wtorek, 8 marca 2022

Co nowego w DCF | 11-17 marca 2022

Dolnośląskie Centrum Filmowe włącza się w pomoc dla Ukrainy! A w ramach pokazów przedpremierowych: "Inni ludzie" w reż. Aleksandrą Terpińską (pokaz z udziałem twórców). W ramach premier od 11 marca - m. in. Drive my car | reż. Ryūsuke Hamaguchi, Najgorszy człowiek na świecie w reż. Joachima Triera.

POMOC DLA UKRAINY

DCF włącza się do akcji pomocy Ukrainie. W kinie organizowane są pokazy filmowe i wydarzenia, podczas których zamiast biletów sprzedawane są cegiełki na rzecz Fundacji PTACH niosącej pomoc dla Ukrainy. Ponadto kino przygotowało bezpłatne seanse dla ukraińskich dzieci i młodzieży w ich ojczystym języku. 

Poranek dla dzieci w języku ukraińskim | „Tom i Jerry” 

Ranok Dlya Malechi | Том i Джері

Zapraszamy młodych widzów na bajkę „Tom & Jerry” z ukraińskim dubbingiem, w której spotkamy się z jednym z najbardziej uwielbianych duetów w historii.

13 березня о 12:15 запрошуємо маленьких глядачів на мультиплікаційний фільм «Том і Джеррі» з українським озвученням, у якому ми зустрінемося з одним із найулюбленіших дуетів в історії.

13 marca | godz. 12:15 | Wstęp wolny dla dzieci i opiekunów

Najbliższe wydarzenia, podczas których sprzedawane będą bilety cegiełki na rzecz Fundacji PTACH pomagającej uchodźcom z Ukrainy: 

KinoUkraina | „Czubaj. Tak długo milczałem”

Pokaz filmu dokumentalnego pt. „Czubaj. Tak długo milczałem” w reż. Mychajła Krupijewskiego. Przed pokazem spotkanie z ukraińską pisarką, ubiegłoroczną laureatką Literackiej Nagrody Europy Środkowej ANGELUS Kateryną Babkiną.

Film dokumentalny „Czubaj. Tak długo milczałem” w reż. Mychajła Krupijewskiego opowiada o poezji, miłości, życiu i śmierci Hryhorija Czubaja, ukraińskiego poety i najwybitniejszej osobowości lwowskiego undergroundu na przełomie lat 60. i 70. XX wieku. W roli przewodnika, który zabiera nas w podróż po biografii poety wystąpił znany ukraiński pisarz Serhij Żadan. O Czubaju opowiedzą również jego bliscy oraz przyjaciele – dziś wybitni poeci, pisarze, artyści, filozofowie – którzy byli świadkami jego życia i twórczości. Film zawiera także elementy spektaklu teatralnego, który przenosi nas w czas i przestrzeń, w których toczył się konflikt artysty z totalitarnym reżimem.

Hryhorij Czubaj – ukraiński poeta, buntownik, stał się przewodnikiem dla całego pokolenia ukraińskich twórców – kształtował pisarzy pokroju Jurija Andruchowycza czy Mykoły Riabczuka. Pochodził z Wołynia, ale jego dorosłe życie było ściśle związane ze Lwowem i środowiskiem lwowskiej twórczej elity (m.in. przyjaźnił się z Jurijem Wynnyczukiem). Kiedyś Natalia Zubryćka trafnie oceniła filmowy potencjał jego niezwykłej biografii: „Życie Czubaja jest doskonałym materiałem na film o lwowskim undergroundzie, w którym zobaczylibyśmy wiele zwrotów akcji, historię wielkiej miłości, podziemną sławę, tragiczny przełom i wreszcie ciężką chorobę”. Teraz mamy znakomitą okazję, by stać się widzami tej fascynującej, a zarazem dramatycznej opowieści.

Przed filmem odbędzie się spotkanie i rozmowa z wyjątkowym gościem – Kateryną Babkiną, ubiegłoroczną laureatką Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus za książkę „Nikt tak nie tańczył, jak mój dziadek”. Kateryna Babkina dotarła do Wrocławia kilka dni temu, uciekając przed wojną z Kijowa wraz z rodziną.

