poniedziałek, 2 grudnia 2024

Wydarzenia w Muzeum Narodowym i oddziałach 3-8.12.2024

W nadchodzący weekend Muzeum Narodowe we Wrocławiu zaprasza m.in. na trzy wykłady. Dr Małgorzata Możdżyńska-Nawotka opowie o złożonych związkach mody i malarstwa podczas wykładu pt. „Jak patrzeć na strój w obrazach”. Dr Beata Lejman przybliży sylwetki Rafaela i jego ojca Giovanniego Santiego. O polskich figurkach porcelanowych i „new lookowych” klimatach we wzornictwie Czechosłowacji, Węgier, Niemiec czy ZSRR opowiadać będzie dr Barbara Banaś, która poprowadzi też oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Wielka czwórka i inni. Ceramiczna rzeźba kameralna w PRL-u”.

Polskie figurki porcelanowe kontra reszta świata. Wykład/MNWr.


Muzeum Narodowe we Wrocławiu

7.12, g. 11:00

Muzealne spotkanie ze Świętym Mikołajem. Zabawa dla rodzin z dziećmi, prowadzenie: Michał A. Pieczka

Jak co roku zapraszamy dzieci na niezwykłe spotkanie z najprawdziwszym Świętym Mikołajem! Odwiedzi on Muzeum Narodowe we Wrocławiu i opowie dzieciom o swoim fascynującym i barwnym życiu. Mali uczestnicy spotkania razem z nim obejrzą wystawę sztuki śląskiej XIV–XVI w. i poznają przedstawienia Świętego w różnych dziełach sztuki gotyckiej. Na koniec nastąpi najprzyjemniejsza część wydarzenia – wręczanie drobnych upominków. Naprawdę warto być wtedy w Muzeum Narodowym we Wrocławiu!

Bilety w cenie 10 zł

Zapisy: edukacja@mnwr.pl, 71 372 51 48

Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu


7.12, g. 12:00

Polskie figurki porcelanowe kontra reszta świata, czyli o „new lookowych” klimatach we wzornictwie. Wykład dr Barbary Banaś towarzyszący wystawie „Wielka czwórka i inni. Ceramiczna rzeźba kameralna w PRL-u”

Zaprojektowane przez artystów z Instytutu Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie porcelanowe figurki cieszyły się powodzeniem nie tylko wśród polskich odbiorców. Pokazywane na zagranicznych targach wzbudzały prawdziwy entuzjazm – a polska prasa donosiła o długich kolejkach chętnych do zakupu porcelanowych bibelotów. Czy zatem figurki „made in Poland” produkowane w Ćmielowie, Wałbrzychu, Chodzieży czy Bogucicach nie mały żadnej konkurencji? Spotkanie będzie okazją do wysłuchania opowieści o utrzymanych w stylistyce „new look” figurkach produkowanych w Czechosłowacji, na Węgrzech, w Niemczech, a także w ZSRR. Dowiedzieć się będzie można m.in., jakie tematy cieszyły się powodzeniem i czy zagraniczne propozycje dorównywały klasą naszym rodzimym. Nie zabraknie ciekawostek, opowieści o technologicznych niuansach i „wędrujących” pomysłach.

Wstęp wolny

Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu, s. 116


7.12, g. 13:00

„Wielka czwórka i inni. Ceramiczna rzeźba kameralna w PRL-u” – oprowadzanie kuratorskie. Prowadzenie: dr Barbara Banaś

Tytułowa „wielka czwórka” to artyści rzeźbiarze pracujący w Zakładzie Ceramiki i Szkła IWP, zatrudnieni tam u progu 1956 r. do tworzenia nowych wzorów rzeźby kameralnej, by wesprzeć produkcję w państwowych fabrykach porcelany. Zespół organizował Henryk Jędrasiak – absolwent wydziału rzeźby warszawskiej ASP, do którego dołączyli Lubomir Tomaszewski, Hanna Orthwein i Mieczysław Naruszewicz. Postawiono przed nimi zadanie opracowania nowej kolekcji porcelanowych figurek, które byłyby odpowiedzią na współczesne oczekiwania estetyczne, obiektami o randze małych dzieł sztuki dostępnych dla każdego odbiorcy. W ciągu kilku lat (1956–1965) artyści stworzyli szereg propozycji, które trafiły do produkcji do wszystkich polskich fabryk porcelany, od Ćmielowa po Wałbrzych.

Wstęp z biletem na wystawę czasową

Zapisy: edukacja@mnwr.pl, 71 372 51 48

Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu


7.12, g. 15:00

Rafael i jego ojciec Giovanni Santi. Wykład dr Beaty Lejman w ramach cyklu „Sztuka Europy z bliska”

Rafaela „stworzył” niezwykły i wszechstronny artysta, jego ojciec – Giovanni Santi. Był on malarzem i poetą, erudytą, z powodu swej niezależności i siły charakteru marginalizowanym przez małostkowych i zazdrosnych kolegów. Muzeum Narodowe we Wrocławiu prezentuje w ramach Galerii Sztuki Europejskiej jedno z nielicznych, zachowanych dzieł tego dworzanina z Urbino, autora „Rymowanej kroniki malarzy”, należącej do grupy pism stojących u początków historii sztuki. Interesujące połączenie idealizmu i spokoju z realistyczną obserwacją świata to cechy obrazów obydwu Santich. Choć dzieli ich cała generacja doświadczeń zdobywanych w zakresie technik obrazowania sacrum i profanum, to powinowactwa są ewidentne i niekiedy wręcz zaskakujące.

Wstęp wolny

Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu, s. 116


8.12, g. 10:30

Czarodziejski stolik [PJM]. Integracyjne warsztaty plastyczne dla dzieci w wieku 6–12 lat towarzyszące wystawie „Plagiat wszech czasów. Historyzm w meblarstwie”, z tłumaczeniem na polski język migowy. Prowadzenie: Michał A. Pieczka, tłumaczenie PJM: Elżbieta Resler

Podczas wspólnego zwiedzania wystawy czasowej „Plagiat wszech czasów. Historyzm w meblarstwie” dzieci obejrzą przykłady mebli w różnych stylach historyzujących. Szczególną uwagę zwrócimy na stoły i stoliki, które miały najrozmaitsze kształty i funkcje. W drugiej części spotkania młodzi artyści wykonają swój własny stolik o iście magicznych zdolnościach! Wiele radości i miłych zaskoczeń podczas zabawy gwarantowane!

Bilety w cenie 10 zł, Głusi 3 zł

Zapisy: edukacja@mnwr.pl, 71 372 51 48

Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu


8.12, g. 15:00

Jak patrzeć na strój w obrazach, cz. II. Wykład dr Małgorzaty Możdżyńskiej-Nawotki w ramach cyklu „Galeria mody”

Ubiór pojawia się we wszystkich odmianach i tradycjach malarstwa figuralnego, zajmując niekiedy więcej niż połowę powierzchni obrazu. Rzadko jednak zastanawiamy się nad tym, co wnosi on do malarstwa, a jest to udział dwojaki. Z jednej strony strój – jego kolor, tkanina, kształt – stanowi element plastyczny kompozycji, wpływając na rozwiązania formalne i ekspresję artystyczną. Z drugiej zaś strój komunikuje wielorakie przesłania: symboliczne, ceremonialne, społeczne, psychologiczne, religijne, erotyczne, technologiczne, polityczne, ekologiczne i międzykulturowe. Cykl wykładów autorstwa kuratorki Działu Tkanin i Ubiorów w Muzeum Narodowym we Wrocławiu dr Małgorzaty Możdżyńskiej-Nawotki poświęconych złożonym związkom mody i malarstwa – to zaproszenie do artystycznej GALERII MODY.

Wstęp wolny

Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu, s. 116


Muzeum Etnograficzne

W Muzeum Etnograficznym dla dzieci zaplanowano warsztaty, podczas których będą mogły własnoręcznie wykonać ozdoby bożonarodzeniowe.

8.12, g. 12:00

Pająk dla początkujących. Warsztaty rodzinne dla dzieci w wieku 6–12 lat w ramach cyklu „Etno w południe”. Prowadzenie: Julia Szot

Swoje domy ozdabiamy na święta na najróżniejsze sposoby: zawieszamy lampki, wyciągamy z szuflad kolorowe bombki, a w salonie stawiamy choinkę. Jednak nie wszystkie dawne dekoracje znalazły dla siebie miejsce w nowoczesnych mieszkaniach. Przykładem takiej ozdoby jest pająk, który swoim rozłożystym kształtem i delikatnym wirowaniem miał roztaczać w domu aurę pogody i powodzenia. Na warsztatach przyjrzymy się różnego rodzaju pająkom, a także stworzymy swój mały odpowiednik. Dla cierpliwych!

Bilety w cenie 10 zł

Zapisy: edukacja@muzeumetnograficzne.pl, 71 344 33 13

Miejsce: Muzeum Etnograficzne


8.12, g. 14:00

Robimy światy z opłatka! Integracyjne warsztaty rodzinne dla dzieci w wieku 6–12 lat dostosowane do potrzeb osób w spektrum. Prowadzenie: Julia Szot

Słyszeliście kiedyś o światach z opłatka? Choć obecnie rzadko spotykane, zasługują na uwagę ze względu na swoje niesamowite kolory, kształty i rozmiary. Na zajęciach przyjrzymy się światom znajdującym się w zbiorach Muzeum i porozmawiamy o tym, co znaczyły dla dawnych mieszkańców wsi. W części praktycznej spróbujemy samodzielnie wykonać takie ozdoby.

Bilety w cenie 3 zł

Zapisy: edukacja@muzeumetnograficzne.pl, 71 344 33 13

Miejsce: Muzeum Etnograficzne

Tańczące żywioły. Warsztaty 


Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej

W Pawilonie Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej odbędzie się wykład „Surrealizm od kuchni. Leonora Carrington”, który w ramach cyklu „Kurs historii sztuki. Klasycy nowoczesności” wygłosi dr Agata Iżykowska-Uszczyk. Dla dzieci zaplanowano zajęcia plastyczno-ruchowe – ich uczestnicy zatańczą i namalują żywioły. Odbędą się także warsztaty integracyjne dla osób z niepełnosprawnością słuchu i wzroku oraz oprowadzania po wystawie kolekcji w językach polskim i niemieckim.

3.12, g. 14:00

Słowa z obrazów. Integracyjne warsztaty plastyczne dla dorosłych osób z niepełnosprawnością wzroku. Prowadzenie: dr Agata Iżykowska-Uszczyk

Na integracyjnych zajęciach w Pawilonie Czterech Kopuł spotkamy się z fascynującą twórczością Tadeusza Brzozowskiego. Odkryjemy, co oznaczają dziwne starogalicyjskie słowa umieszczane w tytułach jego prac. Następnie, łącząc elementy fizyki z językoznawstwem, nadamy materialny kształt tym niecodziennym wyrazom.

Wstęp wolny

Zapisy: edukacja.pawilon@mnwr.pl, 71 712 71 81

Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł


6.12, g. 16:00

O czwartej pod Kopułami. Oprowadzanie po wystawie kolekcji w Pawilonie Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej

A może by tak zacząć weekend od spotkania ze sztuką? Pawilon Czterech Kopuł zaprasza na oprowadzanie po ekspozycji stałej prezentującej kolekcję sztuki polskiej II połowy XX i XXI wieku. Spotkanie zawsze o tej samej porze – w piątek o czwartej – pod Kopułami.

Wstęp z biletem na wystawę stałą

Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł


7.12, g. 11:00

Tańczące żywioły! Zajęcia plastyczno-ruchowe Barbary Przerwy dla dzieci w wieku 6–10 lat w ramach cyklu „Muzealne poruszenie”

Dzieci to prawdziwy żywioł – czasami tylko zastanawiamy się, który? Zapraszamy do zabawy w poszukiwanie na obrazach powietrza, wody, ognia i ziemi! Będziemy pluskać i falować, wytwarzać ciepło, dmuchać i szukać swoich korzeni. Zatańczymy wszystkie cztery żywioły, a malować będziemy już ten nasz ulubiony!

Bilety w cenie 10 zł

Zapisy: edukacja.pawilon@mnwr.pl, 71 712 71 81

Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł


7.12, g. 12:00

Surrealizm od kuchni. Leonora Carrington. Wykład dr Agaty Iżykowskiej-Uszczyk w ramach cyklu „Kurs historii sztuki. Klasycy nowoczesności”

„Nigdy nie malowałam snów, malowałam swoją rzeczywistość” – Leonora Carrington wypowiedziała te słowa w odpowiedzi na określenie jej mianem surrealistki. Jaka była droga twórcza tej niezwykłej artystki? W trakcie wykładu poznamy nie tylko twórczość malarstwa Carrington, ale również jej działania literackie czy rzeźbiarskie.

Bilety w cenie 15 zł

Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł


7.12, g. 14:00

Linie życia. Historie o marzeniach i historie opowiadane [PJM]. Warsztaty integracyjne dla dorosłych. Prowadzenie: Wojtek Grabałkowski i Barbara Przerwa, tłumaczenie na polski język migowy: Elżbieta Resler

Dzieląc się wspomnieniami, marzeniami, planami i mając na uwadze szczególne dla nas intencje, tym razem zbudujemy historię, rozwijając linki i sznurki w przestrzeni dziedzińca. Każda opowieść jest warta wypowiedzenia i wysłuchania. Od gestów w papierze, po formy w rzeźbie, by na koniec w tym wszystkim wspólnie zatańczyć. Podzielimy się gestami i życzeniami pomyślności na nowy rok. A wszystko to wśród projektu-instalacji stworzonej w Teatrze Rozbark w Bytomiu, o czym opowie Wojtek Grabałkowski. Będzie lekko. Będzie blisko. I – jak zawsze – bardzo kreatywnie.

Bilety w cenie 20 zł

Zapisy: edukacja.pawilon@mnwr.pl, 71 712 71 81

Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł


8.12, g. 11:00

Sammlung der polnischen Kunst der zweiten Hälfte des 20. Jh. und des 21. Jh. Eine Führung in deutscher Sprache. Durchführung: Nicole Ullrich

Eintritt mit einer Eintrittskarte für die Sammlungsausstellung (Vier-Kuppel-Pavillon Museum für Moderne Kunst)

Kolekcja sztuki polskiej 2. poł. XX i XXI wieku. Oprowadzanie w języku niemieckim. Prowadzenie: Nicole Ullrich

Spotkanie w Pawilonie Czterech Kopuł, wstęp z biletem na wystawę stałą.

informacja prasowa

Wydarzenia w Muzeum Narodowym i oddziałach 3-8.12.2024

W nadchodzący weekend Muzeum Narodowe we Wrocławiu zaprasza m.in. na trzy wykłady. Dr Małgorzata Możdżyńska-Nawotka opowie o złożonych związ...

Popularne posty