wtorek, 2 marca 2021

Muzeum Narodowe we Wrocławiu i oddziały /2 - 11 marca 2021

Muzeum Narodowe we Wrocławiu zaprasza do swoich oddziałów oraz on-line na wystawy, wykłady i warsztaty. Zaplanowano m. in. kuratorskie oprowadzanie po wystawie poświęconej obrazowi L. Cranacha "Madonna pod jodłami", wykłady z historii sztuki oraz o roli kobiety w świecie Wikingów :-)


Madonna pod jodłami (kopia), fot. Barbara Lekarczyk-Cisek


Kwadrans z Madonną – kameralne oprowadzania po wystawie (maks. 5 osób)

wtorki, środy, czwartki, piątki, godz. 12.00 i 14.00

Arcydzieło sztuki europejskiej Madonna pod jodłami (ok. 1510 r.) Lucasa Cranacha starszego oglądać można na wystawie w Muzeum Narodowym we Wrocławiu. Spotkanie wokół tego wyjątkowego dzieła jest okazją do poznania niezwykle burzliwej historii obrazu – jego utraty i odzyskania w 2012 r. do zbiorów Muzeum Archidiecezjalnego we Wrocławiu, a także wysłuchania opowieści o poszukiwaniach innych dzieł z katedry wrocławskiej pw. św. Jana Chrzciciela, które zaginęły w wyniku II wojny światowej. Na oprowadzanie obowiązują zapisy: edukacja@mnwr.pl lub 71 372 51 48. Wstęp z biletem na wystawę czasową.

Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu

 „BYpass. Wystawa pandemiczna”, fot. MNW


5.03, g. 17:00 

W piątek o piątej

Oprowadzanie po wystawie czasowej „BYpass. Wystawa pandemiczna”. Wstęp z biletem na wystawę czasową Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej


6.03, g. 12:00 ONLINE

„Na kręcącym się kole serca ich stworzone…”, czyli kobieta w świecie Wikingów

Wykład Sylwii Błachowicz w ramach cyklu „Kobieta w świecie sztuki”

Epoka Wikingów zwykle bywa kojarzona z brutalnością, wojną, łupieżczymi wyprawami i generalnie wszystkimi tymi przymiotami, które raczej przynależą do świata mężczyzn. Jednak badania prowadzone już od lat 80. XX w. zaczęły stopniowo odkrywać przed nami drugi, równoległy świat – świat kobiet, który zadziwiająco często w przypisanych odgórnie rolach przeplatał się z tym męskim. Na podstawie literatury staronordyckiej oraz wybranych odkryć archeologicznych i materiałów funeralnych z terenów Danii, Norwegii i Szwecji prelegentka opowie o rolach kobiet w świecie Wikingów: od żon, matek i gospodyń po wieszczki, wojowniczki i bohaterki.

Miejsce: profil na FB Muzeum Narodowego we Wrocławiu: https://www.facebook.com/Muzeum.Narodowe.Wroclaw

 Organizator: Muzeum Narodowe we Wrocławiu

7.03, g. 11:00 ONLINE

Romantyzm 

Wykład Iwony Gołaj w ramach cyklu „Kurs historii sztuki” 

Romantyzm to kierunek w sztuce, który nie wykształcił sobie tylko właściwych cech stylowych. Na pewno jednak artystów pierwszej połowy XIX wieku łączyło wyznawanie wspólnych wartości, takich jak uczuciowość, postawa buntu, dążenie do wolności, zachwyt nad naturą, refleksja nad tożsamością narodową, zamiłowanie do metafizyki i tajemniczości. Wykład będzie okazją do przyjrzenia się, jak te podstawowe wartości epoki zostały odzwierciedlone w wybranych dziełach malarskich, m.in. Eugeniusza Delacroix, autorów pejzaży romantycznych Johna Constable'a, Williama Turnera czy Caspra Davida Friedricha.

Miejsce: platforma Teams, bilety w cenie 8 zł do nabycia online na stronie mnwr.pl

Organizator: Muzeum Narodowe we Wrocławiu

7.03, g. 12:00 ONLINE 

Kartki z najlepszymi życzeniami

Warsztaty plastyczne Marty Derejczyk dla dzieci w wieku 5–12 lat, w ramach cyklu „ETNO w południe”

Kartki urodzinowe, świąteczne, walentynkowe, laurki… – życzenia można składać na wiele różnych pięknych sposobów. Na zajęciach obejrzymy stare kartki z życzeniami i wykonamy własne – trójwymiarowe! Miejsce: platforma Zoom, bilety w cenie 3 zł do nabycia online na stronie mnwr.pl

Organizator: Muzeum Etnograficzne 


11.03, g. 18:00 ONLINE

Godzina z Madonną i Cranachem – wykład Izabeli Trembałowicz-Chęć w ramach cyklu „Mój Śląsk. Fascynacje”.

Wykład dedykowany wszystkim zainteresowanym historią goszczącego w Muzeum Narodowym we Wrocławiu obrazu Madonna pod jodłami Lukasa Cranacha starszego, którzy nie mogą skorzystać z oprowadzania na żywo. Prócz historii malowidła słuchaczom zostanie przybliżona sylwetka jego twórcy – jednego z najwybitniejszych malarzy renesansu. Prelegentka przybliży treść dzieła, okoliczności jego powstania oraz sensacyjną historię nielegalnego wywozu malowidła i jego szczęśliwego powrotu do Wrocławia po 64 latach.


Bezpłatne spotkanie online transmitowane będzie na profilu FB Muzeum Narodowego we Wrocławiu

informacja prasowa

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Powrót Orfeusza - koncert pamięci Andrzeja Markowskiego w setną rocznicę urodzin w NFM /zapowiedź/

29 listopada o 19.00 Narodowe Forum Muzyki zaprasza na koncert NFM Filharmonii Wrocławskiej pod batutą maestra Jacka Kaspszyka, poświęcony p...

Popularne posty