2 listopada, w ostatnim dniu trwania wystawy prezentującej „Poczet królów polskich” Jana Matejki, w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego we Wrocławiu, zaplanowano sześć 20-minutowych bezpłatnych oprowadzań dla dorosłych o pełnych godzinach od 10:00 do 15:00. Ponadto odbędzie się również oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Szklane życiorys”, spotkanie z bohaterkami ekspozycji tej ekspozycji – projektantkami szkła. W Pawilonie Czterech Kopuł w ramach wydarzeń towarzyszących wystawie „Szaleństwo rokoka!” zaplanowano oprowadzanie, warsztaty plastyczno-ruchowe dla dzieci, warsztaty dla rodzin z dziećmi w spektrum autyzmu czy warsztaty dla dorosłych z tłumaczeniem na polski język migowy.
![]() |
Poczet królów polskich, fot. Alicja Waścińska, Muzeum Narodowe we Wrocławiu |
Muzeum Narodowe we Wrocławiu
2.11, g. 10:00–15:00
Krótka opowieść o „Poczcie królów polskich” Jana Matejki. Prowadzenie: Grzegorz Wojturski, Sławomir Ortyl
Sześć 20-minutowych oprowadzań dla dorosłych o pełnych godzinach od 10:00 do 15:00 po wystawie prezentującej „Poczet królów polskich” Jana Matejki – w ostatni dzień jej trwania. Tą wyjątkową wystawą Muzeum obchodziło Rok Jana Matejki.
Dzieło, które w niezwykły sposób zawładnęło historyczną wyobraźnią całych pokoleń Polaków, powstało w końcu XIX w. tuż przed śmiercią Mistrza Jana. „Poczet”, pokazywany niezwykle rzadko ze względów konserwatorskich, jest – obok Panoramy Racławickiej i cyklu „Warszawa” Artura Grottgera – jednym ze skarbów narodowych znajdujących się w zbiorach MNWr.
Wstęp wolny
Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu (II piętro, wejście na wystawę „Sztuka polska XVII–XIX w.”)
4.11, g. 11:00
Portal ołbiński – historia, teraźniejszość, kontekst. Badania z wykorzystaniem cyfrowych modeli 3D – wykład Franciszka Hackemera w ramach cyklu „Mój Śląsk. Fascynacje”
W 1529 r. wyburzono 400-letnie opactwo benedyktynów na Ołbinie – jeden z najważniejszych obiektów architektury romańskiej w regionie. Dziś jego świetności możemy się tylko domyślać, podziwiając fragmenty zachowanych dekoracji – z których największym i najistotniejszym reliktem jest bez wątpienia portal wmurowany w południową ścianę kościoła św. Marii Magdaleny. Wykład będzie poświęcony dziejom zabytku oraz badaniom nad jego pierwotną formą prowadzonym przy użyciu cyfrowych modeli 3D.
Wstęp wolny
Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu, s. 116
5.11, g. 11:00
Sztuka starożytnego Rzymu – wykład Grzegorza Wojturskiego w ramach cyklu „Kurs historii sztuki”
Starożytny Rzym kojarzy się zazwyczaj z imperialnymi podbojami, prawem, pomnikami konsulów i cesarzy, walkami gladiatorów i ruinami monumentalnych świątyń i amfiteatrów. Prelegent postara się poszerzyć ten krąg skojarzeń o charakterystyczne dla Rzymu budowle, specyficzne rozwiązania konstrukcyjne oparte na półkolistym łuku, filarach i sklepieniach kopułowych i kolebkowych, wskaże również na genialne rzymskie rozwiązania technologiczne i materiałowe zapewniające solidność i trwałość. Ukaże antycznych Rzymian nie tylko jako wielbicieli i naśladowców rzeźby i architektury greckiej, ale także jako nowatorów w dziedzinie inżynierii, budownictwa, portretu oraz malarstwa dekoracyjnego. Zaprezentuje też obiekty z obszaru Śląska inspirowane architekturą antycznego Rzymu.
Bilety w cenie 10 zł
Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu, s. 116
5.11, g. 13:00
„Szklane życiorysy” – oprowadzanie kuratorskie. Prowadzenie: dr Barbara Banaś
Bohaterkami wystawy „Szklane życiorysy. Polskie projektantki szkła (1945–2020)” są polskie designerki szkła tworzące w ciągu ostatnich 75 lat. Ich aktywność zawodowa – niezwykle bogata, ale niemal nieznana – świadczy o niebagatelnej roli, jaką odegrały w historii wzornictwa ostatnich dekad. „Szklane życiorysy” to także opowieść i zapis historii zmieniających się oczekiwań odbiorców, podlegającej nieustannym transformacjom sferze życia domowego i społecznego, która wraz z reorientacją potrzeb i rytuałów wpływa na ikonosferę wnętrz prywatnych i publicznych i na ostateczny kształt przedmiotów.
Wstęp biletem na wystawy czasowe
Zapisy: edukacja@mnwr.pl, 71 372 51 48
Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu
5.11, g. 14:30
Spotkanie z projektantkami szkła – wydarzenie towarzyszące wystawie „Szklane życiorysy”, prowadzenie: dr Barbara Banaś
Uczestniczkami rozmowy będą bohaterki wystawy „Szklane życiorysy. Polskie projektantki szkła (1945–2020)”.
Wstęp wolny
Zapisy: edukacja@mnwr.pl, 71 372 51 48
Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu
F. W. Hoepffner, Christine Henriette Stolberg-Stolberg, Niemcy (?), 1762, wystawa "Szaleństwo rokoka!", fot. Barbara Lekarczyk-Cisek. |
Muzeum Etnograficzne
5.11, g. 12:00
Jesienne liście – warsztaty rodzinne dla dzieci w wieku 7–12 lat w ramach cyklu „ETNO w południe”, prowadzenie: Julia Szot
Na warsztatach przyjrzymy się oznakom jesieni – liściom, które opadły z drzew. Zabawy plastyczne liśćmi i ozdoby z nich na pewno pamiętają wasi rodzice i dziadkowie! Kiedyś wszyscy znali też gatunki otaczających ich drzew i rozpoznawali kształty liści. Na zajęciach sprawdzimy swoją wiedzę, a także wykonamy pracę graficzną za pomocą darów jesieni.
Bilety w cenie 5 zł
Zapisy: edukacja@muzeumetnograficzne.pl, 71 344 33 13
Miejsce: Muzeum Etnograficzne
![]() |
Wystawa "Szklane życiorysy", Barbara Górska-Kaczmarek, Wazony, Kanna, 1973, fot. Arkadiusz Podstawka |