokaz filmu poprzedzony prelekcją Aleksandry Szwedo i tłumaczone na j. niemiecki.
Nagrodzona Złotą Palmą szalona komedia Rubena Östlunda „W trójkącie” zaprasza na pokład luksusowego jachtu, pośród najbogatszych ludzi świata, gdzie rozlewa się ocean szampana, brodzi się w morzu pieniędzy, a stojący za sterem kapitan zawsze płynie pod prąd. Choć nie jest to film bezpośrednio osadzony w epoce rokoka, porusza tematykę związaną z przemysłem mody, powierzchownością i manipulacją, co pozwala dostrzec analogie do wybranych aspektów rokoka nie tylko w kontekście stylistycznym, ale przede wszystkim społecznym. Ciekawym głosem w tej dyskusji są także prezentowane na wystawie rzeźby autorstwa grupy AES+F.
Wydarzenie zorganizowane przy wsparciu Konsulatu Generalnego Niemiec we Wrocławiu
Wstęp wolny
Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej
13.01, g. 11:00
„Szaleństwo rokoka!” – oprowadzanie kuratorskie szlakiem mody, prowadzenie: dr Małgorzata Możdżyńska-Nawotka
Oprowadzanie po jubileuszowej ekspozycji, będącej pierwszą w historii muzealnictwa próbą zaprezentowania do tej pory niedostrzeganego, niedocenianego i pomijanego zjawiska w sztuce regionu jakim było rokoko. To także demonstracja zmian stylistycznych, które miały miejsce na Śląsku w drugiej połowie XVIII w., również ponownego zafascynowania nimi na przełomie XIX i XX w., a wreszcie szukania odpowiedzi na pytanie, czy ta stylistyka interesuje i fascynuje współczesnych.
Wstęp z biletem na wystawę czasową
Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej
13.01, g. 14:00
Architektura rokokowa w Bawarii – wykład dra Dariusza Galewskiego
Podobnie jak w innych krajach Europy Środkowej, także w elektoracie Bawarii w połowie XVIII w. istotnym nurtem stało się rokoko, współistniejące z późnym barokiem i wczesnym klasycyzmem. Jego cechami charakterystycznymi były stosunkowo proste z zewnątrz bryły budowli, pozbawione podziałów porządkowych, wyróżniające się jednak smukłością i lekkością fasad. Kontrastowała z tym bogata pastelowo-złota lub srebrna dekoracja wnętrz przenikniętych światłem, w których dominowała delikatna i wyrafinowana ornamentyka rocaille. Wymienione cechy obce dziełom baroku zadecydowały o wyjątkowym obliczu bawarskiej architektury, zarówno sakralnej jak i rezydencjonalnej połowy XVIII w., o czym świadczą liczne dzieła Dominikusa Zimmermanna, Johanna Balthasara Neumanna czy François de Cuvilliés’a.
Wstęp wolny
Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej
13.01, g. 16:00
Liberté! Wątki rokokowe w kinie współczesnym – wykład Aleksandry Szwedo
Rokokowe rozpasanie spowodowane nudą wolności to wdzięczny temat dla współczesnej kinematografii. Wychodząc od filmowego dzieła Alberta Serry Liberté!, przyjrzymy się odważnym, niekonwencjonalnym próbom poszukiwania przyjemności i nowych doznań przez XVIII-wieczną burżuazję, a bohaterami filmowych realizacji będą m.in. Maria Antonina, markiz de Sade, Pierre Beaumarchais czy Giacomo Casanova.
Wstęp wolny
Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej
13.01, g. 17:30
Sekrety rokokowych arystokratów – spacer edukacyjny, prowadzenie: Michał A. Pieczka
Ostatnia okazja przed zakończeniem wystawy, by przyjrzeć się z bliska wyeksponowanym tam wielu cennym obiektom w stylu rokokowym (tkaninom, porcelanie, obrazom, meblom, rzeźbom i książkom). I ostatnia też szansa na wysłuchanie opowieści o sekretach życia arystokratów w XVIII-wiecznym Śląsku, tym bardziej, że tego dnia po wystawie oprowadzi zwiedzających z nich! Kto ciekawy, jak to możliwe, niech koniecznie odwiedzi Pawilon Czterech Kopuł i na własne oczy przekona się, że w sztuce wszystko jest możliwe!
Bilety w cenie 10 zł
Zapisy: edukacja.pawilon@mnwr.pl, 71 712 71 81
Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej
13.01, g. 19:09
Teatr Czterech: Stan zero – spektakl z audiodeskrypcją w wykonaniu Teatru Czterech
Rokoko to bardzo niecodzienny gość w Muzeum Sztuki Współczesnej, chcemy więc wizualnie scharakteryzować obie te estetyki i pokazać przejście między nimi – z rokoka z powrotem do muzealnej, współczesnej bieli. Specyficzna pruderia rokoka, która pod licznymi maskami skrywa różne pokrętne niekiedy praktyki moralne, zostanie przed widzem – dosłownie i metaforycznie – rozebrana. Do bielizny, do bieli, do człowieka. Do współczesności – która ma także, jak wiemy, swoje rytuały ukrycia.
Wstęp wolny
Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej
13.01, g. 12:00
Słuch: jak brzmi rokoko? Integracyjne warsztaty sensoryczne z audiodeskrypcją oraz tłumaczeniem na polski język migowy, prowadzenie: Paweł Romańczuk, dr Agata Iżykowska-Uszczyk, tłumaczenie PJM: Elżbieta Resle
W ramach ostatniego spotkania z cyklu „Rokoko w zmysłowej odsłonie” poznamy ten niezwykły okres w jego muzycznej formie. Spróbujemy odkryć w ciele wibracje towarzyszące dźwiękowej warstwie wystawy. Zastanowimy się, jak artyści współcześni dopełniają ten wizualny kolaż o elementy akustyczne.
Wydarzenie realizowane w ramach programu Kultura Dostępna 2023, dofinansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Bilety w cenie 10 zł
Zapisy: edukacja.pawilon@mnwr.pl, 71 712 71 81
Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej
14.01, g. 13:00
Sekrety rokokowych tańców – warsztaty tańca historycznego z udziałem członków Zespołu Tańca Dawnego Uniwersytetu Wrocławskiego, prowadzenie: Klaudia Dąbrowiecka
Prawdziwa gratka dla miłośników tańca – pokaz (połączony z warsztatami) kilku najpopularniejszych w okresie rokoka układów tanecznych, bez których nie mógł się odbyć karnawałowy bal w owym czasie. Prowadzący będą oczywiście w kostiumach z epoki!
Działający od 2010 roku Zespół Tańca Dawnego Uniwersytetu Wrocławskiego zajmuje się odtwarzaniem tańców historycznych z epoki renesansu i baroku, skupiając się na francuskich i włoskich tańcach z XVI i XVIII wieku. W trakcie finisażu zespół zaprezentuje repertuar XVIII-wieczny, w tym takie tańce jak bourrée, gawot, menuet i forlana w choreografiach m.in. L. G. Pecoura i C. Balona. Po pokazie zaplanowana jest nauka prostych kontredansów. Zapraszamy!
Wstęp wolny
Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej
14.01, g. 14:00
Drugie, trzecie i… piąte rokoko w dekoracji szkła – wykład Elżbiety Gajewskiej-Prorok
Osiemnastowieczny ornament rokokowy: strzępiaste muszle, „kogucie grzebienie”, przenikające się elementy architektoniczne i pierzaste wici roślinne z girlandami kwiatów były wizualne niezwykle atrakcyjne i dekoracyjne. Odrodzenie zainteresowania sztuką i ornamentem rokoka nastąpiło w latach 30. XIX w. we Francji, gdzie celowo promowano sztukę rokoka wraz z restauracją dynastii Bourbonów. W tym czasie szeroko wykorzystywano ornamentykę rokokową w dekoracji neorokokowych wnętrz i sprzętów. Meble i naczynia – szczególnie szklane, niekoniecznie o formach rokokowych – były zdobione stylizowanym, rokokowym ornamentem. Moda ta odezwała się jeszcze w latach 80. XIX stulecia w okresie secesji, a także w latach 20. XX wieku. Najciekawsze naczynia ze szkła barwionego w masie, zdobione w duchu rokoka powstawały w austriackich Czechach i na Śląsku. Ich przykłady zobaczyć można na kończącej się właśnie wystawie „Szaleństwo rokoka!” w Pawilonie Czterech Kopuł.
Wstęp wolny
Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej
14.01, g. 15:30
Sielanki i przebieranki – odsłona druga. Spacer edukacyjny, prowadzenie: Michał A. Pieczka
Któż z nas nie marzył choć raz o tym, by przenieść się do innej epoki i stać się kimś zupełnie innym niż w rzeczywistości? To marzenie ma szansę się spełnić podczas wizyty na wystawie „Szaleństwo rokoka!”. Wspólnie z prowadzącym, który dosłownie przybył z czasów rokoka do XXI wieku, uczestnicy przeżyją niezapomniane przygody w świecie sztuki i z nieskrępowaną radością poddadzą się rokokowej sielance!
Bilety w cenie 10 zł
Zapisy: edukacja.pawilon@mnwr.pl, 71 712 71 81
Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej
14.01, g. 14:00
Robe à la francaise – performance Anny Królikiewicz na zakończenie wystawy „Szaleństwo rokoka! Fascynacja rokokiem na Śląsku (XVIII–XXI w.)”
Wydarzeniem wieńczącym wystawę „Szaleństwo rokoka!” będą działania performatywne malarki, autorki instalacji, artystki wizualnej, która w swoich realizacjach często sięga po wątki kulinarne. Anna Królikiewicz nie tylko wprowadza je w szeroki kontekst historii kultury, ale w swych plastycznych spektaklach próbuje też zwracać uwagę publiczności na problemy współczesnego świata. Tak będzie i tym razem, a bohaterem wieczoru stanie się Marie-Antoine Carême – urodzony w XVIII wieku cukiernik i twórca wysokiej francuskiej kuchni.
Autorem oprawy muzycznej performance’u jest Maciej Stendek.
Wstęp wolny
Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej
informacja prasowa
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz