wtorek, 31 grudnia 2024

“Adam Hanuszkiewicz. Barbarzyńca czy nowator?” - wystawa w Pałacu Czapskich

Od 9 grudnia 2024 w Pałacu Czapskich prezentowana jest wystawa, która podąża szlakiem wybranych najsłynniejszych i wzbudzających największe kontrowersje przedstawień Adama Hanuszkiewicza; przypomina również o Hanuszkiewiczu – aktorze. Ekspozycję “Adam Hanuszkiewicz. Barbarzyńca czy nowator?” można oglądać do 22 stycznia 2025. 

Teatr Hanuszkiewicza od początku wzbudzał gwałtowne spory. Oponenci oskarżali reżysera o spłycanie wielkiej literatury i tanie efekciarstwo, publicystykę i kokietowanie masowej widowni. Szczególnie gorące emocje wzbudzała popularna działalność Hanuszkiewicza pod szyldem Teatru Narodowego, kiedy osiągnęła swoje apogeum.Polemizowali z reżyserem wybitni krytycy: Konstanty Puzyna, Marta Fik, Jerzy Koenig. Wspierali koncepcje Hanuszkiewicza wybitni naukowcy związani z Instytutem Badań Literackich – Stefan Treugutt, Maria Janion, Ryszard Przybylski i Jarosław Marek Rymkiewicz.

„Za Hanuszkiewiczem stali przede wszystkim widzowie, tłumnie odwiedzający najpierw Teatr Powszechny, a później – Teatr Narodowy. „Właśnie dyrekcja Hanuszkiewicza była tym okresem w historii Teatru Narodowego, gdy miał on rzeczywistego partnera w publiczności. Może nie był wtedy Teatrem Narodowym, ale był teatrem narodu” – Magdalena Raszewska, „Teatr Narodowy 1949–2004”.


Styl reżyserski

Styl reżyserski Adama Hanuszkiewicza kształtował się równocześnie w studio telewizyjnym i na scenie. Wprowadził do teatru zasady dynamicznego montażu i kompozycji kadru (zwłaszcza w adaptacjach powieści) oraz sposób wykorzystania światła uwzględniający szczególnie aktora lub rekwizyt.

Adam Hanuszkiewicz, fot. ze strony NCK


„Autonomiczności sztuki teatru”

Hanuszkiewicz był demonstracyjnie wierny zasadzie „autonomiczności sztuki teatru”, radykalnie przeciwstawiał się gotowym strukturom dramatycznym – głównie w warstwie wizualnej. Mnożył efektowne pomysły inscenizacyjne, które często dominowały nad całością przekazu. Inspiracji szukał w kulturze popularnej – tym sposobem teatralne skutecznie trafiał w oczekiwania masowej widowni drugiej połowy lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych XX wieku.


Wystawa podąża szlakiem wybranych najsłynniejszych, wzbudzających największe kontrowersje, przedstawień Adama Hanuszkiewicza. Przypomina również o Hanuszkiewiczu – aktorze.

Otwarcie wystawy: 9 grudnia 2024, czynna do 22 stycznia 2025, od wtorku do niedzieli w godzinach 12.00-19.00

miejsce: Pałac Czapskich, ul. Krakowskie Przedmieście 5 w Warszawie

organizatorzy: Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie, Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego

informacja prasowa

 

niedziela, 29 grudnia 2024

Koncert sylwestrowy w Narodowym Forum Muzyki /zapowiedź/

30 grudnia o 19.00 i 31 grudnia o 18.00 Narodowe Forum Muzyki zaprasza na koncert sylwestrowy prezentujący tango argentyńskie w wykonaniu najbardziej utalentowanych bandoneonistów współczesnej sceny – spadkobierców legendy tango nuevo Juana José Mosaliniego. Artyści wystąpią z towarzyszeniem prowadzonej przez Christiana Danowicza NFM Orkiestry Leopoldinum.

Juanjo Mosalini, fot. ze strony artysty

Koncert 30 grudnia

Program:

Wybór tradycyjnych tang argentyńskich:
O. Tarantino Ciudad triste
A. Troilo Desencuentro (sł. C. Castillo)
A. Pontier Trenzas (sł. H. Expósito)
G.M. Rodríguez La cumparsita
N. Marconi Negro nacarado 
A. Troilo Romance de Barrio 
R. Garello Bien al mango 
C. Gardel, A. Le Pera Volver
A. Piazzolla Balada para mi muerte (sł. H. Ferrer)
O. Ruggiero Bordoneo y 900  
***
A. Piazzolla Cuatro estaciones porteñas (oprac. na bandoneon i smyczki J. Mosalini)
L. Teruggi Queda una estrella – suita na bandoneon, fortepian i smyczki (dedykowana Juanowi José Mosaliniemu)

Wykonawcy:
Christian Danowicz – skrzypce solo, prowadzenie
Juanjo Mosalini – bandoneon
Carmela Delgado – bandoneon
Lysandre Donoso – bandoneon
Fabrizio Colombo  – bandoneon
Sandra Rumolino – śpiew
Diego Aubia – fortepian
Leonardo Teruggi – kontrabas
NFM Orkiestra Leopoldinum

czas trwania: 120 minut, Sala Czerwona

Od ponad stulecia argentyńskie tango służy do wyrażania żaru najbardziej intymnych uczuć. Nie przestaje się też rozwijać, odpowiadając na zmieniającą się wrażliwość kolejnych pokoleń melomanów. W sylwestrowy wieczór z towarzyszeniem prowadzonej przez Christiana Danowicza NFM Orkiestry Leopoldinum zaprezentują się światowe gwiazdy współczesnego tanga. Niech pierwsza noc Nowego Roku stanie się Noche de Tango – nocą pasji i zmysłów!

Już początki historii tego tańca i towarzyszącej mu muzyki ukazują tango jako przedmiot ciągłych przemian. Jako pierwsi doświadczyć tego pod koniec XIX wieku mogli bywalcy lokali tanecznych w najgorszych dzielnicach Buenos Aires i Montevideo, a być może też domów publicznych – za upowszechnienie tego przekonania odpowiedzialny jest Jorge Borges. Powstało jako fuzja hiszpańskiego flamenco, argentyńskiej milongi oraz kubańskiej habanery. Musiało minąć ponad dwadzieścia lat zanim ten nowy niezwykle zmysłowy taniec stał się społecznie akceptowany, co utorowało drogę jego popularności w Europie w czasach I wojny światowej – tzw. tangomanii. Zaskakujące może wydać się jednak, że w latach dwudziestych XX wieku pogodne dotychczas tango zyskało na powadze, co odróżniało je od beztroski głównego nurtu odreagowującej wojenne horrory popkultury.

Z opowieścią o tangu nierozerwalnie związany jest bandoneon. Podczas sylwestrowego koncertu wysłuchamy zatem najbardziej utalentowanych bandoneonistów współczesnej sceny – spadkobierców legendy tango nuevo Juana José Mosaliniego. Swój warsztat zawdzięcza mu na pewno jego syn – Juanjo Mosalini, a do grona uczniów mistrza z dumą zaliczają się również Simone Tolomeo i Carmela Delgado. Z Grand Tango Orchestra Mosaliniego grał również Lysandre Donoso, który odziedziczył pierwszy bandoneon po pochodzącym z Polski dziadku. W koncertach argentyńskiego mistrza brała udział również wokalistka Sandra Rumolino, która debiutowała w słynnym paryskim kabarecie Les Trottoirs de Buenos Aires.

Znakomici muzycy wykonają najsłynniejsze i najpiękniejsze zarazem tradycyjne tanga. Nie zabraknie klasycznych kompozycji Anîbala Troilo, Carlosa Gardela czy przebojowej La cumparsita Urugwajczyka Gerarda Matosa Rodrígueza. W drugiej części koncertu wysłuchamy suity samego Astora Piazzolli – fantastycznej Las cuatro estaciones porteñas. Utwór ów znany jest pod polskim tytułem Cztery pory roku w Buenos Aires, tymczasem zawarte w oryginale hiszpańskie określenie porteño nasuwa interesujący kontekst: oznacza bowiem osobę zamieszkującą miasto portowe. Miastem takim jest właśnie Buenos lub… Wrocław. 

Koncert 31 grudnia


Program:

Wybór tradycyjnych tang argentyńskich:
O. Tarantino Ciudad triste
A. Troilo Desencuentro (sł. C. Castillo)
A. Pontier Trenzas (sł. H. Expósito)
G.M. Rodríguez La cumparsita
N. Marconi Negro nacarado 
A. Troilo Romance de Barrio 
R. Garello Bien al mango 
C. Gardel, A. Le Pera Volver
A. Piazzolla Balada para mi muerte (sł. H. Ferrer)
O. Ruggiero Bordoneo y 900  
***
A. Piazzolla Cuatro estaciones porteñas (oprac. na bandoneon i smyczki J. Mosalini)
L. Teruggi Queda una estrella – suita na bandoneon, fortepian i smyczki (dedykowana Juanowi José Mosaliniemu)

Wykonawcy:
Christian Danowicz – skrzypce solo, prowadzenie
Juanjo Mosalini – bandoneon
Carmela Delgado – bandoneon
Lysandre Donoso – bandoneon
Fabrizio Colombo  – bandoneon
Sandra Rumolino – śpiew
Diego Aubia – fortepian
Leonardo Teruggi – kontrabas
NFM Orkiestra Leopoldinum

Czas trwania: 120 minut, Sala Główna NFM


piątek, 27 grudnia 2024

Agnieszka Franków-Żelazny: Lubię wyzwania! /wywiad/

Z okazji jubileuszu 10-lecia istnienia Chóru NFM rozmawiam z jego założycielką i dyrygentką – Agnieszką Franków-Żelazny, która opowiada o swojej muzycznej karierze i o tym, że warto odkrywać perły tam, gdzie ich nikt nie szuka.

Agnieszka Franków-Żelazny - dyrygent, fot. Łukasz Rajchert

Barbara Lekarczyk-Cisek: W tym roku założony przez Panią Chór Narodowego Forum Muzyki świętuje jubileusz 10-lecia istnienia, ale przecież to nie pierwszy i nie jedyny chór, który Pani prowadziła. Podobno stworzyła Pani chór już w Głubczycach, kiedy sama była jeszcze uczennicą liceum…

Agnieszka Franków-Żelazny: Kiedy byłam uczennicą szkoły średniej, zaczęłam śpiewać w chórze licealnym i tam zrodziła się moja pasja do chóralistyki. Wcześniej chodziłam wprawdzie do szkoły muzycznej, ale uczyłam się gry na fortepianie, a później na flecie. Będąc uczennicą ósmej klasy grałam na fortepianie z okazji rocznicy obchodów Dnia Niepodległości, podczas których śpiewał także chór licealny. Kiedy ich usłyszałam, zapragnęłam śpiewać w chórze. A że jego dyrygent był jednocześnie nauczycielem szkoły muzycznej, zapytałam go, czy jest to możliwe. Zaproponował, abym przyszła po zdanych egzaminach wstępnych do liceum. A ponieważ zostałam laureatką szczebla wojewódzkiego Olimpiady Biologicznej, już w lutym wiedziałam, że nie muszę zdawać egzaminów do szkoły średniej. Od razu pobiegłam z tą radosną wieścią do Tadeusza Eckerta – owego dyrygenta – i ponownie poprosiłam o przyjęcie do chóru. Tym razem zgodził się i już od ósmej klasy zaczęłam śpiewać w chórze głubczyckiego liceum. Ponieważ umiałam grać na fortepianie, często zdarzało mi się prowadzić próby sekcyjne.

Spotkanie z członkami licealnego choru z liceum w Głubczycach, fot. z archiwum artystki

Na początku trzeciej klasy zostałam zapytana przez dyrektora, czy nie podjęłabym się poprowadzenia scholi przy kościele parafialnym w Grobnikach. Przyjęłam tę propozycję i od tej pory dwa razy w tygodniu jeździłam tam (a właściwie zawozili mnie rodzice chórzystów) i prowadziłam próby z czterdziestką cudownych dzieciaków od  siedmiu do piętnastu lat. Część z nich kontynuowała potem edukację muzyczną. Jedna z dziewcząt przyjechała do Wrocławia na studia i śpiewała w Chórze Akademii Medycznej przez wiele lat, a dwaj bracia kontynuowali edukację muzyczną i śpiewają obecnie w zespołach Mazowsza i Śląska.

Warto było jeździć do Grobnik!

O tak, warto było! Czasami w takich małym miejscowościach można znaleźć perełki. Być może, gdyby nie początki w tym chórze, wiele z tych dzieci nie odkryłoby swojego powołania. Nie wiemy wprawdzie, w jaki sposób wpływamy na innych i w kim zakiełkuje posiane przez nas ziarno, ale warto to robić.

A jak było z Panią? Miała Pani muzyków rodzinie?

O tym, że rozpoczęłam edukację muzyczną, zdecydował właściwie przypadek. Kiedy moja młodsza o dwa lata siostra kończyła przedszkole, szkoła muzyczna w moim rodzinnym mieście prowadziła badania predyspozycji muzycznych. Rodzice otrzymali informację, że warto posłać siostrę na zajęcia muzyczne, co uznali za wyróżnienie. Zdecydowali się więc na posłanie siostry do szkoły muzycznej, ale ponieważ była mała i wymagała opieki, uznali, że dobrze by było, abym jej towarzyszyła. Wobec tego i ja zdałam pomyślnie egzamin. Ostatecznie siostra została farmaceutką, a ja zajęłam się muzyką zawodowo. Najpierw jednak ukończyłam szkołę muzyczną I stopnia, w klasie fortepianu i zapragnęłam kontynuować naukę, ale w Głubczycach nie było takich możliwości, więc wybrałam flet. Kiedy po maturze dostałam się do Wrocławia na studia biologiczne, jednocześnie kontynuowałam naukę gry na flecie w szkole muzycznej II stopnia.

A co ze śpiewem?

Po przyjeździe do Wrocławia miałam marzenie, aby śpiewać w chórze. Ponieważ zachwycił mnie Chór Kameralny Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza,  kierowany przez Krzysztofa Szydzisza,  gotowa byłam z tego powodu przenieść się na studia do Poznania. We Wrocławiu miałam jednak oparcie w rodzinie i nie zdecydowałam się na taki krok. Rozejrzałam się więc za chórami we Wrocławiu i w rezultacie zaczęłam śpiewać w Chórze Politechniki Wrocławskiej, pod dyrekcją Piotra Ferensowicza. Tam właśnie poznałam panią Iwonę Klein-Polak, która nie tylko była wieloletnią chórzystką, ale także zajmowała się emisją głosu. Uznała, że powinnam kontynuować naukę śpiewu i poleciła mi odpowiedniego pedagoga. W rezultacie w następnym roku rozpoczęłam równolegle ze studiami i fletem naukę śpiewu – najpierw w Państwowej Szkole Muzycznej II stopnia. Na koniec zdecydowałam się zdawać na Akademię Muzyczną – na Wydział Wokalny. Jednocześnie prowadziłam przez kilka lat chór ”Con Amore” w Zespole Szkół nr 1, gdzie pracowałam jako nauczycielka biologii. Po moim powrocie z urlopu macierzyńskiego okazało się jednak, że chór się rozpadł, mimo prób kontynuacji tego, co rozpoczęłam. Wydaje mi się, że to dowód na to, jak ważne są relacje międzyludzkie – chór przywiązuje się do dyrygenta, szczególnie w przypadku dzieci i młodzieży.

A. Frankow-Zelazny z Chórem Śpiewająca Polska, fot.  z archiwum artystki

Kolejny Pani Chór – na Akademii Medycznej – istniał za to znacznie dłużej. Jak doszło do jego powstania?

Na to także należy spojrzeć w szerszej perspektywie. Otóż kiedy założyłam w 1998 roku ”Con Amore”,  osoby, które śpiewały wraz ze mną chórze w Głubczycach, przyjeżdżały w tym czasie do Wrocławia na studia i chciały śpiewać w chórze licealnym. Okazało się jednak, że różnica mentalności i doświadczenia pomiędzy uczniami a studentami mającymi za sobą kilka lat śpiewania w chórze, jest zbyt duża. Zaczęła we mnie wówczas dojrzewać myśl, aby stworzyć oddzielny chór – akademicki. Zanim powstał przy Akademii Medycznej, funkcjonował już w budynku szkoły jako Wrocławski Chór Międzyuczelniany. W pewnym momencie uznaliśmy jednak, że potrzebujemy mecenasa. Okazało się wówczas, że tylko Akademia Medyczna nie ma chóru, więc zgłosiłam się do rektoratu uczelni i w konsekwencji zostałam umówiona na spotkanie z prorektorem, Zygmuntem Grzebieniakiem, któremu zaproponowałam stworzenie chóru. Ponieważ nie wiązało się to z żadnymi wydatkami, wyrażono zgodę i udostępniono nam salę do prób. I tak od października 2000 roku chór zaczął funkcjonować. Działa zresztą nadal, choć od dwóch lat już nie pod moją dyrekcją.

Pani kariera kojarzy mi się z nietypową drogą do muzyki Philippe Herreweghe, który na życzenie ojca ukończył psychiatrię, ale i tak poświęcił się muzyce. Pani ukończyła biologię, a jednak z powodzeniem rozwinęła swoje pasje muzyczne.

Moi rodzice również pragnęli, aby ukończyła medycynę, zamiast zajmować się muzyką. Może by się tak stało, bo ta dziedzina mnie interesowała, ale wszystko się zmieniło, gdy znalazłam się w chórze. Dla rodziców wybór muzyki był początkowo ciosem, bo zawód lekarza kojarzył się im z prestiżem i materialną stabilizacją, a zawód muzyka – z czymś niepewnym. Biologia była rodzajem kompromisu. Kiedy jednak ma się do pokonania jakiś opór, to człowiek bardziej się utwierdza w tym, co pragnie robić. Rodzice przestali się martwić, kiedy zobaczyli, że mimo wszystko radzę sobie, pracując zarobkowo już na piątym roku studiów, Dziś są bardzo ze mnie dumni i wspierają mnie w moich muzycznych przedsięwzięciach.

Prowadzenie chórów sprawiło też, że zdecydowała się Pani studiować dyrygenturę…

Przez wiele lat prowadziłam chóry nie mając świadomości, że nie działam jak profesjonalny dyrygent. Kiedy mi to uświadomiono, zaczęłam się kształcić w tym kierunku. Dziś praca z chórem zajmuje mi mniej czasu, niż kiedyś, gdy musiałam większość rzeczy tłumaczyć. Teraz wiem, że mogę to pokazać gestem.

A w jakich okolicznościach trafiła Pani do Filharmonii Wrocławskiej, czyli obecnego Narodowego Forum Muzyki, by założyć swój kolejny wspaniały chór?

Jako studentka Wydziału Wokalnego miałam zajęcia z Andrzejem Kosendiakiem i zrobiliśmy wspólnie parę projektów, podczas których mógł obserwować, jak pracuję z chórem. Jesienią 2005 roku, kiedy został dyrektorem Filharmonii, zaproponował mi stworzenie chóru. Podjęłam wyzwanie i umówiliśmy się, że przedstawię plan rozwoju chóru. Kiedy się ponownie spotkaliśmy jesienią tego roku, byłam w ciąży z moim drugim dzieckiem. Przedstawiłam przygotowany plan, ale zaoferowałam swoją pracę po wakacjach roku następnego. Wtedy dyrektor oznajmił mi, że to niemożliwe, bo po wakacjach chór ma już wystąpić podczas festiwalu Wratislavia Cantans. Wtedy dotarło do moje świadomości, że jest ktoś bardziej szalony ode mnie (śmiech) i w związku z tym dałam się porwać, bo też lubię wyzwania. I tak się stało! Zaproponowano mi listę osób, a poza tym rozejrzałam się za kolejnymi i tak powstał pierwszy skład chóru, w skład którego weszli doświadczeni chórzyści oraz muzycy. Zaprezentowaliśmy się po raz pierwszy – jak tego pragnął dyrektor Kosendiak – na Wratislavii, wykonując III Symfonię, Stabat Mater oraz Litanię do Marii Panny Karola Szymanowskiego.

Początkowo Chór Filharmonii Wrocławskiej pracował w systemie projektowym, bo nie było pieniędzy na etaty. Tak wyglądały pierwsze dwa lata. Ponieważ dyrektorowi Kosendiakowi chodziło jednak o posiadanie stałego zespołu, z czasem udało mu się zatrudnić chórzystów na pół etatu, a obecnie mamy czterdzieści etatów i od kilku lat dysponujemy stałym składem chóru.

Chór NFM pracuje bardzo intensywnie, bo mamy około czterdziestu koncertów w sezonie. Wymagania wobec śpiewaków stawały się coraz wyższe, toteż skład się zweryfikował. Przy takim tempie pracy w zespole chórzyści muszą być nie tylko utalentowani wokalnie, ale również samodzielni i bardzo dobrze czytający nuty.  

Chór ciągle się rozwija, korzystając z możliwości, które pojawiają się w postaci tak wybitnych dyrygentów, jak choćby Paul McCreesh…

Istotnie, to jest nieustający proces. Cały czas mam wrażenie, że jesteśmy w drodze i każdy koncert jest przekraczaniem kolejnej granicy. Od początku istnienia Chór może liczyć na wsparcie dyrektora Andrzeja Kosendiaka, ale także szczególną troską otacza nas Paul McCreesh, doceniał go także Jacek Kaspszyk, programując koncerty w naszym udziałem. O tym, że chór śpiewa dobrze, świadczą nie tyle pochwały, co fakt, że jesteśmy zapraszani do różnych filharmonii i na różne festiwale.

Nagraliście także sporo interesujących płyt.

Istotnie, nagraliśmy cztery płyty a cappella, w tym jedną z muzyką i pod dyrekcją Boba Chilcotta. Wydaliśmy trzy płyty z serii, której celem jest ukazywać piękno polskiej muzyki chóralnej, m.in.  ”Słowa dźwiękiem malowane”, ”Miłość na ludowo”, ”De Profundis”, a mamy w planach " Hymnus de Caritate",  zawierającą zamówione przez nas utwory napisane do ”Pieśni nad Pieśniami”. Nagraliśmy także z Paulem McCreeshem:  ”War Requiem” Brittena,  ”Grande Messe des Morts” Berlioza, oratorium "Eliasz" Mendelssohna…

Agnieszka Franków-Żelazny z Paulem McCreeshem, Joseph Haydn, Pory roku – oratorium
 Hob. XXI, fot. B. Beszlej

Ale na Chórze NFM Pani nie poprzestała, podejmując nowe inicjatywy…

Te nowe pomysły rodzą się na bazie różnych istniejących inicjatyw w Polsce i zagranicą, m.in. chóru festiwalowego przy Wratislavia Cantans. Kiedy  Paul McCreesh  był dyrektorem festiwalu, przygotowywał co roku jakieś duże dzieło, do którego nie wystarczał sam Chór NFM. Uznaliśmy, że zamiast zapraszać inny chór, lepiej jest zbudować tradycję chóru festiwalowego. W rezultacie przez kilka lat robiliśmy regularne przesłuchania, w czym pomagał mi Anglik David Clegg, zajmujący się doborem artystów do zespołu Gabrieli Consort. Od niego nauczyłam się, na co trzeba zwrócić uwagę przy takich przesłuchaniach. Nasze doświadczenia stąd wynikające mogliśmy potem rozprzestrzeniać na całą Polskę. Kiedy McCreesh przestał być dyrektorem artystycznym Wratislavii, ta idea odeszła wraz z nim. Aby jednak tego cennego doświadczenia nie zaprzepaścić, napisałam projekt  pod nazwą Polski Narodowy Chór Młodzieżowy. W tym czasie prowadziłam także Chór Polskiego Radia, aby uchronić go przed grożącą mu zapaścią. I kiedy z tego powodu rozmawiałam z ministrem Zdrojewskim, podjęłam również sprawę swojego projektu. Uznał, ze pomysł jest interesujący i jakiś czas potem, w kwietniu 2013 roku, przedstawiłam projekt w ministerstwie. Został przyjęty i dostaliśmy pieniądze na jego realizację. Po dwóch latach prowadzenia tego projektu zostałam ponownie zaproszona do ministerstwa na rozmowę dotyczącą Śpiewającej Polski. Zaproponowano wówczas połączenie obu projektów. Śpiewająca Polska była prowadzona przez Narodowe Centrum Kultury, ale merytorycznie odpowiadał za nią festiwal Wratislavia Cantans. Jako Narodowe Forum Muzyki przygotowaliśmy taki projekt i został on zaakceptowany z końcem 2014 roku. I tak od stycznia 2015 roku rozpoczęliśmy realizację projektu Akademia Chóralna. Zostałam dyrektorem programowym Akademii i od tej pory możemy robić tak cudowne rzeczy, jak choćby koncert, w którym wzięło udział 350 dzieci z całej Polski. Dla nich zamówiliśmy specjalną kompozycję oraz układ choreograficzny. Z końcem października miał miejsce finał chórów licealnych. W ramach Akademii Chóralnej organizujemy wiele działań dla chórów, szkoleń i konferencji  dla dyrygentów, a także wydajemy nuty oraz materiały metodyczne.

Agnieszka Franków-Żelazny, Polski Narodowy Chór Młodzieżowy, fot. z archiwum artystki

Ależ się Pani rozbuchała od czasów Głubczyc! Trzeba przyznać, że robi Pani wszystko z wielkim rozmachem, próbując umuzykalniać nasz zaniedbany muzycznie naród.

(śmiech) Jestem przekonana, że wszystko zależy od tego, z czym się zetkniemy w dzieciństwie, bo to staje się później treścią naszego życia. Dodam, że mamy jeszcze działający już czwarty sezon Chór Melomana. Powstał dość przypadkowo. Zapragnęłam, aby publiczność lepiej rozumiała muzykę chóralną, więc postanowiłam zapraszać ją na godzinę przed koncertem Chóru Filharmonii, aby opowiedzieć o tym, co za chwilę usłyszą, pośpiewać fragmenty melodii, bo łatwiej jest polubić coś, co już znamy. Ta idea tak się spodobała, że melomani poprosili o regularne próby! W rezultacie powstał Chór Melomana, którego już zresztą nie prowadzę, ale co roku zapraszam wyróżniającą się studentkę Akademii Muzycznej i razem przygotowujemy program, nawiązujący do planowanych koncertów. Prowadzę zazwyczaj pierwszą i ostatnią próbę, a każdego roku na jedną z prób zapraszamy jakąś gwiazdę dyrygencką -  w ubiegłym roku jedną z prób poprowadził Paul McCreesh.

Proszę na koniec zdradzić, jak – będąc tak aktywną zawodowo – radzi  sobie Pani jako żona i matka trojga dzieci.

Przede wszystkim mam kochanego męża, który rozumie moją pasję. Poznaliśmy się w chórze licealnym, w którym oboje śpiewaliśmy. Przejął wiele obowiązków domowych, ale kocha chóralistykę i marzy o tym, aby móc jeszcze śpiewać. Namawia mnie nawet do stworzenia "chóru dinozaurów chóralnych" – takich  jak on, w którym mógłby śpiewać bez szczególnego wysiłku i poświęcenia czasu, dla przyjemności. Wszystkie dzieci chodzą do szkoły muzycznej. Najstarszy syn gra na wiolonczeli w szkole średniej, a młodsze uczą się w szkole muzycznej I stopnia. Chciałabym, aby dotknęły muzyki w dzieciństwie, bo wiem, jak to wpływa pozytywnie na ich rozwój. Nie muszą zostać muzykami. Staram się – na ile to możliwe – poświęcać im swój wolny czas i – jak tylko potrafię – być dobrą mamą.

Dziękuję za rozmowę.


Wywiad ukazał się na portalu Kulturaonline w listopadzie 2016 roku.


czwartek, 26 grudnia 2024

"Komm" - koncert kantat J. S. Bacha w Narodowym Forum Muzyki /zapowiedź/

Pod batutą maestra Andrzeja Kosendiaka dzieła barokowego mistrza – zarówno z początkowego okresu jego artystycznej działalności, jak i te z czasów jej pełnego rozkwitu – zabrzmią w wykonaniu Wrocław Baroque Ensemble. W roli solistów wystąpią: doskonale znany publiczności między innymi z koncertów z Il Giardino Armonico Giovanni Antonini oraz Sheng-Fang Chiu, a partie sopranowe wykonają młodzi śpiewacy Chóru Chłopięcego NFM. 

Wrocław Baroque Ensemble / fot. Łukasz Rajchert

Wieczór rozpoczną dźwięki kantaty "Gottes Zeit ist die allerbeste Zeit", która powstała we wczesnym okresie twórczości kompozytora, gdy działał on w Mühlhausen. Jej warstwa tekstowa bogata jest w liczne nawiązania do słów zaczerpniętych zarówno ze Starego, jak i Nowego Testamentu, oraz wzbogacona o cytaty pióra między innymi Marcina Lutra. Bach skomponował ją prawdopodobnie z powodu śmierci swego stryja Tobiasa Lämmerhirta, który zmarł na początku sierpnia 1707 roku. Utwór przeznaczony jest na solistów, chór, dwa flety proste, dwie viole da gamba oraz basso continuo i wprowadza żałobną atmosferę. Pomimo że jest dziełem zaledwie dwudziestodwuletniego artysty, stanowi przykład doskonale przemyślanej pod względem formalnym konstrukcji. Poprzedzi ono kantatę Himmelskönig, sei willkommen przeznaczoną na Niedzielę Palmową, którą prawykonano  25 marca 1714 roku. Jej tytułowe słowa – „Królu Niebios, bądź pozdrowion” – nawiązują bezpośrednio do fragmentu Ewangelii św. Mateusza opisującego triumfalne przybycie Jezusa do Jerozolimy. Prawdopodobnie była to pierwsza tego typu kompozycja stworzona przez Bacha po objęciu stanowiska koncertmistrza na dworze książęcym w Weimarze. 

W podobnym okresie, niespełna trzy lata później powstała pieśń "Komm süßer Tod, komm selge Ruh!", która została po raz pierwszy opublikowana w zbiorze Musicalisches Gesangbuch – śpiewniku Georga Christiana Schemellego. Tekst nieznanego autorstwa to w istocie błagalna modlitwa: „Przyjdź, słodka śmierci, przyjdź, błogosławiony odpoczynku!”. Jest to jedno z popularniejszych dzieł Bacha, które znamy również w opracowaniach innych zasłużonych twórców, w tym między innymi Maxa Regera, Leopolda Stokowskiego czy Benjamina Brittena. 

Koncert zwieńczy natomiast kantata "Komm, du süße Todesstunde" datowana na 1716 rok, napisana również w czasie pobytu kompozytora w Weimarze. Jej libretto wyszło spod pióra Salomona Francka, podobnie zresztą jak większość kantat weimarskich Bacha. Chociaż utrzymana jest w tonacji C-dur, zawiera w sobie liczne fragmenty molowe nadające jej funeralny charakter.

Program:

J.S. Bach

Komm süßer Tod, komm selge Ruh! – BWV 478

Komm, du süße Todesstunde – kantata BWV 161

***

Gottes Zeit ist die allerbeste Zeit – kantata BWV 106

Himmelskönig, sei willkommen – kantata BWV 182


Wykonawcy:

Andrzej Kosendiak – dyrygent

Giovanni Antonini, Sheng-Fang Chiu – flety podłużne  

Soliści Chóru Chłopięcego NFM: Stanisław Adamus, Antoni Baliński, Tomasz Jakubczyński, Filip Podstawka, Józef Undak, Filip Zyzański – soprany

Małgorzata Podzielny – kierownictwo artystyczne Chóru Chłopięcego NFM 

Wrocław Baroque Ensemble:

Daniel Elgersma, Piotr Olech – kontratenory    

Krystian Adam Krzeszowiak, Maciej Gocman, Florian Cramer – tenory   

Tomáš Král, Jaromír Nosek – basy   

Stefano Barneschi, Francesco Colletti – skrzypce   

Elżbieta Stonoga, Dymitr Olszewski – altówki   

Julia Karpeta – viola da gamba   

Krzysztof Karpeta – wiolonczela, viola da gamba  

Łukasz Macioszek – violone         

Marta Niedźwiecka – pozytyw  


czas trwania:

120 minut

informacja prasowa

Świętuj zakończenie roku z Filharmonikami Berlińskimi!

Zapraszamy na niezapomniane zakończenie roku! Już 31 grudnia o godz. 17:00 będziecie mogli uczestniczyć w transmitowanym na żywo koncercie sylwestrowym Filharmoników Berlińskich – w wybranych kinach w całej Polsce.


Pod batutą wybitnego dyrygenta Kiriłła Pietrienki, z udziałem światowej sławy pianisty Daniiła Trifonowa, usłyszymy:

II Koncert Fortepianowy Johannesa Brahmsa – pełen emocji i wirtuozerii.

Preludium do aktu I opery "Śpiewacy norymberscy" Richarda Wagnera.

Pełne wdzięku walce z "Kawalera srebrnej róży" oraz zmysłowy "Taniec siedmiu zasłon" z "Salome" Richarda Straussa.

Koncert sylwestrowy Filharmoników Berlińskich to wydarzenie, które co roku przyciąga tysiące widzów i melomanów z całego świata. Wspaniała muzyka, znakomici artyści i wyjątkowa atmosfera światowej klasy kultury – tego nie można przegapić!

Bilety na to prestiżowe wydarzenie wyprzedają się błyskawicznie. Nie zwlekajcie – zarezerwujcie swoje miejsca w kinie i zakończcie rok 2024 w wielkim stylu!

Sprawdźcie dostępność biletów na nazywowkinach.pl i dołączcie do tego wyjątkowego muzycznego święta!

informacja prasowa

XXI Międzynarodowy Konkurs Sztuki Wokalnej im. Ady Sari

Międzynarodowy Konkurs Sztuki Wokalnej im. Ady Sari powstał z inicjatywy prof. Heleny Łazarskiej i jest najstarszym konkursem wokalnym w Polsce. Odbywa się cyklicznie co dwa lata, nieprzerwanie od 1985 roku. To właśnie w Nowym Sączu, na konkursowej scenie, swoje kariery zaczynali tacy artyści jak: Piotr Beczała, Andrzej Dobber, Anna Simińska, Aleksandra Kubas-Kruk, Hanna Elisabeth Müller, Miriam Albano, Arnold Rutkowski, Andrzej Lampert czy Gabriela Legun.

Do udziału w konkursie zapraszamy przede wszystkim studentów oraz absolwentów kierunków wokalnych polskich i zagranicznych uczelni artystycznych urodzonych nie wcześniej niż 1 stycznia 1995 roku. 


Zgłoszenia na konkurs można przesyłać do 30 stycznia 2025 roku.


WAŻNE DATY XXI EDYCJI KONKURSU


30.01.2025 – zakończenie przyjmowania zgłoszeń

26.02.2025 – ogłoszenie listy zakwalifikowanych uczestników Konkursu

13.03.2025 – przesłanie formularzy zgłoszeniowych przez zakwalifikowanych uczestników Konkursu

10.04.2025 – losowanie kolejności występowania uczestników

17.05.2025 – otwarcie Konkursu

18-19.05.2025 – I etap

20.05.2025 – II etap

21.05.2025 – konkurs pieśni

22.05.2025 – próba z orkiestrą dla finalistów

23.05.2025 – III etap

24.05.2025 – rozdanie nagród i koncert laureatów


NAGRODY XXI EDYCJI KONKURSU


* trzy nagrody: I, II, III oraz wywróżenia

* I nagroda o równowartości ok. 10.000 euro

* nagroda specjalna za utwór W. A. Mozarta

* nagroda specjalna za utwór polski

* nagroda im. Ady Sari dla wybitnego sopranu koloraturowego

* nagroda dla wybitnego pianisty – akompaniatora

*nagrody pozaregulaminowe

informacja prasowa

Styczeń z muzyką, czyli karnawał w Filharmonii

W styczniu 2025 Filharmonia Sudecka wypełni się wspaniałą, karnawałową muzyką!

Już w dniach 3 i 4 stycznia przewrotnie zaczniemy Nowy Rok koncertem „Sylwester na bis”, podczas którego usłyszymy najpiękniejsze melodie z czasów złotej ery operetki wiedeńskiej. W programie znajdziemy kompozycje  Carla Michaela Ziehrera, Johanna Straussa II, Franza Lehára, Emmericha Kálmána oraz Roberta Stolza i usłyszymy takie hity, jak aria „Meine Lippen, Sie küssen so heiß”, Champagner-Polka czy duet „Wiener Blut”. Na scenie wystąpi Aleksandra Szmyd (sopran) i Krzysztof Zimny (tenor) wraz z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Sudeckiej pod dyrekcją Michała Juraszka, obecnego dyrektora artystycznego i głównego dyrygenta orkiestry Vienna Ensemble.

10 stycznia 2025 zapraszamy na koncert z cyklu Wałbrzyskie Prawykonania, a będzie to nie lada gratka dla wielbicieli muzyki oraz sztuk plastycznych. Tego dnia przygotowaliśmy podwójne wydarzenie – koncert poprzedzi wernisaż prac inspirowanych żywiołami autorstwa wrocławskich artystów-plastyków: Krystiana Lichonia, Patrycji Mikołajczak i Sylwii Muchy, a o godzinie 19:00 rozpoczniemy koncert pod tytułem Żywioły – Ziemia, Powietrze, Ogień, Woda. Podczas tego wydarzenia usłyszymy cztery nowe kompozycje zamówione przez Filharmonię Sudecką: „Ignis” Katarzyny Dziewiątkowskiej, „Riverborn” Michała Ziółkowskiego, „through & beyond” na chór i orkiestrę symfoniczną Ignacego Wojciechowskiego i „… ad infinitum” na chór i orkiestrę symfoniczną Adama Porębskiego. Całość wykona Chór Feichtinum Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu oraz Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Sudeckiej pod batutą Artura Wróbla. To wydarzenie będzie niezwykłą okazją do spotkania się z artystami plastykami oraz kompozytorami, porozmawiania o ich sztuce i wysłuchania dzieł, które wybrzmią na scenie po raz pierwszy. Takie spotkania są niezwykle ważne zarówno dla twórców, wykonawców, jak i dla słuchaczy, dlatego też nasza Filharmonia organizuje taki cykl, dając tym samym okazję do poznawania twórczości, która nie została oceniona i zaopiniowana przez krytyków, czy innych melomanów. 

Dzień później, czyli 11 stycznia, zapraszamy wszystkich na nasze drugie Wałbrzyskie Kolędowanie, czyli bożonarodzeniowe spotkanie dla chórów z Wałbrzycha i okolic. Na scenie wystąpią chóry dziecięce, młodzieżowe oraz mieszane z towarzyszeniem muzyków Filharmonii Sudeckiej, które wykonają najpiękniejsze kolędy polskie i zagraniczne w aranżacjach Pawła Stuczyńskiego, wśród których usłyszymy utwory takie, jak: „Lulajże Jezuniu”, „Mizerna cicha”, „Jingle bells”, czy „Feliz navidad”. Zapraszamy wszystkich do wspólnego kolędowania – koncert zaczynamy już o godzinie 18:00. 

To będzie piękne, magiczne i rozśpiewane zamknięcie sezonu kolędowego, które zaprowadzi nas wprost w karnawał  i niedzielny koncert kameralny w gorących rytmach latynoamerykańskich „Latino na dwa fortepiany”. Nic nie rozgrzeje nas lepiej w ten styczniowy wieczór, jak ognista salsa Daniela Rojasa czy sensualne tanga Astora Piazzoli. Na scenie usłyszymy niecodzienny duet dwóch fortepianów, za którymi zasiądą: uznana pianistka Anna Rutkowska-Schock oraz  australijsko-południowoamerykański kompozytor i pianista Daniel Rojas. Na koncert zapraszamy 12 stycznia 2025 o godzinie 18:00. 

A już w kolejny weekend zabierzemy słuchaczy do magicznego świata operetki Franza Lehára i jego „Krainy uśmiechu”. Podczas koncertu poznamy historię hrabianki Lizy, która zakochuje się chińskim księciu Sou Czongu, porzuca dla niego Wiedeń z początku XX wieku i wyrusza z nim do Chin. „Krainę uśmiechu” i pochodzące z niej najpiękniejsze, słynne arie: „Twoim jest serce me…”, „Herbatka sam na sam” czy „Kto dał nam klucze do miłości bram” będzie można wysłuchać aż dwa razy – dla wielbicieli tego gatunku przygotowaliśmy dwa koncerty: 17 i 18 stycznia 2025. Partie solowe wykonają studenci Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, a towarzyszyć im będzie Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Sudeckiej pod dyrekcją Jerzego Koska. 

Dzień później, czyli 19 stycznia 2025 o godzinie 11:00 zapraszamy dzieci wraz z rodzinami na koncert familijny „Z perkusją przez świat”, podczas którego usłyszymy brzmienia różnych instrumentów perkusyjnych. Przeniosą nas one do tajemniczej dżungli, zabiorą w rejs po burzliwym oceanie, wyczarują odgłos biegnących koni, rozpędzonego pociągu i zaproszą do gorącej samby. Podczas koncertu usłyszymy Gdańską Grupę Perkusyjną, którą przygotuje i poprowadzi jej założyciel, znakomity perkusista Piotr Sutt. 

Energetyczne rytmy i dźwięki instrumentów perkusyjnych pozostaną z nami aż do 24 stycznia, kiedy to zaprosimy Państwa o godzinie 19:00 na koncert pod tytułem „Rytm jest w nas – perkusja w roli głównej”. Piotr Sutt wraz z synem Bartłomiejem Suttem zabiorą nas do świata dźwięków wibrafonu i marimby, wykonując „Sambę Classique” na marimbę, wibrafon, perkusję i orkiestrę autorstwa Karl-Heinza Köpera oraz „Gotan Concerto” na marimbę, wibrafon i orkiestrę smyczkową skomponowaną przez Emmanuel Séjourné. 

Podczas koncertu usłyszymy jeszcze jeden utwór tego kompozytora – a będzie to „Book of Gems” na dwie perkusje i chór mieszany. Koncert zamkniemy utworem Mytho-Logica autorstwa Karl-Heinza Köpera. Całość poprowadzi Piotr Sutt. Perkusistom towarzyszyć będzie Chór Mieszany Filharmonii Sudeckiej przygotowany przez Martę Monetę – Napierałę oraz Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Sudeckiej.

25 stycznia 2025 zawrócą nam w głowie akordeony, kiedy to na scenie pojawi się New Accordion Quintet w składzie: Grzegorz Palus , Alena Budzinakova  

Mateusz Dudek, Wiesław Ochwat, Maciej Zimka. Artyści wystąpią na koncercie „Akordeonowy zawrót głowy” w cyklu „Mistrzowie Kameralistyki” w ramach programu „Scena Muzyki Polskiej”, a my usłyszymy między innymi utwory Stanisława Moniuszki, Karola Szymanowskiego czy Wojciecha Kilara. 

Styczniowy karnawał w Filharmonii Sudeckiej zakończymy podróżą po największych muzycznych metropoliach świata. Wspólnie odwiedzimy Nowy Jork, Paryż i Wiedeń. Na koncert zapraszamy 31 stycznia 2025 o godzinie 19:00. Całość poprowadzi dyrygent  Norbert Twórczyński, na saksofonie usłyszymy Pawła Gusnara, przy fortepianie zasiądzie Łukasz Bzowski, a powiew wielkiego muzycznego świata wyczaruje dla nas Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Sudeckiej. Podczas ostatniego styczniowego spotkania usłyszymy kompozycje Ludwiga van Beethovena, Roberto Molinelliego oraz Aleksandra Tansmana, których ilustracyjny charakter przeniesie słuchaczy na ulice tych muzycznych metropolii. 

Styczeń w Filharmonii Sudeckiej obfituje w niezwykłe propozycje muzyczne, które wprowadzą Państwa w prawdziwy, karnawałowy nastrój. 

Po więcej szczegółów zapraszamy na www.filharmoniasudecka.pl

Bilety dostępne są w Kasie Biletowej Filharmonii Sudeckiej lub online https://bilety.filharmoniasudecka.pl/ 

informacja prasowa

wtorek, 24 grudnia 2024

Święta z Polskim Radiem-wyjątkowe audycje, muzyka i refleksja

 Polskie Radio przygotowało na tegoroczne święta wyjątkową ramówkę, która przeniesie słuchaczy w świat świątecznych melodii, wzruszających opowieści i inspirujących rozmów. Każda antena zaproponuje unikalne audycje, od klasycznych kolęd po jazzowe interpretacje i nowoczesne brzmienia. Przez trzy dni – Wigilię oraz pierwszy i drugi dzień świąt – muzyka, tradycja i refleksja będą towarzyszyć słuchaczom w każdym wieku.


Jedynka:

Świąteczna ramówka radiowej Jedynki to dużo kolęd, świąteczny nastrój i spotkania z wyjątkowymi gośćmi. 

Gośćmi świątecznych „Sygnałów Dnia”, 24 grudnia, będą Prymas Polski arcybiskup Wojciech Polak i prof. Ewa Marciniak.

Od 16:00 do 19:00 program „Wigilia z Jedynką”, poświęcony tradycyjnym kolędom polskim i światowym, w klasycznych wykonaniach. 

W drugiej części wieczoru, od 19:00 do 20:00, kolędy na ludowo

W specjalnym wigilijnym wydaniu „Eureki” goście Katarzyny Kobyleckiej rozmawiać będą o dzieciństwie i młodości Jezusa przywołując historyczne źródła i apokryfy. 

O godzinie 21:00 na radiową Wigilię zapraszają „Spotkania w Jedynce – Motywy”. Gośćmi Agaty Passent i Rafała Sławonia będą aktorka Katarzyna Dąbrowska, pisarz Mariusz Szczygieł i lekarz Piotr Marianowski – w ten szczególny wieczór, rozmawiać będą o cudzie narodzin, wspomnieniach przy wigilijnym stole, o nieudanych prezentach i udanych spektaklach teatralnych, bardziej o radościach, niż o smutkach.

Między 22:00 a 23:00 Jedynka zabierze słuchaczy w świąteczną podróż do Czeremchy na Podlasiu, gdzie tradycje katolickie i prawosławne splatają się w wyjątkowy sposób. Gośćmi będą muzycy z zespołu Czeremszyna, którzy zaprezentują wschodnie pieśni świąteczne. 

Od 16.00 do 18.00, w Pierwszy dzień Świat, Jedynka zaprasza na spotkanie z Justyną Dąbrowską, psycholożką, Grzegorzem Kasdepke, pisarzem, Ludwiką Włodek, dziennikarką i aktorem Przemysławem Stippą. Martyna Podolska będzie rozmawiać z gośćmi o tym, jakie były Święta Bożego Narodzenia w ich rodzinnych domach, w dzieciństwie i jakie są dziś. I o tym jak przeżyć Święta z bliskimi w radości i spokoju. 

A od 18:00 do 19:00 kolędy w wyjątkowych aranżacjach Zbigniewa Preisnera, w audycji Macieja Szajkowskiego, czyli kompozycje będące kontynuacją głośnego albumu „Moje kolędy na koniec wieku”. „W poszukiwaniu dróg”, album wydany przez Polskie Radio, zawiera nowe kolędy, powstałe do tekstów Ewy Lipskiej i Jana Nowickiego, w interpretacjach Edyty Krzemień, Beaty Rybotyckiej, Macieja Balcara i Jaśka Karpiela Bułecki z zespołem, a także małych kolędników z Kielc i Krakowa. Przy realizacji całości pracowała także Orkiestra Sinfonia Varsovia, Leszek Możdżer na fortepianie i Chór Chłopięcy Filharmonii Krakowskiej. 

W drugi dzień Świąt Jedynka zaprasza na spotkanie wokół świątecznego stołu. Od 12:00 do 14:00 o tradycjach kulinarnych i wyjątkowych świątecznych smakach i potrawach, Tomasz Prange i Martyna Podolska rozmawiać będą z Tessą Capponi Borawską, szefem kuchni Adamem Chrząstowskim, a o jaroszy zadba autorka Kukbuka Natalia Mętrak-Ruda.

W prezencie dla słuchaczy Jedynka przygotowała dwa wyjątkowe spotkania muzyczne z Mattem Duskiem (w środę 25 grudnia od 14:00 do 16:00) i z Katarzyną Cerekwicką (w czwartek 26 grudnia o 17:00).

Święta Bożego Narodzenia w Programie 1 Polskiego Radia, to także audycje Redakcji Katolickiej, czyli „Familijne Jedynki” o poranku i transmisja Pasterki z Bazyliki św. Krzyża w Warszawie.


Dwójka:

O poranku, od 6:00 do 9:00, Katarzyna Hagmajer-Kwiatek poprowadzi „Poranek Dwójki” poświęcony tematyce spotkań wigilijnych. Gościem będzie Mikołaj Rykowski, pomysłodawca akcji „Wigilia dla Samotnych”. Po 8:00 „Poranek Dwójki” połączy się także z Karoliną Sierakowską, dyrektorką Centrum Kultury i Rekreacji w Lądku-Zdroju, by porozmawiać o skutkach powodzi, która dotknęła ten region oraz o potrzebach związanych z odbudową. 

O godzinie 13:05 na antenie Dwójki zabrzmi koncert Rafała Blechacza i Orkiestry Filharmonii NDR pod batutą Alana Gilberta. W programie usłyszymy dzieła Fryderyka Chopina, Claude’a Debussy’ego i Maurice’a Ravela, które będą wprowadzać słuchaczy w atmosferę świątecznego spokoju i radości.

Wieczorem, o 19:00, zapraszamy na „Koncert Kolęd”, który poprowadzi Agata Kwiecińska. W tym nagranym wydarzeniu Orkiestra Polskiego Radia oraz Chór Polskiego Radia pod dyrekcją Michała Klauzy wykonają znane polskie kolędy w nowych, oryginalnych opracowaniach Macieja Małeckiego. Słuchacze będą mieli okazję posłuchać zarówno klasycznych melodii, jak i mniej znanych pieśni bożonarodzeniowych, takich jak „Niemowlątko na słomie”.

O 22:00 zapraszamy do „Rozmów po zmroku”, w których Michał Nowak porozmawia z prof. Piotrem Domerackim z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika o znaczeniu spotkań wigilijnych w kontekście filozoficznym. Będą to rozważania na temat sensu spotkania, które w polskiej tradycji jest głęboko zakorzenione i pełne emocji – od tych zaplanowanych, po nieoczekiwane.

Nocne godziny wigilijne, od 23:00 do 1:00, zapełni „Nocna strefa” pod przewodnictwem Hanny Szczęśniak. W tym czasie słuchacze Dwójki będą mieli okazję zanurzyć się w dźwiękach muzyki. Gościem specjalnym będzie Raphael Rogiński, gitarzysta i kompozytor. Program będzie pełen refleksji o wspólnocie, szacunku i odrębności, które w okresie świąt nabierają szczególnego znaczenia.

W Boże Narodzenie Dwójka o godzinie 13:00 zapraszamy na spotkanie z wybitnym scenografem Allanem Starskim, który w rozmowie z Moniką Zając opowie o swojej karierze, współpracy z wielkimi reżyserami jak Andrzej Wajda, Agnieszka Holland czy Steven Spielberg, a także o tajnikach pracy scenografa oraz o wpływach rodzinnych – jego ojciec, Ludwik Starski, był znanym scenarzystą i autorem tekstów piosenek.

Po południu, o 15:00, w „Filharmonii Dwójki” zabrzmią utwory Henry’ego Purcella w wykonaniu kontratenora Tima Meada oraz zespołu Les Musiciens de Saint Julien pod artystycznym przewodnictwem François Lazarevitcha. Koncert wprowadzający w bożonarodzeniowy nastrój to prawdziwa uczta dla miłośników muzyki barokowej.

Wieczorem, o 19:00, specjalne spotkanie z Marią i Maciejem Wojtyszko. Ojciec i córka, którzy przez lata związani byli z teatrem, opowiedzą o swojej pasji do pisania dramatów i scenariuszy. Ich twórczość zawsze była bliska tradycjom teatralnym, które wciąż są dla nich inspiracją.

W nocne godziny, od 22:00, w „Królewskim Flecie” Róża Światczyńska zaprosi słuchaczy na rozmowę z Emmanuelem Pahudem, jednym z najwybitniejszych flecistów współczesnych, który opowie o swojej pracy artystycznej i niezwykłym świecie muzyki klasycznej.

Na zakończenie dnia, o 23:00, w audycji „Kolędowanie w Dwójce” Ewa Szczecińska zabierze słuchaczy w podróż po tradycjach kolędowych z różnych zakątków świata. Wspólnie z Marianą Krill, specjalistką od ukraińskich tradycji świątecznych, usłyszymy zarówno znane polskie kolędy, jak i te mniej popularne, z różnych krajów, które wzbogacą wigilijną atmosferę.

W drugi dzień Świąt, o godzinie 13:00, Dwójka zaprasza na spotkanie z Kazimierzem Orłosiem, wybitnym pisarzem, którego twórczość pełna jest wrażliwości na losy zwykłych ludzi. W audycji Jakuba Kukli, Orłoś opowie o swojej pracy, miłości do literatury i o tym, jak przez lata tworzył w obrębie realizmu, dając głos tym, którzy nie trafiają do głównych narracji historycznych.

Po południu, o 18:00, w „Jazzowym Klubie Dwójki” słuchacze będą mieli okazję wysłuchać retransmisji koncertu z festiwalu Kraków Jazz Week 2024. Anja Lechner i François Couturier, mistrzowie muzyki jazzowej i improwizowanej, wystąpią w wyjątkowym duecie wiolonczeli i fortepianu.

A o 22:00 premiera słuchowiska. „Zsunęła się z krzesła. Ciennik” Krzysztofa Bieleckiego to kameralna opowieść o niezwykle silnej więzi matki i syna. Autorem adaptacji i muzyki oraz reżyserem spektaklu jest Michał Zdunik.  Wystąpią Wiktoria Gorodecka i Oskar Hamerski. Koprodukcja Państwowego Instytut Wydawniczego i Programu 2 Polskiego Radia. Sfinansowane przez Unię Europejską NextGenerationEU.


Trójka 

Wieczór Wigilijny w Trójce to tradycyjne spotkanie przy radiowym stole, które prowadzi Barbara Marcinik. W atmosferze bliskości i życzliwości, audycja będzie okazją do złożenia świątecznych życzeń, podzielenia się wspomnieniami oraz posłuchania wyjątkowych głosów. W tym roku w gronie zaproszonych gości znajdą się m.in. aktorki Magdalena Zawadzka, Krystyna Janda, Maria Seweryn i Olga Sarzyńska, a także Paweł Sztarbowski, współautor cyklu „Królestwo roślin”, oraz pisarz Cezary Harasimowicz.

W programie nie zabraknie również specjalnej, „eksperymentalnej” wersji „Opowieści wigilijnej” Charlesa Dickensa, którą będzie można usłyszeć około godziny 21:00.

Muzyka tego wieczoru to połączenie tradycyjnych kolęd z nowoczesnymi aranżacjami. Dla spragnionych spokoju i piękna przygotowano także poezję – m.in. wiersz Czesława Miłosza „Dar” w autorskim wykonaniu.

A o 23:00 na antenie pojawi się audycja Jacka Hawryluka „Tomasza Beksińskiego portrety subiektywne” – refleksyjna opowieść o jednym z najważniejszych głosów w historii radia.

Pierwszy dzień świąt w Trójce rozpocznie się od nocnych audycji poświęconych Tomaszowi Beksińskiemu. Niezwykłe archiwalne nagrania z lat 90. zabiorą słuchaczy w podróż przez muzykę i literaturę, której towarzyszyły poetyckie teksty Edgara Allana Poego i T.S. Eliota.

Poranek wypełnią „Muzyczne Rozmowy” oraz świąteczne spotkania z gośćmi. W audycji „Przy Stole” Renata Grochal porozmawia z prof. Antonim Dudkiem o historii polskiej polityki po 1989 roku, roli kobiet w życiu publicznym oraz o dziedzictwie przeszłości.

W południe Tomasz Żąda poprowadzi „Świąteczną Pocztę UKF”, a po niej Michał Matus zabierze słuchaczy w podróż przez historię filmu „Potop”, który obchodzi swoje 50-lecie. Audycja przybliży kulisy powstawania tej produkcji oraz jej znaczenie w polskiej kinematografii.

Popołudnie to czas na świąteczne historie medycznych cudów. Agnieszka Trzeciakiewicz w audycji „ONKO STORY” opowie o przełomowych operacjach transplantacyjnych w Polsce, prezentując rozmowy z lekarzami i pacjentami, których życie zmieniło się dzięki medycynie.

Wieczorem, o 20:00, słuchacze będą mogli posłuchać rozmowy wokół książki „Ostatni bal. Listy od i do Agnieszki Osieckiej” z udziałem Hanny Bakuły i Artura Andrusa.

Dzień zakończy Anna Dudzińska, która zabierze słuchaczy w dźwiękową podróż, by poznać rdzenne narody i ich losy. 

Drugi dzień Świąt w Trójce rozpoczniemy od archiwalnych, refleksyjnych audycji Tomasza Beksińskiego, które tym razem będą wspomnieniem jego matki, Zofii Beksińskiej.

W południe Mariusz Owczarek poprowadzi „Świąteczną Pocztę UKF”, a Katarzyna Borowiecka spotka się z Ireną Santor, by porozmawiać „Przy Stole” o jej życiu artystycznym, najpiękniejszych wspomnieniach i planach na przyszłość.

Popołudnie to czas na refleksje filozoficzne i rozmowy o wartościach. Maciej Wasielewski, także w cyklu „Przy Stole” zaprosi do studia prof. Tadeusza Gadacza, by porozmawiać o moralności i uniwersalnych prawdach, które warto pielęgnować zwłaszcza w świątecznym czasie.

Wieczorem słuchacze będą mogli posłuchać retransmisji urodzinowego koncertu Trójki z 1 kwietnia 2024 roku w wykonaniu Artura Andrusa, który w duecie z Joanną Kołaczkowską zapewni odpowiedni nastrój z nutą humoru.

Dzień zakończy rozmowa z Janem Englertem – legendą polskiego teatru i kina. Artysta opowie o swojej pracy, refleksjach na temat życia i nowych projektach, nad którymi obecnie pracuje.


Czwórka 

W Wigilijny poranek, o godzinie 7:00 audycja „Karp też ryba”, w której Małgorzata Bartas-Witan wraz z ekologiem i teologiem zgłębią symbolikę świątecznych tradycji, takich jak karp czy choinka, przybliżą ich chrześcijańskie korzenie oraz spróbują odpowiedzieć na pytanie, co naprawdę kryje się za tymi rytuałami.

Od godziny 8:00 Michał Witak, znany jako Numer Raz w audycji „Numer sam w kuchni” zaprosi słuchaczy do kulinarnych eksperymentów. 

Muzyczną podróż do „Krainy Świętego Mikołaja” zaproponuje Duże Pe od 10:00 do 12:00. Audycja „Granie z Krainy Mikołaja” to nieoczywisty zestaw świątecznych piosenek z Finlandii i innych zakątków świata. Następnie Damian Sikorski w audycji „Świąteczne piosenki inne niż wszystkie” (12:00–14:00) pokaże mniej znane, ale piękne bożonarodzeniowe utwory, z udziałem wyjątkowego gościa – wokalistki młodego pokolenia, Gree, która zaprezentuje swój świąteczny utwór „Znów kolęda gra”.

Popołudnie wypełni audycja „LastChristmaserska 4” (14:00–16:00), podczas której Kamil Jasieński  przeniesie ducha „Hejterskiej 4” w świąteczne klimaty, pełne życzeń, wspomnień i humoru.

Od godziny 16:00 Norbert Borzym w audycji „Pierwsza gwiazda klubowa” wprowadzi słuchaczy w elektroniczne brzmienia. 

Pierwszy Dzień Świąt Czwórka rozpocznie o 7:00 audycją „Moc kolęd” Przemka Goławskiego, w której usłyszymy opowieści o najbardziej popularnych kolędach i ich znaczeniu jako łącznika między pokoleniami i kulturami.

Popołudnie i wieczór wypełni wyjątkowe spotkanie za mikrofonem – o 16:00 Bert i Lex w audycji „Goście Goście! Czyli z Lexem do Berta” porozmawiają o rynku festiwalowym i klubowej scenie muzycznej w Polsce i na świecie. Dyskusja dotknie tematów społecznych, takich jak ageizm i feminizm w środowisku artystycznym oraz przyszłości muzyki klubowej w 2025 roku.

Drugi dzień świąt w Czwórce to czas rozmów z niezwykłymi osobowościami i odkrywania nowych perspektyw na święta. O  godzinie 7:00 w audycji „Święta w podróży” Agnieszka Kozłowska-Łysko porozmawia z gośćmi, którzy spędzają Boże Narodzenie za granicą. O 8:00 rozpocznie się wyjątkowa świąteczna seria spotkań pod wspólnym tytułem „Czwórka się gości”, pełna inspirujących rozmów. Ula Kaczyńska zaprosi Anię Iwanek – wokalistkę łączącą pasję do muzyki ze sztuką cukierniczą. O 9:00 Bartek Koziczyński przeprowadzi rozmowę z Mariuszem Dudą, liderem Riverside, który opowie o świętach w trasie, a także o projekcie Lunatic Soul. Następnie, o 10:00, Kasia Dydo przedstawi Rad Duet – projektantów mody, którzy przybliżą trendy w polskim designie. Od 11:00 Piotr Galus spotka się z Tomaszem Kammelem, by omówić siłę słowa i jego wpływ na życie. W południe Jędrzej Rosiewicz zaprosi na „Dymy z Michałem Polem”, a o 13:00 Jacek Paśnik przeprowadzi wywiad z Krzysztofem Tubilewiczem, który opowie o swojej radiowej drodze i pracy z głosem. Popołudnie należeć będzie do Marty Hoppe, która o 14:00 przeprowadzi rozmowę z Klaudią Leclercq ASMR na temat trendów na TikToku, oraz do Kacpra Zembrzuskiego, który o 15:00 zaprosi Wiktora Dydułę na rozmowę o jego twórczości i świątecznych inspiracjach.

Wieczór (16:00–19:00) wypełnią rozmowy z gwiazdami polskiego kina – o 16:00 Marta Zinkiewicz spotka się z Iną Sobalą, a o 17:00 Marcin Radomski -  z Vanessą Aleksander. 

Kuba Jamrozek o 18:00 poruszy ważny temat pierwszych wspólnych świąt w rodzinie adopcyjnej, rozmawiając z Maciejem Liziniewiczem. Serię „Czwórka się gości” zakończy o godz. 19.00 rozmowa Alicji Michalskiej z Kamą Wojtkiewicz o psychologii i świadomym życiu.

Na świąteczne wieczory i noce (20:00–7:00) Czwórka przygotowała specjalne playlisty, które umilą święta tym, którzy świętują po swojemu – w domu, w trasie lub na parkiecie.


Polskie Radio Chopin 

Polskie Radio Chopin zaprasza na świąteczne spotkania z muzyką łączące duchowość Bożego Narodzenia z mistrzostwem wielkich kompozytorów. 

W Wigilię o godzinie 16:00 Klaudia Baranowska zabierze słuchaczy w podróż do muzycznego świata Półwyspu Iberyjskiego, prezentując Oratorio sacro al Nacimiento de Cristo Señor Nuestro Pedro Martíneza de Orgambide w wykonaniu The Harp Consort pod batutą Andrew Lawrence-Kinga. Wieczór dopełnią bożonarodzeniowe kantaty Dietricha Buxtehudego.

O godzinie 18:00 Małgorzata Pęcińska zaprosi na wyjątkowy wieczór wigilijny, podczas którego zabrzmi zarówno delikatna muzyka pastoralna, jak i świąteczne arcydzieła skomponowane na chwałę Najwyższego. W programie znajdą się polskie kolędy oraz fenomenalne interpretacje sekstetu The King’s Singers. Osobnym wątkiem będzie wybór świątecznych utworów Johna Eliota Gardinera, oparty na jego wspomnieniach z rodzinnych przedstawień bożonarodzeniowych.

Wieczór zakończy retransmisja koncertu Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia pod batutą Marina Alsopa. O godzinie 21:00 zabrzmią utwory takie jak Uwertura na orkiestrę Grażyny Bacewicz, VIII Symfonia „Podróż” Einójuhaniego Rautavaary oraz IX Symfonia „Z Nowego Świata” Antonína Dvořáka.

W Boże Narodzenie o poranku Grzegorz Dąbrowski wypełni antenę tradycyjnymi polskimi kolędami w mistrzowskich wykonaniach, zaś Klaudia Baranowska o godzinie 9:00 zaprezentuje utwory takie jak Magnificat Mikołaja Zieleńskiego czy Ave Maria… virgo serena Josquina Desprez. O godzinie 11:00 Małgorzata Pęcińska zaprosi na muzyczne spotkanie z dziełem Oratorio de Noël op. 12 Camille’a Saint-Saënsa oraz polskimi kolędami w interpretacji Chóru Filharmonii Narodowej.

Na zakończenie dnia, o 19:00, Magdalena Łoś przybliży muzykę z czasów Fryderyka Chopina i dawnych świątecznych tradycji, w tym bożonarodzeniowe dzieło Hectora Berlioza Dzieciństwo Chrystusa.

W Drugi Dzień Świąt o godzinie 14:00 Adam Rozlach przedstawi archiwalną rozmowę z Ewą Rubinstein, córką legendarnego pianisty Artura Rubinsteina, która podzieli się wspomnieniami o rodzinnych świątecznych tradycjach. O godzinie 16:00 Kuba Borysiak w audycji „Chopin na ludowo” odkryje przed słuchaczami zapomniane tradycje kolędowania w Małopolsce, wzbogacając program nagraniami Kapeli Brodów i Adama Struga.


Polskie Radio Dzieciom 

Wigilia – „Poranek na słodko” (9:00–12:00) W poranek wigilijny Martyna Chuderska zaprosi najmłodszych do wspólnych przygotowań do kolacji wigilijnej. W programie znajdą się opowieści o świątecznych tradycjach – zarówno tych, które pielęgnujemy dziś, jak i tych, które kiedyś miały szczególne znaczenie. Razem będziemy ubierać choinkę, przypominać sobie zwyczaje związane z wieczerzą wigilijną i rozmawiać o potrawach, które pojawiają się na świątecznym stole. To czas, by odkryć, jak bogata i różnorodna jest nasza tradycja, oraz przygotować się na wyjątkowe chwile z rodziną.

Boże Narodzenie – „Święta na świecie” (9:00–12:00) W pierwszy dzień świąt Marta Powałowska zabierze słuchaczy w niezwykłą podróż dookoła świata, by odkryć, jak Boże Narodzenie obchodzi się w różnych krajach. Radiowe sanie przeniosą nas do Australii, Łotwy, Japonii, Wenezueli i na Ukrainę. Goście z tych zakątków globu opowiedzą o swoich zwyczajach, potrawach i sposobach na spędzanie świąt. Czy wszędzie obchodzi się Boże Narodzenie? Jak wyglądają te dni w miejscach, gdzie zamiast śniegu świeci tropikalne słońce? Dowiemy się, co łączy, a co różni tradycje w różnych kulturach.

Drugi Dzień Świąt – „Strefa świąteczna” (9:00–12:00) W drugi dzień świąt Marcin Perfuński i Karina Terzoni zaproszą do wspólnego zastanowienia się nad tym, czym jest rodzina i jak zmienia się jej obraz na przestrzeni lat. W audycji nie zabraknie rozmów o tym, jak świąteczne tradycje pomagają budować relacje oraz jak w dzisiejszych czasach coraz częściej świętujemy w gronie przyjaciół zamiast rodziny. Prowadzący podpowiedzą, jak spędzić święta w sposób spokojny i radosny, ciesząc się wspólnymi chwilami z bliskimi. Wieczorem o 18:00 wyemitowana zostanie retransmisja koncertu laureatów V Naszego Muzycznego Źródełka – przeglądu młodych talentów, które zachwyciły jurorów swoją pasją i muzycznym talentem.


Polskie Radio Kierowców 

W Święta Bożego Narodzenia będzie towarzyszyło wszystkim kierowcom, pomagając bezpiecznie dotrzeć do celu podróży. Słuchacze mogą liczyć na komunikaty pogodowe oraz na informacje o zdarzeniach drogowych utrudniających jazdę, o wypadkach i objazdach.


Polskie Radio 24 

Podczas świąt  na antenie Polskiego Radia 24 pojawią się życzenia świąteczne od  gości, którzy na co dzień komentują ważne wydarzenia na naszej antenie - polityków, ekspertów, ekonomistów, dziennikarzy. W okresie świątecznym będą także materiały redakcji katolickiej, wybrane reportaże Studia Reportażu z 2024 roku, a także specjalne wydania flagowych audycji stacji. Niezmiennie będzie  można także usłyszeć najnowsze informacje i komentarze dotyczące wydarzeń w kraju i za granicą.


Polskie Radio dla Zagranicy 

Zaprasza na świąteczne wydania magazynów, rozmowy o świątecznych tradycjach i zwyczajach w różnych regionach Polski i świata. Polskie Radio dla Ukrainy zaprasza na audycje specjalne, poświęcone bożonarodzeniowym zwyczajom w różnych regionach Polski i Ukrainy. W audycji „Skrzynia” ojciec profesor, trirytualista Marek Blaza SJ przybliży obrzędowość Bożego Narodzenia w kontekście wschodniej i zachodniej tradycji. W magazynie „Polska wielu kultur” w wieczór wigilijny dowiemy się o tym, jak obchodzą święta na Łemkowszczyźnie, pograniczu polsko-ukraińskim oraz jak tradycje, wyniesione z rodzinnego domu w Donbasie, dziś są kontynuowane w Warszawie. Święta w rodzinnym gronie, na stoku narciarskim czy pod palmą? Jak Polacy będą obchodzili Boże Narodzenie w tym roku, a także o wigilijnych specjałach polskich regionów dowiemy się z audycji „O podróżach”. O tym, jak kolędują w różnych regionach Ukrainy, w audycji „Wytoky” opowie założyciel i lider ukraińskiego zespołu „Bożyczi”, etnomuzykolog Illya Fetysov.

informacja prasowa

niedziela, 22 grudnia 2024

„Universal Prayer” – premiera nowego albumu wydanego przez Narodowe Forum Muzyki

20 grudnia 2024 roku miał premierę najnowszy album Narodowego Forum Muzyki, nagrany przez solistów śpiewaków, Polski Narodowy Chór Młodzieżowy oraz instrumentalistów pod dyrekcją Agnieszki Franków-Żelazny i Łukasza Borowicza. Jest to monograficzna płyta poświęcona twórczości Andrzeja Panufnika, zarejestrowana z okazji 110. rocznicy urodzin kompozytora w doskonałej akustycznie Sali Głównej Narodowego Forum Muzyki. Reżyseria nagrania: Antoni Grzymała, montaż, mastering: Agnieszka Szczepańczyk (CD Accord).

Andrzej Panufnik ceniony jest przede wszystkim za twórczość symfoniczną. W jego dorobku znajduje się jednak kilka kompozycji z udziałem chóru i one właśnie zostały zebrane na tej płycie. Wszystkie pochodzą z drugiego, brytyjskiego okresu życia kompozytora, choć trzeba zaznaczyć, że w niektórych sięga on i do polskich wątków, i do muzyki stworzonej jeszcze przed wyjazdem z Polski w 1954 roku. Wtedy to Panufnik, korzystając z krótkiego pobytu na sesji nagraniowej dla Radia Szwajcarskiego, zamiast wrócić do kraju, przedostał się dzięki pomocy przyjaciół do Londynu i tam poprosił o azyl polityczny. Polskę odwiedził dopiero w 1990 roku, już po demokratycznych przemianach. Jego muzyka i nazwisko do 1977 roku byty w kraju zakazane. On sam budował w tym czasie zawodową pozycję w Wielkiej Brytanii”.

Beata Bolesławska-Lewandowska, fragment eseju zamieszczonego w booklecie dołączonym do płyty

Płytę można zakupić w Kasie NFM, w księgarni Niskie Łąki oraz online w Sklepie NFM.


Tytuł: Universal Prayer
Wykonawcy:

Agnieszka Franków-Żelazny – dyrygentka [1–3], kierownictwo artystyczne Polskiego Narodowego Chóru Młodzieżowego

Łukasz Borowicz – dyrygent [4–9]

Natalia Rubiś – sopran

Małgorzata Krzemień – sopran [2]

Małgorzata Pańko-Edery – mezzosopran

Krystian Adam Krzeszowiak – tenor

Wojtek Gierlach – bas

Malwina Lipiec-Rozmysłowicz, Elżbieta Korelus, Krzysztof Waloszczyk – harfy

Jakub Waszczeniuk, Grzegorz Krause, Piotr Bugaj – trąbki

Eloy Panizo Padrón, Wojciech Jeliński, Filip Kołaczyk – puzony

Iñaki Cuenca, Daniel Kamiński – kotły

Tomasz Kowalczyk – glockenspiel

Roman Perucki – organy

Polski Narodowy Chór Młodzieżowy


Program:

Andrzej Panufnik (1914–1991)


Song to the Virgin Mary / Pieśń do Marii Panny                                              12'02

na chór sześciogłosowy a cappella / for six-part chorus a cappella [1964, rew/ rev. 1969]

sł. / text: Anonim / Anonymous


Modlitwa do Matki Boskiej Skępskiej / Prayer to the Virgin of Skępe              5'52

na głos solowy ǁ chór unisono i organy/ for solo voice ǁ unison chorus and organ [1990]

sł. / text: Jerzy Pietrkiewicz

Invocation for Peace / Inwokacja dla Pokoju                                               7'12

na głosy chłopięce*, dwie trąbki i dwa puzony/ for treble voices*, two trumpets

and two trombones [1972]

sł./ text: Camilla Jessel-Panufnik

Universal Prayer / Modlitwa powszechna                                                    35'00

kantata na cztery głosy solowe, chór mieszany, trzy harfy i organy / cantata for four

solo voices, mixed chorus, three harps and organ [1968–1969]

sł. / text: Alexander Pope

Winter Solstice / Przesilenie zimowe**                                                          [16'39]

kantata na sopran i baryton solo, chór mieszany, trzy trąbki, trzy puzony, kotły

i glockenspiel / cantata for soprano and baritone soloists, mixed chorus, three trumpets, three trombones, timpani and glockenspiel [1972]

sł. / text: Camilla Jessel-Panufnik

Mistletoe Carol / Kolęda o jemiole                                                                  2'03

Chant of the Earth Mather / Pieśń Matki Ziemi                                              3'39

Nativity of the SO/u/N / Narodziny Syna/Słońca                                              4'01

Sermon of St Augustine / Kazanie św. Augustyna                                             3'48

Hymn for the New Year / Hymn na Nowy Rok                                                  3'07

czas całkowity                                                                                                                                       77'05

*Na płycie tę partię wykonują soprany

**Światowa premiera fonograficzna

informacja prasowa

poniedziałek, 16 grudnia 2024

Wydarzenia w Muzeum Narodowym i oddziałach 16-28.12.2024

W okresie świąteczno-noworocznym Muzeum Narodowe we Wrocławiu i Oddziały będą nieczynne w dniach: 24, 25, 26, 31 grudnia 2024 i 1 stycznia 2025. W pozostałe dni Muzea otwarte będą zgodnie z harmonogramem. Jeszcze w tym roku w Muzeum Etnograficznym będzie można zrobić ozdoby świąteczne last minute z wiórów osikowych. Tradycyjnie, naturalnie, ekologicznie i – co najważniejsze – własnoręcznie! W Pawilonie Czterech Kopuł została otwarta nowa wystawa czasowa „Kolekcja otwarta!”. W najbliższy wtorek zaplanowano oprowadzanie po ekspozycji. 

Fot. Anna Frania/materiały prasowe MNWr.


Muzeum Etnograficzne

22.12, g. 12:00

Ozdoby z wiórów last minute. Warsztaty rodzinne dla dzieci w wieku 6–12 lat w ramach cyklu „Etno w południe”, prowadzenie: Anna Frania

To już naprawdę ostatni moment, by poczynić przygotowania okołoświąteczne. Zapraszamy na warsztaty last minute, podczas których stworzymy ozdoby z wiórów osikowych. Dla siebie, rodziny, na prezent… Jednym słowem – tradycyjnie, naturalnie, ekologicznie i – co najważniejsze – własnoręcznie! Czyż nie takie dekoracje są najpiękniejsze i cieszą najbardziej?

Bilety w cenie 10 zł

Zapisy: edukacja@muzeumetnograficzne.pl, 71 344 33 13

Miejsce: Muzeum Etnograficzne


Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej

17.12, g. 12:00

„Kolekcja otwarta!” – oprowadzanie po wystawie. Spotkanie przy pracach artystów: Kojiego Kamojiego, Ewy Zarzyckiej, Janka Simona, Zbigniewa Warpechowskiego, Izy Chamczyk, prowadzenie: dr Agata Iżykowska-Uszczyk

Cykliczne oprowadzania po fragmentach prezentacji „Kolekcja otwarta!” pozwolą poznać prace, które wzbogaciły kolekcję sztuki współczesnej Muzeum Narodowego we Wrocławiu w ostatniej dekadzie.

Wstęp wolny

Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł


13.12, g. 16:30

Face to face with art: Is the artist’s body a work of art? [EN]. Language workshops based on the collection of the Four Domes Pavilion Museum of Contemporary Art

Three extraordinary artists: Alina Szapocznikow, Ewa Partum, Natalia LL. These artists represented different approaches to their own bodies, which in the process of creative activity becomes the carrier of their artistic message. Recalling the words of Alina Szapocznikow “…the human body is the most sensitive, the only source of all joy, all pain and all truth…” we will discuss under what circumstances the artist’s body becomes a work of art.

Entrance with a ticket for the permanent exhibition

Venue: Four Domes Pavilion

Twarzą w twarz ze sztuką: Czy ciało artystki jest dziełem sztuki? Warsztaty językowe w oparciu o kolekcję Pawilonu Czterech Kopuł

Trzy niezwykłe artystki: Alina Szapocznikow, Ewa Partum, Natalia LL. Reprezentowały one różne podejścia do własnego ciała, które w procesie działań twórczych staje się nośnikiem ich przesłania artystycznego. Przywołując słowa Aliny Szapocznikow „…ciało ludzkie jest najwrażliwszym, jedynym źródłem wszelkiej radości, wszelkiego bólu i wszelkiej prawdy…”, będziemy dyskutować w jakich okolicznościach ciało artystki staje się dziełem sztuki.

Wstęp z biletem na wystawę stałą

Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł


28.12, g. 19:00

Seans multimedialny. Oprowadzanie po wystawie kolekcji w Pawilonie Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej

Trzy kwadranse ze sztuką w Pawilonie Czterech Kopuł – daj się poprowadzić światłem, obrazem, dźwiękiem i słowem. Trwający 45 minut seans multimedialny wprowadza widza w zupełnie inny wymiar odbioru dzieł sztuki, poszerzając pole ich interpretacji. Zwiedzaniu towarzyszą najnowsze technologie: doskonałe oświetlenie, projektory, nagłośnienie, prezentacje multimedialne, które pozwalają na dotarcie do wszystkich obszarów percepcji widza.

Zapisy: edukacja.pawilon@mnwr.pl, 71 712 71 81

Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł

informacja prasowa

piątek, 13 grudnia 2024

„American Music for Trumpet and Piano” – premiera nowego albumu wydanego przez Narodowe Forum Muzyki

20 grudnia 2024 roku premierę będzie miał nowy album Narodowego Forum Muzyki American Music for Trumpet and Piano nagrany przez Aleksandra Kobusa – pierwszego trębacza NFM Filharmonii Wrocławskiej – z towarzyszeniem pianistki Moniki Hanus-Kobus oraz puzonisty Eloya Paniza Padróna. 


Na płycie znalazły się utwory kompozytorów północnoamerykańskich powstałe między rokiem 1953 a 2011. Serdecznie zapraszamy również na koncert promujący płytę American Music for Trumpet and Piano, który odbędzie się już 19 grudnia 2024 o godz. 19.00 w Sali Kameralnej NFM. Szczegóły dostępne są na stronie internetowej.

Album zarejestrowano w doskonałej akustycznie Sali Głównej Narodowego Forum Muzyki. Reżyseria nagrań, montaż, mastering: Piotr Papier. Można go zakupić w Kasie NFM, w księgarni Niskie Łąki oraz online w Sklepie NFM.

American Music for Trumpet and Piano       

Wykonawcy:

Aleksander Kobus – trąbka

Monika Hanus-Kobus – fortepian

Eloy Panizo Padrón – puzon


Program:

1. Joseph Turrin (*1947)

Fandango na trąbkę, puzon i fortepian (1999) 6:37

Halsey Stevens (1908–1989)

Sonata na trąbkę i fortepian (1953–1956) [14:53]

2. Allegro moderato 5:44

3. Adagio tenero 5:31

4. Allegro 3:38

5. Kevin McKee (*1980)

Centennial Horizon na trąbkę i fortepian (2011) 11:20

6. Joseph Turrin

Caprice na trąbkę i fortepian (1972) 5:04

7. Bruce Broughton (*1945)

Oliver’s Birthday na trąbkę i fortepian (1998) 3:40

8. Allen Vizzutti (*1952)

Cascades na trąbkę solo (1981) 3:15

9. Eric Ewazen (*1954)

Pastorale na trąbkę, puzon i fortepian (1996) 7:29

Czas całkowity 52:24

Nagrano w Sali Głównej Narodowego Forum Muzyki im. Witolda Lutosławskiego we Wrocławiu w lipcu 2022 roku.

Reżyseria nagrania, montaż, mastering: Piotr Papier

NFM 94, ACD 342

Premiera płyty: 20 grudnia 2024

Patronat medialny: Program II Polskiego Radia


„W Stanach Zjednoczonych trąbka to jest moc. Prowadzi jazzowe parady i żegna poległych żołnierzy, gra w muzyce marszowej, zespołach mariachi i na kampusach uniwersyteckich. Koncerty na trąbkę i orkiestrę pisali i John Williams, i Duke Ellington; ważną rolę odgrywa także w The Unanswered Question Charlesa Ivesa czy Quiet City Aarona Coplanda. Ten kojarzony z wieloma tradycjami instrument ma w Nowym Świecie znacznie wyższy status niż w Polsce czy innych krajach Starego Kontynentu. Stąd właśnie taki wybór repertuaru na płytę i ograniczenie się tylko do kompozytorów ze Stanów Zjednoczonych. (…)

Pierwszy trębacz NFM Filharmonii Wrocławskiej odwiedzał USA parę razy, nie tylko podczas orkiestrowych tournée. Na dorocznym zjeździe International Trumpet Guild, odbywającym się wówczas w San Antonio w Teksasie, wykonał Sonatę Halseya Stevensa. To jeden z licznych kompozytorów fetowanych w Gildii, podobnie jak Allen Vizzutti czy Eric Ewazen. Wedle wydawcy utwory na instrumenty dęte blaszane tego ostatniego sprzedają się w USA jak ciepłe bułeczki. Twórcy ci dostają liczne zamówienia od International Trumpet Guild, a ich kompozycje dość szybko wchodzą do repertuaru akademickiego i konkursowego. I tak to się kręci.


Wybór tylko kompozytorów północnoamerykańskich zapewnia albumowi wysoką spójność, ukazując różne oblicza neoklasycyzmu i tonalności w muzyce współczesnej. Od wzmiankowanego już klasyka Stevensa, przez przedstawicieli średniego pokolenia – Josepha Turrina, Bruce’a Broughtona czy Vizzuttiego i Ewazena – po najmłodszego w tym gronie Kevina McKee. Wszyscy mają swój wkład w utrzymanie ciągłości północnoamerykańskiego repertuaru, który od dawna stanowi ważny punkt odniesienia dla polskiego trębacza i jego żony (…)”.

Jan Topolski, fragment eseju zamieszczonego w booklecie dołączonym do płyty

Zespół NFM

informacja prasowa

Wydarzenia w Muzeum Narodowym i oddziałach 13-15.12.2024

W Muzeum Narodowym we Wrocławiu w nadchodzący weekend odbędzie się oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Plagiat wszech czasów. Historyzm w meblarstwie” oraz integracyjne warsztaty plastyczne dla dzieci, inspirowane wystawą „Wielka czwórka i inni. Ceramiczna rzeźba kameralna w PRL-u”. Zaplanowano też dwa wykłady: o architekturze i rzeźbie gotyckiej w ramach cyklu „Kurs historii sztuki” oraz o skarbach Działu Fotografii MNWr z cyklu „Piękne i użyteczne”. Muzeum Etnograficzne zaprasza dzieci na warsztaty robienia ozdób z motywem pawiego oczka. W Pawilonie Czterech Kopuł zaplanowano weekend otwarcia nowej wystawy „Kolekcja otwarta!”. Odbędzie się też szereg atrakcyjnych wydarzeń.

Wystawa "Plagiat wszech czasów. Historyzm w meblarstwie, fot. MNWr.


Muzeum Narodowe we Wrocławiu


14.12, g. 11:00

Świat w barwnym reliefie [PJM]. Integracyjne warsztaty plastyczne dla dzieci w wieku 6–12 lat towarzyszące wystawie „Wielka czwórka i inni. Ceramiczna rzeźba kameralna w PRL-u”, z tłumaczeniem na polski język migowy. Prowadzenie: Grzegorz Wojturski, tłumaczenie PJM: Elżbieta Resler

Czy pełnoplastyczne figurki ludzi i zwierząt to jedyna droga do ozdobienia wnętrz mieszkalnych? Uczestnicy warsztatów przekonają się, że nie tylko. Po wizycie na wystawie „Wielka czwórka i inni…” wykonają płaskorzeźbione wizerunki wybranych zwierząt, w tym egzotycznych, z masy solnej, którą na końcu pomalują. W ten sposób w zimowym czasie świat nabierze kolorów.

Bilety w cenie 10 zł, Głusi 3 zł

Zapisy: edukacja@mnwr.pl, 71 372 51 48

Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu


15.12, g. 11:00

Sztuka gotycka. Architektura i rzeźba. Wykład Agaty Stasińskiej w ramach cyklu „Kurs historii sztuki”

Grube i przysadziste mury, a może strzeliste wieże i wielkie witrażowe okna… ale czy tylko? W trakcie wykładu słuchacze będą mieli możliwość przyjrzeć się różnym obliczom średniowiecznej architektury, poznać jej najważniejsze cechy oraz pokrótce prześledzić towarzyszące rozwojowi zmiany. Omawiane budowle staną się również tłem dla historii rzeźby – zaprezentowane zostaną bowiem wybitne przykłady średniowiecznej rzeźby kamiennej integralnie związane z architekturą, jak też dzieła snycerskie stanowiące jej nierzadko niezwykle bogate wyposażenie.

Bilety w cenie 15 zł

Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu, s. 116


15.12, g. 13:00

„Plagiat wszech czasów. Historyzm w meblarstwie” – oprowadzanie kuratorskie. Prowadzenie: Małgorzata Korżel-Kraśna

Dlaczego epokę historyzmu w drugiej połowie XIX wieku możemy dziś nazwać „plagiatem wszech czasów”? Przecież inspiracje dawnymi stylami oraz przenikanie różnych stylów w jednym dziele istniało w sztuce od dawna. Na to i inne intrygujące pytania spróbuje odpowiedzieć w trakcie oprowadzania kuratorka wystawy „Plagiat wszech czasów. Historyzm w meblarstwie”.