Urodzona w 1985 r. autorka ma na swoim koncie tomiki poezji, powieści, zbiory opowiadań, książki dla dzieci. Jest także scenarzystką filmową oraz dramatopisarką – jej sztuka „Hamlet Babylon” była wystawiana w Kijowie, Genewie i Wiedniu. Kateryna Babkina jest czwartą w historii ukraińską laureatką Angelusa.

Na spotkanie z pokazem filmu obowiązują wejściówki. Wejściówki będzie można odebrać przed samym seansem po wykupieniu cegiełki na rzecz Fundacji PTACH niosącej pomoc pogrążonej w wojnie Ukrainie. Wartość cegiełki dowolna, ale nie mniejsza niż 20 zł.

12 marca | godz. 19:00 | Cegiełka na rzecz Fundacji PTACH

City Docs | Uchodźcy. Granice strachu i solidarności

CityDocs: Uchodźcy. Granice strachu i solidarności. Pokaz filmu "Przeżyć" J.P. Rasmussena i debata o naszym podejściu do uchodźców w ogóle z udziałem m.in. prorektor Uniwersytetu Wrocławskiego prof. Patrycji Matusz. Partnerstwo: festiwal M

Na wschodniej granicy Polski spotykają uchodźcy z Ukrainy, Bliskiego Wschodu i Afryki. Spotykają się też skrajnie odmienne postawy – chęć niesienia pomocy Ukraińcom obok strachu przed przybyszami z odległych krajów. Z zaproszonymi ekspertami porozmawiamy o miejscu uchodźców i migrantów w polskim społeczeństwie, o lęku przed przybyszami i wyzwaniach związanych z budowaniem wspólnoty ludzi pochodzących z różnych kręgów kulturowych.

Pretekstem do dyskusji będzie film „Przeżyć” – animowany film dokumentalny, który stał się przebojem festiwalu w Sundance, gdzie zdobył Wielką Nagrodę Jury w Konkursie Międzynarodowym a podczas zeszłorocznej edycji Festiwalu Millennium Docs Against Gravity zdobył Grand Prix Dolnego Śląska. Poruszająca historia nastolatka uciekającego z matką i rodzeństwem z ogarniętego wojną Afganistanu do Europy jest równocześnie intymną opowieścią o dorastaniu i odkrywaniu swojej seksualności. W życiu Amina dominuje poczucie straty i to na wielu poziomach. Bohater musiał brutalnie wkroczyć w dorosłość i przez ponad 20 lat tłumił w sobie traumatyczne doświadczenia. Dziś jako niespełna czterdziestolatek, odnosi sukcesy jako naukowiec i planuje ślub ze swoim długoletnim partnerem. Amin postanawia zdradzić prawdę o sobie w filmie, ale nie jest gotowy, żeby stanąć oko w oko z kamerą, dlatego reżyser Jonas Poher Rasmussen (jego dawny szkolny kolega) postanowił sięgnąć po animację. Tłumione do tej pory wspomnienia tworzą poruszającą historię, w której granice czasu i przestrzeni ulegają zatarciu.

Partnerem wydarzenia jest Polskie Towarzystwo Socjologiczne o. Wrocław i Fundacja Go’n’Act

Wejściówki na pokaz i dyskusję będzie można odebrać po wykupieniu cegiełki na rzecz Fundacji PTACH niosącej pomoc pogrążonej w wojnie Ukrainie. Wartość cegiełki dowolna, ale nie mniejsza niż 20 zł. Cegiełki będą dostępne w kasach biletowych kina od środy 9 marca.

Partnerem cyklu jest Festiwal Millennium Docs Against Gravity.

17 marca | godz. 19:00 | Cegiełka na rzecz Fundacji PTACH

Ponadto na kwiecień zaplanowany jest koncert charytatywny z udziałem młodych wrocławskich artystów na rzecz pomocy dla uchodźców z Ukrainy.


POKAZ PRZEDPREMIEROWY


„Inni ludzie” | Pokaz przedpremierowy z udziałem twórców

Zapraszamy na przedpremierowy pokaz filmu „Inni ludzie” z udziałem twórców w Dolnośląskim Centrum Filmowym. Po filmie odbędzie się spotkanie z reżyserką Aleksandrą Terpińską oraz aktorką Sonią Bohosiewicz.

INNI LUDZIE to hipnotyzująca opowieść o desperackim poszukiwaniu miłości. Historia ludzi uwikłanych w miłosny trójkąt w czasach rozpadu więzi, dożywotnich kredytów, diet pudełkowych, taniego wina i nieustającego szumu mediów społecznościowych. Ludzi miotających się w labiryncie bulwarów i zaułków, pulsującego w rytmie rapu miasta Warszawy. Bohaterom w codzienności towarzyszy uważnie ich obserwujący narrator (Fabijański). Na pierwszy rzut oka Kamil (Beler) i Iwona (Bohosiewicz) nie mają ze sobą nic wspólnego. Iwona jest znudzoną i nieszczęśliwą żoną Maćka (Kalita), żyjącą w luksusie na kredyt. Kamil ma 32 lata, seksowną dziewczynę Anecię (Koleśnik), ale wciąż mieszka z matką (Kawka) na blokowisku, snując wizje kariery rapera i łapiąc przypadkowe fuchy. Relacja z Iwoną pozornie jest bez znaczenia, ale dzięki niej oboje zobaczą w innym świetle swoje życiowe wybory i ludzi wokół nich.

Film zadebiutował na ostatnim Festiwalu w Gdyni zgarniając wiele nagród:

Nagroda Specjalna – Nagroda Onetu: Odkrycie Festiwalu Aleksandra Terpińska

Nagrody Indywidualne – Najlepszy debiut reżyserski lub drugi film Aleksandra Terpińska

Nagrody Indywidualne – Najlepsza pierwszoplanowa rola męska Jacek Beler

Nagrody Indywidualne – Najlepszy montaż Magdalena Chowańska

15 marca | godz. 18:30

PREMIERY OD 11 MARCA


Drive my car | reż. Ryūsuke Hamaguchi | Japonia 2021

Najlepszy Film Międzynarodowy, Najlepszy Scenariusz Adaptowany, Najlepsza Reżyseria, a przede wszystkim – Najlepszy Film!   Dzieło Ryūsuke Hamaguchiego „Drive My Car” zdobyło aż cztery nominacje do tegorocznych Oscarów, dzięki czemu ma szansę powtórzyć niezwykły sukces „Parasite". Film japońskiego reżysera to mistrzowska ekranizacja opowiadania Harukiego Murakamiego z tomu „Mężczyźni bez kobiet”. Ryūsuke Hamaguchi zabiera nas w filmową przejażdżkę legendarnym czerwonym Saabem 900 Turbo, podczas której nie ogranicza się do doskonałego przekładu na język kina tajemniczej, uwodzicielskiej aury książek Murakamiego. Hamaguchi rozwija zaczerpniętą z nich historię, tworząc na jej bazie własną opowieść o sekretach, zdradzie, wychodzeniu z życiowych ról i o mężczyźnie, który kogoś stracił.   Yūsuke (Hidetoshi Nishijima) jest aktorem i reżyserem teatralnym, a jego żona, Oto (Reika Krishima), telewizyjną scenarzystką, która lubi opowiadać historie także w łóżku – choć te scenariusze ocenzurowałaby każda stacja. Łącząca ich więź wydaje się głęboka – do momentu, gdy Oto niespodziewanie umiera, pozostawiając po sobie wiele tajemnic. Pogrążony w smutku Yūsuke wyjeżdża do Hiroszimy, by tam reżyserować w teatrze „Wujaszka Wanię”, w którym główną rolę dostaje młody aktor, Kōji (Masaki Okada). Kōji znał Oto i zna odpowiedzi na dręczące męża pytania. Czy jednak Yūsuke zdobędzie się na konfrontację z mężczyzną, z którym być może zdradzała go żona? Jej obecność jest w pięknym, łagodnym, melancholijnym filmie stale wyczuwalna: Yūsuke puszcza bowiem w aucie kasety z czytanymi przez nią fragmentami „Wujaszka Wani”. Za kierownicą jego dopieszczonego Saaba siada wynajęta przez teatr szoferka, Misaki (Tōko Miura), której milczenie skrywa wspomnienie dawnej tragedii. Prowadzone przez nią auto staje się konfesjonałem dla wszystkich bohaterów, a poczynione w nim wyznania przyniosą nie tylko ulgę i spokój, ale także pozwolą stworzyć samotnikom nowe więzi.

OBSADA: Hidetoshi Nishijima, Tôko Miura | REŻYSER: Ryūsuke Hamaguchi | SCENARIUSZ: 

Ryūsuke Hamaguchi, Takamasa Oe | GATUNEK: dramat | CZAS TRWANIA: 179' | PRODUKCJA: Japonia, 2021

Najgorszy człowiek na świecie | reż. Joachim Trier | Norwegia, Francja, Szwecja, Dania, 2021

Nominowana do Oscara w dwóch kategoriach (Najlepszy Film Międzynarodowy, Najlepszy Scenariusz Oryginalny) figlarna, zabawna i nieprzewidywalna historia miłosna. Opowieść o Julie, która u progu trzydziestych urodzin stara się poukładać swoje skomplikowane życie uczuciowe to jeden z najlepszych filmów roku w zestawieniach takich redakcji jak Vanity Fair, Time, IndieWire, Variety, The Guardian oraz Sight and Sound. Prawdziwym olśnieniem sezonu jest gwiazda filmu Joachima Triera, Renate Reinsve, która za swoją rolę otrzymała Złotą Palmę dla najlepszej aktorki na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes oraz nominację do Satellite Awards i Europejskiej Nagrody Filmowej. Julie wkrótce kończy trzydzieści lat i jest pełna życiowej energii, ale ma też pełno życiowych rozterek. Jest szczęśliwa z Akselem, utalentowanym i odnoszącym sukcesy zawodowe rysownikiem, ale ich spojrzenie na wspólną przyszłość nieco się różni. Kiedy na przypadkowej imprezie Julie poznaje Eivinda i spędza z nim całą noc, zaczyna zastanawiać się, czy ten młodszy od niej, pewny siebie i odrobinę szalony chłopak nie jest właśnie tym, czego potrzebuje w życiu.

OBSADA: Anders Danielsen, LieRenate Reinsve, Maria Grazia Di Meo | TYTUŁ ORYGINALNY: Verdens verste menneske | REŻYSER: Joachim Trier | SCENARIUSZ: Joachim Trier, Eskil Vogt | MUZYKA: Ola Fløttum | GATUNEK: Komediodramat | CZAS TRWANIA: 127' | PRODUKCJA: Norwegia, Francja, Szwecja, Dania, 2021

Red Rocket | reż. Sean Baker | USA 2021

Główny bohater filmu, były gwiazdor porno Mikey Saber (za takiego przynajmniej się uważa), wraca do dawnego domu w Teksasie i żony, z którą zapomniał się rozwieść. Choć nikt za nim nie tęsknił, w oczach kilku lokalnych chłopaków ciągle jest "kimś". Mikey, który z braku funduszy szybko zaczyna handlować trawką, wciąż zresztą wierzy, że gdzieś tam czeka na niego ogromna szansa - większa niż kariera w pornograficznej wersji "Fast & Furious", którą przekreśliła tragiczna śmierć Paula Walkera. Kto wie? Może okaże się nią piegowata dziewczyna sprzedająca mu pączki.

OBSADA: Simon Rex, Bree Elrod, Brenda Deiss | REŻYSER: Sean Baker | SCENARIUSZ: Sean Baker, Chris Bergoch | GATUNEK: Dramat / Komedia | CZAS TRWANIA: 128' | PRODUKCJA: USA, 2021

CYKLE

DKF „Centrum”

14.03 | Zimna wojna | reż. Paweł Pawlikowski | Polska, Francja, Wielka Brytania 2018| 88’

Seanse w każdy poniedziałek o godz. 19:00 | Bilety: 16 zł

Filmowy Klub Seniorów 

15.03 | Sonata | reż. Bartosz Blaschke |Polska 2021 | 118’

Seanse w każdy wtorek o godz. 12:00 | Bilety: 16 zł  

informacja prasowa

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Wydarzenia w Muzeum Narodowym i oddziałach 1.12.2024

 W nadchodzący weekend Muzeum Narodowe we Wrocławiu zaprasza na wykłady w ramach cyklu „Kurs historii sztuki” oraz w cyklu „Jakie to ameryka...

Popularne posty