niedziela, 15 września 2024

„Mikołaj Dylecki” – nowy album Narodowego Forum Muzyki

13 września 2024 roku swoją premierę miał nowy album Narodowego Forum Muzyki nagrany przez Wrocław Baroque Ensemble pod batutą maestra Andrzeja Kosendiaka – monograficzna płyta poświęcona twórczości Mikołaja Dyleckiego.


"Praca nad przygotowaniem tej płyty rozpoczęła się w 2019 roku, kiedy po raz pierwszy zetknąłem się z muzyką Mikołaja Dyleckiego – fragmenty jego Liturgii Rekwialnej wykonywaliśmy z Wrocław Baroque Ensemble w Kijowie wyjaśnia Andrzej Kosendiak, dyrygent i Dyrektor Artystyczny Wrocław Baroque Ensemble. Wówczas wywarły na mnie duże wrażenie, co wraz z późniejszą pracą nad dziełami tego twórcy i kolejnymi koncertami umacniało we mnie poczucie, że mam do czynienia z wyjątkowym repertuarem. W twór­czości Dyleckiego dochodzi bowiem do fascynującego spotkania Wschodu z Zachodem – język, liturgia i melodyka Kościoła wschodniego współgrają z zachodnimi technikami kompozytorskimi i stylami muzycznymi. Widocz­ne są wyraźne inspiracje polichóralnym stylem weneckim i stile concertato, często odcinki tutti przeplatają się z fragmentami figuracyjnymi w obsadzie solowej. Można dostrzec także elementy retoryki muzycznej.

Oba prezentowane na płycie utwory liturgiczne są przeznaczone na dwa czterogłosowe zespoły wokalne. W moim przekonaniu sposób ich wyko­nania powinien być zbliżony do tego, jak wykonujemy religijną muzykę polichóralną tego okresu, tworzoną dla Kościoła katolickiego w obrządku łacińsko-zachodnim. Mam nieodparte wrażenie, że gdyby uzupełnić obecną w tych dziełach fakturę a cappella o instrumenty typowe dla muzyki euro­pejskiej pierwszej połowy XVII wieku (np. kornety i puzony), czyli instru­mentarium używane m.in. przez kompozytorów połowy XVII wieku, okazałoby się, jak bardzo bliska jest muzyka Dyleckiego temu, co działo się wówczas w Europie Zachodniej. Wydawałoby się, że jest to oczywiste, ponieważ Dylecki miał kontakt z polskimi twórcami – studiował u jezuitów w Wilnie, był zaznajomiony m.in. z dziełami Marcina Mielczewskiego, Jacka Różyckiego, ale przecież nie musiało to skutkować przeniesieniem technik kompozytorskich na grunt muzyki prawosławnej, a jednak to nastąpiło.

Projekt ten był dla mnie okazją do zetknięcia się z muzyką, która powstała na terenie Rzeczypospolitej, ale jednocześnie leży u źródeł ukraińskiej mu­zyki wielogłosowej. Dużym odkryciem był fakt, że jedną z dróg, którymi wie­logłosowość zawitała na grunt muzyki cerkiewnej, była właśnie twórczość Dyleckiego – jego relacje z twórcami polskimi czy też znajomość stylu włoskiego. Co ciekawe, proces ten był jednym z powodów tego, że muzyka cerkiewna nie wróciła już do pełnej monodyczności, takiej jak w XIV czy XV wieku. Mamy więc dowody na to, że ówczesna Rzeczpospolita Obojga Narodów była przestrzenią nieskrępowanej wymiany idei artystycznych i ich wzajemnego przenikania się, że na jej terenie tworzyły się podwaliny integracji europejskiej w obszarze kultury".

Andrzej Kosendiak

Dyrektor Artystyczny Wrocław Baroque Ensemble

Partytury utworów na podstawie rękopisów przygotowała Iryna Gierasimowa (Bazylowa). W tym opracowaniu oba dzieła zostały zarejestrowane po raz pierwszy. Jest to kolejne wydawnictwo ukazujące się w ramach publikowanego przez Narodowe Forum Muzyki i CD Accord od 2012 roku cyklu prezentującego dorobek mistrzów polskiego renesansu i baroku, realizowanego pod dyrekcją Andrzeja Kosendiaka. Album zarejestrowano w doskonałej akustycznie Sali Głównej Narodowego Forum Muzyki.

Program zawarty na niniejszym albumie będzie prezentowany w ramach tegorocznej, 59. edycji Międzynarodowego Festiwalu Wratislavia Cantans podczas koncertów we Wrocławiu, Krotoszynie i Oleśnicy w dniach 12–15 września. Szczegóły dostępne są na stronie internetowej. Płytę będzie można kupić w miejscach koncertów Wrocław Baroque Ensemble, a także w Kasie NFM, księgarni Niskie Łąki oraz online w Sklepie NFM.

Reżyseria nagrań, montaż, mastering: Andrzej Sasin, Aleksandra Nagórko (CD Accord).


Mikołaj Dylecki

Wykonawcy:
Andrzej Kosendiak – dyrygent
Wrocław Baroque Ensemble:


Aldona Bartnik, Aleksandra Turalska – soprany

Piotr Olech, Daniel Elgersma – kontratenory

Maciej Gocman, Florian Cramer – tenory

Volodymyr Andrushchak, Tomáš Král – basy


Program:






Nagrano w Sali Głównej Narodowego Forum Muzyki im. Witolda Lutosławskiego, w dniach 30–31 października 2023 roku.

Reżyseria nagrania, montaż, mastering – Andrzej Sasin, Aleksandra Nagórko
Współpraca: Piotr Papier

NFM 92, ACD 338

Premiera płyty: 13 września 2024
Patronat medialny: Program II Polskiego Radia

informacja prasowa

piątek, 13 września 2024

Chicago Symphony Orchestra na 10-lecie Narodowego Forum Muzyki /zapowiedź koncertu/

Z okazji dziesięciolecia swojej działalności Narodowe Forum Muzyki przygotowało dla Melomanów niespodziankę – aż dwa koncerty legendarnej Chicago Symphony Orchestra. 


To jedna z najstarszych orkiestr w Stanach Zjednoczonych, istnieje bowiem już od ponad stu trzydziestu lat i jest zaliczana do tak zwanej Wielkiej Piątki. Współpracowała z takimi dyrygentami, jak Leonard Bernstein czy John Williams. Co ciekawe, z jej historią wiąże się także polski wątek – w latach czterdziestych kierował nią maestro Artur Rodziński. 

Podczas dwóch koncertów we Wrocławiu, będących zarazem jedynymi w Polsce, muzycy pod batutą Jaapa van Zwedena wykonają symfonie Gustava Mahlera, który przeszedł do historii jako jeden z największych twórców późnego romantyzmu. Zarówno szósta, jak i siódma symfonia powstałe na początku ubiegłego stulecia uważane są za dzieła szczególne, poruszające swym brzmieniem – pełnym dramatycznych tonów, ale i promiennych, nowatorskich zwrotów. O ile do VI Symfonii przylgnął podtytuł „Tragiczna”, o tyle o „Siódmej” sam Mahler mówił: „To moje najlepsze dzieło, pełne pogodnego charakteru”. Obydwa utwory w porywającej interpretacji symfoników z Chicago niewątpliwie uświetnią majowy repertuar w Sali Głównej NFM.

koncerty: 22. i 23 maja 2025

informacja prasowa

wtorek, 10 września 2024

Koncert "Z klasyką przez Polskę" w radiowej Dwójce

Krzysztof Jakowicz i Jan Tabęcki wystąpią 14 września w Studiu Polskiego Radia im. W Szpilmana. Program 2 Polskiego Radia zaprasza na kolejny koncert z cyklu „Z klasyką przez Polskę”.  Transmisja na antenie radiowej Dwójki od godz. 17.00.


W sobotę, 14 września, w Studiu Polskiego Radia im. Władysława Szpilmana wystąpi Krzysztof Jakowicz – wielki skrzypek i pedagog, który wykształcił wiele pokoleń muzyków. Przy fortepianie towarzyszyć mu będzie jego wnuk – Jan Tabęcki. Wspólnie wykonają kompozycje Brahmsa, Wieniawskiego, Sarasatego i Kreislera. Radiowa Dwójka zaprasza na transmisję tego wydarzenia. W programie również rozmowa o tym, jak relacje rodzinne wpływają na muzyczne interpretacje i czy można w takim duecie choć na moment zapomnieć o roli dziadka, wnuka i różnicy doświadczeń. Koncert poprowadzi Agata Kwiecińska.

Międzypokoleniowe spotkanie artystyczne rodziny o wielkich muzycznych tradycjach już w najbliższym wydaniu audycji z cyklu „Z klasyką przez Polskę”.


Koncert powstał we współpracy z Narodowym Instytutem Muzyki i Tańca

informacja prasowa

Muzeum Narodowe we Wrocławiu zaprasza na nowości edukacyjne i zajęcia dla osób w kryzysie psychicznym

Od września Muzeum Narodowe we Wrocławiu zaprasza Domy Seniora, Domy Opieki, Dzienne Domy Pomocy Społecznej, Centra Zdrowia Psychicznego, jak również wszystkie inne ośrodki działające na rzecz osób w kryzysie psychicznym lub osób z chorobami otępiennymi na spotkania ze sztuką i historią. Edukatorzy przeszli specjalistyczne szkolenie przeprowadzone przez Fundację Wyspy Pamięci, co pozwoliło stworzyć ścieżki tematyczne na galeriach wystaw stałych, które są dostosowane do potrzeb grup z wyżej wymienionych ośrodków. 

Fot. materiały prasowe MNWr.

„Wspólnie będziemy zasiadać przed wybranymi dziełami z wystawy stałej i rozmawiać o naszych wrażeniach, upodobaniach, o nas samych” – mówi dr Agata Iżykowska-Uszczyk, koordynatorka ds. dostępności MNWr. „Będziemy pracować z dziełami sztuki autorstwa Witkacego, Chwistka czy Gepperta w Pawilonie Czterech Kopuł, a w Muzeum Etnograficznym do rozmowy inspirować nas będą: izba dolnośląska, ule figuralne i stroje ludowe. Przechadzając się po wystawach i oglądając zabytki, porozmawiamy jak żyło się dawniej. W Gmachu Głównym zaprosimy uczestników na wystawy stałe „Sztuka polska XVII–XIX w. i „Cudo-Twórcy”; w Muzeum „Panorama Racławicka” będziemy podejmować tematy związane z obrazem „Bitwa pod Racławicami”, jego historią i siłą oddziaływania.

Spotkania trwać będą do 2 godzin, termin można ustalić, kontaktując się z Działami Edukacji:

Muzeum Narodowe we Wrocławiu: edukacja@mnwr.pl lub tel. 71 372 51 48

Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej: edukacja.pawilon@mnwr.pl lub tel. 71 712 71 81

Muzeum Etnograficzne: edukacja@muzeumetnograficzne.pl lub tel. 71 344 33 13


MNWr, P4K, ME – 3 zł od uczestnika

Muzeum „Panorama Racławicka” –   10 zł od uczestnika 

Opiekunowie i asystenci nie płacą

informacja prasowa

poniedziałek, 9 września 2024

Wydarzenia w Muzeum Narodowym i oddziałach 13-15.09.2024

 Wykłady, warsztaty i oprowadzania we wszystkich Oddziałach MNWr, a także w zaprzyjaźnionym hotelu The Bridge, to atrakcje w przygotowane ramach Europejskich Dni Dziedzictwa na Dolnym Śląsku.

MNWr warsztaty dla dzieci, fot. M. Lorek


Muzeum Narodowe we Wrocławiu

13.09, g. 16:30

Pierwsze pokolenia wrocławskich protestantów – spacer po Wrocławiu w Europejskich Dni Dziedzictwa 2024. Organizator: Stowarzyszenie Przyjaciół Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Prowadzenie: Anna Oryńska

Spacer śladami pierwszych wrocławskich protestantów będzie miał charakter biograficzny. Przedstawione zostaną postacie pierwszego pokolenia reformatorów, których upamiętnia m.in. tablica umieszczona na wschodniej elewacji kościoła św. Marii Magdaleny we Wrocławiu, gdzie 21 października 1523 r. ks. Johann Hess odprawił pierwsze nabożeństwo w duchu luterańskim.

Wstęp wolny

Zapisy: stowarzyszenie@mnwr.pl

Miejsce zbiórki: obok fontanny na placu przy kościele Marii Magdaleny (w przypadku deszczowej pogody zbiórka w bramie przejściowej przy ul. Wita Stwosza i Łaciarskiej)


14.09, g. 11:00

Muzealni detektywi na tropie tajemnic dzieł sztuki – zajęcia edukacyjne Sławomira Ortyla dla dzieci w wieku 6–12 lat, w ramach cyklu „Z rodziną do muzeum”

Zapraszamy wszystkich, którzy chcieliby się sprawdzić w roli Sherlocka Holmesa – będziemy tropić tajemnice dzieł sztuki! Ot, do czego służyły drzwiczki umieszczone w rzeźbie przedstawiającej Egipcjankę? Z jakiego powodu na obrazie zamalowano księcia? Czy w muzealnych sarkofagach przetrwały szczątki książąt piastowskich? Co oznacza dmuchawiec na łące, na której zostały sportretowane dwie siostry? Jak do Muzeum wniesiono pewien olbrzymi obraz, skoro nie mieści się on w drzwiach? Poza tym spróbujemy złamać pewien szyfr i dzięki temu poznamy imię niecnego namiestnika, który kazał więzić niejaką Małgorzatę. Ale to dopiero początek, trasa powiedzie przez dwa piętra i strych starego budynku porośniętego bluszczem, z którego wieczorami wylatują nietoperze… Brr, już mam dreszcze!

Bilety w cenie 10 zł

Zapisy: edukacja@mnwr.pl, 71 372 51 48

Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu


14.09, g. 12:00

W pogoni za pięknem i władzą. Na krętych szlakach długiej podróży pewnego królewicza polskiego – wykład Michała A. Pieczki w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa 2024


Podróżowanie stanowiło dawniej w kręgach władców i arystokratów niezwykle ważny element formowania się osobowości. Nie chodziło w nich tylko o zdobycie wiedzy i umiejętności, ale również o nawiązanie kluczowych kontaktów w świecie polityki, sztuki i kultury. Spotkanie będzie okazją do wysłuchania opowieści o niezwykłej i obfitującej w szereg nieoczekiwanych zwrotów akcji podróży po Europie syna króla Polski i elektora Saksonii Augusta Mocnego, przyszłego Augusta III Sasa.

Wstęp wolny

Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu, s. 116


14.09, g. 15:00

Wielkie Dni Lwowa, Galicji i Polski – Powszechna Wystawa Krajowa 1894. Wykład Beaty Stragierowicz w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa 2024

Będzie to opowieść o Powszechnej Wystawie Krajowej zorganizowanej we Lwowie w 1894 r., która okazała się ważnym przedsięwzięciem cywilizacyjnym Polski rozbiorowej. Organizowana w duchu innych, popularnych w końcu XIX w. wystaw światowych, miała znaczenie wielowymiarowe. Ważną rolę odegrała prezentowana na lwowskiej wystawie „Panorama Racławicka” – dzieło Jana Styki i Wojciecha Kossaka, będąca malarską wizją racławickiego mitu.

Wstęp wolny

Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu, s. 116


14.09 i 15.09, g. 11:00, 14:00, 16:30

The Bridge Wrocław – szlakiem niezwykłych postaci. Zwiedzanie wnętrz hotelu The Bridge Wrocław, wydarzenie w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa 2024. Prowadzenie: Izabela Trembałowicz-Chęć, Michał A. Pieczka, Grzegorz Wojturski

Hotel The Bridge Wrocław we współpracy z Muzeum Narodowym we Wrocławiu zapraszają na specjalne oprowadzania po przestrzeni hotelu, gdzie znajdują się reprodukcje wybranych dzieł malarstwa pochodzące ze zbiorów MNWr, a także powiększone panoramiczne widoki dawnego Wrocławia. Będzie można obejrzeć zreprodukowane wybrane portrety postaci związanych z Wrocławiem i Śląskiem, kształtujących ich oblicza w XVI, XVII i XVIII wieku. Kto wie, być może z jedną z nich uda się spotkać na żywo…

Wstęp wolny

Zapisy: hb1z1-pr@accor.com

Miejsce: Hotel The Bridge Wrocław, pl. Katedralny 8


15.09, g. 11:00

Szlakiem wrocławskich legend – warsztaty plastyczne Karoliny Rzepki dla dzieci w wieku 6–12 lat, w ramach obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa 2024

Podczas spaceru po galeriach muzealnych porozmawiamy o nieprawdopodobnych historiach, które spotkały Henryka IV Probusa, Henryka II Pobożnego czy świętą Jadwigę. Pochylimy się nad rzeźbami kamiennymi, nastawami ołtarzowymi i malarstwem z przedstawieniem miejsc bardzo dobrze znanych wszystkim wrocławianom. Zastanowimy się, czego możemy dowiedzieć się o naszym mieście z legend. Może dzięki tym historiom inaczej spojrzymy na zabytki, które mijamy podczas spacerów. W części plastycznej przygotujemy własne prace inspirowane usłyszanymi opowieściami.

Wstęp wolny

Zapisy: edukacja@mnwr.pl, 71 372 51 48

Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu


15.09, g. 15:00

Podróże w sztuce opisane – Wykład Jadwigi Jasińskiej-Sadury w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa 2024

Wszyscy jesteśmy podróżnikami! Wykład będzie okazją do poznania motywu podróży w malarstwie i rzeźbie, a także wysłuchania opowieści o rodzajach i celach tych eskapad. Będą to podróże mitologiczne, biblijne oraz dawne i współczesne…

Wstęp wolny

Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu, s. 116

Wystawa "Nie zapomnisz." - widok ogólny, fot. Barbara Lekarczyk-Cisek

Muzeum Etnograficzne

14.09 i 15:09, g. 10:00–15:00

Warsztaty wyplatania koszy ze słomy techniką pętelkową – warsztaty dla młodzieży i dorosłych. Prowadzenie: Anna Niedzielska [SNOP Design]. Wydarzenie w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa 2024

Warsztaty wyplatania słomy pętelkowej to spotkanie łączące przeszłość z przyszłością. Podczas gdy dawniej wyplatano kosze na ziarno, my wypleciemy współczesne formy użytkowe – misy na owoce lub osłonki na doniczki. Podczas warsztatów każdy uczestnik, korzystając ze wskazówek i opieki instruktora, wyplecie ze słomy żytniej koszyk lub miskę o średnicy ok. 20–30cm.

Wstęp wolny

Zapisy: edukacja@muzeumetnograficzne.pl, 71 344 33 13

Miejsce: Muzeum Etnograficzne


15.09, g. 12:00

Orkiestra krasnoludków – warsztaty rodzinne dla dzieci w wieku 5–10 lat w ramach Wrocławskiego Festiwalu Krasnoludków. Prowadzenie: Julia Szot

Na czym drzewiej muzykowały krasnale? Do dziś zachowało się niewiele wykonywanych przez nie utworów. W ciepłe letnie wieczory krasnoludki siadały pod grzybkami, gdzie w towarzystwie świetlików i bożych krówek grały najpiękniejsze melodie dla lasu, ptaków i nieba.

Podczas spotkania w Muzeum Etnograficznym obejrzymy dawne instrumenty takie jak baraban, okaryna i diabelskie skrzypce, na których niegdyś mogły muzykować co muzykalniejsze krasnoludki. Na warsztatach pomalujemy ceramiczne gwizdki w kształcie ptaszków oraz nauczymy się kilku krasnoludkowych utworów.

Wstęp wolny

Zapisy: edukacja@muzeumetnograficzne.pl, 71 344 33 13

Miejsce: Muzeum Etnograficzne

Ernst Wilhelm Bernhardi, Juliane von Hochberg, Śląsk, 1772,
fot. Barbara Lekarczyk-Cisek

Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej

13.09, g. 16:00

O czwartej pod Kopułami – oprowadzanie po wystawie kolekcji w Pawilonie Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej

A może by tak zacząć weekend od spotkania ze sztuką? Pawilon Czterech Kopuł zaprasza na oprowadzanie po ekspozycji stałej prezentującej kolekcję sztuki polskiej II połowy XX i XXI wieku. Spotkanie zawsze o tej samej porze – w piątek o czwartej – pod Kopułami.

Wstęp z biletem na wystawę stałą

Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł


14.09, g. 11:00

W kolorach brzasku i zachodu słońca – zajęcia plastyczno-ruchowe Barbary Przerwy dla dzieci w wieku 6–10 lat w ramach cyklu „Muzealne poruszenie”

Wakacje już za nami – z jakimi wspomnieniami wracacie? Ile zachodów słońca widzieliście? A może ktoś widział brzask? Jeśli tak, to jaki miał kolor? Inspiracją do wspomnień wakacyjnych będą rzeźby Kornela Janczego. Porozmawiamy o kolorach nieba, o pięknych widokach i radosnych chwilach na łonie przyrody. W trakcie warsztatów plastycznych stworzymy własne obiekty i pomalujemy je farbami, czerpiąc natchnienie z wakacyjnych podróży.

Bilety w cenie 10 zł

Zapisy: edukacja.pawilon@mnwr.pl, tel. 71 712 71 81

Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł


14.09, g. 12:00

Różne oblicza abstrakcji – wykład dr Agaty Iżykowskiej-Uszczyk w ramach cyklu „Kurs historii sztuki. Klasycy nowoczesności”

Abstrakcja geometryczna, organiczna czy antymimetyczna? Czym różni się action painting od taszyzmu? W trakcie wykładu uczestnicy dowiedzą się, kto zapoczątkował abstrakcję oraz dlaczego estetyka kinetyczna jest tak ważna przy odbiorze tego rodzaju sztuki.

Bilety w cenie 15 zł

Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł


14.09, g. 13:00

Uszyj sobie rzeźbę [PJM]. Warsztaty Barbary Przerwy w ramach cyklu „Uszyj sobie rzeźbę” towarzyszącego wystawie „Maria Pinińska-Bereś”, tłumaczenie na polski język migowy: Elżbieta Resler

Spotkanie na najnowszej wystawie czasowej prezentującej twórczość Marii Pinińskiej-Bereś. Uczestnicy warsztatów obejrzą ekspozycję – ze szczególnym uwzględnieniem prac uszytych przez artystkę – a następnie własnoręcznie wykonają rzeźby inspirowane jej twórczością.

Bilety w cenie 20 zł

Zapisy: edukacja.pawilon@mnwr.pl, tel. 71 712 71 81

Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł


14.09, g. 18:00

Działania efemeryczne. Aneksja muzealnej podłogi – warsztaty tańca intuicyjnego dla dorosłych w ramach cyklu „Co mnie porusza w sztuce współczesnej”, prowadzenie: Barbara Przerwa

Działania efemeryczne Marii Pinińskiej-Bereś przenoszą widza w różne przestrzenie mentalne. Spotkanie w Pawilonie stanie się okazją do konfrontacji z miotłą, kołdrą, kamieniami i różowym sztandarem. Będzie też konfrontacją z protestem, praniem, buntem i ubijaniem piany. Pomiędzy takimi działaniami jak „Modlitwa o deszcz” a realizacją „Punktu obserwacyjnego zmian w sztuce” zgłębimy symbolikę wody w obiektach „Powracająca fala”, „Studnia różu” i „Wenus z morskiej piany”. W performansie „Aneksja krajobrazu” poszukamy natchnienia do zaanektowania muzealnej podłogi poprzez taneczną improwizację. Jaki ruch wyznaczy twoją przestrzeń, jakim gestem opowiesz o ważnych dla ciebie sprawach?

Bilety w cenie 20 zł

Zapisy: edukacja.pawilon@mnwr.pl, tel. 71 712 71 81

Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł


15.09, g. 11:00

Kolekcja sztuki polskiej 2. poł. XX i XXI wieku – oprowadzanie w języku niemieckim. Prowadzenie: Nicole Ullrich

Oprowadzanie po wystawie kolekcji sztuki polskiej 2. połowy XX i XXI wieku

Wstęp z biletem na wystawę stałą

Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł

Sammlung der polnischen Kunst der zweiten Hälfte des 20. Jh. und des 21. Jh. [DE]. Durchführung: Nicole Ullrich

Eine Führung in deutscher Sprache durch die Sammlungausstellung 

Eintritt mit einer Eintrittskarte für die Sammlungausstellung

Vier-Kuppel-Pavillon Museum für Moderne Kunst


15.09, g. 12:00

Utracona (r)ewolucja? O sztuce Marii Pinińskiej-Bereś – wykład Małgorzaty Micuły w ramach wydarzeń towarzyszących wystawie „Maria Pinińska-Bereś”

Wykład połączony z oprowadzaniem po wystawie „Maria Pinińska-Bereś”, w trakcie którego prześledzimy proces odchodzenia artystki od tradycyjnego warsztatu rzeźbiarskiego oraz rozwój jej odmiennego języka twórczego. Sprawdzimy, na czym polegała rewolucyjność postawy twórczej Pinińskiej-Bereś i dlaczego jej sztuka musiała czekać ponad ćwierć wieku, aby być w pełni słyszalną i lepiej rozumianą. Zapytamy także, na czym dziś polega aktualność tej sztuki i czy emancypacja, o której Pinińska-Bereś głośno mówiła poprzez swoją twórczość, w istocie się dokonała…

Wstęp wolny

Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł

informacja prasowa


czwartek, 5 września 2024

Festiwal Wratislavia Cantans - transmisje na antenie radiowej Dwójki

 „Migracje” – pod takim hasłem rozpoczyna się dziś 59. Międzynarodowy Festiwal Wratislavia Cantans im. Andrzeja Markowskiego. Koncerty odbywać się będą we Wrocławiu i miastach Dolnego Śląska. Transmisje na antenie Programu 2 Polskiego Radia, który jest patronem medialnym tego wydarzenia.

59. Festiwal „Wratislavia Cantans” już po raz 12. został zaprogramowany przez Giovanniego Antoniniego, dyrektora artystycznego wydarzenia. Jeden z najstarszych i najważniejszych polskich festiwali -  w tym roku, odbywać się będzie  pod hasłem „Migracje”. - Migracja to los człowieka od niepamiętnych czasów, ale też rozprzestrzenianie się idei. Bywa, że wyjaśnia się nią występowanie podobnych elementów w kulturach oddalonych od siebie o tysiące kilometrów. Podczas festiwalu  usłyszymy wiele utworów powstałych dzięki takim podróżom – mówi Giovanni Antonini.  

W programie nie zabraknie wielkich dzieł wokalno-instrumentalnych – m.in. oratorium „Izreael w Egipcie” Jerzego Fryderyka Händla, na którego transmisję radiowa Dwójka zaprasza 8 września. W 100-lecie urodzin Andrzeja Markowskiego – pomysłodawcy i twórcy festiwalu, zaplanowano koncert specjalny. W programie II Symfonia „Kopernikowska” i Totus Tuus Henryka Mikołaja Góreckiego oraz prawykonanie kompozycji „1944” Piotra Mikołaja Góreckiego. Finał festiwalu będzie należał do Maestro Christopha Eschenbacha. Wojenny emigrant powraca do miejsca swego dzieciństwa, jako dyrektor artystyczny NFM Filharmonii Wrocławskiej. Finałowy koncert pt. Nowe początki wypełni muzyka Antona Brucknera.


Plan transmisji koncertów z Festiwalu „Wratislavia Cantans” w radiowej Dwójce:

7 września godz. 19:30 – prowadzenie Piotr Matwiejczuk

8 września godz. 19:00 – prowadzenie Piotr Matwiejczuk

12 września godz. 19:00 - prowadzenie Ewa Szczecińska

15 września godz. 19:00 - prowadzenie Andrzej Sułek


Więcej informacji na stronie radiowej Dwójki.

informacja prasowa

wtorek, 3 września 2024

Zobacz wszystko, czym karmi się kino w zwiastunie#2 filmu „Kulej. Dwie strony medalu”

Krew, pot, łzy, a także namiętność – historia Jerzego i Heleny Kulejów w końcu trafia na wielki ekran. Scenariusz autorstwa Rafała Lipskiego i Xawerego Żuławskiego to wciągająca opowieść o życiu jednego z największych polskich sportowców i jego żony, ukazana przez pryzmat zarówno triumfów, jak i osobistych zmagań. Film „Kulej. Dwie strony medalu” w reżyserii Żuławskiego trafi do kin 11 października. Wcześniej będzie walczył o Złote Lwy na 49. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. W rolach głównych występują Tomasz Włosok jako Jerzy Kulej i Michalina Olszańska jako Helena Kulej. Już teraz możecie zobaczyć drugi zwiastun filmu.

Kadr z filmu "Kulej. Dwie strony medalu", fot. Grzegorz Press, Watchout Studio

Pomysł na film zrodził się z inicjatywy Waldemara Kuleja, syna Jerzego i Heleny, który postanowił przedstawić losy swoich rodziców na wielkim ekranie. Zwrócił się z nim do Krzysztofa Tereja i Piotra Woźniaka-Staraka z Watchout Studio: –  W 2014 roku, poszedłem do kina na film „Bogowie”. Potem obejrzałem „Sztukę kochania” o Michalinie Wisłockiej, również zrobioną przez Watchout Studio. W swojej naiwności, ale też z przekonaniem, że jak bardzo czegoś chcesz, to się to wydarzy, zacząłem koło nich „chodzić”. Z jednej strony wierzyłem, że tylko oni dadzą radę tak pięknie udźwignąć ten temat. Z  drugiej strony obawiałem się, że to mało realne, prawie niemożliwe. Napisałem do nich maila. Po dwóch tygodniach odpisali, że zapraszają mnie na spotkanie. Siedziałem zestresowany, rozmawiając z Krzyśkiem Terejem, czujnie obserwowany przez, niestety nieżyjącego już, Piotrka Woźniaka-Staraka. Nastał koniec roku i dostałem od Piotrka zaproszenie na bankiet, który  był podsumowaniem pracy Watchout’u. Po części oficjalnej podszedł do mnie i powiedział, że będą robić film.

Xawery Żuławski był w projekcie od samego początku: –  W historii Kulejów wszystko jest podane na tacy. Bohater, boks, walka, wzloty i upadki, alkohol. Jeżeli ktoś ci mówi, że możesz zrobić film o bokserze, w dodatku podwójnym mistrzu olimpijskim, to nie mówisz nie.

Reżyser nie zapomniał jednak, jak ważną postacią była  Helena Kulej: – „Kulej. Dwie strony medalu” to epickie kino dla wszystkich, nie tylko dla pasjonatów boksu, to także historia dla kobiet. Chcemy, żeby ten film dotarł do szerokiej publiczności i dawał jej pozytywną energię. Żeby przybliżył naszego mistrza, pokazał tamte czasy, ale też odniósł się do współczesności. Jurek i Helena w naszym filmie to przecież para bardzo młodych ludzi. To też młodzi, niedoświadczeni rodzice. On u szczytu kariery, ona w jego cieniu. Chcą czegoś od życia. To nie tylko film o boksie, ale także historia miłości i życiowych wyborów, opowieść o sile kobiet.

Kadr z filmu "Kulej. Dwie strony medalu", fot. Grzegorz Press, Watchout Studio

„Kulej. Dwie strony medalu” to historia Jerzego i Heleny Kulejów – najbardziej barwnego małżeństwa Polski lat 60. On – legendarny polski pięściarz, podwójny mistrz Europy i ośmiokrotny mistrz Polski, który jako jedyny wywalczył dwa złota olimpijskie i choć nigdy nie leżał na deskach, to w życiu upadał nie raz. Ona – silna kobieta, która niezmiennie stała u jego boku, ale nie chciała na zawsze pozostać w jego cieniu.

„Kulej. Dwie strony medalu” koncentruje się na okresie między 1964 a 1968 r., kiedy Jerzy Kulej zdobył złoto na igrzyskach olimpijskich w Tokio, by następnie powtórzyć ten wyczyn w Meksyku. To wielowymiarowa historia sportowca, jego triumfów na ringu, kolorytu epoki, ale także opowieść o burzliwych losach małżeństwa Kulejów, w którym wielka miłość była wystawiona na próbę radzenia sobie z wielkim sukcesem.

W rolę Jerzego Kuleja wciela się Tomasz Włosok,  Michalina Olszańska zagrała Helenę Kulej.  W roli Feliksa  Stamma zobaczymy Andrzeja Chyrę. Tomasz Kot występuje w roli pułkownika, szefa klubu sportowego Gwardia. W pozostałych rolach występują m.in. Bartosz Gelner, Konrad Eleryk i Monika Mikołajczak.

Kulej. Dwie strony medalu, M. Olszańska, fot. Grzegorz Press, Watchout Studio


TWÓRCY

 Za reżyserię odpowiada Xawery Żuławski, wspólnie z Rafałem Lipskim jest też autorem scenariusza. Wśród twórców znalazły się największe nazwiska polskiej branży filmowej, m.in. Marian Prokop (zdjęcia), Anna Englert (kostiumy), Jan Komar, Mikołaj Majkusiak (muzyka), Agnieszka Hodowana (charakteryzacja) Producentem jest Krzysztof Terej, Watchout Studio („Bogowie”, „Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej”).

Dystrybucją w Polsce zajmuje się NEXT FILM.

Film wejdzie do kin 11 października 2024 roku. Wcześniej weźmie udział w Konkursie Głównym 49. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni (23-28 września).

Film realizowany w Polsce ze wsparciem finansowym na podstawie ustawy o finansowym wspieraniu produkcji audiowizualnej, przyznanym przez Polski Instytut Sztuki Filmowej ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

„Kulej. Dwie strony” medalu został objęty honorowym patronatem przez Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Polski Komitet Olimpijski.



KULEJ. DWIE STRONY MEDALU

 Reżyseria: Xawery Żuławski

Scenariusz: Rafał Lipski, Xawery Żuławski

Zdjęcia: Marian Prokop PSC

Muzyka: Jan Komar, Mikołaj Majkusiak

Scenografia: Marta Skajnowska

Kostiumy: Anna Englert

Charakteryzacja: Agnieszka Hodowana

Dźwięk: Mateusz Adamczyk, Jarosław “Bodo” Bajdowski, Sebastian Witkowski

Montaż: Wojtek Włodarski PSM

Reżyserka obsady: Marta Kownacka PCDG

Reżyser scen tańca: Maciej Zakliczyński

Reżyseria walk, koordynacja kaskaderska: Tomasz Krzemieniecki

Producent: Krzysztof Terej

Produkcja: Watchout Studio

Kierownik produkcji: Dagmara Bagnecka

Wirtualna produkcja: ATM Virtual

Wirtualna produkcja: Veles Productions

Producent Veles: Paweł Stawiński

Producent Veles: Artur Paprocki

Współfinansowanie: Polski Instytut Sztuki Filmowej

Koprodukcja filmu: ATM Virtual Radosława Bardes, Andrzej Młynarczyk

Koprodukcja filmu: Veles Productions

Koprodukcja filmu: Systemics New Anna Szóstak, Paweł Biskupski 

Dystrybucja w Polsce: NEXT FILM


Występują: Tomasz Włosok, Michalina Olszańska, Tomasz Kot, Andrzej Chyra, Bartosz Gelner, Konrad Eleryk, Monika Mikołajczak

informacja prasowa

NFM I „Gorący świat” – wystawa malarstwa z kolekcji Zachęty l 2.09–3.11.2024

Narodowe Forum Muzyki zaprasza na wystawę malarstwa z kolekcji Zachęty – Narodowej Galerii Sztuki Gorący świat, której kuratorami są Joanna Egit-Pużyńska i Michał Jachuła. Towarzyszy ona 59. edycji Międzynarodowego Festiwalu Wratislavia Cantans im. Andrzeja Markowskiego. Wernisaż odbędzie się 5 września o godz. 18.00 w foyer NFM (pl. Wolności 1). Wystawę można zwiedzać od 2 września do 3 listopada 2024 r.  Dostępna jest codziennie w godz. 11.00–18.00, a podczas koncertów zewnętrznych organizatorów – po okazaniu ważnego biletu na dane wydarzenie.



"Gorący świat"
Wystawa malarstwa z kolekcji
Zachęty — Narodowej Galerii Sztuki
Hot World
 Exhibition of paintings from the collection of Zachęta — National Gallery of Art  


Zofia Artymowska

Roman Artymowski

Jan Berdyszak

Urszula Brzozowska-Strzałecka

Jan Dobkowski

Andrzej Dłużniewski

Janusz Eysymont

Stefan Gierowski

Aleksandra Jachtoma

Jerzy Kałucki

Robert Maciejuk

Przemysław Matecki

Jerzy Tchórzewski

Ryszard Winiarski

Rajmund Ziemski


2.09–3.11.2024

foyer Narodowego Forum Muzyki foyer of the National Forum of Music

50-071 Wrocław, plac Wolności 1


wernisaż exhibition opening: 5.09.2024, godz. 18 6 pm

kuratorzy curators: Joanna Egit-Pużyńska, Michał Jachuła 

współorganizator: Zachęta — Narodowa Galeria Sztuki

co-organised by: Zachęta – National Art Gallery

Gorący świat. Wystawa malarstwa z kolekcji Zachęty — Narodowej Galerii Sztuki 

kuratorzy: Joanna Egit-Pużyńska, Michał Jachuła


Wystawa malarstwa z kolekcji Zachęty — Narodowej Galerii Sztuki w Warszawie przygotowana dla Narodowego Forum Muzyki im. Witolda Lutosławskiego we Wrocławiu obejmuje dzieła artystów i artystek posługujących się różnymi językami abstrakcji, od lat 60. XX wieku do początków XXI wieku. Wybór prac artystów kilku pokoleń, reprezentujący najważniejsze nurty malarstwa niefiguratywnego w sztuce polskiej — jak abstrakcja biomorficzna, geometryczna czy kolorystyczna — ukazuje bogaty potencjał tego języka artystycznego, dla którego punktem wyjścia był prosty, a zarazem radykalny gest odejścia od figuracji. Dzieła malowane w oparciu o refleksję konceptualną, namysł nad światem przyrody i doświadczenia emocjonalne przybliżają indywidualne aspekty poznawania, odkrywania i przeżywania świata. 


Hot World. Exhibition of paintings from the collection of Zachęta — National Gallery of Art  

Curators: Joanna Egit-Pużyńska, Michał Jachuła

Artists: Zofia Artymowska, Roman Artymowski, Jan Berdyszak, Urszula Brzozowska-Strzałecka, Jan Dobkowski, Andrzej Dłużniewski, Janusz Eysmont, Stefan Gierowski, Aleksandra Jachtoma, Jerzy Kałucki, Robert Maciejuk, Przemysław Matecki, Jerzy Tchórzewski, Ryszard Winiarski, Rajmund Ziemski.

The exhibition of paintings from the collection of Zachęta – National Gallery of Art in Warsaw prepared for the National Forum of Music in Wrocław includes works by artists using various languages ​​of abstraction, from the 1960s to the beginning of the 21st century. The selected works by artists from several generations, representing the most important trends in non-figurative painting in Polish art – such as biomorphic, geometric or colour abstraction – show the rich potential of this language of artistic expression, for which the starting point was a simple, yet radical gesture of moving away from figuration. Works painted based on conceptual reflection, reflection on the world of nature and emotional experiences bring us closer to individual aspects of learning, discovering and experiencing the world.

informacja prasowa


poniedziałek, 2 września 2024

Wydarzenia w Muzeum Narodowym i oddziałach 3-8.09.2024

W najbliższy weekend w Gmachu Głównym  podczas warsztatów dzieci poznają tajniki powstawania szkła. Muzeum Etnograficzne w cyklu „Etno w południe” zapozna je z wyglądem dawnej szkoły. Ponadto odbędą się dwa wydarzenia w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa na Dolnym Śląsku: koncert muzyki średniowiecznej w wykonaniu zespołu Vox Imaginaria oraz spotkanie z pisarką Sabiną Jakubowską, autorką głośnej książki „Akuszerki”. W Pawilonie Czterech Kopuł - oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Maria Pinińska-Bereś”, a także dwa warsztaty z audiodeskrypcją, w tym niezwykła kąpiel leśna inspirowana pracami Magdaleny Abakanowicz.

Szklane światy - warsztaty dla dzieci, fot. materiały prasowe MNWr.

Muzeum Narodowe we Wrocławiu

8.09, g. 11:00

Szklane światy – warsztaty plastyczne Karoliny Rzepki dla dzieci w wieku 6–12 lat, w ramach cyklu „Zostań Cudo-Twórcą”

Szkło niejedno ma oblicze, może nam posłużyć jako smukły kieliszek, wielka patera albo zachwycać feerią barw w kolorowym witrażu. Podczas zajęć opowiemy sobie o tajemniczym procesie powstania szkła i wielu eksperymentach, które doprowadziły artystów do zaskakujących efektów. W części plastycznej każdy z nas ozdobi szklany wazonik.

Bilety w cenie 10 zł

Zapisy: edukacja@mnwr.pl, 71 372 51 48

Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Akuszerki - wsparcie łączy. Spotkanie z pisarką Sabiną Jakubowską

Muzeum Etnograficzne

7.09, g. 18:00

„In via stellae. El Camino” – koncert muzyki średniowiecznej. Wykonawcy: Julieta González-Springer i Ryszard Lubieniecki (Vox Imaginaria). Wydarzenie w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa 2024

Koncert zespołu Vox Imaginaria „In via stellae. El Camino” to muzyczna podróż po średniowiecznej Europie drogami pielgrzymów zmierzających do Santiago de Compostela. Rozpoczniemy późnośredniowieczną polifonią z regionu historycznego Śląska, przejdziemy przez Francję, by główną część poświęcić muzyce z Półwyspu Iberyjskiego. Wypełnią ją śpiewy ku czci św. Jakuba z Codex Calixtinus, Cantigas de Santa Maria oraz pieśni pielgrzymów ze słynnej Czerwonej Księgi z Montserrat.

Wstęp wolny

Miejsce: Muzeum Etnograficzne


8.09, g. 11:00

„Akuszerki – wsparcie łączy”. Spotkanie z pisarką Sabiną Jakubowską. Wydarzenie w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa 2024

Autorka książki „Akuszerki” Sabina Jakubowska jest prawnuczką Anny Czerneckiej, uczennicy Cesarsko-Królewskiej Szkoły Położnej działającej w XIX wieku w Krakowie. Pracując jako certyfikowana doula, kontynuuje rodzinne tradycje. Jest również wolontariuszką w licznych projektach wspierających kobiety, a dodatkowo spełnia się w roli badaczki lokalnych historii, publikując liczne teksty o regionie, w którym mieszka.

Wydana w 2022 r. jej debiutancka powieść „Akuszerki” zdobyła uznanie krytyków i czytelników – otrzymała m.in. tytuł Krakowskiej Książki Miesiąca (wrzesień 2022), nominowana była do Paszportów „Polityki”, Nagrody Literackiej Unii Europejskiej, Nagrody Literackiej „Nike” i Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza.

Wstęp wolny

Miejsce: Muzeum Etnograficzne


8.09, g. 12:00

Czas na szkołę – warsztaty rodzinne dla dzieci w wieku 6–12 lat w ramach cyklu „Etno w południe”, prowadzenie: Anna Frania

W zasadzie wakacje już na dobre rozgościły się we wspomnieniach, a rytm dnia wyznaczają zajęcia szkolne. Ale czy zawsze tak było? Czy wszystkie dzieci chodziły do szkoły? Jak wyglądała klasa szkolna, co było wyprawką ucznia, czego się uczono? Czym obdarowywano dzieci na dobry początek nauki szkolnej? To tylko niektóre z pytań, na które spróbujemy znaleźć odpowiedź. Każdy będzie miał możliwość spróbować swoich sił w pięknym pisaniu przyborami, które nie są już w powszechnym użyciu, a w części praktycznej stworzymy spersonalizowane okładki na zeszyt, notes, a może i na książkę?

Bilety w cenie 10 zł

Zapisy: edukacja@muzeumetnograficzne.pl, 71 344 33 13

Miejsce: Muzeum Etnograficzne

Wystawa Marii Pinińskiej-Bereś, fot. materiały prasowe

Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej

3.09, g. 14:00

Delikatnie w rozmowie (II) – warsztaty integracyjne dr Agaty Iżykowskiej-Uszczyk w ramach cyklu „Dotknij Muzeum”

Kolejne spotkanie przybliży uczestnikom efemeryczną twórczość Marii Pinińskiej-Bereś. Tym samym chętnym pozwoli lepiej przygotować się do finałowego wydarzenia 13 października 2024 – Sensual Blind Tour! W trakcie spotkań będziemy zgłębiać twórczość Marii Pinińskiej-Bereś. Wspólnie – w rozmowach, działaniach – stworzymy własne interpretacje prac prezentowanych na wystawie czasowej prezentowanej w Pawilonie Czterech Kopuł. Masz ochotę współtworzyć z nami to spotkanie pełne delikatności? Zapraszamy!

Wstęp wolny

Zapisy: edukacja.pawilon@mnwr.pl, tel. 71 712 71 81

Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł


6.09, g. 16:00

O czwartej pod Kopułami. Oprowadzanie po wystawie czasowej „Maria Pinińska-Bereś”

A może by tak zacząć weekend od spotkania ze sztuką? Pawilon Czterech Kopuł zaprasza na oprowadzanie po wystawie czasowej, na której obejrzeć można prace współczesnej artystki Marii Pinińskiej-Bereś (1931–1999), uznawanej jest za jedną z najbardziej wyjątkowych postaci polskiej sztuki XX w. W Pawilonie Czterech Kopuł to już kolejna retrospektywna ekspozycja, której bohaterką jest znakomita polska artystka.

Wstęp z biletem na wystawę czasową

Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł


7.09, g. 12:00

Kąpiel leśna – warsztaty sensoryczne Moniki Ćmy w ramach cyklu „Dotknij Muzeum”

Wyjątkowe warsztaty inspirowane japońską praktyką Shinrin-yoku, czyli kąpielą leśną. Jest to forma terapii, która polega na zanurzeniu się w atmosferze lasu i świadomym obcowaniu z naturą. Podczas spotkania uczestnicy będą mieli okazję doświadczyć głębokiego relaksu i regeneracji, poprawiając jednocześnie swoje zdrowie fizyczne i psychiczne.

Zanim zanurzymy się w prawdziwej naturze, oddamy się kontemplacji dzieł Magdaleny Abakanowicz – w swoisty las stworzony przez jej dzieła prezentowane w Pawilonie Czterech Kopuł. Jakie wrażenia wywoła w nas obecność w lesie abakanów?

Dla kogo są te warsztaty? Warsztaty są przeznaczone dla wszystkich, którzy pragną odpocząć od codziennego zgiełku, zredukować stres i nawiązać głębszy kontakt z naturą. Uczestnictwo nie wymaga specjalnych przygotowań ani wcześniejszego doświadczenia w medytacji czy uważności.

Co zabrać ze sobą? Wygodne buty do chodzenia, odzież dostosowaną do warunków pogodowych, butelkę wody.

Bilety w cenie 3 zł

Zapisy: edukacja.pawilon@mnwr.pl, tel. 71 712 71 81

Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł


7.09, g. 12:00

Ciągłość bez pęknięć, czyli artystyczna kamionka bolesławiecka wczoraj i dziś.  Wykład Iwony Gołaj w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa 2024

Prezentacja obiektów z kolekcji Muzeum Narodowego we Wrocławiu pozwoli na pokazanie, jak rozwijała się ceramika w obrębie Bolesławca – od czasów nowożytnych, kiedy to wyroby garncarskie, produkowane tu już w średniowieczu, nabrały walorów artystycznych – aż po przykłady współczesne. Kamionka bolesławiecka to fenomen kulturowy. Mimo burzliwych losów Śląska, zmian rządów, granic państw, zawirowań powojennych i własnościowych w okresie transformacji ustrojowej w Polsce lat 90. XX wieku wytwórczość w dolinie Bobru i Kwisy trwa niezmiennie przez wieki. Jest namacalnym dowodem na to, że nie własny dorobek kulturowy można przysposobić, zachowując ciągłość i specyfikę „Małej ojczyzny”.

