piątek, 28 czerwca 2024

11. edycja Międzynarodowej Akademii Wiolonczelowej /6 - 13 lipca 2024, Nysa, NFM, zapowiedź/

Od 6. do 11. lipca odbędzie się w Nysie 11. edycja  Międzynarodowej Akademii Wiolonczelowej. Akademia ma formułę warsztatów muzycznych przeznaczonych dla studentów oraz uczniów szkół II st. przygotowujących się do egzaminów wstępnych na uczelnie wyższe. Ideą projektu jest umożliwienie uczestnikom kontaktu z zagranicznymi profesorami oraz zespołem Polish Cello Quartet złożonym z polskich wiolonczelistów młodego pokolenia. 


W ramach odbywającej się w tym roku jej 11. edycji Międzynarodowej Akademii Wiolonczelowej (MAW) w Narodowym Forum Muzyki usłyszymy festiwalową orkiestrę, a z nią czołowych europejskich wiolonczelistów. Nie zabraknie zatem wykładowców Akademii: Juliusa Bergera, Tomáša Jamníka, a także członków Polish Cello Quartet, którzy stoją też za organizacją MAW oraz są jej artystycznymi kierownikami. W programie koncertu znajdą się dzieła powstałe od początku XIX wieku po współczesność: Jeana Absila, Ludwiga van Beethovena, Philippe’a Hersant’a, Richarda Straussa, Philipa Glassa i Maurice’a Ravela.


Wykładowcami będą:

Julius Berger (Leopold Mozart Center, Augsburg University)

Mats Lidström (Royal Academy of Music, Londyn)

Tomáš Jamník (Janáček Academy Brno)

Adam Krzeszowiec (AM Katowice)

Krzysztof Karpeta (AM Wrocław)

Tomasz Daroch (AM Łódź)

Wojciech Fudala (AM Łódź)

Pianiści:

Anna Krzeszowiec, Maria Daroch-Kujawińska

Koncerty

wstęp wolny *

7 lipca 2024 (nd) 18:00

Aula Liceum Ogólnokształcącego Carolinum im. Jana III Sobieskiego w Nysie

KONCERT INAUGURACYJNY 11. MAW „FRATRES”

wykonawcy

Polish Cello Quartet

wstęp wolny *

9 lipca 2024 (wt) 21.00

Kościół pw. św. Apostołów Piotra i Pawła

„LATE NIGHT BACH”

wykonawcy

Uczestnicy 11. Miedzynarodowej Akademii Wiolonczelowej

wstęp wolny *

11 lipca 2024 (cz) 18:00

Muzeum Powiatowe w Nysie

KONCERT KAMERALNY

wykonawcy

Kwartety Uczestników 11. Międzynarodowej Akademii Wiolonczelowej

informacja prasowa

czwartek, 27 czerwca 2024

Pocztówka z Wrocławia - rodzinne warsztaty edukacyjne w Muzeum Architektury we Wrocławiu

W sobotę, 29 czerwca o godzinie 11.00, Muzeum Architektury we Wrocławiu zaprasza na rodzinne warsztaty edukacyjne zatytułowane "Pocztówka z Wrocławia". Wstęp wolny, ale obowiązują zapisy: edukacja@ma.wroc.pl

W ramach tegorocznych obchodów Święta Wrocławia zapraszamy na sobotnie warsztaty rodzinne, podczas których przypomnimy trochę zapomniany już zwyczaj wysyłania pocztówek i spróbujemy stworzyć taką, która opowie właśnie o Wrocławiu!

Widokówka, kartka pocztowa, odkrytka… Szukając pierwszych wzmianek o pocztówkach, musimy sięgnąć mniej więcej do połowy XIX wieku, kiedy to brytyjski pisarz Theodore Hook wysyła pierwszą kartę pocztową do samego siebie! Kolejny przełom nastąpił podczas konferencji pocztowej w Karlsruhe 30 listopada 1865 roku Heinrich von Stephen zgłosił wtedy pomysł na kartkę korespondencyjną, której nie trzeba było wkładać do koperty. W Polsce słowo ‘pocztówka’ zawdzięczamy Henrykowi Sienkiewiczowi. Pisarz zgłosił je w konkursie na odpowiednik francuskiego wyrażenia oznaczającego kartkę korespondencyjną w dniu 27 listopada 1900 roku.

Największym powodzeniem kartki pocztowe cieszyły się w XX wieku, kiedy to z najprostszej formy przekazywania wiadomości stały się sposobem na upamiętnienie ważnych chwil. Pojawiały się pocztówki okolicznościowe, dokumentujące ważne wydarzenia historyczne, przedstawiające zachwycające widoki czy pokazujące obyczaje różnych kultur. Niejednokrotnie ważniejsze stawało się to, co znajdziemy na odwrocie...

Uniwersytet Wrocławski, materiały prasowe MA

Dziś, coraz rzadziej wysyłane pocztówki, wywołują w nas uczucie nostalgii i tęsknoty za minionymi czasami, a utrwalone na nich widoki czy zabytki są nieocenionym źródłem informacji o często nieistniejących już obiektach. Zastępowane mms’am powoli stają się jedynie gratką dla kolekcjonerów.

Podczas naszych warsztatów przypomnimy zwyczaj wysyłania pocztówek, a specjalne, bardzo wrocławskie pocztówki z motywami miasta zaprojektujemy z wykorzystaniem techniki kolażu i pop-up.


Kiedy: sobota 29 czerwca 2024, godzina 11.00
Gdzie: Muzeum Architektury we Wrocławiu, ul. Bernardyńska 7
UWAGA – obowiązują zapisy: edukacja@ma.wroc.pl
Wiek uczestniczek i uczestników: 6 – 10 lat

Czas trwania: ok. 90 minut

informacja prasowa


środa, 26 czerwca 2024

Filharmonia Sudecka ogłosiła program na nowy sezon artystyczny

Dzień przed ostatnim koncertem 46. sezonu artystycznego Filharmonia Sudecka w Wałbrzychu ogłosiła swój program na sezon 2024/2025. Prezentacja planowanych koncertów i projektów odbyła się podczas konferencji prasowej – 20 czerwca w sali konferencyjnej Filharmonii Sudeckiej.

Agnieszka Franków-Żelazny, dyrektorka Filharmonii Sudeckiej.
konferencja prasowa, fot. materiały prasowe FS

W konferencji wzięli udział: Agnieszka Franków-Żelazny – dyrektorka Filharmonii, Anna Osowska-Kud i Dorota Graca-Kosek – koncertmistrzynie Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Sudeckiej, Grzegorz Mondry – dyrektor artystyczny Festiwalu Brass Plus oraz waltornista wałbrzyskiej orkiestry oraz Katarzyna Radoń zajmująca się w Filharmonii Sudeckiej projektami edukacyjnymi.

Nowy, 47. sezon artystyczny w Filharmonii Sudeckiej im. Józefa Wiłkomirskiego w Wałbrzychu w dużej części będzie kontynuacją założeń programowych poprzedniego sezonu, pojawią się też jednak zupełnie nowe cykle i projekty.

Dyrygenci i soliści

Planowane są 72 koncerty, w tym koncerty symfoniczne, kameralne, z udziałem chórów i zespołów wokalnych. W ciągu całego sezonu do Wałbrzycha przyjedzie 30 dyrygentów      i ponad 50 solistów. Będą to między innymi: Antoni Wit, Tadeusz Wojciechowski, Krzesimir Dębski, Marek Pijarowski, Piotr Baron, Kuba Stankiewicz, Hyuk Lee, Nicholas Mulroy, Anna Sułkowska-Migoń, Bartłomiej Nizioł, Janusz Wawrowski czy Jakub Jakowicz.

Sezon rozpocznie się 20 września 2024 r. Koncertem Inauguracyjnym, który poprowadzi Antoni Wit. Również we wrześniu odbędzie się pierwszy koncert, znanego z poprzedniego sezonu cyklu Koncertów Familijnych w Filharmonii Sudeckiej (22 września 2024 r.). Ich formuła będzie kontynuowana, planowanych jest 10 koncertów, po jednym w każdym miesiącu, choć biorąc pod uwagę ich popularność w minionym sezonie, być może niektóre programy będą powtarzane. Koncerty Familijne będą nadal odbywać się w wybraną niedzielę miesiąca o godzinie 11:00.

Scena Muzyki Polskiej

Zupełnie nowym cyklem koncertów będzie Scena Muzyki Polskiej. Jest to program Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca umożliwiający zespołom kameralnym z całej Polski występy w Sali Kameralnej Filharmonii Narodowej, na scenach instytucji artystycznych w innych miastach w Polsce, a także on-line. W ramach tego projektu w Wałbrzychu odbędzie się 8 koncertów, wystąpią między innymi: Réversion Ensemble, New Accordion Quintet, Nemesis Quartet, Metropolis Piano Quartet, Piotr Sałajczyk, Paweł Gusnar i Krzysztof Herdzin.

Oferta edukacyjna

Nowością w sezonie 2024/2025 będzie również rozbudowana oferta edukacyjna skierowana do młodzieży. Dzięki otrzymanemu dofinansowaniu z programu Kultura – Interwencje Narodowego Centrum Kultury Filharmonia Sudecka współpracować będzie ze znanym wałbrzyskim raperem NULLO. Odbędą się dwa koncerty prezentujące twórczość jego zespołu (Nullizmatyka) w wersji symfonicznej (11 i 12 października 2024 r.) oraz warsztaty dla młodzieży, które odbywać się będą od września do listopada w wałbrzyskich szkołach średnich. Warsztaty dotyczyć będą różnych obszarów tematycznych: improwizacji wokalnej, plastyki ciała, tworzenia tekstów. 

Młodzież będzie mogła rozwijać swoje talenty również w ramach Chóru Młodzieżowego Filharmonii Sudeckiej, który zostanie utworzony w tym roku. Prowadzić go będzie Anna Kupczyńska, która jest też kierownikiem Chóru Dziecięcego Filharmonii Sudeckiej. Zapisy do Chóru Młodzieżowego już trwają, mogą się zgłaszać wszyscy w wieku 15-19 lat. Zarówno uczestnictwo w Chórze Młodzieżowym, jak i Dziecięcym, jest nieodpłatne.

Poranki w Sudetach

Kontynuowany będzie trzyletni projekt „Poranki w Sudetach” w ramach którego realizowana jest oferta edukacyjna Filharmonii: Audycje Muzyczne w szkołach i przedszkolach oraz Poranki Muzyczne dla szkół i przedszkoli – te w dalszym ciągu odbywać się będą        w Filharmonii w wybrane poniedziałki w godzinach przedpołudniowych. Projekt „Poranki     w Sudetach” dofinansowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, w ramach programu „Edukacja Kulturalna” prowadzonego przez Narodowe Centrum Kultury.

