środa, 30 listopada 2022

Wydarzenia w Muzeum Narodowym i oddziałach 28 listopada - 4 grudnia 2022 + Targi Książki

W nadchodzący weekend do Gmachu Głównego Muzeum Narodowego we Wrocławiu zawita Święty Mikołaj akurat w czasie zajęć edukacyjnych dla dzieci! Odbędzie się również wykład z cyklu „Kurs historii sztuki” nt. sztuki romańskiej oraz oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Wiwat Muzeum!”. I co jeszcze?

Pocztówka z wystawy "Pasja kolekcjonerska", fot. MNWr.

Muzeum Etnograficzne zaprasza na dwa wydarzenia towarzyszące nowej wystawie „Obrazy do opowiadania” ­– warsztaty tańca intuicyjnego dla dorosłych oraz oprowadzanie kuratorskie z tłumaczeniem na Polski Język Migowy. Zaplanowano też przedświąteczne warsztaty linorytnicze oraz muzyczne spotkanie z Edwardem Braszko i zespołem z Ocic, który jest ciekawą próbą reaktywacji kapeli reemigranckiej Polaków z Bośni i chorwackiej Slawonii.

Od 1 do 4 grudnia Muzeum Narodowe we Wrocławiu na stoisku nr 60 po raz kolejny weźmie udział we Wrocławskich Targach Dobrych Książek. W ofercie tegoroczne nowości – m.in. „Abakanowicz Totalna”, „Eryka i Jan Drostowie. Mistrzowie szkła ze zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu”, „Fajans z wytwórni europejskich” i wiele innych. Dostępne będą również albumy, takie jak „Willmann. Opus magnum”, „Wyrzeźbiony Wrocław” czy „Panorama Racławicka”. Nie zabraknie cieszących się popularnością publikacji „Skarb Średzki. Trzydziestolecie odkrycia” czy „Malarstwo polskie od baroku do modernizmu”. W sprzedaży będzie również muzealny kalendarz książkowy na 2023 rok, a także torby, plecaki i kosmetyczki. Polecamy!

W Pawilonie Czterech Kopuł odbędzie się spotkanie promocyjne katalogu „Collage – klejone światy”. Zaplanowano również warsztaty: dla dorosłych inspirowane wyklejankami Wisławy Szymborskiej, dla Głuchych oraz dla rodzin z dziećmi ze spektrum autyzmu – obydwa wokół wystawy „Patrząc w strop, czy ostrze gwiazdy już się wwierca”. Odbędą się także dwa wykłady – nt. hiperrealizmu w sztuce współczesnej oraz light artu, czyli sztuki światła w Kalifornii.

Program:

Muzeum Narodowe we Wrocławiu

3.12, g. 11:00

Święty Mikołaj w Muzeum! – zajęcia edukacyjne (z kartami pracy) dla dzieci w wieku 4–12 lat, prowadzenie: Sławomir Ortyl. 

Zbliża się wyjątkowy czas – oczekiwanie na przyjście Świętego Mikołaja! W muzeum pojawi się na kilka dni przed dotarciem do naszych domów. Nie grymaśmy jednak na to jego wcześniejsze pojawienie się. Później, co zupełnie zrozumiałe, nie będzie dysponował wolnym czasem. Czy będzie miał siwą brodę? Co powie dzieciom? I czy przez ostatni rok schudł? A może nadal ma olbrzymi brzuch? Hm… bez brzucha to raczej już nie to. Nie ma co myśleć, trzeba przyjść i się przekonać!

Bilety w cenie 5 zł

Zapisy: edukacja@mnwr.pl lub 71 372 51 48.

Miejsce: Muzeum Narodowego we Wrocławiu


4.12, g. 11:00

Sztuka romańska – wykład dr. Jacka Witkowskiego w ramach cyklu „Kurs historii sztuki”

Słuchacze dowiedzą się, w jaki sposób i w ilu odmianach sztuka późnoantyczna Rzymu wkroczyła w realia estetyki ludów barbarzyńskich, tworzących kraje europejskie w epoce średniowiecza. Prelegent postara się scharakteryzować sztukę romańską, ukazując jej ewolucję od XI do połowy XIII wieku. Przedstawiając sztandarowe przykłady z dziedziny architektury, rzeźby i malarstwa w najważniejszych ośrodkach romanizmu w Italii, południowej Francji, Hiszpanii, Niemiec, ukaże ich wpływy na kształt sztuki w Europie środkowej i północnej sięgający połowy XIII wieku.

Bilety w cenie 10 zł

Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu, sala 116

4.12, g. 13:00

Wiwat Muzeum!” – oprowadzanie kuratorskie. Prowadzenie: zespół edukatorów muzealnych MNWr.

Idąc tropem haseł poszczególnych części wystawy: „Czas zatrzymany”, „Przemiany”, „Poruszenie”, „Detal”, „Uratuj mnie”, „Do dzieła!”, „Śmiech”, kuratorzy opowiadać będą m.in. o tym, jaka jest rola muzeum we współczesnym świecie. W niecodziennych kontekstach zostaną zaprezentowane: rzeźba średniowieczna i współczesna, malarstwo nowożytne i współczesne, sztuka ludowa oraz rzemiosło artystyczne.

Wstęp z biletem na wystawy czasowe

Zapisy: edukacja@mnwr.pl lub tel. 71 372 51 48

Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Muzeum Etnograficzne

2.12, g. 18:00 

Mowa ciała – warsztaty tańca intuicyjnego dla dorosłych, wydarzenie towarzyszące wystawie „Obrazy do opowiadania”. Prowadzenie: Barbara Przerwa

„Obrazy do opowiadania” zabiorą nas w świat narracji szeroko pojętej. Obraz mówi, kolor krzyczy, linia określa, czarna plama definiuje, detal dopowiada. Pomieszane ze sobą porządki, style, techniki, symbole, przesłania – obrazy w poruszeniu wszelakim rozpędzają fabułę. Sekwencje ruchu krok po kroku opowiadają historie, a ciało ma dużo do powiedzenia. W swobodnej improwizacji odniesiemy się do naszych wrażeń wyniesionych z wystawy. Taniec intuicyjny potraktujemy, jako kolejną formę narracji. Mowa ciała stanie się opowieścią scalającą wątki wystawy z naszymi emocjami i spostrzeżeniami.

Bilety w cenie 10 zł

Zapisy: edukacja@muzeumetnograficzne.pl lub 71 344 33 13 

Miejsce: Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu


3.12, g. 15:00 

„Obrazy do opowiadania” – oprowadzanie po wystawie w PJM. Spotkanie dla Głuchych z tłumaczeniem na Polski Język Migowy, prowadzenie: Olga Budzan oraz tłumaczka Agata Mazieńczuk

Najnowsza wystawa czasowa w Muzeum Etnograficznym pozwala doświadczyć tego, w jaki sposób obrazy opowiadają historie. Obejrzeć na niej można prace profesjonalne i amatorskie reprezentujące różne nurty, powstałe od XVI do XXI w. Wielkie historie zderzają się z tymi osobistymi.

Bilet wstępu do muzeum w specjalnej cenie 3 zł, udział w zajęciach jest bezpłatny

Zapisy: edukacja@muzeumetnograficzne.pl lub 71 344 33 13 

Miejsce: Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu

3.12, g. 17:00 

Nowa kapela reemigrancka – Spotkanie z Edwardem Braszko i zespołem z Ocic

Polacy z Bośni i chorwackiej Slawonii przyjechali na Dolny Śląsk w 1946 r. jako reemigranci po ok. 50 latach spędzonych na Bałkanach. Tradycja muzyczna tej grupy osadników cechowała się charakterystycznym stylem gry i instrumentarium, wykorzystującym zarówno bałkańskie tamburice, jak i inne instrumenty typowe dla reemigranckiego składu mieszanego – skrzypce, akordeon, baraban. Skład mieszany jest wynikiem nakładających się wpływów muzycznych – melodii i tańców oraz pieśni dawnej Galicji i Wołynia (skąd przybyli do Bośni potomkowie reemigrantów), wpływów muzyki poznanej już na południu Europy i praktykowania jej np. na weselach u serbskich i chorwackich sąsiadów, jak i powojennych praktyk zespołów ludowych działających na terenie Dolnego Śląska.

O tym ciekawym dziedzictwie i udanej próbie reaktywacji kapeli reemigranckiej w Ocicach opowie muzykant Edward Braszko. Wraz z kapelą i zespołem śpiewaczym zaprezentuje też przykłady muzyczne.

Wstęp wolny

Miejsce: Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu

4.12, g. 12:00 

Przed Bożym Narodzeniem: turonie i gwiazdorzy w linoryty cie – warsztaty linorytnicze Edyty Białackiej dla dzieci w wieku 7–12 lat, wydarzenie w ramach cyklu „ETNO w południe”

Za pomocą dłuta i przy wsparciu fachowca uczestnicy spotkania przygotują linoryt z wizerunkiem kolędników i maszkar kolędniczych.

Bilety w cenie 5 zł

Zapisy: edukacja@muzeumetnograficzne.pl lub 71 344 33 13 

Miejsce: Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu


Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej

2.12, g. 16:00

Wisława Szymborska – sztuka korespondencji. Warsztaty dla dorosłych w ramach cyklu „Estetyka fragmentu”, towarzyszące wystawie „Collage – klejone światy”. Prowadzenie: Agata Iżykowska-Uszczyk

Wyklejanki, bo tak określała je Wisława Szymborska, będą stanowiły dla nas punkt wyjścia do rozważań o relacji słowa i obrazu. Jaką siłę mają komunikaty słowne, a jaką wizualne? I jak zwykle nie zabraknie działań praktycznych.

Bilety w cenie 10 zł

Zapisy: edukacja.pawilon@mnwr.pl lub tel. 71 712 71 81

Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej

3.12, g. 12:00

Miganie przeszłości – warsztaty w PJM. Warsztaty dla Głuchych z tłumaczeniem na Polski Język Migowy. Prowadzenie: Agata Iżykowska-Uszczyk, tłumaczenie: Elżbieta Resler

Spotkanie wokół instalacji Piotra Skiby „Patrząc w strop, czy ostrze gwiazdy już się wwierca” połączone z oprowadzaniem po wystawie kolekcji XX i XXI wieku.

Bilet wstępu do muzeum w specjalnej cenie 3 zł, udział w zajęciach jest bezpłatny

Zapisy: edukacja.pawilon@mnwr.pl lub tel. 71 712 71 81

Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej

3.12, g. 14:00

Oświeć mnie! – warsztaty Agaty Iżykowskiej-Uszczyk dla rodzin z dziećmi ze spektrum autyzmu, towarzyszące instalacji Piotra Skiby „Patrząc w strop, czy ostrze gwiazdy już się wwierca”


informacja prasowa

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Szkicownik Stanisława Witkiewicza zabytkiem miesiąca w Muzeum Podlaskim w Białymstoku

Zabytkiem miesiąca w maju jest Szkicownik Stanisława Witkiewicza, Obiekt do końca miesiąca można oglądać w białostockim Ratuszu.  Z tych pra...

Popularne posty