Tradycją festiwalu są spotkania z dobrą literaturą, pisarzami i reporterami. Co roku ich tematyka jest bezpośrednio związana z hasłem - myślą przewodnią festiwalu. Dlatego w tym roku Empik oraz Nowe Horyzonty zapraszają na cztery rozmowy o ciele, które poprowadzi Michał Nogaś.
O przełamywaniu barier, niełatwej współpracy z własnym ciałem, przekraczaniu granic wytrzymałości i odwadze opowie MICHAŁ WOROCH, autor książki "Krok po kroku".
Cierpiący od lat na zanik mięśni, wraz ze swoim kolegą - obaj na wózkach inwalidzkich - przejechał obie Ameryki. Zbudowali specjalny samochód, z windą, dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Zrealizowali swoje marzenie, zrobili wspaniałe zdjęcia. We Wrocławiu opowie o jasnych i ciemnych stronach wyprawy.
Spotkanie odbędzie się w sobotę, 27 lipca, o 16:00.
O stosunku do własnego ciała, oddawaniu go we władanie innych, o przekraczaniu stref intymności i zderzeniu z różnymi kanonami piękna opowie BARBARA KLICKA, poetka, która w tym roku zadebiutowała jako autorka prozy.
Jej powieść "Zdrój" to historia uzdrowiskowa. W sanatorium główna bohaterka książki musi mierzyć się ze spojrzeniami i wypowiedziami nieznoszących sprzeciwu kuracjuszek z wieloletnim doświadczeniem. Zawiązuje też intrygujące znajomości z personelem i innymi skierowanymi na leczenie pacjentami.
Dlaczego proza sanatoryjna może być frapująca i zjawiskowa? Z jakich wzorców czerpała Klicka?
Spotkanie odbędzie się w czwartek, 1 sierpnia, o 19:00.
O (nie)radzeniu sobie z cierpieniem, walką z bólem, wieloletnich staraniach chorych osób o to, by w Polsce zalegalizowano medyczną marihuanę opowie reporterka ALEKSANDRA PEZDA.
Zbiór jej tekstów "Zdrowaś Mario" to przejmująca opowieść o tym, co to znaczy na co dzień obcować z bólem - własnym oraz bliskich. To także historie tych, którzy postanowili się nie poddać, wbrew własnym siłom i wbrew prawu, które chciało z nich zrobić przestępców.
Ile jesteśmy w stanie zaryzykować, by ulżyć w cierpieniu dzieciom, rodzicom, partnerom? Jak długa była polska droga do zgody na leczenie za pomocą marihuany?
Spotkanie odbędzie się w środę, 31 lipca, o 19:00.
O seksualności, przemocy i prześladowaniach ze względu na płeć oraz orientację seksualną opowie dr JOANNA OSTROWSKA, kulturoznawczyni, badaczka i pisarka.
W swoich pracach porusza między innymi kwestie przymusowej, seksualnej pracy kobiet w czasie II wojny światowej oraz osób, które sądzono i zamykano w obozach koncentracyjnych z powodu ich nieheteronormatywności.
W 2018 roku ukazała się od dawna oczekiwana książka Ostrowskiej "Przemilczane".
Spotkanie odbędzie się w poniedziałek, 29 lipca, o 19:00.
Wszystkie spotkania odbędą się w Barbarze, ul. Świdnicka 8B
Wstęp wolny.
informacja prasowa
Tytuł bloga powstał z inspiracji prozą Brunona Schulza, w której wielokrotnie, w różnych kontekstach, pada to tajemniczo brzmiące słowo, znaczące o wiele więcej niż „składniki”, bo mające rangę metafory, symbolu… Kulturalne Ingrediencje nie jest blogiem monotematycznym, np. książkowym czy filmowym. Łączę w nim wszystkie moje pasje w jedną całość. Znajdują się tu teksty dotyczące literatury, filmu, muzyki i sztuk plastycznych. Ponadto rozmowy z artystami i własne zapiski.To także moje archiwum.
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
NFM I Rezonanse Sztuki XV - SOLO I W DUECIE l 15.11.2024–23.02.2025
29.listopada.2024 o godz. 17.30 w foyer NFM odbędzie się wernisaż wystawy Rezonanse Sztuki XV - SOLO I W DUECIE. Wielogłos Artystycznych Po...
Popularne posty
-
Był najchętniej cytowanym współczesnym poetą. A wers "Spieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą" znają chyba wszyscy. Kiedy 1...
-
Anioły na obrazach dawnych malarzy są piękne, dlatego często zapominamy, że są niematerialne i że ich piękno ma charakter duchowy. Sztuka pr...
-
Swoją przygodę z radiową twórczością Patrycji Gruszyńskiej-Ruman rozpoczęłam od reportażu poświęconego Emilowi Barchańskiemu, który zginął 3...
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz