poniedziałek, 18 marca 2024

Wydarzenia w Muzeum Narodowym i oddziałach 23-24.03.2024

Od 19 marca w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego we Wrocławiu można oglądać nową wystawę czasową „Impresje. Młodzi o sztuce dawnej”. To pierwsza w historii muzeum wystawa przygotowana przez młodych wrocławian i wrocławianki, którzy wcielają się w rolę kuratorów i kuratorek. W najbliższą sobotę oprowadzą po niej Sławomir Ortyl, Grzegorz Wojturski i młodzi współautorzy wystawy. Zaplanowano również oprowadzania kuratorskie innych wystaw. W Muzeum Etnograficznym w sobotę przed Niedzielą Palmową odbędzie się coroczny kiermasz wielkanocny, wydarzenie towarzyszące wystawie „Pisanki i palmy wielkanocne”. Co ponadto?

Fot. materiały prasowe MNWr.

Muzeum Narodowe we Wrocławiu

23.03, g. 10:30

Motywy architektoniczne na śląskich płytach nagrobnych – zajęcia dla młodzieży w wieku 12–17 lat towarzyszące wystawie „Śląska ars moriendi. Średniowieczne metalowe płyty nagrobne”, prowadzenie: Izabela Trembałowicz-Chęć

Charakterystycznym elementem prezentowanych na wystawie średniowiecznych płyt nagrobnych jest bogata architektoniczna oprawa, otaczająca postać stojącego zmarłego. To symbol przejścia między doczesnością a wiecznością. Warto owym bramom przyjrzeć się z bliska i docenić ich złożoną strukturę. W trakcie spotkania spróbujemy nazwać poszczególne elementy owych konstrukcji, wyjaśnić ich funkcję i w końcu je narysować.

Bilety w cenie 5 zł

Zapisy: edukacja@mnwr.pl, 71 372 51 48  

Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu


23.03, g. 12:00

Przemiany funkcji i estetyki okładek książkowych w 1. poł. XX w. – wykład dr. Wojciecha Kaczorowskiego w ramach wydarzeń towarzyszących wystawie „50 na 50. Jubileusz 50-lecia Działu Sztuki Wydawniczej Muzeum Narodowego we Wrocławiu”

Estetyka okładek książkowych w poszczególnych epokach różniła się i nie zawsze była taka jak dzisiaj. Współczesnego charakteru okładki wydawnicze na dobre nabrały w Polsce dopiero w początkach XX w. To wtedy powstały i okrzepły rozwiązania, które do dziś stosowane są przez projektantów. Wykład ma na celu przybliżenie rozwoju funkcji oraz estetyki okładek w pierwszej połowie ubiegłego stulecia, a zwłaszcza w okresie międzywojnia, kiedy polski przemysł wydawniczy mógł rozwinąć się nieskrępowanie po latach zaborów. W tym okresie branża projektowania graficznego przyciągała wielu utalentowanych artystów, których projekty warto przypomnieć.

Wstęp wolny

Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu, s. 116


23.03, g. 13:00

Śląska ars moriendi. Średniowieczne metalowe płyty nagrobne” – oprowadzanie kuratorskie, prowadzenie: Agata Stasińska

Wystawa „Śląska ars moriendi…” poświęcona jest wyjątkowym przykładom monumentów nagrobnych oraz aplikacji stanowiących ich część. Przyjrzenie się zaprezentowanym w przestrzeni muzealnej dziełom pochodzącym z kościoła klasztornego Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Lubiążu, kościoła św. Barbary we Wrocławiu oraz katedry wrocławskiej umożliwi nie tylko poznanie historii i roli tych obiektów, lecz również ich treści. Sposób przedstawienia zmarłego – jego strój, wygląd i gesty – jak też otoczenie, w jakim został wyobrażony, dostarczają bowiem wielu fascynujących, nie zawsze oczywistych informacji. Zagadnienia te ukazane zostały w odniesieniu do aspektów kultury średniowiecznej związanych z podejściem ówczesnych do tematu śmierci oraz okazywanymi wobec niej postawami. Istotną część ekspozycji, poszerzającą dotychczasowe perspektywy badawcze, stanowi również prezentacja zagadnień związanych z techniką i technologią średniowiecznych płyt nagrobnych, która rzuca światło na tajniki pracy warsztatów śląskich.

Wstęp z biletem na wystawy czasowe

Zapisy: edukacja@mnwr.pl, 71 372 51 48  

Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Epitafium księcia Wacława Żagańskiego z przedstawieniem Sądu Ostatecznego,
pracownia Mistrza lat 1486-1492 (?), Muzeum Narodowe we Wrocławiu
fot. Barbara Lekarczyk-Cisek

23.03, g. 15:00

„Impresje. Młodzi o sztuce dawnej” – oprowadzanie kuratorskie, prowadzenie: Sławomir Ortyl, Grzegorz Wojturski i młodzi współautorzy wystawy

Wystawa jest próbą odpowiedzi na to, co myślą, jak czują i o czym marzą współcześnie młodzi ludzie. O wyjątkowości ekspozycji świadczy to, że do poszczególnych etapów jej realizacji zaproszono wrocławską młodzież, która współtworzyła opisy dzieł sztuki w formie tekstów literackich.

Wstęp z biletem na wystawy czasowe, studenci i młodzież szkolna – bilety ulgowe

Zapisy: edukacja@mnwr.pl, 71 372 51 48  

Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu


24.03, g. 10:30

Misia uczy literek – zajęcia dla dzieci w wieku 3–5 lat towarzyszące wystawie „Impresje. Młodzi o sztuce dawnej”, prowadzenie: Sławomir Ortyl

Misia to kotka, która czasami przyjeżdża do muzeum, by prowadzić zajęcia. Misia była już kapitanem piratów i pomocnicą czarownicy, a nawet… ofiarą smoka. Tym razem wcieli się w rolę – miejmy nadzieję – przemiłej nauczycielki literek. W tym celu przygotowała już przezabawny wierszyk o literkach, które uciekły z koszyka i ukryły się w dziełach sztuki. Zadaniem dzieci będzie ich szukanie i jednocześnie poznawanie.

– I po co będzie nam to wszystko? – pyta Misia w wierszyku i odpowiada: – Aby napisać własne imię, a być może nawet nazwisko.

Bilety w cenie 5 zł

Zapisy: edukacja@mnwr.pl, 71 372 51 48  

Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu


24.03, g. 11:00

A do czego to służy? Warsztaty plastyczne Karoliny Rzepki dla dzieci w wieku 6–12 lat, w ramach cyklu „Zostań Cudo-Twórcą”

W muzeum znajdziemy sporo tajemniczych przyrządów z przeszłości. Kiedyś rewolucjonizowały życie naszych przodków, wzbudzały pożądanie, ułatwiały pracę, dziś zostały zapomniane lub zastąpione przez ulepszone wersje. Często znajdując je w muzealnych gablotach, głowimy się, do czego mogły służyć, bo ich kolejne odsłony nie przypominają już swoich starszych kuzynów.

Bilety w cenie 5 zł

Zapisy: edukacja@mnwr.pl, 71 372 51 48  

Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Figurki słoni z wazami na grzbietach, Chiny, dynastia Qing, 1644-1911,
fot. Barbara Lekarczyk-Cisek

24.03, g. 13:00

Pójdź ze mną przez padół płaczu. Cykl Wojna Artura Grottgera” – oprowadzanie kuratorskie, prowadzenie: Natalia Sienkiewicz

Spotkanie na wystawie będzie okazją do zapoznania się z historią dzieła i procesem jego realizacji, a także ze znaczeniami poszczególnych przedstawień ukazanych przez artystę. Oprowadzanie to odpowiedź na tytułowe wezwanie do wędrówki, którą my jako widzowie podejmiemy wraz z parą głównych bohaterów rysunkowego cyklu „Wojna” autorstwa Artura Grottgera.

Wstęp z biletem na wystawę czasową

Zapisy: edukacja@mnwr.pl, 71 372 51 48  

Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu


24.03, g. 15:00

Amerykańska podróż Edgara Degasa – wykład Justyny Chojnackiej w ramach cyklu „Jakie to amerykańskie!”

Nieczęsto wspomina się o pięciomiesięcznym pobycie Edgara Degasa w Nowym Orleanie, niewątpliwie będącym interesującym uzupełnieniem historii życia i twórczości tego francuskiego impresjonisty. Artysta lubił nazywać siebie synem Luizjany, a jego podróż była w pewnym sensie powrotem do korzeni. Jesienią 1872 roku wyruszył odwiedzić miejsce narodzin swojej matki, Celestine Musson Degas, i jej kreolskiej rodziny w Nowym Orleanie. Kilkanaście przecznic od słynnej Dzielnicy Francuskiej do tej pory znajduje się dom, w którym mieszkał artysta. Jest doskonałym pretekstem do opowieści o pobycie Degasa w Mieście Półksiężyca, który zaowocował interesującymi realizacjami malarskimi i był znamienny dla jego dalszej twórczości.

Wstęp wolny

Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu, s. 116

Fragm. Panoramy Racławickiej,
fot. Barbara Lekarczyk-Cisek


Muzeum „Panorama Racławicka”

23.03, g. 9:00

Obraz jakich mało – tajemnice „Panoramy Racławickiej”. Zajęcia edukacyjne dla dzieci w wieku 6–12 lat w ramach cyklu „Przygody z Panoramą”, prowadzenie: Elżbieta Pietralczyk

„Panorama Racławicka” to obraz, który przenosi widza w inną rzeczywistość i inny czas. Oprócz wysłuchania opowieści o tym niezwykłym dziele, uczestnicy zajęć zmienią się w prawdziwych tropicieli. Rozwiążą przygotowane zadania, które pomogą im odkryć jego tajemnice. Wytropią ukryty skarb. Na koniec stworzą własny panoramiczny kolaż.

Zapraszamy na zajęcia dzieci wraz z rodzicami, część warsztatowa odbędzie się w sali 116 (I piętro) w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego we Wrocławiu.

