Integracyjne spotkanie w pokoju zagadek dla dzieci głuchych i słyszących oraz spacer tematyczny szlakiem polskich malarek i malarzy - to wydarzenia towarzyszące wystawie „Impresje. Młodzi o sztuce dawnej”, zaplanowane w najbliższy weekend w Muzeum Narodowym we Wrocławiu. W Muzeum Etnograficznym - warsztaty, w trakcie których dzieci przyjrzą się zachwycającym dolnośląskim meblom i zaprojektują własny wzór ich zdobienia. Z kolei w Pawilonie Czterech Kopuł planowana jest kolejna odsłona warsztatów dla Seniorów pt. „Przystanek: Pawilon”. W programie także wykłady, m. in.: „Henri Matisse. Radość tworzenia”.
MNWr Sławni polscy malarze i malarki. Spacer tematyczny po wystawie "Impresje. Młodzi o sztuce dawnej" |
Muzeum Narodowe we Wrocławiu
27.04, g. 10:30
Maciek i pokoje zagadek. Spotkanie dla dzieci w wieku 6–12 lat z tłumaczeniem na polski język migowy, zajęcia w formule otwartej, również dla dzieci słyszących. Prowadzenie: Grzegorz Wojturski, tłumaczenie PJM: Elżbieta Ressler
Niecodzienne spotkanie! W towarzystwie niezwykle łagodnego kundelka Maćka dzieci udadzą się do pokoju zagadek i rebusów na wystawie czasowej „Impresje. Młodzi o sztuce dawnej”, gdzie w z pomocą kart pracy rozwiązywać będą fascynujące zagadki i zdobywać wiedzę o prezentowanych tu obrazach i rzeźbach. Na wytrwałych poszukiwaczy rozwiązań czekają drobne upominki!
Bilety w cenie 5 zł
Zapisy: edukacja@mnwr.pl, 71 372 51 48
Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu
27.04, g. 12:00
Sławni polscy malarze i malarki. Spacer tematyczny po wystawie czasowej „Impresje. Młodzi o sztuce dawnej”. Prowadzenie: Grzegorz Wojturski
Kluczem wędrówki po wystawie „Impresje. Młodzi o sztuce dawnej” będą nie teksty literackie, lecz walory treściowe i formalne dzieł wybranych przez młodych współtwórców tej ekspozycji. Szczególnie tych prac, których autorami są wybitni polscy malarze i malarki. Atrakcją spaceru jest to, że komentarz dotyczyć będzie wartościowych obrazów i rzeźb, z różnych jednak względów rzadziej pokazywanych widzom odwiedzającym Muzeum Narodowe we Wrocławiu.
Wstęp z biletem na wystawy czasowe
Zapisy: edukacja@mnwr.pl lub 71 372 51 48
Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu
27.04, g. 13:00
„Pójdź ze mną przez padół płaczu. Cykl Wojna Artura Grottgera” – oprowadzanie kuratorskie. Prowadzenie: Natalia Sienkiewicz
Spotkanie na wystawie jest okazją do zapoznania się z historią dzieła i procesem jego realizacji, a także ze znaczeniami poszczególnych przedstawień ukazanych przez artystę. Oprowadzanie to odpowiedź na tytułowe wezwanie do wędrówki, którą my jako widzowie podejmiemy wraz z parą głównych bohaterów rysunkowego cyklu Wojna autorstwa Artura Grottgera.
Wstęp wolny
Zapisy: edukacja@mnwr.pl lub 71 372 51 48
Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu
Za drzwiami dolnośląskiej szafy |
Muzeum Etnograficzne
28.04, g. 12:00
Za drzwiami dolnośląskiej szafy. Warsztaty rodzinne dla dzieci w wieku 6–12 lat w ramach cyklu „Etno w południe”, prowadzenie: Olga Budzan
Dolnośląskie meble zachwycają kunsztem wykonania, finezyjnym kształtowaniem formy oraz malaturą. Szafy, komody, skrzynie malowano w taki sposób, by ich powierzchnia imitowała szlachetne kamienie lub rzadkie gatunki drewna. Podczas warsztatów przyjrzymy się, co jeszcze mogło znaleźć się jako ozdoba na szafie oraz co mogły oznaczać inicjały na nich namalowane. Każdy będzie mógł namalować na kawałku sklejki własny wzór inspirowany tradycyjnym dolnośląskim zdobnictwem.
Bilety w cenie 5 zł
Zapisy: edukacja@muzeumetnograficzne.pl, 71 344 33 13
Miejsce: Muzeum Etnograficzne
Międzynarodowe Laboratorium Kultury w Sokołowsku |
Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej
25.04, g. 11:00
Przystanek: Pawilon – odsłona trzecia. Warsztaty dla seniorów w ramach cyklu „Przystanek: Pawilon”, prowadzenie: Justyna Oleksy
Tym razem w ramach przystanku w Pawilonie odwiedzimy wystawę czasową „Bożenna Biskupska. Artystka i Budowla Możliwa”. Poddamy obserwacji i analizie, jak znak wędruje między różnymi technikami, jaką ma siłę, gdy jest pojedynczy, a jaką, gdy jest elementem dużego zbioru niemal identycznych postaci. Tradycyjnie rozpoczniemy zajęcia od rozgrzewki ciała i wyobraźni, a zakończymy – własnym działaniem twórczym.
Bilety w cenie 10 zł (z Wrocławską Kartą Seniora – 3 zł)
Zapisy: edukacja.pawilon@mnwr.pl, 71 712 71 81
Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł
26.04, g. 16:00
O czwartej pod Kopułami. Oprowadzanie po wystawie czasowej „Bożenna Biskupska. Artystka i Budowla Możliwa”
A może by tak zacząć weekend od spotkania ze sztuką? Pawilon Czterech Kopuł zaprasza na oprowadzanie po wystawie czasowej, na której obejrzeć można monumentalne instalacje przestrzenne, cykle malarskie oraz wizjonerskie projekty z pogranicza rzeźby i architektury autorstwa współczesnej artystki Bożenny Biskupskiej.
Wstęp z biletem na wystawę czasową
Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł
27.04, g. 12:00
Henri Matisse. Radość tworzenia. Wykład Justyny Oleksy w ramach cyklu „Kurs historii sztuki. Klasycy nowoczesności”
„Chcę tylko, aby moje obrazy śpiewały” – deklarował Henri Matisse. Uczestnicy wykładu poczują zatem szczególny rodzaj empatii ruchowej, którą wywołuje „Taniec”, prześledzą tony „Muzyki”, zanurzą się w estetyce szczęścia „Radości życia”, która antycypuje bardziej muzyczne, rytmiczne obrazy z końca lat 40. XX w. i „malowane nożyczkami” pod koniec życia kolaże.
„Wycinał, wycinał, a jak nawycinał, to córka wchodziła na drabinkę i przybijała to…” Wykład poświęcony twórcy, który podpisywał się złotymi rybkami, zawiłość ślimaka tworzył z kwadratów i żegnał się jako smutny król.
Bilety w cenie 10 zł
Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł
27.04, g. 14:00
Między utopią a realizacją – miejsce artystów w idealnych społecznościach. Wykład Adama Pacholaka towarzyszący wystawie „Bożenna Biskupska. Artystka i Budowla Możliwa”
Międzynarodowe Laboratorium Kultury w Sokołowsku uważane jest za utopijny projekt artystki Bożenny Biskupskiej. Idealne dla artystów, niemożliwe do spełnienia. Nie jest to jednak ani pierwsza utopia, ani kolonia artystyczna w historii. Będzie za to przyczynkiem, by prześledzić idealne wizje społeczeństw na przestrzeni wieków oraz role (lub ich brak), jakie w nich mieli pełnić artyści. Od platońskiej Atlantydy po romantycznego Ruskina – gdzie usytuujemy dolnośląskie Sokołowsko?
Wstęp wolny
Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł
28.04, g. 11:00
Znak, figura, „Jednonogi”. Rodzinne warsztaty Eveliny Kachynskiej dla rodziców i dzieci w wieku do lat 2, wydarzenie w ramach cyklu #muzealniaki_pod_kopułą
Trudno policzyć, ile razy postać „Jednonogiego” pojawia się na wystawie „Bożenna Biskupska. Artystka i Budowla Możliwa”. Od kilku dekad Biskupska opracowuje tę figurę w różnych technikach artystycznych, jak gdyby w tym prostym kształcie było jeszcze wiele do odkrycia. Po przyjrzeniu się różnym odsłonom „Jednonogiego” wraz z maluszkami wykonamy dzieło sztuki, które będzie można wykorzystać także jako zabawkę sensoryczną.
Bilety w cenie 5 zł
Zapisy: edukacja.pawilon@mnwr.pl, 71 712 71 81
Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł
28.04, g. 13:00
Las rzeźb człowiekopodobnych. Rodzinne warsztaty Eveliny Kachynskiej dla rodziców i dzieci w wieku 3–5 lat w ramach cyklu „Sztuczki w Pawilonie”
Człowiek-kokon czy pień drzewa? Na zajęciach wybierzemy się na artystyczną wycieczkę do lasu wielkich pni, które w Pawilonie Czterech Kopuł postawiła artystka Bożenna Biskupska. Zastanowimy się, co przypominają nam ich kształty i jak czujemy się w ich towarzystwie, a potem sami stworzymy człowiekopodobną rzeźbę.
Bilety w cenie 5 zł
Zapisy: edukacja.pawilon@mnwr.pl, 71 712 71 81
Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł
informacja prasowa
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz