wtorek, 21 maja 2024

Wydarzenia w Muzeum Narodowym i Oddziałach 23-26.05.2024

W najbliższy weekend Muzeum Narodowe proponuje interesujące wykłady o dziedzictwie kulturowym dawnego księstwa nyskiego i o impresjonizmie. W Muzeum Etnograficznym zaplanowano rozmowę z artystką Karoliną Gembarą na temat etnografii i sztuki. Obydwa wydarzenia towarzyszą wystawie „Rzeczy przysposobione”. Ponadto  wyjazd studyjny do Sokołowska i warsztaty dla dzieci w różnym wieku  w Pawilonie Czterech Kopuł. W planach również kolejne spotkanie z cyklu „Sztuka w dialogu”, którego bohaterką będzie artystka Urszula Śliz.

Wątki mitologiczne w kolekcji MNWr - spacer tematyczny z
Roksaną Lajkosz, fot. materiały prasowe


Muzeum Narodowe we Wrocławiu

25.05, g. 11:00

Jej portret. Warsztaty plastyczne Karoliny Rzepki dla dzieci w wieku 6–12 lat, w ramach cyklu „Zostań Cudo-Twórcą”

Maj jest miesiącem wyjątkowym z wielu powodów, jednym z nich jest Dzień Matki. Na zajęciach porozmawiamy o portretach kobiet z kolekcji wrocławskiego Muzeum Narodowego, a w części plastycznej stworzymy portrety naszych mam. Powstałe dzieła mogą stać się upominkami dla bliskich z okazji świętowania tego wyjątkowego dnia. Prosimy, by każdy uczestnik miał przy sobie fotografię portretowanej osoby.

Bilety w cenie 5 zł

Zapisy: edukacja@mnwr.pl, 71 372 51 48

Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu


25.05, g. 14:00

Cykl Wojna Artura Grottgera” – integracyjne oprowadzanie kuratorskie z tłumaczeniem na polski język migowy, prowadzenie: Natalia Sienkiewicz, tłumaczenie PJM: Elżbieta Resler

Wystawa jest okazją do zapoznania się z rysunkowym cyklem „Wojna” autorstwa Artura Grottgera – historią i procesem jego realizacji, a także ze znaczeniami poszczególnych przedstawień ukazanych przez artystę. Oprowadzanie to odpowiedź na tytułowe wezwanie do wędrówki, którą my jako widzowie podejmiemy wraz z parą głównych bohaterów tego dzieła.

Oprowadzanie w formule otwartej, również dla osób słyszących.

Wstęp wolny

Zapisy: edukacja@mnwr.pl lub 71 372 51 48

Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu


25.05, g. 15:00

Wątki mitologiczne w sztuce z kolekcji Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Spacer tematyczny po wystawach stałych MNWr, prowadzenie: Roksana Łajkosz

Uczestnicy spotkania będą mieli okazję przekonać się, jak ważną dla tematyki dzieł tworzonych od renesansu po początek XX wieku były wątki mitologiczne. Często twórczo modyfikowane i przekształcane – szczególnie w sztuce symbolizmu na przełomie XIX i XX wieku. Autorka spaceru przybliży słuchaczom opowieści mitologiczne m.in. o Orfeuszu i Eurydyce, porwaniu Prozerpiny, zakochanym Herkulesie i Omfale, Ganimedesie czy groźnym Sfinksie.

Wstęp wolny

Zapisy: edukacja@mnwr.pl lub 71 372 51 48

Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu


26.05, g. 11:00

Impresjonizm. Wykład Jadwigi Jasińskiej-Sadury w ramach cyklu „Kurs historii sztuki”

„Wrażeniowość” to polskie tłumaczenie nazwy rewolucyjnego kierunku, który cieszy się obecnie dużym powodzeniem, jednak jego początki nie były łatwe i dopiero z czasem entuzjaści impresjonizmu zdobyli zdecydowaną przewagę. W trakcie wykładu przedstawiona zostanie twórczość takich artystów jak Claude Monet, August Renoir, Edgar Degas, nie zabraknie też polskich impresjonistów: Władysława Podkowińskiego, Józefa Pankiewicza, Leona Wyczółkowskiego i innych rodzimych twórców zafascynowanych tym modnym kierunkiem.

