wtorek, 2 kwietnia 2024

DKF W DCF, czyli rozgrzewka przed 21. Millennium Docs Against Gravity

 Do rozpoczęcia Millennium Docs Against Gravity 2024 pozostał jeszcze ponad miesiąc, ale dla osób, które nie mogą się już doczekać tegorocznego festiwalu, Dolnośląskie Centrum Filmowe we współpracy z Watching Closely przygotowało wyjątkową odsłonę spotkań Dyskusyjnego Klubu Filmowego pod hasłem „Porozmawiajmy o artystach”. W programie znalazły się najlepsze filmy z poprzednich edycji MDAG.


Wtorkowe spotkania Dyskusyjnego Klubu Filmowego „Centrum” w DCF mają długą tradycję. W tym roku formuła cyklu została odświeżona za sprawą nowych prowadzących. O jakościowy repertuar, dawkę filmoznawczej wiedzy i zajmujące dyskusje po seansach dbają Maciej Stasierski, Mateusz Rot i Michał Hernes, czyli twórcy bloga filmowego Watching Closely.

Kwietniowy DKF „Centrum” upłynie pod hasłem „Porozmawiajmy o artystach”. Na ekran powrócą świetne filmy dokumentalne, które pokazywane były podczas poprzednich edycji Millennium Docs Against Gravity, a w roli głównej wystąpią m.in. Quentin Tarantino, P.J.MDAG Harvey, Miloš Forman czy Agnès Varda.

23 kwietnia, po pokazie filmu „Twarze, plaże”, z wrocławską publicznością spotka się Artur Liebhart, czyli twórca i dyrektor festiwalu Millennium Docs Against Gravity.

PROGRAM


2.04, 19:00 | TARANTINO: BĘKART KINA | reż. Tara Wood
Quentin Tarantino to jeden z najbardziej znanych, kontrowersyjnych i wpływowych reżyserów. Jest marką samą w sobie, a każdy jego film budzi zainteresowanie krytyków i widzów. W filmie Tary Wood poznajemy biografię i twórczość Tarantino, począwszy od jego pracy w wypożyczalni, poprzez wkroczenie do świata kina w roli scenarzysty, aż do zyskania miana jednego z najbardziej utalentowanych reżyserów.

9.04 | NA WIARĘ. „EGZORCYSTA” WILLIAMA FRIEDKINA | reż. Alexandre O. Philippe
Jak powstawała klasyka horroru? Opowiada o tym reżyser William Friedkin – twórca „Egzorcysty” (nominowanego do Oscara w 1974) i „Francuskiego łącznika” (nagrodzonego Oscarem w 1972). Proces powstania „Egzorcysty” jawi nam się jako tajemniczy i spirytualny. Lekcja o gatunku horroru jest ilustrowana licznymi fragmentami filmu.

16.04 | FORMAN VS. FORMAN | reż. Jakub Hejna, Helena Třeštíková
„Amadeusz”, „Lot na kukułczym gniazdem” czy „Hair” sprawiły, że Miloša Formana pokochali widzowie na całym świecie. Zanim jednak wyjechał do USA, w rodzimej Czechosłowacji zrobił klasyki takie jak „Miłość blondynki” czy „Czarny Piotruś”. Archiwalne materiały nie ukazują jego życia w wyłącznie pozytywnym świetle. To wielowymiarowy, szczery portret nie tylko wielkiego artysty, ale przede wszystkim wyjątkowego człowieka.

23.04 | TWARZE, PLAŻE | reż. Agnès Varda
Agnès Varda, przedstawicielka francuskiej Nowej Fali, laureatka honorowego Oscara® za całokształt twórczości oraz honorowego Cezara. Obok niej znany francuski fotograf, uliczny artysta, graficiarz ukrywający się pod inicjałami JR. Film „Twarze, plaże" jest dokumentacją wzajemnej przyjaźni dwojga bliskich sobie artystycznie i mentalnie osobowości, które dzielą co prawda pokolenia, ale łączą podobne poglądy i postawy wobec życia.

Gościem specjalnym pokazu będzie Artur Liebhart – twórca i dyrektor festiwalu Millennium Docs Against Gravity, dystrybutor filmów dokumentalnych.

30.04 | PJ HARVEY. A DOG CALLED MONEY | reż. Seamus Murphy
Dziecko z ciekawością przyciska twarz do okna samochodu, w którym siedzą artystka PJ Harvey oraz nagradzany fotoreporter i filmowiec Seamus Murphy. Znajdują się w Kabulu w Afganistanie, jednym z trzech miejsc, do których podróżują. Pozostałe to Kosowo i biedne dzielnice Waszyngtonu. Film to swobodny wizualny kolaż, który odkrywa potencjał twórczy PJ Harvey oraz sposób, w jaki pracuje i zdobywa inspirację.

Każde spotkanie w ramach DKF składa się ze wstępu przygotowanego przez Watching Closely, projekcji filmu oraz dyskusji. Bilety w cenie 16 zł dostępne są w kasach Dolnośląskiego Centrum Filmowego lub na www.dcf.wroclaw.pl.
informacja prasowa

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Wydarzenia w Muzeum Narodowym i oddziałach 1.12.2024

 W nadchodzący weekend Muzeum Narodowe we Wrocławiu zaprasza na wykłady w ramach cyklu „Kurs historii sztuki” oraz w cyklu „Jakie to ameryka...

Popularne posty