Festiwale

W 47. sezonie artystycznym Filharmonia Sudecka będzie kontynuowała organizację festiwali, które zainaugurowała w sezonie poprzednim. Planowana jest 2. edycja Festiwalu Bożonarodzeniowego (13-22 grudnia 2024) oraz Brass Plus Festival (21 lutego – 2 marca 2025), a także 22. edycja Festiwalu Księżnej Daisy (26-29 czerwca 2024). Podobnie jak      w ubiegłym roku, Filharmonia uczestniczyć będzie w Wałbrzyskich Senioraliach – z tej okazji odbędą się dwa koncerty operowe (27 i 28 września 2024 r.). Będzie to „Wesele Figara” W. A. Mozarta w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Sudeckiej i studentów Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu pod dyrekcją Pawła Przytockiego. Wzorem poprzednich lat odbędą się również Dni Muzyki Filmowej (18, 25 oraz 26 października 2024 r.), koncerty sylwestrowe, koncert na walentynki czy Dzień Kobiet.

Prawykonania

Pod względem repertuarowym Filharmonia Sudecka planuje sporo nowości. W ramach programu Zamówienia Kompozytorskie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego specjalnie dla wałbrzyskiej filharmonii Michał Ziółkowski skomponuje „Opowieść wigilijną”, oratorium na orkiestrę symfoniczną, chór dziecięcy i aktorów lalki. Zaprezentowane zostaną również prawykonania kompozycji Katarzyny Dziewiątkowskiej, Adama Porębskiego, Ignacego Wojciechowskiego i Michała Ziółkowskiego

Związki poezji i muzyki

Pokazany zostanie związek muzyki z poezją, w koncertach: „Jan Kochanowski – Pieśni na jazzowo” (25 kwietnia 2025) czy „Kobiety mówią o uczuciach…” (grudnia 2024), w którym usłyszymy kompozycje do wierszy Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, Kazimierza Przerwy-Tetmajera czy Juliana Tuwima. Po raz pierwszy w Wałbrzychu wystawiona zostanie wersja koncertowa musicalu „Jesus Christ Superstar” (12-13 kwietnia 2025 r.).

Prace modernizacyjne

Planowane są również zmiany modernizacyjne budynku Filharmonii, dla melomanów najbardziej zauważalną będzie przebudowa balkonów, która zrealizowana zostanie podczas przerwy wakacyjnej. W nowym sezonie miejsca na balonie mają być bardziej komfortowe, gwarantujące lepszą widoczność sceny.

Bilety i abonamenty

Sprzedaż biletów na koncerty nowego sezonu artystycznego rozpocznie się 21 czerwca 2024 r., wraz z zakończeniem aktualnego sezonu artystycznego. Będzie można kupić zarówno pojedyncze bilety na koncerty, jak i abonamenty, które funkcjonować będą podobnie jak w ubiegłym sezonie. Będą to:

ABONAMENT INDYWIDUALNY PLATYNOWY – przy zakupie biletów na wszystkie koncerty, z wyjątkiem koncertów edukacyjnych – rabat 30%

ABONAMENT INDYWIDUALNY ZŁOTY – przy zakupie biletów na 20 i więcej wybranych, różnych koncertów – rabat 20%

ABONAMENT INDYWIDUALNY SREBRNY – przy zakupie biletów na 15 do 19 wybranych, różnych koncertów – rabat 15%

ABONAMENT INDYWIDUALNY BRĄZOWY – przy zakupie biletów na 10 do 14 wybranych, różnych koncertów – rabat 10%

ABONAMENT na KONCERTY FAMILIJNE – koszt 180 zł

Bilety można kupić w kasie biletowej Filharmonii Sudeckiej oraz w bileterii online: https://bilety.filharmoniasudecka.pl.

Abonamenty są do nabycia w kasie biletowej Filharmonii Sudeckiej.

Więcej informacji: https://filharmoniasudecka.pl/

informacja prasowa

wtorek, 25 czerwca 2024

Imieniny Jana Kochanowskiego - literacki piknik Biblioteki Narodowej

29 czerwca w Ogrodzie Krasińskich w Warszawie odbędzie się coroczne wydarzenie Biblioteki Narodowej, czyli najhuczniej obchodzone imieniny w stolicy. Literacki piknik odbędzie się w tym roku już po raz dwunasty, a jego bohaterem będzie Czesław Miłosz. 


Imieniny Jana Kochanowskiego to literacki piknik, który odbywa się w Ogrodzie Krasińskich oraz sąsiadującym z nim Pałacu Rzeczypospolitej. Po raz pierwszy został zorganizowany przez Bibliotekę Narodową w 2012 roku, przede wszystkim w reakcji na utrzymujący się z roku na rok niski poziom czytelnictwa, ale również w celu podkreślenia, jak istotna dla krajowej produkcji wydawniczej jest polska literatura.

Od tego czasu odbyło się już jedenaście  edycji wydarzenia, każda poświęcona innej postaci – m.in. Julianowi Tuwimowi, Zbigniewowi Herbertowi, Franciszce i Stefanowi Themersonom, Josephowi Conradowi, Tadeuszowi Boyowi-Żeleńskiemu czy Krzysztofowi Kamilowi Baczyńskiemu, Leopoldowi Tyrmandowi (których Jan Kochanowski w ten symboliczny sposób zaprosił na swoje imieniny). 

„W moich latach chłopięcych wybrałem zawód przyrodnika” – wyznał poeta. Zainspirowani dziecięcymi fascynacjami Miłosza zaprosimy imieninowych gości na botaniczny spacer po Ogrodzie Krasińskich, z Adamem Wajrakiem porozmawiamy o polskich noblistach i ich zaangażowaniu w ochronę przyrody, a z Małgorzatą Lebdą i Szymonem Opryszkiem o wodzie i rzekach.

Autora „Doliny Issy” będą wspominać m.in. Adam Michnik i Joanna Miłosz, a jego twórczość stanie się pretekstem do rozmów o przekładach poezji i małych ojczyznach. Magdalena Walach i Jerzy Radziwiłowicz przeczytają korespondencję Czesława Miłosza i Wisławy Szymborskiej, o której opowie Michał Rusinek. W otwartym dla publiczności Pałacu Rzeczypospolitej będzie można oglądać poświęconą Miłoszowi wystawę – rękopisy i osobiste pamiątki poety.


Co oprócz inspiracji Czesławem Miłoszem?

W tym roku na Imieninach Jana zadebiutują audiobooki – będzie można wziąć udział w profesjonalnych warsztatach lektorskich (dorośli), a w plenerowym studiu spróbować swoich sił w roli lektora (dorośli i dzieci). Z myślą o najmłodszych czytelnikach Teatr Guliwer otworzy Imieniny spektaklem „Ale kino”, a o dodatkowe atrakcje (warsztaty i spotkania) zadbają Fundacja Pogranicze oraz wydawnictwa dziecięce.

Nie zabraknie stałych punktów programu: przyciągającego rzesze warszawiaków meczu poetyckiego, spektaklu Teatru Improwizowanego Klancyk, wykonania „Pieśni świętojańskiej o Sobótce” (Bastarda Trio i Dorota Miśkiewicz z gościnnym udziałem Jerzego Rogiewicza) czy dansingu pod gwiazdami (Nicponie). Jak co roku w Ogrodzie Krasińskich będzie można zapoznać się z ofertą kilkudziesięciu polskich wydawnictw, zdobyć autograf ulubionego pisarza oraz skorzystać z cienia drzew i strefy gastronomicznej.


PROGRAM IMIENIN JANA KOCHANOWSKIEGO 2024

29 czerwca 2024


SCENA ZIELONA

11:00

Klancyk gra Miłosza. Improwizowany spektakl teatralny


12:00

Co czytać, gdy ci smutno?

Doradzają Sylwia Chutnik i Paweł Sołtys

Prowadzi Katarzyna Kasia


13:00

Gorliwość tłumacza

O współpracy na linii poeta – tłumacz rozmawiają Jerzy Jarniewicz i Andrzej Kopacki

Prowadzi Paweł Bem


14:00

Miłosz. Powrót

O próbie nowego spojrzenia na Czesława Miłosza rozmawiają Joanna Miłosz-Piekarska i Michał Szymański

Prowadzi Marta Perchuć-Burzyńska


15:00

Noblista do Noblistki

O korespondencji Wisławy Szymborskiej i Czesława Miłosza opowiada Michał Rusinek

Listy czytają Magdalena Walach i Jerzy Radziwiłowicz

Prowadzi Jan Bończa-Szabłowski


16:30

Wspominając poetę

Czesława Miłosza wspominają Andrzej Franaszek i Adam Michnik


18:00

Bardzo przyrodniczy mecz poetycki

Drużyna Magdaleny Walach: Michał Czernecki, Katarzyna Kasia, Miłosz Markiewicz, Mirosław Zbrojewicz

Drużyna Grażyny Wolszczak: Wojciech Fiedorczuk, Aleksandra Hamkało, Monika Padewska, Jerzy Radziwiłowicz

Prowadzi Grzegorz Markowski


20:00

Pieśń świętojańska o Sobótce

Muzyka i wykonanie: Bastarda Trio i Dorota Miśkiewicz z gościnnym udziałem Jerzego Rogiewicza


21:30

Dansing w ogrodzie

Grają Nicponie


SCENA NIEBIESKA

11:00

Ale Kino, czyli kolaż klasyki poezji dla dzieci w muzycznej oprawie

Plenerowa adaptacja spektaklu Teatru Guliwer

Scenariusz i reżyseria: Joanna Zdrada


12:15

Atlas roślin dziadka Kunata, cz. I

Przyrodniczy spacer po Ogrodzie Krasińskich z botanikiem Pawłem Pawlikowskim z Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych UW


13:00

Atlas roślin dziadka Kunata, cz. II

Rodzinne warsztaty monotypii botanicznej z Kseniją Konopek z Fundacji Pogranicze


14:00

Twarzą w stronę rzeki

O kryzysie wodnym i czytaniu rzek rozmawiają Małgorzata Lebda i Szymon Opryszek

Prowadzi Magdalena Kicińska


15:00

Całe życie na papierze

O zawiłościach pracy nad biografiami rozmawiają Andrzej Franaszek, Wojciech Orliński i Ula Ryciak

Prowadzi Łukasz Wojtusik


16:00

Stamtąd

O małych ojczyznach i literackich miejscach peryferyjnych rozmawiają Łukasz Barys i Urszula Honek

Prowadzi Katarzyna Hagmajer-Kwiatek (Program 2 Polskiego Radia)


17:00

Nie wolno wycinać starych drzew

O tym, co pisarze robią dla przyrody opowiada Adam Wajrak

Prowadzi Monika Ochędowska


SCENA ŻÓŁTA

11:00

Spotkanie z Piotrem Pazdejem, laureatem Nagrody Literackiej im. Marka Nowakowskiego

Prowadzi Wojciech Chmielewski


12:00

Spotkanie z Michałem Książkiem, laureatem Nagrody Literackiej m.st. Warszawy w kategorii Książka o tematyce warszawskiej

Prowadzi Olga Wróbel


13:00

Quiz Literacki (z wieloma nagrodami)

Prowadzą Maciej Marcisz i Anna Wysocka z Nowego Klubu Czytelniczego


14:30

Flirt z Paralipomeną

Na temat sztuki i wiedzy niekoniecznej rozmyśla Jan Gondowicz

Prowadzi Eliza Kącka


15:30

Jak zostać lektorem audiobooków?

Otwarte warsztaty z lektorem Maciejem Jabłońskim


16:30

Slam poetycki (z nagrodą dla zwycięzcy)

Prowadzi Monika Marianna Błaszczak

/ rejestracja uczestników: fundacja.slamowa.zgloszenia@gmail.com


PONADTO W PROGRAMIE:

od 11:00


• Kiermasz książek


• Spotkania z autorami


• Warsztaty dla dzieci 


• Nagraj swoje demo lektorskie – mobilne studio nagrań audiobookowych dla małych i dużych

Początkujących lektorów wspierają Ewa Abart i PICK A VOICE Audiobooki


• Warsztaty z wyobraźni. Miłoszowa rodzinna gra terenowa

/ rejestracja uczestników do godz. 16:00


• Czytanie na trawie z Narodowym Programem Rozwoju Czytelnictwa 2.0.

Warsztaty literackie i plastyczne dla najmłodszych, książkowa fotobudka, biblioteczka i strefa relaksu z książką


15:30–17:30

Kwiateczki rwała, wianek gotowała. Wiankowa strefa warsztatowa

Prowadzi Joanna Piekarska

/ warto przynieść swoje kwiaty


od 19:00

Jazzowe przerwy muzyczne

Gra Drabek/Olter/Ziółkowski Trio


W PAŁACU RZECZYPOSPOLITEJ:

od 11:00 do 19:00


Miłosz. Powrót – wystawa czasowa

Kurator: Michał Szymański

Projekt wystawy: Studio Karolina Fandrejewska

Oprowadzania kuratorskie: 11:30, 15:30


Trzy razy otwierana – wystawa stała

Oprowadzania: 11:00, 12:00, 13:00, 14:00, 16:00

informacja prasowa


sobota, 22 czerwca 2024

Wakacje w Muzeum Narodowym we Wrocławiu

Wakacje z Orientem to propozycja letnich warsztatów w Muzeum Narodowym we Wrocławiu. Będzie można zgłębić sztukę kaligrafii, poznać zwierzęta chińskiego zodiaku czy zaprojektować japoński miniaturowy ogród. W Panoramie Racławickiej dzieci poznają bohaterów tego ogromnego malowidła i ciekawostki związane z jego twórcami. Muzeum Etnograficzne proponuje tkanie, malowanie, kolorowanie i inne etnoeksperymenty. Uczestnicy zajęć własnoręcznie wykonają dywaniki, makatki, barwne motyle, a nawet udadzą się w podróż do przeszłości. Z kolei w Pawilonie Czterech Kopuł dzieci odkryją kolory lata.

Fot. materiały prasowe Muzeum Narodowego we Wrocławiu


Wakacje z Orientem w Muzeum Narodowym [cykl spotkań dla dzieci]

Cykl spotkań dla dzieci w wieku 6–12 lat. Bilety w cenie 5 zł do nabycia w kasie Muzeum. Zapisy w tygodniu poprzedzającym zajęcia: edukacja@mnwr.pl lub 71 372 51 48 (w przypadku rezygnacji prosimy o informację).

3 lipca (środa), g. 12:00 i 14:00 – Od pędzelka do stalówki, czyli o sztuce pisania, prowadzenie Izabela Trembałowicz-Chęć

5 lipca (piątek), g. 12:00 i 14:00 – Piękne „na zdrowie”, prowadzenie Izabela Trembałowicz-Chęć

10 lipca (środa), g. 12:00 i 14:00 – Moje kimono, prowadzenie Karolina Rzepka

12 lipca (piątek), g. 12:00 i 14:00 – Zwierzęta chińskiego zodiaku – przygoda z grafiką, prowadzenie Sławomir Ortyl

17 lipca (środa), g. 12:00 i 14:00 – Jak się nosi samuraj?, prowadzenie Karolina Rzepka

19 lipca (piątek), g. 12:00 i 14:00 – O smokach raz jeszcze, prowadzenie Karolina Rzepka

24 lipca (środa), g. 12:00 i 14:00 – Japonia na wachlarzu, prowadzenie Sławomir Ortyl

26 lipca (piątek), g. 12:00 i 14:00 – Pamiątki z podróży, prowadzenie Karolina Rzepka

31 lipca (środa), g. 12:00 i 14:00 – Bonseki. Mój miniaturowy ogród, prowadzenie Sławomir Ortyl

2 sierpnia (piątek), g. 12:00 i 14:00 – W japońskim stylu. Dekoracje pudełek na prezenty, prowadzenie Grzegorz Wojturski

7 sierpnia (środa), g. 12:00 i 14:00 – Nic trudnego – kukiełki w kimonach, prowadzenie Sławomir Ortyl

9 sierpnia (piątek), g. 12:00 i 14:00 – Sprawny jak samuraj – nie tylko dla chłopców!, prowadzenie Grzegorz Wojturski

14 sierpnia (środa) g. 12:00 i 14:00 – Pojemniki na herbatę z japońskimi dekoracjami, prowadzenie Grzegorz Wojturski

16 sierpnia (piątek), g. 12:00 i 14:00 – Góra Fudżi i nie tylko – przygoda z akwarelą, prowadzenie Grzegorz Wojturski

21 sierpnia (środa), g. 12:00 i 14:00 – Maski, które straszą! Wspólna przygoda z Samurajami, prowadzenie  (Michał Antoni Pieczka)

23 sierpnia (piątek), g. 12:00 i 14:00 – Na tropie zwierząt w dawnej sztuce japońskiej, prowadzenie Michał A. Pieczka

28 sierpnia (środa), g. 12:00 i 14:00 – Moje własne suzuribako, prowadzenie Michał A. Pieczka

30 sierpnia (piątek), g. 12:00 i 14:00 – Kolorowy świat japońskiej ceramiki, prowadzenie Michał A. Pieczka

Muzeum Panorama Racławicka, fot. Wojciech Rogowicz


Wakacje w Panoramie Racławickiej [cykl spotkań dla dzieci]


Wstęp z biletem rodzinnym na seans. Zapisy w tygodniu poprzedzającym zajęcia: edukacja@mnwr.pl lub 71 372 51 48 (w przypadku rezygnacji prosimy o informację). Prowadzenie Izabela Trembałowicz-Chęć.

6 sierpnia (wtorek), g. 9:15

13 sierpnia (wtorek), g. 9:15

20 sierpnia (wtorek), g. 9:15

27 sierpnia (wtorek), g. 9:15


Muzeum Etnograficzne, fot. Wojciech Rogowicz


Wakacje w Muzeum Etnograficznym [cykl spotkań dla dzieci]


Cykl spotkań dla dzieci w wieku 6–12 lat. Bilety w cenie 5 zł do nabycia w kasie Muzeum. Zapisy w tygodniu poprzedzającym zajęcia: edukacja@muzeumetnograficzne.pl lub 71 344 33 13 (w przypadku rezygnacji prosimy o informację).

2 lipca (wtorek), g. 12:00 – Podróż do przeszłości, prowadzenie Anna Frania

4 lipca (czwartek) g. 12:00 – Kolorowy dywanik, prowadzenie Julia Szot

9 lipca (wtorek), g. 12:00 – W cieniu drzew, prowadzenie Julia Szot

11 lipca (czwartek), g. 12:00 – Koneserzy kwiatów, prowadzenie Julia Szot

14 lipca (niedziela), g. 14:00 – Tkamy!, prowadzenie Julia Szot (warsztaty integracyjne)

16 lipca (wtorek), g. 12:00 – Makatka malowana z łabądkiem, jeziorem, sarenką i baletnicą, prowadzenie Olga Budzan

18 lipca (czwartek), g. 12:00 – Etnoeksperymenty. Magiczny ogród, prowadzenie Anna Frania

23 lipca (wtorek), g. 12:00 – Wielka kolorowanka o tym, jak wieś zamieniła się w miasto, prowadzenie Olga Budzan

25 lipca (czwartek), g. 12:00 – Niech to gęś kopnie!, prowadzenie Olga Budzan

30 lipca (wtorek), g. 12:00 – Wakacje z duchami, prowadzenie Anna Frania

1 sierpnia (czwartek), g. 12:00 – Podróż do przeszłości, prowadzenie Anna Frania

6 sierpnia (wtorek), g. 12:00 – Makatka malowana z łabądkiem, jeziorem, sarenką i baletnicą, prowadzenie Olga Budzan

8 sierpnia (czwartek), g. 12:00 – Wielka kolorowanka o tym, jak wieś zamieniła się w miasto, prowadzenie Olga Budzan

11 sierpnia (niedziela), g. 14:00 – Barwne motyle, prowadzenie Julia Szot (warsztaty integracyjne)

13 sierpnia (wtorek), g. 12:00 – Kolorowy dywanik, prowadzenie Julia Szot

20 sierpnia (wtorek), g. 12:00 – Etnoeksperymenty. Magiczny ogród, prowadzenie Anna Frania

22 sierpnia (czwartek), g. 12:00 – Wakacje z duchami, prowadzenie Anna Frania

27 sierpnia (wtorek), g. 12:00 – Niech to gęś kopnie!, prowadzenie Olga Budzan

29 sierpnia (czwartek), g. 12:00 – Przyjęcie urodzinowe, prowadzenie Julia Szot

Pawilon Czterech Kopuł, fot. Magdalena Lorek


Lato w Pawilonie: kolory lata [cykl spotkań dla dzieci]


Cykl spotkań dla dzieci w wieku 6–10 lat. Bilety w cenie 5 zł do nabycia w kasie Muzeum. Zapisy w tygodniu poprzedzającym zajęcia: edukacja.pawilon@mnwr.pl lub 71 712 71 81 (w przypadku rezygnacji prosimy o informację).


9 lipca (wtorek), g. 11:00 – Zielony, prowadzenie Barbara Przerwa

13 lipca (sobota), g. 11:00 – Żółty, prowadzenie Dominika Chochołowska-Bocian

16 lipca (wtorek), g. 11:00 – Czemu tu jest tak biało?, powadzenie Justyna Oleksy

23 lipca (wtorek), g. 11:00 – Czy koty lubią pomarańcze?, prowadzenie Agata Iżykowska-Uszczyk 

27 lipca (sobota), g. 11:00 – Fioletowy, prowadzenie Dominika Chochołowska-Bocian

30 lipca (wtorek), g. 11:00 – Niebieski, prowadzenie Barbara Przerwa

6 sierpnia (wtorek), g. 11:00 – Sny w kolorze różowym, prowadzenie Agata Iżykowska-Uszczyk 

10 sierpnia (sobota), g. 11:00 – Czerwony, prowadzenie Dominika Chochołowska-Bocian

20 sierpnia (wtorek), g. 11:00 – W Twoim ulubionym kolorze, prowadzenie Justyna Oleksy

24 sierpnia (sobota), g. 11:00 – Czarny, prowadzenie Dominika Chochołowska-Bocian

informacja prasowa

piątek, 21 czerwca 2024

Jej głos. Zakończenie sezonu Chóru NFM /zapowiedź/

 23 czerwca o 16.00 Chór NFM od dyrekcją Lionela Sowa zakończy sezon artystyczny w wielkim stylu, prezentując twórczość polską – dzieła Andrzeja Panufnika, Henryka Mikołaja Góreckiego i Krzysztofa Pendereckiego, a także Hymn to St Cecilia Anglika Benjamina Brittena oraz arcydzieło chóralistyki francuskiej – Le Cantique des cantiques Jeana Yvesa Daniel-Lesura. Utwory łączą trzy postaci kobiece obecne w kulturze chrześcijańskiej: Matka Boża, święta Cecylia, Oblubienica z "Pieśni nad pieśniami".

Chór NFM, fot. Łukasz Rajchert

„Tyś piękniejsza od księżyca, czystsza od gwiazd, jaśniejsza od słońca, Mario!” – śpiewać będą muzycy w otwierającym koncert Song to the Virgin Mary Andrzeja Panufnika. Ta dość prosta maryjna pieśń o melodyce nawiązującej do muzyki ludowej i chorału gregoriańskiego napisana została przez niego na emigracji w efekcie inspiracji polską ludową pobożnością. Zmysłowy obraz kobiety, w tekście utworu Panufnika zaledwie zaznaczony, powróci zaraz potem z całą mocą w polifonicznym, kunsztownym, dwunastogłosowym opracowaniu tekstu biblijnej Pieśni nad pieśniami autorstwa Daniel-Lesura. Ten jednak, cytując w ostatniej części utworu antyfonę Venite, sponsa Christi, będzie starał się skłonić nas do alegorycznej interpretacji przesyconych erotyką starotestamentowych wersetów i odczytania opisywanej przez nie oblubieńczej miłości jako obrazu relacji Chrystus–Kościół. Znacznie prostsze niż u Francuza muzyczne faktury usłyszymy w dziele Henryka Mikołaja Góreckiego Totus Tuus napisanym dla uświetnienia przyjazdu papieża Jana Pawła II do Polski w 1987 roku. Znakomicie pasować będzie do niego łagodny, kontemplacyjny hymn O gloriosa Virginum – dojrzałe dzieło Krzysztofa Pendereckiego.

O ile w Polsce niezwykle rozwinięty jest kult maryjny, o tyle w Anglii szczególną czcią darzona jest święta Cecylia – patronka muzyków. Męczennica ta wyjątkowe znaczenie miała także dla Benjamina Brittena, który przyszedł na świat w dzień jej wspomnienia. Okazja do poświęcenia przez niego utworu świętej pojawiła się, gdy kompozytor zawarł znajomość z poetą W.H. Audenem, którego poprosił o napisanie ody na jej cześć. Wspaniały muzyczny hymn, skomponowany częściowo na statku, którym podczas II wojny światowej Britten odbył niebezpieczną podróż z Nowego Jorku do Liverpoolu, został prawykonany 22 listopada 1942 roku – w dzień jego dwudziestych ósmych urodzin, będący jednocześnie, jak już wspomniano, świętem świętej Cecylii.

Program:

A. Panufnik Song to the Virgin Mary

J.Y. Daniel-Lesur Le Cantique des cantiques (partie solowe: Agata Chodorek, Małgorzata Kątnik, Violetta Wysocka-Marciniak – soprany, Aleksandra Michniewicz, Joanna Rot, Ewelina Wojewoda – alty, Adam Cieślak, Andrzej Górniak, Paweł Zdebski – tenory, Maciej Adamczyk, Dawid Dubec, Michał Pytlewski – basy)

H.M. Górecki Totus Tuus op. 60

K. Penderecki O gloriosa Virginum

B. Britten Hymn to St Cecilia op. 27 (partia solowa: Aleksandra Turalska – sopran)

Wykonawcy:

Lionel Sow – dyrygent

Chór NFM

Czas trwania:

65 minut

informacja prasowa


 

„Dance of Death” – premiera nowego albumu Chóru NFM

21 czerwca 2024 roku ma swoją premierę najnowszy album Narodowego Forum Muzyki, nagrany przez Chór NFM z udziałem Willarda White’a oraz Jana Krzeszowca. Jest to pierwsza płyta zespołu pod dyrekcją Lionela Sowa, który od 2021 roku jest jego szefem artystycznym. 

Mój egzemplarz nagrania :-)

Album zawiera Totentanz op. 12 nr 2 Hugo Distlera, a także Warum ist das Licht gegeben dem Mühseligen op. 74 nr 1 Johannesa Brahmsa, Sarabandę z Partity a-moll na flet solo BWV 1013 Johanna Sebastiana Bacha oraz O Tod, wie bitter bist du op. 110 nr 3 Maxa Regera.

Nagrania dokonano w doskonałej akustycznie Sali Głównej Narodowego Forum Muzyki. Reżyseria nagrań, montaż, mastering: Aleksandra Nagórko i Antoni Grzymała (CD Accord).

Dance of Death
Wykonawcy:
Lionel Sow – dyrygent
Willard White – narrator
Jan Krzeszowiec – flet
Chór NFM

Program:


1         Johannes Brahms  (1833–1897)


           Warum ist das Licht gegeben dem Mühseligen op. 74 nr 1            11'12

           na chór mieszany a cappella (1877)

           Hugo Distler  (1908–1942)

           Totentanz op. 12 nr 2  na chór mieszany a cappella, narratora i flet (1934)                                                                                                      [ 38'00 ]

2         Erster Spruch – Der Tod                                                            3'12

3         Zweiter Spruch – Der Kaiser                                                    3'02

4         Dritter Spruch – Der Bischof                                                    2'13

5         Vierter Spruch – Der Edelmann                                               3'02

6         Fünfter Spruch – Der Arzt                                                        2'28

7         Sechster Spruch – Der Kaufmann                                           1'54

8         Siebter Spruch – Der Landsknecht                                          2'42

9         Achter Spruch – Der Schiffer                                                   2'42

10       Neunter Spruch – Der Klausner                                               2'54

11       Zehnter Spruch – Der Bauer                                                    2'19

12       Elfter Spruch – Die Jungfrau                                                    2'18

13       Zwölfter Spruch – Der Greis                                                     3'00

14       Dreizehnter Spruch – Das Kind                                                3'45

15       Vierzehnter Spruch                                                                    2'28

16       Johann Sebastian Bach  (1685–1750)

           Sarabanda z Partity a-moll na flet solo BWV 1013 (1717–1723)    5'15

17       Max Reger  (1873–1916)

           O Tod, wie bitter bist du op. 110 nr 3                                     10'08

           na chór mieszany a cappella

           Czas całkowity                                                                           64'56

NFM 90, ACD 335

Premiera płyty: 21 czerwca 2024

Patronat medialny: Program II Polskiego Radia

„Większość z nas, oddając się kontemplacji średniowiecznych przedstawień danse macabre, w których Śmierć prowadzi w korowodzie ludzi wszelkich stanów, nie zwraca uwagi na dźwiękową stronę alegorii. Jest ona jednak bardzo istotna – gdzie ma miejsce taniec, tam musi być i muzyka.

Na najstarszych przedstawieniach, pochodzących z końca średniowiecza, to właśnie Śmierć gra na instrumencie. Co ciekawe, jest to instrument dęty, jak flet czy dudy, lub perkusyjny. W średniowieczu takie instrumentarium kojarzone było z diabłem (skrzypce są w tym kontekście atrybutem nowoczesnym). Wiedza o tym skojarzeniu pozwoliła historykom sztuki zrozumieć genealogię popularnego motywu. Pokrewieństwo ówczesnych wizerunków śmierci i diabła (do którego domeny należała tak cielesna czynność, jak taniec) tłumaczy dydaktyczną funkcję słynnej alegorii, która pojawiła się w Europie po epidemii dżumy w XIV wieku.

W kontekście licznych przedstawień malarskich i tekstów literackich tego okresu zbiór zabytków muzycznych nawiązujących do tańca śmierci jest stosunkowo skromny. Dziewiętnastowieczne realizacje, takie jak Totentanz Ferenca Liszta i Danse macabre Camille’a Saint-Saënsa, niewiele mają wspólnego z klasycznym kształtem alegorii. Dopiero czasy modernizmu i rozwój historycznych nauk o sztuce sprawiły, że kompozytorzy, zgłębiając dawne techniki, wprost odnieśli się do zachowanych średniowiecznych przedstawień. Na wyobraźnię kompozytorów najbardziej wpłynęły malunki pochodzące z Bazylei i Lubeki. Szwajcarski Totentanz zainspirował Arthura Honeggera (La danse des morts) i Franka Martina (Ein Totentanz zu Basel im Jahre 1943), natomiast temu północnoniemieckiemu autorowi hołd złożył Hugo Distler w swoim dziele Totentanz op. 12 nr 2.

(…) W 1932 roku na nieszporach w kościele św. Jakuba, za których oprawę muzyczną odpowiadał Distler, odbyło się przedstawienie oparte na motywie danse macabre – zabrzmiał wówczas niedawno odkryty, renesansowy cykl motetów Leonharda Lechnera Deutsche Sprüche von Leben und Tod. Utwory te, będące zbiorem aforystycznych refleksji nad naturą przemijania, zrobiły na Distlerze ogromne wrażenie. Jego Totentanz nawiązuje do nich zarówno formalnie, jak i pod względem techniki kompozytorskiej. Distler wpisał się w ten sposób w ważny nurt niemieckiego historyzmu. Po gatunek motetu sięgali m.in. Felix Mendelssohn Bartholdy, Robert Schumann, Johannes Brahms i Max Reger. Motet łączył się z istotnymi dla niemieckiej tradycji toposami, co widać na przykładzie kompozycji dwóch ostatnich z wymienionych twórców.

(…) Na niniejszym albumie znajduje się jeszcze jeden utwór – Sarabanda z Partity a-moll na flet solo BWV 1013 Johanna Sebastiana Bacha. Zabrzmi niczym lament samej Śmierci na zgliszczach lubeckiego kościoła. Bach był dla dziewiętnastowiecznej kultury niemieckiej ideałem romantycznego artysty i jednocześnie religijnego rzemieślnika. Ufundowana na podobnych sprzecznościach kultura zrodziła arcydzieła literatury muzycznej, ale też zbrodniczą ideologię nazizmu. To Bachowi każdy z wspomnianych kompozytorów chciał dorównać i to on bywał postrzegany jako dowód na wyższość niemieckiego narodu. A przecież, podobnie jak oni, był tylko kolejnym człowiekiem w korowodzie Śmierci”.

Szymon Atys, fragment eseju zamieszczonego w booklecie dołączonym do płyty


informacja prasowa


środa, 19 czerwca 2024

Rozpoczynamy lato w NFM: KINO ORGANOWE /zapowiedź/

Narodowe Forum Muzyki zaprasza na kolejny wakacyjny cykl zatytułowany KINO ORGANOWE, w którym powróci sztuka filmowa z początku XX wieku. Serię pokazów niemych produkcji wzbogaconych o muzykę na żywo otworzy 26 lipca jeden z pierwszych obrazów wojennych z prawdziwego zdarzenia – wyreżyserowana przez Kinga Vidora "Wielka parada" z 1925 roku. Pozbawione dźwięku kadry amerykańskiego hitu w gwiazdorskiej obsadzie ożyją podczas seansu w Sali Głównej dzięki improwizacjom organisty Tomasza Orlowa. W ramach cyklu zobaczymy także filmy krótkometrażowe Charlie Chaplina i "Lokatora" Alfreda Hitchcocka.

Największy przebój wytwórni Metro-Goldwyn-Mayer do czasu premiery rekordowego pod względem zysków, udźwiękowionego już "Przeminęło z wiatrem" przedstawia dramat I wojny światowej z perspektywy zwykłego amerykańskiego żołnierza. Śledząc filmową opowieść z 1925 roku, będziemy świadkami przemiany głównego bohatera, który zaciąga się do wojska pod wpływem patriotycznej atmosfery i presji ze strony ojca. Po przeszkoleniu trafia na front we Francji. Obraz ten wywarł znaczący wpływ na światową kinematografię, w tym na niezwykle istotny z punktu widzenia jej historii Na zachodzie bez zmian z 1930 roku. Przyczynił się również do popularności grających główne role Johna Gilberta i Renée Adorée, która dzięki występowi w Wielkiej paradzie na krótko, do swojej śmierci w 1933 roku, uzyskała w Ameryce status gwiazdy.

Tomasz Orlow w dziedzinie muzycznej improwizacji w naszym kraju cieszy się taką właśnie renomą. To organista, pedagog, organolog i organmistrz. Jest laureatem wielu konkursów, a na co dzień pracuje jako wykładowca na Uniwersytecie Śląskim. Prowadzi prężną działalność koncertową w kraju i za granicą, związaną przede wszystkim z upowszechnianiem sztuki improwizacji organowej i fortepianowej.

Program:

"Wielka parada", reż. King Vidor (1925) – pokaz filmu niemego z muzyką improwizowaną na żywo 

Wydarzenie towarzyszące 24. MFF mBank Nowe Horyzonty

Wykonawcy:

Tomasz Orlow – organy, fortepian

Rafał Jęczmyk – wprowadzenie

Czas trwania:

151 minut

Kino organowe NFM – filmy krótkometrażowe Charliego Chaplina

9 sierpnia o 19.00 zobaczymy aż trzy filmy legendarnego Charliego Chaplina – mistrza pantomimy i slapsticku. Podczas seansu towarzyszyć im będą improwizacje Anny Vavilkiny. Organistka ta pracuje na co dzień w działającym od niemal stu lat berlińskim kinie Babylon, grając na jedynych w Niemczech działających organach kinowych zamontowanych w miejscu, w którym zostały oryginalnie skonstruowane.

Krótkometrażowe komedie "Imigrant", "Lichwiarz" i "Charlie ucieka" – w których Chaplin zagrał główne role i które również wyreżyserował – powstały, kiedy Anglik pracował na etacie dla studia The Mutual Film Corporation. W ramach trwającego półtora roku kontraktu stworzył w sumie aż dwanaście filmów, zarabiając w tym okresie niebotyczną wówczas sumę dziesięciu tysięcy dolarów tygodniowo. W Imigrancie obserwujemy w krzywym zwierciadle trudną dolę Europejczyków przypływających do Ameryki w poszukiwaniu lepszego życia. W Lichwiarzu zobaczymy Chaplina w roli sprytnego pracownika lombardu, w Charlie ucieka będzie natomiast więziennym zbiegiem. Współpraca z The Mutual wyniosła artystę na filmowy szczyt. Kiedy rozstawał się z wytwórnią we wrześniu 1917 roku, kolejny angaż uczynił go już najlepiej opłacanym aktorem na świecie.

W produkcjach dla The Mutual Chaplinowi towarzyszył stały zespół współpracowników. Jednym z najważniejszych była wówczas Edna Purviance – aktorka, która jeszcze w 1915 roku pracowała jako stenografka, gdy została wypatrzona przez łowcę talentów poszukującego aktorów do produkcji Chaplina – ostatecznie z mistrzem połączył ją romans. Gwiazdor doceniał jej pracę, wypłacając stałą pensję nawet po zakończeniu przez nią kariery aktorskiej. Inny bliski współpracownik artysty w tym czasie – gigantycznej postury Szkot Eric Campbell – był już jego osobistym odkryciem: Chaplin zwrócił uwagę na jego grę podczas wizyty w teatrze na Broadwayu. Kiedy odchodził z The Mutual, planował przenieść się do First National razem z Campbellem, ten jednak zginął w wypadku samochodowym.

Kino organowe NFM – "Lokator" w reż. Alfred Hitchcock

Zamykające tegoroczny cykl Kina organowego NFM dzieło "Lokator" wyreżyserowane przez Alfreda Hitchcocka w 1926 roku jest pierwszym zrealizowanym w specyficznym stylu znanym lepiej z późniejszych produkcji tego artysty. Zetkniemy się w nim chociażby z charakterystycznym suspensem, obecną na filmowych kadrach chrześcijańską ikonografią, ujęciami schodów, krzyczącymi kobietami i całymi pokładami pożywki dla amatorów psychoanalizy. Podczas pokazu muzycznym dopełnieniem pełnych napięcia obrazów będą improwizacje dobrze znanego duetu organisty Tomasza Głuchowskiego i DJ-a Michała Macewicza.

Scenariusz brytyjskiego dreszczowca noszącego w oryginale podtytuł Opowieść o londyńskiej mgle inspirowany był słynną historią Kuby Rozpruwacza, któremu przypisuje się odpowiedzialność za śmierć w stolicy Imperium aż jedenastu kobiet. Podstawą przedstawionej fabuły jest natomiast bestsellerowa powieść Marie Belloc Lowndes o tym samym, co późniejsza produkcja, tytule. Opowiada ona o gospodyni podejrzewającej swojego lokatora o bycie seryjnym mordercą. Główną rolę w filmie zagrał Ivor Novello – kompozytor musicali, który w latach 20. XX wieku próbował swoich sił w aktorstwie.

Produkcja Hitchcocka odniosła w brytyjskich kinach tak duży sukces, że przyczyniła się do premiery w Anglii dwóch wcześniejszych dzieł reżysera, zrealizowanych w Niemczech. Praca artysty w tym kraju zresztą znacząco wpłynęła na powstanie Lokatora. Miał on tam bowiem okazję poznać dorobek niemieckich filmowych ekspresjonistów, takich jak Friedrich Wilhelm Murnau czy Fritz Lang. To właśnie ich dokonania zainspirowały mistrza suspensu do stosowania nietypowych ujęć kamery czy gry ciemnością i światłem.

informacja prasowa

Święto Muzyki na zakończenie sezonu Opery Wrocławskiej

Pierwszego dnia astronomicznego lata – 21 czerwca o godzinie 21.00 – na ulicy Świdnickiej przed budynkiem Opery Wrocławskiej odbędzie się uroczysty koncert z okazji Święta Muzyki. Podczas tegorocznych obchodów tego wyjątkowego święta artyści zaprezentują się w wielu słynnych utworach najznakomitszych twórców muzyki operowej takich jak m.in. "Una voce poco fa" Rossiniego czy "Nessun dorma" Pucciniego. 

Ponadto zabrzmią również fragmenty z dzieł operetkowych – "Księżniczki czardasza" i uwielbianej "Zemsty nietoperza". Z kolei za sprawą współczesnych dzieł A.L. Webbera na koncercie nie zabraknie klasyki amerykańskiego musicalu m.in. "Upiora w Operze".

Soliści, Chór i Orkiestra zabrzmi pod batutą Rafała Karczmarczyka, a koncert poprowadzi Jacek Jaskuła oraz Aleksander Zuchowicz.

*Wstęp wolny, Opera nie zapewnia miejsc siedzących.

Repertuar

Franz von Suppé (1819-1895)

Uwertura do operetki Lekka kawaleria

Orkiestra Opery Wrocławskiej

Dyrygent - Rafał Karczmarczyk


Johann Strauss – syn (1825-1899)

Aria Adeli "Taki pan jak Pa"n z operetki "Zemsta Nietoperza"

Maria Rozynek


Imre Kálmán (1882-1953)

Duet Boniego i Feriego Artyski z variété z operetki "Księżniczka czardasza"

Jacek Jaskuła

Aleksander Zuchowicz

 

Gioacchino Rossini (1792-1868)

Kawatina Rozyny "Una voce poco fa" z opery "Cyrulik Sewilski"

Aleksandra Opała

 

Imre Kálmán (1882-1953)

Duet Stasi i Boniego "Bo to jest miłość, ta głupia miłość"

z operetki "Księżniczka czardasza"

Jadwiga Postrożna

Tomasz Rudnicki

 

"Ninon, ach uśmiechnij się"

Utwór z repertuaru Jana Kiepury (1902-1966)

Muzyka: B. Kaper, W. Jurmann

Tekst: E. Marischka, F. Rotter, M. Halicz

Aleksander Zuchowicz

 

Andrew Lloyd Webber (1948)

Piosenka Grizabelli Memory z musicalu "Koty"

Katarzyna Haras

 

Imre Kálmán (1882-1953)

Duet Silvy i Edwina "Jakże mam ci wytłumaczyć"

z operetki "Księżniczka czardasza"

Agnieszka Adamczak

Łukasz Motkowicz

 

Franz Lehár (1870-1948)

Aria Anity "Meine Lippen, sie küssen so heiß" z operetki "Giuditta"

Eliza Kruszczyńska

 

Jerry Bock (1928-2010)

Duet Tewjego i Gołdy "Czy mnie kochasz?" z musicalu "Skrzypek na dachu"

Jacek Jaskuła

Elżbieta Kaczmarzyk-Janczak

 

Georges Bizet (1838-1875)

Kuplety Torreadora "Votre toast, je peux vous le rendre" z opery "Carmen"

Łukasz Motkowicz

Chóry Opery Wrocławskiej

 

"Miłość ci wszystko wybaczy"

Piosenka z repertuaru Hanki Ordonówny (1902-1950)

Muzyka: H. Wars

Słowa: J. Tuwim

Barbara Bagińska

 

Andrew Lloyd Webber (1948)

Duet Christine Daaé i Raoul All I Ask of You z musicalu "Upiór w operze"

Maria Rozynek

Łukasz Rosiak

 

Giacomo Puccini (1858-1924)

Aria Kalafa "Nessun dorma" z opery "Turandot"

Łukasz Gaj

Chór Opery Wrocławskiej

 

Stanisław Moniuszko (1819-1872)

Mazur z opery "Straszny dwór"

Chór Opery Wrocławskiej

 

Karl Zeller (1842-1898)

Duet Adama i Adelaidy "Gdy w naszych stronach" z operetki "Ptasznik z Tyrolu"

Agnieszka Adamczak

Łukasz Gaj


WYKONAWCY:

Maria Rozynek - sopran

Jacek Jaskuła - baryton

Aleksander Zuchowicz - tenor

Aleksandra Opała - mezzosopran

Jadwiga Postrożna - mezzosopran

Tomasz Rudnicki - bas

Katarzyna Haras - mezzosopran

Łukasz Motkowicz - baryton

Agnieszka Adamczak - sopran

Eliza Kruszczyńska - sopran

Elżbieta Kaczmarzyk-Janczak - mezzosopran

Barbara Bagińska - mezzosopran

Łukasz Rosiak - baryton

Łukasz Gaj - tenor

Chór Opery Wrocławskiej, Orkiestra Opery Wrocławskiej


PROWADZENIE KONCERTU:

Jacek Jaskuła, Aleksander Zuchowicz

informacja prasowa

poniedziałek, 17 czerwca 2024

„Światło i mrok. Teatr Leszka Mądzika” - nowa wystawa w Muzeum Śląskim

Od 21 czerwca 2024 do 22 września 2025 roku Muzeum Śląskie zaprasza na wystawę  „Światło i mrok. Teatr Leszka Mądzika”. Prezentowane obiekty tworzą kolaż rekwizytów teatralnych spełniających rolę aktorów. Autorem scenariusza i aranżacji wystawy jest sam artysta. Wernisaż odbędzie się 20 czerwca o godz. 18.00.


Leszek Mądzik jest reżyserem, fotografem, plakacistą, twórcą autorskiego modelu przestrzeni teatralnej. W retrospektywnej ekspozycji widzowie mogą odnaleźć komentarz mistrza wobec własnych osiągnięć artystycznych, a także doświadczyć bodźców stanowiących źródło formy i treści jego sztuki. Scena Plastyczna Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, założona w 1969 roku, to artystyczne laboratorium i miejsce odkryć  teatralnych. Obecnie artysta współpracuje również z zespołem Centrum Pantomimy w Warszawie.

Ekspozycja realizowana w Muzeum Śląskim to widowisko poświęcone mistrzowi polskiego teatru. Należy w niej docenić autorską kreację odsłaniającą warsztat formalny i wyróżniającą kluczowe spektakle w wieloletnim dorobku. Elementy przestrzeni teatralnych pełniące na wystawie funkcje instalacji przywołują takie realizacje, jak: Ikar (1974), Pętanie (1986), Kres (2020), Tchnienie (1992), Wilgoć (1978), Bruzda (2006), Zielnik (1976), Wrota (1989), Lustro (2013).

Leszek Mądzik prowadzi widza przez retrospektywę swojego teatru bez słów. Prezentowane obiekty tworzą kolaż rekwizytów teatralnych spełniających rolę aktorów. Wewnątrz ekspozycji formy wydobyte światłem z mroku artysta uzupełnia dźwiękami kapiących kropli wody (Wilgoć) oraz podmuchów powietrza (Tchnienie). Sensualna i organiczna koncepcja przestrzeni prowokuje zwiedzających do interakcji z przestrzenią inicjowaną impresjonistycznymi fotografiami utrwalającymi reakcje artysty wobec natury. Przywołane spektakle budzą refleksję nad biologicznie przemijalnym życiem, a także otwierają pytanie dotyczące wiary w wieczność duszy i istnienie absolutu.

Światło i Mrok. teatr Leszka Mądzika
21.06.2024 – 22.09.2025
Kuratorka: Agnieszka Kołodziej-Adamczuk

Scenariusz i aranżacja: Leszek Mądzik

Muzyka ze spektaklu Wilgoć: Jan A.P. Kaczmarek

Realizacja projektu: Krystian Banik, Paweł Żelichowski, Jarosław Figura

Montaż obiektów teatralnych, aranżacja przestrzeni: Jarosław Figura i Krystian Banik

Odtworzenia rekwizytów: Krystian Banik

Wywiad z Leszkiem Mądzikiem - pod tym linkiem: 

https://kulturalneingrediencje.blogspot.com/2017/10/leszek-madzik-maluje-swiatem-na-czarnym.html

informacja prasowa

VII Letni Festiwal Opery Królewskiej /program/

Premierą opery LA CENERENTOLA, która odbędzie się 22 czerwca w Teatrze Królewskim, rozpocznie się VII LETNI FESTIWAL POLSKIEJ OPERY KRÓLEWSKIEJ, którego głównym bohaterem będzie Gioachino Rossini.

Wszyscy doskonale znają pełną magii i fantastycznych postaci baśń o Kopciuszku w wersji Charles’a Perraulta. Lecz w operze Rossiniego próżno szukać dobrej wróżki, wyczarowanej karety czy szklanego pantofelka, który w całym królestwie pasuje na jedną tylko wyjątkową stópkę. W libretcie, sporządzonym przez Jacopa Ferrettiego na podstawie wcześniejszych tekstów Charles’a-Guillaume’a Étienne’a oraz Francesca Fioriniego, zamiast wróżki występuje mędrzec Alidoro, postać macochy zastąpiona zostaje niesprawiedliwym ojczymem, a miejsce bucika zajmuje bransoletka, dzięki której książę rozpoznaje swoją wybrankę. Niezmiennym pozostaje jednak triumf skromności i wdzięku Kopciuszka nad chciwością i próżnością przyrodnich sióstr oraz bezwarunkowa dobroć głównej bohaterki, która w szczęśliwym zakończeniu wybacza swoim dotychczasowym oprawczyniom.

Rossini, opowiadając pół żartem – pół serio baśniową historię, nie stroni od wirtuozerii, stawiając przed wszystkimi solistami ambitne zadania. Od czasów prapremiery, która odbyła się w karnawale 1817 roku w Teatro Valle w Rzymie, z głównymi rolami zmierzyła się plejada śpiewaczek i śpiewaków, bowiem po chłodnym przyjęciu pierwszego spektaklu, podobnie jak to miało miejsce w przypadku Cyrulika sewilskiego, każde kolejne przedstawienie spotykało się już z ogromnym uznaniem. Wkrótce opera podbiła sceny nie tylko we Włoszech, ale i w całej Europie, a zainteresowanie tym tytułem nie gaśnie i dziś. W inscenizacji przygotowanej przez Polską Operę Królewską typowy dla Rossiniego „rozbrykany komizm” z lekkością i właściwą sobie wirtuozerią interpretuje na nowo znakomita reżyserka Jitka Stokalska.

Spektakle: 22, 23, 26 i 28 lipca

Włoszka w Algierze



6, 8 i 9 lipca o godz. 19.00 w Teatrze Królewskim w Starej Oranżerii w Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie zostanie zaprezentowana kolejna opera Rossiniego: L’Italiana in Algeri (Włoszka w Algierze). To jedno z tych dzieł Gioacchina Rossiniego, które przypieczętowały wysoką pozycję młodego kompozytora i otworzyły mu drogę do międzynarodowej sławy. Dwuaktowa dramma giocoso, po raz pierwszy wystawiona w Wenecji w maju 1813 roku, spotkała się z tak wielkim aplauzem publiczności, że już niebawem tytuł zagościł na afiszach teatrów nie tylko we Włoszech, ale i w całej Europie.

Ze smakiem, ale i rozmachem kompozytor parodiuje to, co charakterystyczne dla opery seria. Rozbudowane arie z chórami, wyszukane koloratury, groteskowe dialogi, ironiczne westchnienia – wszystkie środki zostają zaprzęgnięte w służbę zabawie. Nietuzinkowa inteligencja tytułowej Włoszki kontrastuje z rozpasaniem znudzonego swoim dotychczasowym związkiem beja Mustafy, a i pozostałym bohaterom nie brakuje charakteru, co znajduje stosowne odzwierciedlenie w różnorodności środków muzycznych. Do tego należy dodać tak modny w XIX wieku orientalizm oraz fakt, iż ta porywająca opowieść ma swoje źródła w prawdziwej historii. Nic zatem dziwnego, że Piotr Kamiński w dziele tym dostrzega „[…] specyfikę i… nowoczesność rossiniowskiego komizmu, gdzie szaleństwo jest muzyczne, nierealne – w stanie nieważkości”.

Cyrulik sewilski



18, 19 i 20 lipca o 19.00 usłyszymy i zobaczymy "Cyrulika sewilskiego" - jedno z najsłynniejszych dzieł Gioachina Rossiniego. Choć jego napisanie zajęło ponoć kompozytorowi zaledwie trzy tygodnie, to okazało się jednym ze szczytowych osiągnięć w gatunku opera buffa. Skrząca się od oryginalnych muzycznych pomysłów kompozycja obfituje w kunsztowne arie i zabawne dialogi. Doskonałość muzycznych rozwiązań potęguje znakomite libretto, które Cesare Sterbini ułożył na podstawie sztuki Pierre’a Beaumarchais’go.

Dziś nie każdy pamięta, że prapremiera słynnej opery Rossiniego odbyła się pod tytułem Almaviva, ossia L’inutile precauzione (Almaviva lub Zbyteczna ostrożność). Zmiana oryginalnego tytułu stanowiła jeden z licznych zabiegów mających na celu zjednanie rzymskiej publiczności. Spodziewano się bowiem, że wykorzystanie przez młodego Rossiniego tekstu, na kanwie którego powszechnie szanowany Giovanni Paisiello skomponował wcześniej własną operę, może wzbudzić negatywne emocje. I rzeczywiście. Na nic zdało się uzyskanie zgody mistrza oraz wyjaśnienie dołączone do programu. Wszelkie próby załagodzenia sytuacji okazały się daremne, a premiera, która odbyła się w Teatro Argentina w Rzymie 20 lutego 1816 roku, zakończyła się fiaskiem.

Jednak już drugie przedstawienie publiczność przyjęła z należytym uznaniem. Wkrótce zaś opera zyskała sławę nie tylko we Włoszech, ale i na całym świecie. Przyjąwszy ostatecznie tytuł tożsamy z literackim pierwowzorem, Il barbiere di Siviglia Rossiniego bawi i zachwyca również dziś.


Przedstawieniom operowym towarzyszyć będą Rodzinne warsztaty z Rossinim: 

9 i 18 lipca o 11.00

Czy każdy może śpiewać i czym tak naprawdę jest śpiew? Jak sprawić, żeby nasz głos stał się instrumentem? Dlaczego śpiewak musi zrobić przed występem rozgrzewkę i jak dyrygować, żeby wszyscy śpiewali równo?

Na te i wiele innych pytań odpowiemy podczas familijnych warsztatów skierowanych do najmłodszych melomanów. Zapraszamy dzieci w wieku 5-12 lat wraz z opiekunami na spotkanie w magicznym świecie oper mistrza Rossiniego. Historie Kopciuszka, Cyrulika sewilskiego i Włoszki w Algierze, stylowe dekoracje i piękna muzyka uruchomią wszystkie zmysły. Dzieci wezmą udział w lekcji śpiewu pod okiem chórmistrza, poznają tajniki pracy śpiewaczki operowej, wysłuchają melodii skomponowanych przez włoskiego mistrza oraz będą miały możliwość rozmowy z artystami Polskiej Opery Królewskiej. Warsztaty prowadzone będą w zabytkowej przestrzeni Teatru Królewskiego w Starej Oranżerii w Muzeum Łazienki Królewskie, jednego z kilku w Europie oryginalnych XVIII-wiecznych teatrów dworskich.

materiały prasowe Polskiej Opery Królewskiej

czwartek, 13 czerwca 2024

Forum Musicum 2024: Władza i muzyka /zapowiedź festiwalu/

 Od 10. do 25 sierpnia odbędzie się kolejna edycja festiwalu Muzyki dawnej: FORUM MUSICUM, której motywem przewodnim będą związki władzy i i muzyki.

Murmur Mori – pieśni wypraw krzyżowych

Tematem pierwszego koncertu w wykonaniu zespołu Murmur Mori staną się pieśni powstałe w okresie wypraw krzyżowych podejmowanych przez średniowiecznych władców mobilizowanych przez Kościół. 

Program:

Walther von der Vogelweide Nu alrest leb ich mir werde 

Anonim Venetian woman's lament (I) 

Marcabru A la fontana del vergier 

Thibaud I de Navarre Seigneurs sachiez qui or ne s’en ira 

Mirkò Virginio Volpe Oltremare 

Rinaldo D'Aquino Gjamai non mi comfortto 

Anonim Venetian woman's lament (II) 

Ryszard Lwie Serce Ja nuns hons pris 

Peirol Quant amors trobèt partit 

Chardon de Croisilles Li departirs de la douce contrée 

Anonim Suspirava una pulcela 

Anonim Aiuta De' vera lus et garçat 

Guiot de Dijon Chanterai por mon corage 

Murmur Mori

Wykonawcy:

Mirkò Virginio Volpe – śpiew, giterna, bębenek obręczowy 

Silvia Kuro – śpiew, kociołki naccaire 

Alessandra Lazzarini – flety poprzeczne 

Matteo Brusa – citola, darabuka, bębenek obręczowy, dzwonki


10.08 sob. 20:00

Wrocław, Ratusz, Sala Wielka

Rynek 1, Wrocław

Jacek Kowalski


Krucjaty: wojna i pieśni – wykład koncertujący

Kolejnego dnia spotkamy się z bardem Jackiem Kowalskim. Opowie on o tego typu utworach, a także zaśpiewa je w polskim tłumaczeniu. 

Wykonawcy:

Jacek Kowalski – słowo, lira średniowieczna, gitara podróżna 

Agnieszka Obst-Chwała – fidel, rebek 

11.08 niedz. 13:00:

NFM, Sala Kameralna

plac Wolności 1, Wrocław

Wersalski balet sztuki

Kolejny koncert opiewać będzie tryumf i chwałę władzy. Spektakl taneczny w wykonaniu Cracovia Danza z towarzyszeniem Royal Baroque Ensemble przeniesie nas na dwór Ludwika XIV sprawującego swoje rządy absolutne w muzyczno-tanecznej oprawie. Wieczorem zaprosimy do wspólnej zabawy, gdyż i podczas tej edycji nie zabraknie tradycyjnej potańcówki. 

Program:

Fragmenty dzieł Jeana-Baptiste'a Lully’ego: Phaëton LWV 61, Alceste LWV 50, Les folies d'Espagne LWV 48, Ballet des Arts LWV 18 


Wykonawcy:

Balet Cracovia Danza: 

Nikoleta Giankaki, Ewelina Keller, Małgorzata Nabrzeska, Anna Szczotka, Georgij Andrejczenko, Maxim Berko, Michał Kępa, Filip Świeczkowski – tancerze 

Romana Agnel – kierownictwo artystyczne Balet Cracovia Danza 

Royal Baroque Ensemble: 

Lilianna Stawarz – klawesyn, prowadzenie, kierownictwo artystyczne Royal Baroque Ensemble 

Agnieszka Mazur, Tytus Wojnowicz – oboje, flety podłużne 

Grzegorz Lalek, Kornelia Korecka – skrzypce  

Natalia Reichert, Marcin Stefaniuk – altówki  

Jakub Kościukiewicz – wiolonczela 

Grzegorz Zimak – kontrabas 

Henryk Kasperczak – teorba 

Jacek Muzioł – kotły, instrumenty perkusyjne 


Romana Agnel – scenariusz i reżyseria  

Romana Agnel, Dariusz Brojek – choreografia oraz choreografie oryginalne z epoki 

Monika Polak-Luścińska, Elżbieta Wójtowicz-Gularowska – kostiumy 


Kupując bilety na obydwa koncerty festiwalowe 17.08.2024 r. – Wersalski balet sztuki oraz Potańcówkę przy muzyce tradycyjnej – uzyskują Państwo 25% rabatu. Promocja jest dostępna jedynie w Kasie NFM i nie łączy się z innymi zniżkami.

17.08 sob. 18:00

Wrocław, Aula NOT

Ars Cantus


Roman de Fauvel – Opowieść o Ośle w dwóch częściach

Przedmiotem trzeciego koncertu będzie upadek i korupcja władzy: wrocławski zespół Ars Cantus zaprezentuje fragmenty czternastowiecznego poematu satyrycznego 𝕽𝖔𝖒𝖆𝖓 𝖉𝖊 𝕱𝖆𝖚𝖛𝖊𝖑 – 𝕺𝖕𝖔𝖜𝖎𝖊𝖘́𝖈𝖎 𝖔 𝕺𝖘́𝖑𝖊, w którym poezja przeplata się z muzyką.

Program:

Roman de Fauvel – Opowieść o Ośle w dwóch częściach (Francja, 1310)   

Część I 

Favellandi vicium – motet 

Mundus a mundicia – motet 

Quare fremuerunt – motet 

Presidentes in thronis / Super cathedram / Ruina – motet 

 

In mari miserie / Manere – motet 

Virtus moritur – conductus 

Floret fex favellea – conductus  

Philippe le Chancelier Clavus pungens – conductus 

Presum, prees: verbum dignum – conductus 

Porchier miex estre ameroie – rondo 

Fauvel nous a fait present / Ja voi douleur avenir / Fauvel: autant m'est si poise – motet 

 

Część II 

Philippe le Chancelier O labilis sortis humane status – conductus 

Carnalitas, luxuria – proza 

Veritas arpie / Johanne – motet 

La mesnie fauveline / J'ai fait nouveletement / Grant despit ai ie – motet 

Douce dame debonaire – ballada 

A touz jours sanz remanoir – rondo 

Je, qui poair seule ai – lai 

Fauvel est mal assegné – rondo 

Philippe de Vitry? Heu, Fortuna subdula / Aman novi probatur exitu / Heu me, tristis est anima mea – motet 

Gaudet Falvellus nimium – conductus 

In hac valle miserie – proza 

Virgines egregie – sekwencja 

En non Dieu, agace, agace – fatras  oraz „sottes chansons” 

Philippe de Vitry? Quoniam secta latronum / Tribum, que non abhorruit / Merito hec partimur – motet 

Maria, virgo virginum / Celi domina / Porchier mieuz estre ameroie – motet 

Bon vin doit / Quant ie le voi / Cis chans veult boire – motet 


Wykonawcy:

Ars Cantus: 

Aleksandra Hanus – śpiew 

Monika Wieczorkowska – śpiew 

Radosław Pachołek – śpiew 

Maciej Gocman – śpiew 

Piotr Karpeta – śpiew 

Agnieszka Obst-Chwała – fidel, rebek 

Tomasz Dobrzański – flet podłużny, douçaine, szałamaja, citola, kierownictwo artystyczne Ars Cantus 

Fryderyk Mizerski – trąbka suwakowa 

Ewa Prawucka – pozytyw organowy 

Robert Gonera – narrator 

24.08 sob. 20:00

Wrocław, Ratusz, Sala Wielka

Rynek 1, Wrocław



Muzyczne poranki dla maluchów w ramach Forum Musicum

Podczas wydarzenia wieńczącego festiwal zaś poznamy bliżej wyjątkowy średniowieczny manifest polityczny – Hystorigraphi aciem mentis Mikołaja z Radomia. Nie zapomnieliśmy też o warsztatach dla najmłodszych..

Centrum Edukacyjne NFM gorąco poleca niedzielne spotkania muzyczne dla najmłodszych. Podczas zajęć wykorzystujemy elementy koncepcji Émile’a Jaques’a-Dalcroze’a, Edwina E. Gordona oraz Veroniki Sherborne. Przez czterdzieści minut intensywnej zabawy przy muzyce granej na żywo – w atmosferze sprzyjającej rozwijaniu wyobraźni muzycznej oraz umiejętności słuchania i rozumienia dźwięków – dzieci wraz z rodzicami będą aktywnie słuchać, śpiewać i improwizować, angażując przy tym niemal wszystkie zmysły. Spora dawka bodźców wywrze dobroczynny wpływ na integrację sensoryczną, koordynację słuchowo-ruchową, koncentrację uwagi, pamięć, świadomość emocji oraz harmonię i płynność ruchów.

Wykonawcy:

Aleksandra Szymańska oraz Klaudia Ligorowska wraz z zaproszonymi gośćmi

25.08 niedz. 10:00

NFM, Sala Czerwona

Tomasz Dobrzański

Dyrektor artystyczny Forum Musicum

informacja prasowa

Les Plaisirs des Muses. Na dworze Ludwika XIII /zapowiedź koncertu/

16 czerwca o 18.00 w Sali Wielkiej wrocławskiego Ratusza zabrzmi koncert będący prezentacją  kultury muzycznej okresu panowanie Ludwika XIII. Wystąpi Wrocław Baroque Ensemble pod kierownictwem maestro Andrzeja Kosendiaka.

Wrocław Baroque Ensemble / fot. Łukasz Rajchert

Pod względem kultury muzycznej panowanie Ludwika XIII – drugiego francuskiego króla z rodu Burbonów – wiele łączy jeszcze z okresem władania Francją przez ostatnich przedstawicieli Walezjuszy. Już w XVI wieku bowiem sztuka i dworski ceremoniał bardzo wyraźnie akcentowały polityczną dominację monarchy, czego znakomitym przykładem były widowiska ballet de cour, prawdziwie rozkwitające w kolejnym stuleciu. Natomiast nowością na dworze w pierwszych dekadach panowania kolejnej dynastii były wpływy kultury mieszczańskiej. W Luwrze w owym czasie zaczęła bowiem oddziaływać burżuazyjna obyczajowość galant.

Kultura galant (termin ten w XVIII wieku wykorzystano również do określenia stylu muzycznego, którego reprezentantami byli m.in. Couperin i Rameau), skupiona na elegancji i towarzyskim wdzięku, znakomicie współgrała z modnymi wówczas subtelnymi, skoncentrowanymi zazwyczaj na kontemplacji miłości airs de cour. Dużą zasługę w rozpowszechnianiu tego repertuaru miało przedsiębiorstwo rodziny Ballard, cieszącej się przez wiele pokoleń królewskim przywilejem na drukowanie nut skutkującym w praktyce monopolem. To właśnie utwory tego typu stanowić będą trzon programu przygotowanego przez Wrocław Baroque Ensemble.

Najważniejszym zespołem muzycznym na dworze Ludwika XIII był wokalno-instrumentalny Musique de la Chambre du Roi pełniący służbę zarówno podczas religijnych, jak i świeckich wydarzeń. Prowadził go muzyk noszący najwyższy na dworze tytuł surintendant, a do jego obowiązków należało również komponowanie muzyki do baletów. Jego asystentem był natomiast tzw. maître. Pierre Guédron, najstarszy z wybitnych kompozytorów airs, pełnił na dworze kolejno obie funkcje. Jego protegowanym był Antoine Boësset, także wielki twórca tej epoki, nazywany „Apollem Francji”. Poślubił on córkę Guédrona, został jego asystentem, a po śmierci teścia i on uzyskał upragniony najwyższy tytuł na dworze. Podczas koncertu usłyszymy również twórczość muzyków pozostających na służbie u innych najważniejszych postaci Francji pierwszej połowy XVII wieku. Étienne Moulinié piastował tytuł intendant de la musique u Gastona d’Orléans, królewskiego brata. Z kolei François de Chancy, zanim trafił na dwór monarszy, pracował dla samego kardynała Richelieu. Program koncertu uzupełnią utwory na dwie gamby Jeana de Sainte-Colombe’a, którego postać spopularyzował film "Wszystkie poranki świata" z 1991 roku.

Program:

Le mortel (Śmiertelnik)

J. de Sainte-Colombe XLIV Concert à deux violes esgales „Tombeau Les Regrets”

P. Guédron Cesse mortel d’importuner, Quels tourments rigoureux 

E. Moulinié Il sort de nos corps emplumés


Les Dieux (Bogowie)

J.de Sainte-Colombe XVIII Concert à deux violes esgales „Les Bateries” 

A. Boësset Noires forêts, demeures sombres, Conseille-moi mon cœur 

***

Le sommeil (Sen)

A. Boësset Quelle merveilleuse aventure

E. Moulinié Rompez les charmes du sommeil 

 

L‘amour (Miłość)

J. de Sainte-Colombe X Concert à deux violes esgales „Les Couplets”

F. de Chancy Rares fleurs vivante peinture 

A. Boësset Que prétendez-vous, mes désirs

Wykonawcy:

Andrzej Kosendiak – kierownictwo artystyczne

Claire Lefilliâtre – dessus

Aleksandra Turalska – dessus

Vojtěch Semerád – haute-contre

Maciej Gocman – taille

Tomáš Král – basse-contre

Julia Karpeta – viola da gamba sopranowa i basowa

Krzysztof Firlus – viola da gamba sopranowa i basowa 

Maurycy Raczyński – viola da gamba tenorowa 

Krzysztof Karpeta – viola da gamba basowa, violone 

Přemysl Vacek – lutnia

Marta Niedźwiecka – pozytyw, klawesyn


Czas trwania:

90 minut

Lokalizacja:

Wrocław, Ratusz, Sala Wielka

Rynek 1, Wrocław

informacja prasowa

Kian Soltani & NFM Orkiestra Leopoldinum /zapowiedź/

15 czerwca o 18.00 w Narodowym Forum Muzyki wystąpi (zamiast Miszy Maisky`go) Kian Soltani, jeden z najbardziej fascynujących i docenianych wiolonczelistów młodego pokolenia. Z towarzyszeniem NFM Orkiestry Leopoldinum zaprezentuje utwory G. Mahlera, P. Czajkowskiego, M. Brucka i B. Bartóka. 

Kian Soltani

Ten urodzony w Bregencji nad Jeziorem Bodeńskim artysta ma perskie, a w dodatku muzyczne pochodzenie. W wieku dwudziestu pięciu lat podpisał kontrakt na wyłączność z Deutsche Grammophon, a sześć lat później objął posadę profesora na słynnym wiedeńskim Uniwersytecie Muzyki i Sztuk Scenicznych. Jakby tego było mało, gra na instrumencie Antonia Stradivariego, a bogactwo brzmienia, które potrafi zeń wydobyć, krytycy porównywali m.in. do karmelu. Występ Soltaniego z NFM Orkiestrą Leopoldinum będzie jedną z wielkich atrakcji dobiegającego końca sezonu artystycznego. W programie znajdą się dzieła Gustava Mahlera, Piotra Czajkowskiego, Maxa Brucha i Béli Bartóka.

Koncert rozpocznie sławne Adagietto, czyli czwarta część V Symfonii Mahlera. Uważa się ją za list miłosny poświęcony ukochanej, a następnie żonie kompozytora, Almie Schindler. Świadczy o tym pełen liryzmu nastrój muzyki opartej na śpiewnej melodyce, a także zacytowanie przez Mahlera motywu symbolizującego spojrzenie miłosne, zaczerpniętego z Tristana i Izoldy Richarda Wagnera. Adagietto spopularyzował także włoski reżyser Luchino Visconti, wykorzystując je w swoim filmie Śmierć w Wenecji.

Następnie wysłuchamy Wariacji na temat rokoko Piotra Czajkowskiego op. 33 w opracowaniu na smyczki. Dzieło powstało pod koniec 1876 roku, a podczas prawykonania partię solową zagrał Wilhelm Fitzenhagen. Wkład tego młodego i odnoszącego w Moskwie sukcesy niemieckiego wiolonczelisty w cyzelowanie kompozycji był tak duży, iż niektórzy uznają go za jej współkompozytora. Temat, po którym następuje siedem (lub – w pierwotnej wersji – osiem) wariacji, nie pochodzi oczywiście z początku XVIII wieku, ale jest udaną próbą wywołania ducha wygasłego już, wdzięcznego i lekkiego stylu.

Drugą część wieczoru rozpocznie "Kol Nidrei", jedno z najpopularniejszych dzieł Maxa Brucha. Tytuł ten oznacza po aramejsku „wszystkie ślubowania”. Jest to modlitwa odmawiana wieczorem przed świętem Yom Kipur. W utworze niemieckiego autora solo wiolonczeli ma imitować śpiew kantora podczas modlitwy w synagodze. Bruch przyznawał, że chociaż był protestantem, to głęboko poruszało go piękno żydowskich melodii. Koncert zwieńczy wykonanie Divertimento Węgra Béli Bartóka. Kompozycja ta powstała w 1939 roku na zamówienie Paula Sachera, dyrygenta Basler Kammerorchester. Tytuł odnosi się do utworów rozrywkowych pisanych w okresie klasycyzmu. Nawiązując do nich, artysta jednocześnie korzystał z muzyki ludowej swojego kraju. Kapryśna rytmika oraz aluzje do zwrotów melodycznych charakterystycznych dla muzyki węgierskiej sprawiają, że jest to dzieło niebanalne, świeże i zaskakujące.

Program:

G. Mahler Adagietto z V Symfonii

P. Czajkowski Wariacje na temat rokoko A-dur op. 33 (oprac. na smyczki)

***

M. Bruch Kol Nidrei op. 47

B. Bartók Divertimento Sz. 113, BB. 118

Wykonawcy:

Alexander Sitkovetsky – skrzypce, prowadzenie

Kian Soltani – wiolonczela

NFM Orkiestra Leopoldinum

Czas trwania:

110 minut 

informacja prasowa

11. edycja Międzynarodowej Akademii Wiolonczelowej /6 - 13 lipca 2024, Nysa, NFM, zapowiedź/

Od 6. do 11. lipca odbędzie się w Nysie 11. edycja  Międzynarodowej Akademii Wiolonczelowej. Akademia ma formułę warsztatów muzycznych przez...

Popularne posty