Bilety w cenie 10 zł

Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu, s. 116


26.05, g. 13:00

Dziedzictwo kulturowe dawnego księstwa nyskiego. Wykład Anny Zwiech w ramach cyklu „Mój Śląsk. Fascynacje”

Historyczne biskupie księstwo nyskie – dobrze zorganizowane i zarządzane już od XV w. – zaowocowało rozwojem handlu i rzemiosł. Jego dawna stolica Nysa, nazywana Śląskim Rzymem, zasłynęła jako perła architektury barokowej w tym rejonie.

Prezentacja przygotowana przez liderkę Stowarzyszenia „Zakochaj się w Polsce” przybliży najwspanialszą barokową świątynię nyską – arcydzieło baroku – kościół pw. świętych Piotra i Pawła, w którym zrealizowana została barokowa zasada integracji sztuk, gdzie splotły się w całość architektura, malarstwo, rzeźba oraz elementy wystroju i wyposażenia. Słuchacze poznają także pozostałe najważniejsze zabytki Nysy, m.in. bazylikę św. Jakuba St. Apostoła i św. Agnieszki – Pomnik Historii, Skarbiec św. Jakuba – galerię sztuki złotniczej, zespół pojezuicki, zabudowę śródmiejska z budynkiem Wagi Miejskiej. Nie zabraknie informacji o innych turystycznych atrakcjach regionu, np. o gotycko-renesansowym zamku biskupów wrocławskich w Otmuchowie, który od XVII w. pełnił rolę letniej rezydencji dostojników, z unikatowymi „końskimi schodami”, czy późnorenesansowym dworze z połowy XVII w. w Piotrowicach Nyskich i dworze w Ściborzu, pałacyku myśliwskim z początku XVIII w. zbudowanym dla biskupa Franza Ludwiga von Pfalz-Neuburga oraz zabytkach zlokalizowanych w Czechach – w tym słynnym Jánskim Vrchu.

Wstęp wolny

Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu, s. 116

 Etnografia i sztuka, fot. Karolina Gembara


Muzeum Etnograficzne

23.05, g. 17:00

Muzealizacja szczątków ludzkich – przemieszczenia i przysposobienia (Breslau/Wrocław, XX i XXI w.). Wykład dr. Łukasza Bukowieckiego towarzyszący wystawie „Rzeczy przysposobione”

Historyczka sztuki, była minister kultury Małgorzata Omilanowska w opublikowanym w 2021 roku wywiadzie prasowym na temat dekolonizacji kolekcji muzealnych zastanawiała się: „Można się zastanawiać, na ile poniemieckie zbiory mają «czyste» pochodzenie. Jeśli hipotetyczna kolekcja sztuki jakuckiej utworzona w XIX w. w Berlinie trafiłaby do muzeum archeologicznego np. w Łodzi, to czy powinniśmy ją zwracać Niemcom czy Jakutom, a może zostawić sobie?”.

We Wrocławiu „poniemieckie zbiory” – a wśród nich również szczątki ludzkie – nie są tylko hipotetycznym problemem do rozważenia, lecz materialną spuścizną po niemieckich badaczach i kolekcjonerach, za którą po II wojnie światowej wzięły odpowiedzialność polskie uczelnie wyższe i instytucje kultury. W jaki sposób takie wrażliwe kolekcje były i są przemieszczane i przysposabiane? Jak opowiadać o trudnej przeszłości, którą ucieleśniają? Czy restytucja jest jedynym sposobem na ich dekolonizację? Podczas wykładu pod uwagę zostaną wzięte zbiory Muzeum Archeologicznego, Muzeum Człowieka przy Zakładzie Biologii Człowieka UWr oraz Muzeum Medycyny Sądowej UMWr.

Dr Łukasz Bukowiecki – kulturoznawca, historyk muzealnictwa, adiunkt w Instytucie Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego, autor książki „Muzea-preteksty. Niezrealizowane przedsięwzięcia muzealne wobec negatywnego dziedzictwa w Warszawie” (WUW 2022), nagrodzonej tytułem najlepszej monografii roku o tematyce pamięci w konkursie polskiej grupy regionalnej Memory Studies Association.

Wstęp wolny

Miejsce: Muzeum Etnograficzne


Aśka Borof, Koszula. Odłam. Źdźbło, haft, szycie, 2021,
fot. Barbara Lekarczyk-Cisek

25.05, g. 13:00

Aśka Borof. Powszednie misterium” – oprowadzanie z audio deskrypcją. Oprowadzanie dla osób z niepełnosprawnością wzroku po wystawie czasowej, prowadzenie: Olga Budzan

Prace Aśki Borof wykonane są tradycyjnymi technikami takimi jak haft, malarstwo na szkle czy wycinanka. Tematyka poruszana przez artystkę to życie ludzkie od narodzin aż do śmierci oraz przesądy, wierzenia i marzenia w świecie, w którym religia przeplata się z magią. Prace artystki odwołują się także do pierwotnego sensu sztuki – mediacji. Poprzez sztukę, obiekty wotywne prosi ona o zdrowie dla siebie i najbliższych. Przygląda się pięknu katolickiego rytu bez uprzedzeń, a przecież najtrudniej dostrzec piękno w tym, co bliskie i codzienne. Aśka Borof niczym etnografka dokumentuje też przemijające piękno Górek Zachodnich, dzielnicy Gdańska, w której mieszka i pracuje.

Bilety w cenie 3 zł

Zapisy: edukacja@muzeumetnograficzne.pl, tel. 71 344 33 13

Miejsce: Muzeum Etnograficzne


25.05, g. 15:00

Etnografia i sztuka: rozmowa z artystką Karoliną Gembarą. Spotkanie towarzyszące wystawie „Rzeczy przysposobione

Karolina Gembara jest fotografką, edukatorką i badaczką, której prace koncentrują się wokół tematu domu, migracji i opieki. Fotografię wykorzystuje jako narzędzie i pretekst do współpracy, wspierając procesy twórcze. Zainicjowała i zrealizowała w ostatnich latach kilka projektów partycypacyjnych z udziałem osób z doświadczeniem uchodźczym. Współpracuje z Archiwum Protestu Publicznego, w ramach którego inicjuje projekty artystyczno-badawcze, redaguje także Gazety Strajkowe. Jest członkinią Sputnik Photos. Obecnie pisze doktorat w Szkole Filmowej im. K. Kieślowskiego w Katowicach i pracuje nad książką fotograficzną o Ziemiach Zachodnich. Pochodzi z Ząbkowic Śląskich – niemieckiego Frankenstein.

Wstęp wolny

Miejsce: Muzeum Etnograficzne


26.05, g. 12:00

Plum, plum, plusk, plusk. Warsztaty rodzinne dla dzieci w wieku 6–10 lat w ramach cyklu „Etno w południe” oraz obchodów Dni Odry. Prowadzenie: Wioletta Cerkiewicz

„Plum, plum, plusk, plusk”, czyli tworzenie wspaniałego podwodnego krajobrazu, jaki chcielibyście podarować rybom, ślimakom i wszystkim stworzeniom żyjącym w Odrze. Zapraszamy na zajęcia rozwijające nie tylko kreatywność, ale również wrażliwość na otaczający świat! Z przestrzennych ramek i kolorowego papieru powstaną trójwymiarowe obrazy – dioramy. Zachęcamy uczestników do przyniesienia jednego, naturalnego elementu, który będzie można wkomponować w miniaturową przestrzeń, nadając jej osobisty, niepowtarzalny charakter.

Wstęp wolny

Zapisy: edukacja@muzeumetnograficzne.pl, tel. 71 344 33 13

Miejsce: Muzeum Etnograficzne

O czwartej pod Kopułami, fot. materiały prasowe MNWr.


Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej

24.05, g. 16:00 

O czwartej pod Kopułami. Oprowadzanie po wystawie czasowej „Bożenna Biskupska. Artystka i Budowla Możliwa”

A może by tak zacząć weekend od spotkania ze sztuką? Pawilon Czterech Kopuł zaprasza na oprowadzanie po wystawie czasowej, na której obejrzeć można monumentalne instalacje przestrzenne, cykle malarskie oraz wizjonerskie projekty z pogranicza rzeźby i architektury autorstwa współczesnej artystki związanej z Sokołowskiem Bożenny Biskupskiej.

Wstęp z biletem na wystawę czasową

Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł


25.05, g. 13:00 

Sztuka w dialogu: rozmowa z Urszulą Śliz. Prowadzenie: Anna Chmielarz

W ramach cyklu „Sztuka w dialogu” przestrzeń Pawilonu Czterech Kopuł wypełniają rozmowy z artystkami i artystami, których prace znajdują się w kolekcji Muzeum Narodowego we Wrocławiu.

Bohaterką majowego spotkania będzie wrocławska malarka, rysowniczka i fotografka Urszula Śliz, która odpowiadać będzie na pytania dotyczące m.in. jej inspiracji twórczych, eksperymentów z technikami plastycznymi, poszerzania granic malarstwa i siły abstrakcji, a także nowych realizacji.

Spotkanie połączone będzie z prezentacją obiektów autorstwa Urszuli Śliz pochodzących ze zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu.

Wstęp wolny

Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł


26.05, g. 9:00 

Jak wyglądało „śląskie Davos”? – wyjazd studyjny do Międzynarodowego Laboratorium Kultury w Sokołowsku. Jednodniowa wycieczka autokarowa do Sokołowska, wydarzenie towarzyszące wystawie „Bożenna Biskupska. Artystka i Budowla Możliwa

„Śląskie Davos”, jak przed laty nazywane było Sokołowsko – siedziba imponującego sanatorium doktora Brehmera – to miejsce, w którym obecnie mieszka i tworzy artystka Bożenna Biskupska, a dzieciństwo spędził wybitny polski reżyser Krzysztof Kieślowski.

Muzeum Narodowe we Wrocławiu wraz z Fundacją Sztuki Współczesnej In Situ zapraszają na jednodniową wycieczkę do Sokołowska. W artystycznej atmosferze obejrzeć tu będzie można nie tylko pracownię Bożenny Biskupskiej, ale także imponujący gmach sanatorium oraz urokliwe sokołowskie uliczki.

Bilety w cenie 60 zł dostępne online https://krotki.link/GQsnxm 

Wyjazd spod Muzeum Narodowego we Wrocławiu przy pl. Powstańców Warszawy 5

Na miejscu zapewniona będzie audiodeskrypcja


26.05, g. 11:00 

Linie na płótnie. Rodzinne warsztaty Mai Kwiecińskiej dla rodziców i dzieci w wieku do lat 2, wydarzenie w ramach cyklu #muzealniaki_pod_kopułą

Linia jest jednym z najmocniejszych środków wyrazu w malarstwie, ale czy obraz można zbudować wyłącznie linią? Przyjrzymy się wspólnie niezwykłym obrazom Bożenny Biskupskiej, która malarstwo redukuje do najprostszych czynników. Następnie wraz z maluszkami sprawdzimy, czy faktycznie obraz można namalować… olejem roślinnym.

Bilety w cenie 5 zł

Zapisy: edukacja.pawilon@mnwr.pl, 71 712 71 81

Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł


26.05, g. 13:00 

Na jednej nodze. Rodzinne warsztaty Mai Kwiecińskiej dla rodziców i dzieci w wieku 3–5 lat w ramach cyklu „Sztuczki w Pawilonie”

Jak długo potraficie stać na jednej nodze? W Pawilonie zamieszkał stwór, który na jednej nodze stoi cały czas! Na zajęciach poznamy Jednonogiego, a potem każdy uczestnik stworzy własną dziwną i intrygującą postać.

Bilety w cenie 5 zł

Zapisy: edukacja.pawilon@mnwr.pl, 71 712 71 81

Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł

informacja prasowa





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Pierwsza monograficzna wystawa Marii Michałowskiej – od 25 października w Muzeum Architektury we Wrocławiu

W piątek, 25 października o godzinie 18.00, Muzeum Architektury we Wrocławiu i Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu zapraszają na otwarcie ...

Popularne posty