Wstęp wolny

Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł


25.08, g. 11:00

„Maria Pinińska Bereś” – oprowadzanie kuratorskie, prowadzenie: Małgorzata Micuła

Pierwsza od ponad dwudziestu lat wielka monograficzna wystawa słynnej artystki współczesnej. Maria Pinińska-Bereś (1931–1999) uznawana jest za jedną z najbardziej wyjątkowych postaci polskiej sztuki XX w. Jej twórczość eksplorowała sferę kobiecości i kobiecego erotyzmu, ich społeczno-polityczne uwikłania, a także relacje ze światem natury. Na wystawie pokazany został szeroki wybór prac powstałych od lat 50. do końca minionego stulecia, w tym najważniejsze rzeźby i performanse. W Pawilonie Czterech Kopuł to już kolejna retrospektywna ekspozycja, której bohaterką jest znakomita polska artystka.

Wstęp z biletem na wystawę czasową

Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł

informacja prasowa

Inauguracja sezonu artystycznego Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie

 14 września o godz. 18.00 w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego odbędzie się inauguracja sezonu artystycznego 2024/2025 Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie. Orkiestrę poprowadzi jej dyrektor artystyczny Michał Klauza. Transmisja wydarzenia w Programie 2 Polskiego Radia.

14 września w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego zabrzmi Ein Deutsches Requiem - Niemieckie Requiem op. 45 Johannesa Brahmsa. Kompozytor wielokrotnie miał zastanawiać się, czy zamiast niemieckim, nie nazwać swojego Requiem po prostu ludzkim. Tradycyjnie Requiem to msza za zmarłych, Brahms jako człowiek mało religijny i przekorny uczynił z tego gatunku misterium pocieszenia dla pozostających w świecie doczesnym żałobników. Kompozytor nie proponuje jednak prostego rozwiązania - w tym monumentalnym utworze prowadzi słuchaczy od ziemskiego cierpienia ku tryumfowi, wykorzystując fragmenty Biblii Lutra. 

W programie zabrzmi także Litania do Marii Panny Karola Szymanowskiego. W swoim ukończonym w 1933 roku opusie 59 Szymanowski wykorzystał tekst zmarłego dwa lata wcześniej w bardzo młodym wieku poety – Jerzego Lieberta. W panoramie późnych dzieł kompozytora Litania do Marii Panny wyróżnia się powściągliwością wyrazu, co w połączeniu z lirycznym tonem wypowiedzi poetyckiej interpretowano, jako sygnał o bardzo osobistym wydźwięku kompozycji. Jednocześnie Litania wpisuje się w nurt utworów o szczególnie uniwersalnym wymiarze – tak, jak Requiem Johannesa Brahmsa.

Partie solowe wykonają: Joanna Zawartko – sopran i Artur Janda – bas/baryton. 

Zaśpiewa także Chór Polskiego Radia – Lusławice wraz z uczestnikami swojej Akademii przygotowany przez Marię Piotrowską – Bogalecką. 

Orkiestrę Polskiego Radia w Warszawie poprowadzi jej dyrektor artystyczny, Michał Klauza.

  • Inauguracja sezonu artystycznego Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie 14 września o godz. 18.00 w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego
  • Transmisja na antenie Programu 2 Polskiego Radia (prowadzenie Andrzej Sułek)
INFORMACJA PRASOWA

niedziela, 1 września 2024

Narodowe Forum Muzyki zaprasza na koncerty inaugurujące jubileuszowy sezon

Podczas inauguracji jubileuszowego sezonu artystycznego usłyszymy powtórzenie koncertu, który zabrzmiał jako pierwszy w wyzwolonym po wojnie Wrocławiu. Wykona go NFM Filharmonia Wrocławska i Chór NFM pod batutą maestra Andrzeja Kosendiaka. Ale na tym nie koniec atrakcji Warto już zaopatrzyć się w bilety!


29 czerwca 1945 roku – zaledwie pięćdziesiąt cztery dni po poddaniu się niemieckiej załogi „Twierdzy Wrocław” – odbył się koncert orkiestry występującej pod nazwą Filharmonia Wrocławska. W budynku Teatru Miejskiego (w gmachu tym mieści się dziś Opera Wrocławska) wykonano między innymi Poloneza-A dur Fryderyka Chopina, "Bajkę" Stanisława Moniuszki i "Melodię" Ignacego Jana Paderewskiego. Dzieła, których wówczas wysłuchano, powrócą podczas inauguracji jubileuszowego sezonu NFM, a razem z NFM Filharmonią Wrocławską i Chórem NFM wystąpi utalentowana młodzież. Dzięki temu ujrzymy współczesne muzyczne życie naszego miasta jako wspólną pracę wielu pokoleń. Pod batutą maestra Andrzeja Kosendiaka zabrzmi także Wielka Msza Wolfganga Amadeusa Mozarta.

Emmanuel Pahud, fot. materiały prasowe
NFM Orkiestra Leopoldinum rozpoczyna nowy sezon w znakomitym towarzystwie, podczas swojego pierwszego koncertu wystąpi bowiem razem z Emmanuelem Pahud – pierwszym flecistą Filharmoników Berlińskich. Wraz z wrocławską orkiestrą wykona on utwory Johanna Sebastiana Bacha i jego syna Carla Philippa Emanuela. Program wieczoru uzupełni efektowna Serenada C-dur Ernsta von Dohnányiego oraz kompozycja współczesnej amerykańskiej artystki Caroline Shaw. Koncert poprowadzi Alexander Sitkovetsky.

Bruno de Sá / fot. Laure Bernard

27 października o 18.00, podczas inauguracji sezonu Wrocławskiej Orkiestry Barokowej, zespół poprowadzi Jarosław Thiel, a jako solista wystąpi znakomity Bruno de Sá – sopran męski (jeden z najrzadziej występujących głosów!). Artysta debiutował w São Paulo w 2015 roku, a od 2019 roku regularnie koncertuje także w Europie, wszędzie budząc wielki entuzjazm publiczności oraz krytyki dzięki wielkiej wrażliwości i wirtuozerii, z jaką interpretuje wykonywane dzieła. Nagrywa dla wytwórni Warner Classics, a jego debiutancki album, Roma Travestita, ukazał się na rynku w 2022 roku. W programie znalazły się m. in. dzieła J. Haydna i W. A. Mozarta.

informacja prasowa

„Mikołaj Dylecki” – nowy album Narodowego Forum Muzyki

13 września 2024 roku swoją premierę miał nowy album Narodowego Forum Muzyki nagrany przez Wrocław Baroque Ensemble pod batutą maestra Andrz...

Popularne posty