Wykład o Arturze Grottgerze i jego artystycznych inspiracjach oraz oprowadzanie kuratorskie po wystawie rysunków Grottgera „Pójdź ze mną przez padół płaczu” – to propozycje Muzeum Narodowego we Wrocławiu na nadchodzący weekend. Zaplanowano również spacer szlakiem Amora z okazji nadchodzących Walentynek oraz oprowadzanie po wystawach stałych w języku włoskim. A co w oddziałach Muzeum?
Artur Grottger, "Pójdź za mną przez padół płaczu", 1866, fot. Barbara Lekarczyk-Cisek |
Muzeum Narodowe we Wrocławiu
10.02, g. 12:00
„Wojna” Artura Grottgera. Artysta i jego inspiracje – wykład Natalii Sienkiewicz w ramach wydarzeń towarzyszących wystawie „Pójdź ze mną przez padół płaczu. Cykl »Wojna« Artura Grottgera”
Spotkanie będzie okazją do poznania historii oraz problematyki cyklu „Wojna” autorstwa Artura Grottgera. Omówione zostaną także dzieła artystów działających na przestrzeni XVI–XIX w. będące potencjalnymi wzorami i inspiracjami dla Grottgera.
Wstęp wolny
Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu, s. 116
10.02, g. 13:00
„Pójdź ze mną przez padół płaczu. Cykl »Wojna« Artura Grottgera” – oprowadzanie kuratorskie, prowadzenie:
Spotkanie na wystawie będzie okazją do zapoznania się z historią dzieła i procesem jego realizacji, a także ze znaczeniami poszczególnych przedstawień ukazanych przez artystę. Oprowadzanie to odpowiedź na tytułowe wezwanie do wędrówki, którą my jako widzowie podejmiemy wraz z parą głównych bohaterów rysunkowego cyklu „Wojna” autorstwa Artura Grottgera.
Wstęp wolny
Zapisy: edukacja@mnwr.pl, 71 372 51 48
Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu
10.02, g. 12:00
Una visita guidata al Museo Nazionale di Wrocław in italiano – oprowadzanie w języku włoskim, prowadzenie: Sara Grilli
Oprowadzanie po wystawach stałych w języku włoskim – opowieść o wybranych arcydziełach ze zbiorów sztuki polskiej i europejskiej, wśród nich o obrazach Lucasa Cranacha st., Petera Brueghela mł. czy Johana Christiana Dahla.
Wstęp wolny
Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu
11.02, g. 15:00
Szlakiem Amora – spacer nie tylko dla zakochanych, prowadzenie: Grzegorz Wojturski
Walentynki, obchodzone w dniu św. Walentego – w tradycji europejskiej patrona zakochanych, są świetną okazją, by wybrać się na spacer do muzeum i poznać obrazy i rzeźby o tematyce miłosnej, ukazujące różne (czasem zawiłe lub tragiczne) historie miłosnych relacji: między kobietami a mężczyznami, boginiami i bogami, nimfami i herosami – opisanymi w mitach, księgach historycznych, Biblii czy apokryfach…
Wstęp z biletem na wystawy stałe
Zapisy: edukacja@mnwr.pl, 71 372 51 48
Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu
Bartosz Głowacki zakrywa wylot armaty, fragm. Panoramy Racławickiej, fot. Barbara Lekarczyk-Cisek |
Muzeum Panorama Racławicka
11.02, g. 13:15
Walentynkowe zwiedzanie z przymrużeniem oka dla Pań i Panów – oprowadzanie z okazji walentynek (nie tylko dla zakochanych!) po Muzeum „Panorama Racławicka”, prowadzenie: Izabela Trembałowicz-Chęć
Uczestnicy tego wyjątkowego zwiedzania usłyszą ciekawostki związane z powstawaniem „Panoramy Racławickiej”, zaznajomią się z jej twórcami i bohaterami. Nie zabraknie również anegdot o kobietach obecnych w życiu jednych i drugich oraz ich wpływie na męskie losy, decyzje, a nawet historię świata…
Wstęp z biletem na seans w Panoramie
Zapisy: edukacja@mnwr.pl, 71 372 51 48
Miejsce: Muzeum Panorama Racławicka
Wystawa stała w Muzeum Etnograficznym: "Dolnoślązacy. Pamięć, kultura, tożsamość" |
Muzeum Etnograficzne
10.02, g. 13:00
Sobota w Etnografii. Oprowadzanie po wystawie stałej „Dolnoślązacy. Pamięć, kultura, tożsamość”, prowadzenie: Elżbieta Berendt
Oprowadzanie po wystawie stałej „Dolnoślązacy. Pamięć, kultura, tożsamość”, która obrazuje skomplikowane dzieje Dolnego Śląska. To tu w przeszłości spotkały się dwie tradycje: przedwojenna – miejscowa, i powojenna – osób przyjezdnych. Wyjątkowy obszar, na którym w krótkim czasie i na sporej powierzchni doszło do niemal całkowitej wymiany ludności, gdzie rzeczy pozostawione spotkały się z przywiezionymi…
Wstęp wolny
Miejsce: Muzeum Etnograficzne
11.02, g. 12:00
Moda z form piernikarskich – warsztaty rodzinne dla dzieci w wieku 6–12 lat w ramach cyklu „Etno w południe”, prowadzenie: Julia Szot
Eleganckie panie i dumni panowie, prząśniczki i wojacy – wszystkie te postaci zobaczymy na formach piernikarskich. Dlaczego się tam znalazły? Tego dowiemy się na zajęciach. A w drugiej części spotkania wystroimy swoją własną postać!
Bilety w cenie 5 zł
Zapisy: edukacja@muzeumetnograficzne.pl, 71 344 33 13
Miejsce: Muzeum Etnograficzne
11.02, g. 14:00
Co ma piernik do wiatraka? – warsztaty integracyjne dla dzieci w wieku 6–10 lat dostosowane także dla osób w spektrum, prowadzenie: Julia Szot
Co wiecie o piernikach? Na warsztatach porozmawiamy o zapomnianej tradycji piernikarskiej Wrocławia, a także dowiemy się, czym różnią się dzisiejsze pierniki od dawnych wypieków. Jak wyglądały i co przedstawiały? Zajrzymy na wystawę stałą, gdzie w gablocie przechowywane są formy piernikarskie. W części plastycznej zajęć spróbujemy zaprojektować na kartce własny obrazek na formę piernikarską!
Bilety w cenie 5 zł
Zapisy: edukacja@muzeumetnograficzne.pl, 71 344 33 13
Miejsce: Muzeum Etnograficzne
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz