wtorek, 21 listopada 2023

Wydarzenia w Muzeum Narodowym we Wrocławiu 24-26.11.2023

Muzeum Narodowe we Wrocławiu zaprasza na wydarzenia, które obfitować będą w ciekawe wykłady, W Muzeum Etnograficznym zaplanowano coniedzielne warsztaty dla dzieci z cyklu „Etno w południe”, tym razem najmłodsi zrobią wycinanki na pożegnanie jesieni. Pawilon Czterech Kopuł zaprasza m.in. na wykłady: Adama Pacholaka „Od królowej do służącej. Kobiety rokoka w filmie”, Małgorzaty Micuły o twórczość Zofii Glazer-Rudzińskiej oraz Michała Pieczki o rokoku w Europie i na świecie.

Skarb Średzki i bankierzy średniowiecznej Europy - wykład Jacka Witeckiego,
fot. Arkadiusz Podstawka, MN Wr 

Muzeum Narodowe we Wrocławiu


25.11, g. 11:00

Złote skarby średniowiecza – warsztaty plastyczne z tłumaczeniem na język ukraiński, wydarzenie w ramach cyklu „Radość ze sztuki”. Prowadzenie: Sławomir Ortyl

Dlaczego średniowieczne obrazy mają złote tło? Czy „złote” rzeźby rzeczywiście są złote? Komu św. Mikołaj podrzucił trzy złote kule? Czy smoki strzegły tylko księżniczek? Jaki skarb trzymano w relikwiarzu św. Doroty? I dlaczego korona ze Skarbu Średzkiego jest tak mała? Poza tym jak się nazywa osoba pracująca w złocie i kto jest patronem tego zawodu? Z takiej wyprawy nie sposób wyjść bez własnej korony – złotej, to oczywiste!

Wstęp wolny

Zapisy: edukacja@mnwr.pl, 71 372 51 48

Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu 


25.11, g. 12:00

Szklane historie. O współczesnym projektowaniu kryształu w Hucie Julia – wykład Katarzyny Świątek towarzyszący wystawie „Szklane życiorysy”

Będzie to opowieść o kryształowych projektantkach i projektantach, a także o roli szlifowanego szkła we współczesnym świecie i wyzwaniach, które zmieniają oblicze tego tradycyjnego rzemiosła.

Wstęp wolny

Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu, s. 116


25.11, g. 12:00

Ciekawostki muzealne: „Podniebna podróż z kolorowymi ptakami” [PJM] – warsztaty plastyczne z tłumaczeniem na polski język migowy, wydarzenie w ramach cyklu „Sztuka w mig!”. Prowadzenie: Michał Pieczka

Ptaki to niezwykle barwne i piękne stworzenia, które dodatkowo posiadły umiejętność latania. Podczas specjalnego oprowadzania po galeriach Muzeum Narodowego we Wrocławiu odszukamy wspólnie obrazy i rzeźby ukazujące te skrzydlate istoty. Postaramy się także nazwać poszczególne gatunki ptaków. W drugiej części spotkania jego uczestnicy wykonają z różnych materiałów własne figurki ptaków rzeczywiście istniejących w przyrodzie bądź fantastycznych.

Wydarzenie realizowane w ramach programu Kultura Dostępna 2023, dofinansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Wstęp wolny

Zapisy: edukacja@mnwr.pl, 71 372 51 48

Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu


25.11, g. 14:00

Skarb Średzki i bankierzy średniowiecznej Europy – wykład Jacka Witeckiego w ramach wydarzeń towarzyszących wystawie „Skarb Średzki. Bankierzy króla”

Autor prelekcji – i zarazem kurator wystawy – przedstawi dzieje średzkiej społeczności żydowskiej i jej kontaktów z dworem królewskim w Pradze na tle działalności banków najbogatszych miast średniowiecznej Europy. Przybliży intrygujące kwestie związane z okolicznościami, w jakich złote precjoza trafiły na Śląsk i zamurowane w skrytce piwnicznej kamienicy średzkiej czekały ponad pięćset lat na odkrycie.

Wstęp wolny

Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu, s. 116


26.11, g. 10:30

Sztuka starożytnej Grecji – wykład Izabeli Trembałowicz-Chęć w ramach cyklu „Kurs historii sztuki”

Czy kiedy mieszkańcy starożytnej Grecji tworzyli sztukę, mogli przypuszczać, że opracowane przez nich porządki architektoniczne, kanony postaci, a nawet malarstwo, będą wykorzystywane twórczo lub wręcz odtwórczo przez następne dwa i pół tysiąca lat? Na to pytanie wykład nie odpowie, ale jego słuchacze będą mogli zapoznać się z najważniejszymi dziełami greckiej architektury, rzeźby i malarstwa oraz przekonać się, jak bardzo sztuka Hellady wciąż jest obecna w otaczającej nas rzeczywistości.

Bilety w cenie 10 zł

Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu, s. 116


Marfa - mekka artystów na teksańskim pustkowiu,
fot. Justyna Chojnacka, MNWr

26.11, g. 12:00

Marfa – mekka artystów na teksańskim pustkowiu – wykład Justyny Chojnackiej w ramach cyklu „Jakie to amerykańskie!”

Naturalna pustynna sceneria maleńkiego miasteczka kolejowego na pustyni Chihuahuan w dalekim zachodnim Teksasie ma niezwykłą moc przyciągania. Przyjeżdżają tu miłośnicy starych filmów, chcący zobaczyć kowbojskie kapelusze na tle przykurzonych pejzaży, jak z kadrów kręconego tam w 1956 roku słynnego filmu „Olbrzym”. Powodem przyjazdu stały się także rozsławione już w całej Ameryce tajemnicze światła, tańczące u podnóża gór Chinati, a także sfotografowanie się na tle fikcyjnego butiku Prady.

Położona setki mil od większego miasta i kilka godzin jazdy od najbliższego lotniska Marfa tworzy także idealną przystań dla poszukujących wytchnienia i spokoju. To właśnie przyciągnęło w latach 70. XX w. jednego z pionierów minimalizmu, amerykańskiego artystę Donalda Judda, który w Marfie stworzył swój dom, miejsce pracy i wyjątkową przestrzeń wystawienniczą. Jego wizja stworzenia na pustyni ośrodka sztuki minimalistycznej zainspirowała wielu, którzy w następnych dziesięcioleciach przenieśli się do Marfy i stworzyli iście artystyczną enklawę. Dziś w budynkach w stylu retro skrywa się tam wiele pracowni artystycznych, galerii sztuki, a także designerskich barów i ekskluzywnych restauracji.

Welcome to Marfa!

Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu, s. 116


Wystawa "Nie zapomnisz." - widok ogólny,
fot. Barbara Lekarczyk-Cisek


Muzeum Etnograficzne


26.11, g. 12:00

Wycinanka na pożegnanie jesieni – warsztaty rodzinne dla dzieci w wieku 7–12 lat w ramach cyklu „ETNO w południe”. Prowadzenie: Olga Budzan

Wycinanki inspirują projektantów, artystów i architektów. A co może inspirować samych wycinankarzy? Niektóre wycinanki mogą przedstawiać sceny z życia wsi, inne drzewa, kogutki lub gwiazdki. Podczas spotkania w muzeum będzie można zobaczyć wycinankę inspirowaną jesienią – żołędziami i dębowymi liśćmi. Uczestnicy warsztatów wykonają własną wycinankę jesienną, by zachować w pamięci ulotność tej pory roku.

Bilety w cenie 5 zł

Zapisy: edukacja@muzeumetnograficzne.pl, 71 344 33 13

Miejsce: Muzeum Etnograficzne

Ernst Wilhelm Bernhardi, Juliane von Hochberg, Śląsk, 1772,
fot. Barbara Lekarczyk-Cisek


Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej


24.11, g. 16:00

O czwartej pod Kopułami –  oprowadzanie po wystawie czasowej „Szaleństwo rokoka! Fascynacja rokokiem na Śląsku (XVIII–XXI w.)”

A może by tak zacząć weekend od spotkania ze sztuką? Pawilon Czterech Kopuł zaprasza na oprowadzanie po wystawie czasowej, będącej pierwszą w historii muzealnictwa próbą zaprezentowania do tej pory niedostrzeganego, niedocenianego i pomijanego zjawiska w sztuce regionu jakim było rokoko. To także demonstracja zmian stylistycznych, które miały miejsce na Śląsku w drugiej połowie XVIII w., również ponownego zafascynowania nimi na przełomie XIX i XX w., a wreszcie szukania odpowiedzi na pytanie, czy ta stylistyka interesuje i fascynuje współczesnych.

Wstęp z biletem na wystawę czasową

Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej


25.11, g. 11:00

Rokokowe kolaże –  warsztaty plastyczne Grzegorza Wojturskiego dla dzieci w wieku 6–10 lat, towarzyszące wystawie „Szaleństwo rokoka! Fascynacja rokokiem na Śląsku (XVIII–XXI w.)”

Rokoko to szaleństwo łączenia form zaczerpniętych z natury z tymi, które stworzyła ludzka fantazja wiedziona tęsknotą za szczęściem, beztroską, lekkością bytu czy malowniczością. Warsztaty pozwolą dać upust kreatywności i dziecięcej spontaniczności w tworzeniu form zadziwiających. Uczestnicy wykonają je z przygotowanych tworów natury (muszle, gałązki, kamienie) oraz wybranych materiałów plastycznych (kolorowe wstążki, barwne kartony, cekiny, sznureczki). Powstaną w ten sposób rokokowe ramki oraz oprawy do przedmiotów codziennego użytku.

Bilety w cenie 5 zł

Zapisy: edukacja.pawilon@mnwr.pl, tel. 71 712 71 81 

Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej


25.11, g. 14:30

Od królowej do służącej. Kobiety rokoka w filmie –  wykład Adama Pacholaka towarzyszący wystawie „Szaleństwo rokoka! Fascynacja rokokiem na Śląsku (XVIII–XXI w.)”

Wyzwolone inteligentki, okrutne intrygantki, beztroskie pastereczki, przebiegłe manipulantki, pobożne cnotki, wspierające siostry – kobieta rokokowa niejedną twarz miała. Z faktu tego korzystali, z nierzadko znakomitym skutkiem, współcześni twórcy filmowi badający w swej sztuce burzliwe przemiany obyczajowe XVIII wieku. Na wykładzie spróbujemy przyjrzeć się przedstawieniom heroin wieku Oświecenia na dużym ekranie w pełnym przekroju społecznym: od monarchini Marii Antoniny, przez arystokratki „Niebezpiecznych związków”, aż po malarkę, damę i służącą w „Portrecie kobiety w ogniu”.

Wstęp wolny

Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej


Dotyk  - jakie w dotyku jest rokoko? fot. Aleksandra Szewdo, MNWr


25.11, g. 16:00

Dotyk: jakie w dotyku jest rokoko? Integracyjne warsztaty sensoryczne z audiodeskrypcją oraz tłumaczeniem na polski język migowy, w ramach cyklu „Rokoko w zmysłowej odsłonie” towarzyszącego wystawie „Szaleństwo rokoka!”. Prowadzenie: Barbara Przerwa, tłumaczenie PJM: Elżbieta Resler

Gdybyśmy mieli przełożyć wzrokowe wrażenia towarzyszące zwiedzaniu wystawy „Szaleństwo rokoka” na zmysł dotyku, to co byśmy odczuli? Czy zdominowałoby nas poczucie miękkości, czy byłaby to sztuka, którą możemy określić jako dającą poczucie ciepła? Zapraszamy na kolejne spotkanie wokół rokoka, w trakcie którego poznamy tę epokę przez pryzmat kolejnego zmysłu.

Wstęp z biletem specjalnym

Zapisy: edukacja.pawilon@mnwr.pl, 71 712 71 81

Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej


25.11, g. 18:00

Siano i sielanka – i o co tu chodzi? Warsztaty tańca intuicyjnego dla dorosłych w ramach cyklu „Co mnie porusza w sztuce współczesnej”, prowadzenie: Barbara Przerwa

Panuje tu sielankowy nastrój – i co to znaczy? Jaki ruch, gest przywodzi na myśl to stwierdzenie? Przyjrzymy się bliżej instalacji Olafa Brzeskiego „Tylko dla twoich oczu”, alegorii lata wg Francoisa Bouchera, intrpretacji Anny Orbaczewskiej sławnej „Huśtawki” Jeana-Honoré Fragonarda oraz figurkom współczesnej grupy artystów AES+E z cyklu „Europe, Europe”. Będziemy balansować w tańcu intuicyjnym pomiędzy lekkością, tęsknotą za przemijającą chwilą a problemami dyskryminacji społecznej. Skonfrontujemy ze sobą ulotność piękna natury, dramatyzm śmierci z intymnością i frywolnym erotyzmem.

Bilety w cenie 10 zł

Zapisy: edukacja.pawilon@mnwr.pl, 71 712 71 81

Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej

Zofia Glazer-Rudzińska, Kompozycja, 1975

26.11, g. 11:00

Odcisk ciała. Twórczość Zofii Glazer-Rudzińskiej wobec tradycji polskich rzeźbiarek – wykład Małgorzaty Micuły w ramach cyklu „Prawdziwa twarz mistrza. Artyści Pawilonu”, towarzyszący prezentacji #dziełomiesiąca w Pawilonie Czterech Kopuł

Aktywna od lat 70. XX w. Zofia Glazer-Rudzińska wypowiadała się przede wszystkim poprzez formy graficzne i rysunkowe, pozostające przez kilka dekad podstawowymi środkami jej artystycznej ekspresji. W kolekcji Muzeum Narodowego we Wrocławiu znajduje się natomiast mało znana, a dla samej twórczyni nietypowa „Kompozycja” z 1975 roku, wykonana w procesie odlewu fragmentów ciała: dłoni i nóg. Podczas wykładu przyjrzymy się realizacji Glazer, umiejscawiając ją na tle ważnej tradycji współczesnych polskich rzeźbiarek, dla których ciało – również własne – stanowiło ważną inspirację i bazę dla praktyki artystycznej. „Kompozycja” nawiązując do ponowoczesnych tendencji rzeźbiarskich zostanie przedstawiona jako praca czerpiąca z wielkiej spuścizny starszych od Glazer: Aliny Szapocznikow, Marii Pinińskiej-Bereś czy Wandy Czełkawskiej.

Wstęp wolny

Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej


26.11, g. 11:00

Obraz malowany odwrotnie – rodzinne warsztaty Eveliny Kachynskiej dla rodziców i dzieci w wieku do lat 2, wydarzenie w ramach cyklu #muzealniaki_pod_kopułą

A gdyby obraz namalować odwrotnie niż zawsze – pokryć płótno wieloma warstwami farb, a następnie odkrywać spodnie warstwy? W taki sposób powstawały dzieła Alfreda Lenicy, jednego z ważniejszych polskich malarzy XX wieku. Odkryjemy tajemnice jego niezwykłej techniki, która pozwalała na uzyskanie efektów podobnych do form życia podwodnego. Potem razem z Maluchami wykonamy równie abstrakcyjne meduzy.

Bilety w cenie 5 zł

Zapisy: edukacja.pawilon@mnwr.pl, 71 712 71 81

Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej


26.11, g. 13:00

Morskie stwory pana Lenicy – rodzinne warsztaty Eveliny Kachynskiej dla rodziców i dzieci w wieku 3–5 lat w ramach cyklu „Sztuczki w Pawilonie”

Czy trzeba być nurkiem, by dobrze namalować świat podwodny? Nie! Wystarczy być utalentowanym artystą jak Alfred Lenica. Na wystawie obejrzymy jego obrazy, na których dostrzeżemy być może różne morskie stworzenia. Następnie każdy uczestnik postara się zrobić swojego stwora z dna oceanu – równie abstrakcyjnego jak te pana Lenicy!

Bilety w cenie 5 zł

Zapisy: edukacja.pawilon@mnwr.pl, 71 712 71 81

Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej


26.11, g. 16:00

Rokoko w Europie i na świecie – wykład Michała A. Pieczki towarzyszący wystawie „Szaleństwo rokoka! Fascynacja rokokiem na Śląsku (XVIII–XXI w.)

Rokoko to fascynujący fenomen w dziejach sztuki europejskiej. Styl, który wykształcił się początkowo we Francji już w pierwszej połowie XVIII wieku, bardzo szybko rozprzestrzenił się w następnym półwieczu w kolejnych krajach Europy. W każdym z nich przyjmował nieco inny, indywidualny rys. Prelegent przybliży słuchaczom sztukę rokokową w wybranych krajach Europy oraz zabierze ich w niezapomnianą podróż szlakiem rokoka po różnych rejonach Starego i Nowego Świata.

Wstęp wolny

Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej

informacja prasowa


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Ogłaszamy program sezonu artystycznego 2024/2025 w Narodowym Forum Muzyki

Jubileuszowy, dziesiąty sezon artystyczny Narodowego Forum Muzyki dzięki spotkaniom z najpiękniejszą muzyką obfitować będzie w niezwykłe chw...

Popularne posty