Bilety w cenie 20 zł

Zapisy: edukacja@mnwr.pl, 71 372 51 48

Miejsce: Muzeum „Panorama Racławicka”



Muzeum Etnograficzne

23.03, g. 10:00–16:00

Kiermasz wielkanocny w Muzeum Etnograficznym

W sobotę poprzedzającą Niedzielę Palmową tradycyjnie odbywa się w Muzeum Etnograficznym coroczny kiermasz wielkanocny. Można na nim zakupić różnorodne pisanki (wykonane techniką batikową, rytowniczą, aplikacyjną oraz jajka zdobione między innymi farbami, koralikami czy wiertłem dentystycznym), stroiki wielkanocne, bibułowe kwiaty, palmy plecione z suszonych i barwionych kwiatów, traw i ziół, i wiele innych świątecznych dekoracji. Kiermasz to także wyjątkowa okazja do osobistego spotkania z ich twórcami.

Wstęp wolny

Miejsce: Muzeum Etnograficzne


24.03, g. 12:00

Wiosna oczami artystów – warsztaty rodzinne dla dzieci w wieku 6–12 lat w ramach cyklu „Etno w południe”, prowadzenie: Julia Szot

Magazyny naszego muzeum pełne są sztuki przedstawiającej powrót wiosny. Ożywająca przyroda – zieleń trawy, śpiew ptaków, pierwsze kwiaty – inspirowała od dawna domorosłych artystów. Przyjrzymy się kilku dziełom, by następnie samodzielnie wykonać barwną pracę.

Bilety w cenie 5 zł

Zapisy: edukacja@muzeumetnograficzne.pl, 71 344 33 13

Miejsce: Muzeum Etnograficzne


24.03, g. 15:00

„Pisanki i palmy wielkanocne” – oprowadzanie z audiodeskrypcją. „Pisanki i palmy wielkanocne” – oprowadzanie z audiodeskrypcją

Co roku przed Wielkanocą w Muzeum Etnograficznym prezentowane są pisanki, palmy, stroiki i kartki świąteczne wykonane tradycyjnymi oraz współczesnymi technikami. Są to między innymi pisanki zdobione technikami batikową, rytowniczą i aplikacyjną, jajka oklejane miniaturowymi wycinankami, rdzeniem sitowia, opolskie „kroszonki” oraz te wykonane na motywach huculskich, suwalskich, opolskich czy rzeszowskich.

Bilety w cenie 3 zł

Zapisy: edukacja@muzeumetnograficzne.pl, 71 344 33 13

Miejsce: Muzeum Etnograficzne

Magdalena Abakanowicz, "Ruda" (1970-1972), fragm.
fot. Barbara Lekarczyk-Cisek


Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej


23.03, g. 12.00

Różne odmiany kubizmu – wykład dr Agaty Iżykowskiej-Uszczyk w ramach cyklu „Kurs historii sztuki. Klasycy nowoczesności”

Hermetyczny, analityczny, syntetyczny czy może odmiana orficzna? W trakcie wykładu ten niezwykle dynamicznie rozwijający się kierunek zostanie przedstawiony w oparciu o cztery fazy jego rozwoju. Omówione zostaną różnice między kubizmem analitycznym a kubizmem syntetycznym. Prowadząca zaprezentuje prace najważniejszych przedstawicieli kubizmu: Pabla Picassa oraz Georges’a Braque’a.

Bilety w cenie 10 zł

Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł


24.03, g. 11.00

Koń jaki jest, każdy widzi – rodzinne warsztaty Eveliny Kachynskiej dla rodziców i dzieci w wieku do lat 2, wydarzenie w ramach cyklu #muzealniaki_pod_kopułą

Eugeniusz Geppert najchętniej malował konie i jeźdźców. Pochodzący ze Lwowa malarz był jedną z najważniejszych postaci wrocławskiego środowiska artystycznego. Po II wojnie światowej był współzałożycielem i pierwszym rektorem Akademii Sztuk Pięknych, a obecnie jest patronem uczelni. Na wystawie zapoznamy się z sylwetką i twórczością artysty, a następnie zaprosimy maluszki do wspólnej zabawy.

Bilety w cenie 5 zł

Zapisy: edukacja.pawilon@mnwr.pl, 71 712 71 81

Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł


24.03, g. 13.00

Wio, koniku! Rodzinne warsztaty Eveliny Kachynskiej dla rodziców i dzieci w wieku 3–5 lat w ramach cyklu „Sztuczki w Pawilonie”

Czy nie marzycie czasem o tym, żeby wsiąść na konia i odjechać w siną dal? Podobne marzenia miał też chyba malarz Eugeniusz Geppert, który najbardziej lubił malować konie. Wspólnie obejrzymy jego niezwykły obraz.

Bilety w cenie 5 zł

Zapisy: edukacja.pawilon@mnwr.pl, 71 712 71 81

Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł

informacja prasowa

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Wydarzenia w Muzeum Narodowym i oddziałach 1.12.2024

 W nadchodzący weekend Muzeum Narodowe we Wrocławiu zaprasza na wykłady w ramach cyklu „Kurs historii sztuki” oraz w cyklu „Jakie to ameryka...

Popularne posty