Wstęp z biletem na wystawę czasową

Zapisy: edukacja@mnwr.pl, 71 372 51 48

Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu


15.12, g. 15:00

Od Bułhaka do neoawangardy. Skarby Działu Fotografii Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Wykład Adama Pacholaka w ramach cyklu „Piękne i użyteczne”

Dział Fotografii i Intermediów Muzeum Narodowego we Wrocławiu to jedna z największych kolekcji fotograficznych w Europie Środkowej. W trakcie spotkania cofniemy się do lat 60. XX w., gdy we wrocławskim muzeum założono Gabinet Fotografiki, i prześledzimy rozwój polskiej fotografii. Od piktorializmu Jana Bułhaka, przez eksperymenty międzywojnia Henryka Mikolascha oraz Witolda Romera, po awangardowe działania „antyfotografii” Zdzisława Beksińskiego i Jerzego Lewczyńskiego czy konceptualne grupy Permafo. Kolekcja obrazuje polską fotografię jako dynamiczne medium, wciąż redefiniujące swoje granice i poszukujące nowego języka wizualnego.

Wstęp wolny

Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu, s. 116


Muzeum Etnograficzne

15.12, g. 12:00

Świąteczne pawie oczka. Warsztaty rodzinne dla dzieci w wieku 6–12 lat w ramach cyklu „Etno w południe”, prowadzenie: Olga Budzan

Dawniej mieszkańcy wsi potrafili zrobić świąteczne ozdoby dosłownie ze wszystkiego – z wydmuszek, słomy, fasolek, sznurka i drucików. Gdy upowszechnił się też na wsi kolorowy papier, zaczęto wykorzystywać go również do zdobienia izby.

Podczas spotkania w Muzeum będzie można własnoręcznie wykonać zawieszkę z wyciętego z papieru z motywem pawiego oczka. Jeśli nie zrobiliście jeszcze bożonarodzeniowych ozdób, jest to dosłownie ostatni dzwonek, żeby wykonać je z nami, inspirując się tradycyjnymi sposobami!

Bilety w cenie 10 zł

Zapisy: edukacja@muzeumetnograficzne.pl, 71 344 33 13

Miejsce: Muzeum Etnograficzne


Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej


12.12, g. 11:00

Przystanek: Pawilon – odsłona dziesiąta. Warsztaty dla seniorów w ramach cyklu „Przystanek: Pawilon”, prowadzenie: Justyna Oleksy

Grudniowe spotkanie będzie opowieścią o działalności Teatru Czterech w Pawilonie Czterech Kopuł oraz krótkim wykładem o tym, kiedy praktyki performatywne zagościły w instytucjach muzealnych. Czy sale wystawowe są sprzyjającą przestrzenią tańca, dialogu, dźwięku, performatywnej obecności?

Bilety w cenie 15 zł, z Wrocławską Kartą Seniora – 3 zł

Zapisy: edukacja.pawilon@mnwr.pl, 71 712 71 81

Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł


13.12, g. 16:30

Face to face with art: Social issues and Wrocław’s dwarves [EN]. Language workshops based on the collection of the Pavilion of the Four Domes

The workshop will discuss Anna Bohdziewicz’s photographs from the 1980s, Edward Dwurnik’s painting „Madness of the People”, Jerzy Kalina’s 1977 work „Passage”, the metal cast of which is known to all Wroclaw residents, and will also touch on the intriguing topic of what Wroclaw dwarves have in common with the Orange Alternative opposition movement.

Entrance with a ticket for the permanent exhibition

Venue: Four Domes Pavilion

Twarzą w twarz ze sztuką: Sprawy społeczne i wrocławskie krasnale. Warsztaty językowe w oparciu o kolekcję Pawilonu Czterech Kopuł

W trakcie warsztatów zostaną omówione zdjęcia Anny Bohdziewicz z lat osiemdziesiątych XX wieku, obraz Edwarda Dwurnika „Obłęd ludu” oraz praca Jerzego Kaliny „Przejście” z 1977 roku, której metalowy odlew znają zapewne wszyscy wrocławianie. Poruszymy także intrygujący temat, co mają wspólnego wrocławskie krasnale z opozycyjnym ruchem o nazwie Pomarańczowa Alternatywa.

Wstęp z biletem na wystawę stałą

Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł


15.12, g. 11:00

Bärbel – plastikowa królowa. Rodzinne warsztaty Mai Kwiecińskiej dla rodziców i dzieci w wieku do lat 2, wydarzenie w ramach cyklu #muzealniaki_pod_kopułą

Biała dama o realistycznej twarzy i nierzeczywistym, ażurowym tułowiu. To właśnie Bärbel, plastikowa postać wykonana przez Pawła Althamera, która wydaje się być zastygła w ekstatycznym ruchu. Podczas krótkiego oprowadzania usłyszymy historię jej „narodzin”, następnie wraz z maluszkami także wprawimy nasze ciała w ruch!

Bilety w cenie 10 zł

Zapisy: edukacja.pawilon@mnwr.pl, 71 712 71 81

Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł


15.12, g. 13:00

Zatańcz z nami, tańcz w kółeczko. Rodzinne warsztaty Mai Kwiecińskiej dla rodziców i dzieci w wieku 3–5 lat w ramach cyklu „Sztuczki w Pawilonie”

Bärbel wygląda, jakby nagle zatrzymała się w tańcu. Czy ktoś rzucił na nią magiczne zaklęcie i zamienił ją w rzeźbę? Tego dowiemy się na wystawie. A potem, gdy już wytańczymy naszą energię, sami stworzymy rzeźby, które się poruszają!

Bilety w cenie 10 zł

Zapisy: edukacja.pawilon@mnwr.pl, 71 712 71 81

Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł


Weekend otwarcia wystawy „Kolekcja otwarta!” 14–15.12


Już 14 grudnia 2024 w Pawilonie Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej Oddziale Muzeum Narodowego we Wrocławiu udostępniona zostanie wystawa „Kolekcja otwarta!”.

Pokazane na niej zostaną prace, które wzbogaciły kolekcję sztuki współczesnej MNWr w ostatniej dekadzie. Jednakże kupić to nie wszystko. Ważną częścią ekspozycji będzie przybliżenie istotnego, a często niewidocznego dla zwiedzających, wkładu osób, które stoją za opieką nad zbiorami wrocławskiego Muzeum Narodowego, ich nieustannym rozwojem, zabezpieczeniem i udostępnianiem publiczności.

W weekend otwarcia ekspozycji zaplanowano w Pawilonie Czterech Kopuł szereg atrakcyjnych wydarzeń, wśród nich spotkania z artystami Ewą Zarzycką i Mariuszem Tarkawianem, oprowadzania, warsztaty tańca intuicyjnego oraz zajęcia integracyjne.


14.12, g. 12:00

„Kolekcja otwarta!” – oprowadzanie kuratorskie. Prowadzenie: Adam Pacholak

Spotkanie na wystawie przy pracach, które wzbogaciły kolekcję sztuki współczesnej Muzeum Narodowego we Wrocławiu w ostatniej dekadzie. Obejrzeć będzie można realizacje takich artystów jak np. Natalia LL, Dorota Nieznalska, Ewa Partum, Joanna Rajkowska, Bożenna Biskupska, Ewa Zarzycka, Olaf Brzeski, Łukasz Korolkiewicz, Jerzy Kosałka czy Krzysztof Wodiczko.

Bilety w cenie 10 zł

Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł


14.12, g. 14:00

Sztuka w dialogu: rozmowa z Ewą Zarzycką. Prowadzenie: Jenka Minh

W ramach cyklu „Sztuka w dialogu” przestrzeń Pawilonu Czterech Kopuł wypełniają rozmowy z artystkami i artystami, których prace znajdują się w kolekcji Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Grudniowe spotkanie będzie okazją do bliższego przyjrzenia się twórczości Ewy Zarzyckiej – artystki wywodzącej się z epoki postkonceptualnej, która sztuką performance zajmuje się nieprzerwanie od lat 80. XX w.

Wstęp wolny

Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł


14.12, g. 14:00

Fantastyczne stwory. Integracyjne warsztaty rodzinne dostosowane do potrzeb osób w spektrum. Prowadzenie: dr Agata Iżykowska-Uszczyk

Szarlej, strzyk czy bałamutnik? Jakie postacie pojawiają się na obrazach Jana Lebensteina? W trakcie zajęć odkryjemy, czym są bestiariusze oraz jakimi stworami fascynował się artysta.

Bilety w cenie 10 zł

Zapisy: edukacja.pawilon@mnwr.pl, 71 712 71 81

Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł


14.12, g. 16:00

Collection of Polish art from the second half of the 20th and early 21st century [EN]. Guided tour in English throught the permanent exhibition in the Pavilion of the Four Domes

During the tour, visitors will be able to see works by Polish artists and trace themes present in contemporary art.

Entrance with a ticket for the permanent exhibition

Venue: Four Domes Pavilion

Kolekcja sztuki polskiej II poł. XX i XXI w. Oprowadzanie w języku angielskim po wystawie kolekcji w Pawilonie Czterech Kopuł

W trakcie spotkania zaprezentowane zostaną prace polskich artystów oraz przybliżone tematy obecne w sztuce współczesnej.

Wstęp z biletem na wystawę stałą

Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł


14.12, g. 18:00

A jakie Ty masz obsesje? Warsztaty tańca intuicyjnego dla dorosłych w ramach cyklu „Co mnie porusza w sztuce współczesnej”, prowadzenie: Barbara Przerwa

Czy kiedy tańczysz, przyglądasz się swoim nadgarstkom, kostkom, palcom rąk, wewnętrznej stronie stopy? Czy kiedy tańczysz, kierujesz swoją uważność na widoczne na dłoniach żyły, marszczącą i przesuwającą się skórę? Na wystawie czasowej „Kolekcja otwarta!” obejrzymy przejmujące fotografie autorstwa Magdy Hueckel z cyklu „Autoportret obsesyjny”, które staną się dla nas inspiracją do obserwacji własnego ciała przez pryzmat doświadczeń artystki. Prawie niezauważalne drżenie może być pełne ruchu.

Bilety w cenie 20 zł

Zapisy: edukacja.pawilon@mnwr.pl, 71 712 71 81

Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł


14.12, g. 18:00

„Kolekcja otwarta!” – oprowadzanie kuratorskie. Prowadzenie: Iwona Bigos

Spotkanie na wystawie przy pracach, które wzbogaciły kolekcję sztuki współczesnej Muzeum Narodowego we Wrocławiu w ostatniej dekadzie. Obejrzeć będzie można realizacje takich artystów jak np. Natalia LL, Dorota Nieznalska, Ewa Partum, Joanna Rajkowska, Bożenna Biskupska, Ewa Zarzycka, Olaf Brzeski, Łukasz Korolkiewicz, Jerzy Kosałka czy Krzysztof Wodiczko.

Bilety w cenie 10 zł

Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł


15.12, g. 14:00

Sztuka w dialogu: rozmowa z Mariuszem Tarkawianem. Prowadzenie: Justyna Chojnacka

W ramach cyklu „Sztuka w dialogu” przestrzeń Pawilonu Czterech Kopuł wypełniają rozmowy z artystkami i artystami, których prace znajdują się w kolekcji Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Gościem kolejnego spotkania będzie rysownik i ilustrator Mariusz Tarkawian (ur. 1983) – eklektyk wizualny, narracyjny i kulturowy. Autor niewielkich prac, rozbudowanych cykli rysunkowych oraz wielkoformatowych realizacji na ścianach budynków. Miłośnik misternych układów i gęstych, wypełnionych po brzegi kompozycji, które powstają dzięki precyzyjnie wyłowionym wątkom z odległych od siebie światów i scalonych we własne, najczęściej czarno-białe, uniwersum. Artysta zbiera, niekiedy przekształca i integruje codzienne obserwacje, zasłyszane rozmowy, zapamiętane dzieła sztuki, interesujące gatunki odnalezione na stronicach leksykonów, atlasów i encyklopedii, a także popkulturowe motywy. Wszystko to łączy z krótkimi, humorystycznymi, często ironicznymi komentarzami, tworząc dynamiczne narracje wizualne – osobiste komentarze do współczesności.

Wstęp wolny

Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł


Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego. Nazwa zadania: Rozbudowa kolekcji Muzeum Sztuki Współczesnej w Pawilonie Czterech Kopuł Oddziale Muzeum Narodowego we Wrocławiu.

informacja prasowa

Wydarzenia w Muzeum Narodowym we Wrocławiu i Oddziałach 1–6.04.2025

 „Styl trubadurów” obecny w modzie zachodnioeuropejskiej XVIII stulecia będzie tematem wykładu z cyklu „Galeria mody” dr Małgorzaty Możdżyńs...

Popularne posty