W najbliższy weekend w Gmachu Głównym MNWr zaplanowano wykład na temat barokowej aranżacji wnętrza katedry wrocławskiej i udziału w niej J. G. Urbansky’ego, którego realizacje rzeźbiarskie obecnie prezentowane są na wystawie „Barokowi herosi”. Ponadto - oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Poczet królów polskich”. Z okazji Wrocławskich Dni Seniora w Gmachu Głównym odbędzie się spacer tematyczny dla osób 60+ pt. „Piękne, pachnące i kolorowe, czyli o roli kwiatów w sztuce dawnych mistrzów”, a w Muzeum Etnograficznym - oprowadzanie po wystawie „Nie zapomnisz. Pamięć, pamiątka, pamiętnik”. W Pawilonie zaplanowano także dwa wykłady „Kampowy rzut oka w stronę rokoka” oraz „Kobieta rokoka. Jej pasje, możliwości, ograniczenia”.
Wystawa "Nie zapomnisz." - widok ogólny, fot. Barbara Lekarczyk-Cisek |
Muzeum Narodowe we Wrocławiu
30.09, g. 12:00
Barokowa aranżacja wnętrza katedry wrocławskiej i udział w niej J. G. Urbansky’ego – wykład dr. Dariusza Galewskiego w ramach wydarzeń towarzyszących wystawie „Barokowi herosi. Wrocławskie rzeźby Johanna Georga Urbańsky’ego z lat 20. XVIII w.”
W pierwszej tercji XVIII w. wnętrze katedry wrocławskiej poddane zostało modernizacji, która polegała na wprowadzeniu nowych elementów wyposażenia, takich jak ołtarze boczne, balaski z figurami Ojców Kościoła, okazała ambona i dwa pomniki dawnych biskupów wrocławskich. Prace te wykonane zostały dzięki fundacji hrabiego Sigismunda Leopolda von Frankenberga, dziekana kapituły katedralnej. Uczestniczyło w nich wielu artystów i rzemieślników, w tym jeden z najwybitniejszych wrocławskich rzeźbiarzy doby baroku – Johann Georg Urbańsky. Jego dziełem są wspomniane posągi Ojców Kościoła oraz alabastrowe płaskorzeźby zdobiące ambonę oraz pomniki biskupów Gotfryda i Nankiera. Wykład będzie poświęcony wymienionym dziełom i ich genezie artystycznej, jak również roli fundatora w powstaniu nowego wyposażenia katedry i ukształtowaniu jego wymowy ideowej.
Wstęp wolny
Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu, s. 116
![]() |
Jan Matejko, „Poczet królów polskich”, Jadwiga Andegaweńska, 1890, Muzeum Narodowe we Wrocławiu |
30.09, g. 13:00
„Poczet królów polskich” – oprowadzanie kuratorskie, prowadzenie: Natalia Sienkiewicz
Będzie to spotkanie przy rysunkach Jana Matejki powstałych na krótko przed śmiercią artysty, a przedstawiających portrety królów, królowych oraz książąt polskich. Ze względów konserwatorskich „Poczet” pokazywany jest niezwykle rzadko. Obok Panoramy Racławickiej i cyklu „Warszawa” Artura Grottgera należy do najważniejszych skarbów narodowych znajdujących się w zbiorach Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Prezentacja „Pocztu ” jest wydarzeniem towarzyszącym obchodom Roku Jana Matejki.
Wstęp wolny
Zapisy: edukacja@mnwr.pl, 71 372 51 48
Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu
30.09, g. 15:00
Ciekawostki muzealne: „Jak to jest zrobione?” – warsztaty rodzinne dla dzieci w spektrum autyzmu, prowadzenie: Karolina Rzepka
Jak to jest zrobione? – to pytanie, które często zadajemy sobie w muzeum. Porozmawiamy o dziełach, które precyzją wykonania wzbudzają podziw i ciekawość u naszych zwiedzających.
W trosce o komfort dzieci będziemy pracować w małej grupie. Zapraszamy również rodzeństwo. Zachęcamy do przyjścia trochę wcześniej, aby na spokojnie zapoznać się z przestrzenią.
Wstęp wolny
Zapisy: edukacja@mnwr.pl, 71 372 51 48
Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu
30.09, g. 15:00
Piękne, pachnące i kolorowe, czyli o roli kwiatów w sztuce dawnych mistrzów – spacer tematyczny dla osób 60+ w ramach obchodów Wrocławskich Dni Seniora, prowadzanie: Michał A. Pieczka
Kwiaty, te bodaj najpiękniejsze dzieła Matki Natury, od tysięcy lat cieszą zmysły człowieka. Różnorakim wariantom ich kształtów, barw i zapachów nie ma wprost końca! Nic zatem dziwnego, że stały się one inspiracją dla wielu malarzy żyjących w dawnych epokach i tworzących w różnych stylach. Podczas spotkania w przestrzeni Muzeum Narodowego we Wrocławiu odbędzie się niezwykły spacer kwietnym szlakiem, podczas którego jego uczestnicy obejrzą najpiękniejsze wybrane obrazy ukazujące kwiaty najrozmaitszych gatunków roślin. Prowadzący wyjawi różne sekrety kwiatów i omówi ich symboliczne znaczenie w świecie sztuki.
Wstęp wolny
Zapisy: edukacja@mnwr.pl, 71 372 51 48
Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu
List powitalny z okazji przybycia do Książa pary książęcej Hansa Heinricha XV Hochberga księcia von Pless i Mary (Daisy) von Pless, | Książ, 1892, fot. Barbara Lekarczyk-Cisek |
1.10, g. 11:00
Jak to jest zrobione? Warsztaty dla dzieci w wieku 6–12 lat w ramach cyklu „Z rodziną do muzeum”, prowadzenie Karolina Rzepka
„Jak to jest zrobione?” – to pytanie, które często zadajemy sobie w muzeum. Podczas spotkania porozmawiamy o dziełach, które precyzją wykonania wzbudzają wielki podziw i ciekawość u zwiedzających.
Bilety w cenie 5 zł
Zapisy: edukacja@mnwr.pl, 71 372 51 48
Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu
Muzeum Etnograficzne
F. W. Hoepffner, Christine Henriette Stolberg-Stolberg, Niemcy (?), 1762. wystawa "Szaleństwo rokoka!", fot. Barbara Lekarczyk-Cisek |
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz