sobota, 31 sierpnia 2024

Prolog Eufonii: Kochanowski - muzyczna prapremiera | 11.09, godz. 19.00

11. września o godz. 19.00 zapraszamy do Studia Koncertowego Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie na pierwsze publiczne wykonanie utworów młodego utalentowanego kompozytora Filipa Wiki do wierszy Jana Kochanowskiego. To wyjątkowa okazja do wysłuchania pieśni wielkiego poety. Filip Wika stworzył utwory, które łączą w sobie liryzm i monumentalność, czerpiąc z muzyki renesansowej, ale nadając jej nowoczesny wymiar. 


Zespół Monodia Polska, pod muzycznym przewodnictwem Adama Struga, wykonuje te pieśni w duchu wspólnego śpiewania, otwartego dla wszystkich, bez względu na poziom wokalnych umiejętności. W ten sposób koncert staje się próbą wprowadzenia tego repertuaru do współczesnej kultury jako formy wspólnego muzykowania Polaków. Podczas prapremierowego koncertu na scenie wystąpi też kompozytor, który zagra na fisharmonii.

Pięknym połączeniem muzyki F. Wiki i poezji J. Kochanowskiego zachwyca się Adam Strug - autor, śpiewak, instrumentalista: "Filip Wika skomponował jednogłosowe (z małymi wyjątkami) pieśni, które winny wejść do polskiego obyczaju śpiewaczego uważam bezzwłocznie. Kocham tę muzykę, śni mi się po nocach. Jest najpiękniejszym i najskuteczniejszym sposobem, by liryczne strofy Janowe zostały na nowo odczytane w naszych nielirycznych czasach. Jego pieśni winny wejść do kanonu polskiej odmiany gatunku. Mimo młodego wieku staje w jednym rzędzie z Karpińskim i Antoniewiczem" - komentuje Strug. O Kochanowskim zaś mówi: "Parający się literacką polszczyzną mamy w nim ojca, mistrza i dobrodzieja. Przez niemal cztery stulecia każdy nasz poeta składał mu hołd wierszem".

22 sierpnia minęło 440 lat od śmierci poety.


Program:

I. MOCĄ IMIENIA SWEGO (PSALM 54)

II. PIEŚŃ O POTOPIE (PIEŚŃ I, KSIĘGI WTÓRE)

III. PIEŚŃ O SPUSTOSZENIU PODOLA (PIEŚŃ V, KSIĘGI WTÓRE)

IV. NIE DBAM ABY ZIMNE SKAŁY (PIEŚŃ II, KSIĘGI WTÓRE)

V. DZBANIE MÓJ PISANY (PIEŚŃ III, KSIĘGI PIERWSZE)

VI. OKO ŚMIERTELNE (PIEŚŃ III, PIEŚNI KILKA)

VII. NIE MASZ I PO DRUGI RAZ (PIEŚŃ XII, KSIĘGI WTÓRE)

VIII. KTO MI DAŁ SKRZYDŁA (PIEŚŃ X, KSIĘGI PIERWSZE)

IX. KOLĘDA (PIEŚŃ XIV, PIEŚNI KILKA)

informacja prasowa

Warszawskie Dni Filmu Niemego: 13-15 września Kino Muranów /zapowiedź/

W dniach 13–15 września 2024 roku w warszawskim Kinie Muranów odbędą się pokazy filmów niemych z muzyką na żywo.  SOUNDS OF SILENTS to niecodzienne połączenie klasyki kina niemego: odrestaurowanych filmów pełno- i krótkometrażowych z wykonywanymi na żywo, unikatowymi aranżacjami współczesnych gwiazd polskiej sceny muzycznej: Bartka Wąsika, Rosy Vertov, Enchanted Hunters, Antoniny Nowackiej i MANOIDA. Projekcje poprzedzą wprowadzenia filmoznawcze. Program uzupełnią seanse dla młodej widowni połączone z warsztatami kreatywnymi.

W ramach wydarzeń towarzyszących w Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy odbędzie się druga część debaty poświęconej roli i odpowiedzialności osób zarządzających w kulturze. Po raz pierwszy w programie wydarzenia także masterclassy, filmowy i muzyczny.

SOUNDS OF SILENTS nosi imię menedżerki kultury Anny Sienkiewicz-Rogowskiej.

Kino nigdy nie było nieme. Muzyka zawsze mu towarzyszyła. Dziś dawne filmy połączone z nowoczesnymi brzmieniami zyskują dodatkową wartość dzięki dialogowi dwóch wrażliwości: artystów muzyków z artystami filmowymi sprzed stu lat. Jest to wzbogacające doświadczenie, zarówno dla miłośniczek i miłośników kina, jak i fanek i fanów muzyki.

W programie tegorocznej edycji wydarzenia znalazły się m.in.: dramaty psychologiczne z gatunku Kammerspiel „Kryzys” (1928) G.W. Pabsta i „Sylwester” (1924) Lupu Picka, fascynująca i jedna z najbardziej oryginalnych produkcji tamtego czasu, filmowa hybryda „Czarownica” (1922) Benjamina Christensena, arcydzieło francuskiego impresjonizmu „Kobieta znikąd” (1922) Louisa Delluca oraz obraz jednej z pierwszych reżyserek, Musidory – do głębi hiszpańskie „Słońce i cień” (1922).

Filmy zostały ułożone w bogate programy. Pełne metraże poprzedzą najstarsze czeskie „ruchome obrazy”, nakręcone już w 1898 roku kinematografem braci Lumière przez Jana Kříženeckiego, a także kolejne filmy z cieszącej się powodzeniem sekcji Pierwsze wredne baby kina. Filmy będą wyświetlane z napisami polskimi i angielskimi.

„Kino-koncerty” staną się niepowtarzalną okazją do wysłuchania oryginalnych aranżacji i improwizacji w wykonaniu uznanych muzyków: Bartka Wąsika, Rosy Vertov, Enchanted Hunters, Antoniny Nowackiej i MANOIDA.

Nie zapominamy też o najmłodszej publiczności! Seanse krótkometrażowych filmów to idealna okazja, aby dzieci i ich rodziny mogły odkryć urok niemego kina w nowoczesnej i angażującej formie. W programie znajdą się unikatowe, ręcznie barwione filmy z początku XX wieku, które zachwycają pięknem i magią wczesnej kinematografii. Te małe arcydzieła przeniosą widzów w świat baśniowych opowieści, fascynujących animacji i niezwykłych przygód. Wszystko to przy akompaniamencie muzyki na żywo w wykonaniu Marleny Ostrowskiej. Po seansach zapraszamy na warsztaty kreatywne.

Inicjatorem i organizatorem SOUNDS OF SILENTS jest zawiązany pod koniec 2022 roku kolektyw Siostry Archeo, zrzeszający byłe współpracowniczki Anny Sienkiewicz-Rogowskiej. Strategicznego wsparcia organizacyjnego udzielają Fundacja Futurospekcja, przywracająca do obiegu zapomniane dzieła filmowe i edukująca w zakresie dawnych technik kinematograficznych, oraz Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy, którego celem jest kształtowanie świadomej publiczności poprzez prezentację filmów oraz promowanie filmowych projektów artystycznych.

Wydarzenie wsparły najważniejsze archiwa filmowe z Niemiec, Holandii, Francji, USA, Czech oraz Szwecji. Repertuar przeglądu powstał we współpracy z Deutsche Kinemathek, Filmmuseum München, EYE Filmmuseum, La Cinémathèque française, San Francisco Silent Film Festival, Národní filmový archiv, Svenska Filminstitutet, Kino Lorber.


Partnerami wydarzenia są Kino Muranów, Czeskie Centrum, Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina i Fundacja HER Docs.

Patroni medialni: ARTE, Goethe-Institut

informacja prasowa

XII Festiwal Oper Barokowych w Warszawskiej Operze Kameralnej /zapowiedź/

 XII Festiwal Oper Barokowych potrwa od 2 września do 24 listopada 2024 roku, a wypełnią go spektakle operowe, koncerty oraz recitale. Istotnym elementem będzie ukazanie oddziaływania muzyki baroku na kompozycje tworzone w czasach nam bliższych, w szczególności na muzykę XX wieku. Tym samym obok twórczości Georga Friedricha Haendla, Antonia Vivaldiego, Jeana-Philippe’a Rameau, Jana Sebastiana Bacha, Henry’ego Purcella i Claudia Monteverdiego zabrzmią dzieła Charlesa Ivesa, Gustava Mahlera i Aarona Coplanda.

Historia festiwalu sięga roku 1993, a źródłem jego powstania były następujące okoliczności: rosnąca popularność muzyki barokowej, liczne odkrycia i rekonstrukcje dawnego repertuaru wspomagane dogłębną wiedzą historyczną (wirtuozeria wykonawcza utrzymana w duchu epoki) zespołu Warszawskiej Opery Kameralnej. Warto w tym miejscu przypomnieć, że to właśnie w Warszawie w XVII wieku działała jedna z pierwszych stałych scen operowych w Europie, co pokazuje, jak głęboko sięgają korzenie obecności opery w Polsce.

XII edycja Festiwalu zapowiada się imponująco. Zainauguruje go koncert amerykańskiej gwiazdy operowej sceny – Joyce DiDonato, z towarzyszeniem legendarnej orkiestry Il Pomo d’oro. Punktem kulminacyjnym zaś będzie premiera opery „Juliusz Cezar” George’a Friedricha Haendla (dyr. Adam Banaszak, reż. Włodzimierz Nurkowski). Łącznie w Festiwalu weźmie udział blisko dwustu artystów z kraju i zagranicy, a Warszawa jesienią stanie się niekwestionowaną światową stolicą muzyki barokowej.

Program Festiwalu

Koncert Joyce DiDonato 

To jedna z niekwestionowanych gwiazd świata opery. Występuje na największych scenach operowych świata.

W Warszawie Joyce DiDonato zaprezentuje program „Eden” – wraz z orkiestrą Il Pomo d’Oro i dyrygentem Edsonem Scheidem. Od dawna Artystka poświęca się tworzeniu i inicjowaniu projektów, które stanowią wyzwanie i pobudzają publiczność, wykraczając poza fizyczne ograniczenia sali koncertowej. „EDEN” to polifoniczna struktura łącząca muzykę, dramat i edukację, która stawia pytania o nasz indywidualny związek z Naturą.

„Z każdym mijającym dniem – pisze Joyce DiDonato – coraz bardziej ufam doskonałej równowadze, zadziwiającej tajemnicy i sile przewodniej otaczającego nas świata przyrody, jak wiele Matka Natura ma nam do przekazania. EDEN to zaproszenie do powrotu do naszych korzeni i zbadania, czy łączymy się tak głęboko, jak to tylko możliwe, z czystą esencją naszej istoty, aby stworzyć nowy EDEN od wewnątrz i zasiać nasiona nadziei na przyszłość”.

Album „Eden” otrzymał nominację do nagrody Grammy w kategorii „Best Classical Solo Vocal Album”

22 września (niedziela), godz. 18:00.

Gloria Vivaldi / Antonio Vivaldi

Koncert

W programie koncertu znajda się trzy utwory Antonia Vivaldiego: motet „Domine ad adiuvandum me festina” RV 593 oraz „Magnificat g-moll” RV 610 i „Gloria D-dur” RV 589.

Psalm 69 „Domine ad adiuvandum me festina” przeznaczony jest na sopran, podwójny chór, dwa oboje smyczki i basso continuo. Kantyk „Magnificat” był podstawą kilku utworów powstałych między 1716 i 1719 rokiem. Według muzykologa Michaela Talbota, Vivaldi napisał najwcześniejszą wersję g-moll dla sierocińca ok. 1715 roku, a wkrótce potem przepisał go dla klasztoru cystersów w Oseku.

Istnieje domniemanie, że napisał trzy kompozycje do słów hymnu „Gloria in excelsis Deo” – dwa przetrwały w całości, a „Gloria D-dur” RV 589 jest jednym z najbardziej znanych utworów sakralnych kompozytora. Powstała najprawdopodobniej w okolicach 1715-1716 roku (podobnie jak RV 588), a ogromną popularność zawdzięcza choćby obecności w ścieżkach dźwiękowych filmów – m.in. w „Runaway Train” (1985) w reż. Andrieja Konczałowskiego, w „Shine” (1996) w reż. Scotta Hicksa o pianiście Davidzie Helfgotcie (pierwsza część) oraz w „The Hunter” (2011) w reż. Daniela Nettheima z Willemem Dafoe.

10 października (czwartek), godz. 19:00
Juliusz Cezar – Giulio Cesare in Egitto, HWV 17 / Georg Friedrich Händel

Opera

W XVIII wieku opera przeżywała wielki rozkwit. Ciągle powstawały nowe dzieła, ale ich żywotność była krótka. Nikt nie pamiętał o tym, co powstało kiedyś. Ważne było tylko teraz, dziś. Dramma per musica Giulio Cesare in Egitto Georga Friedricha Haendla, mimo premierowego sukcesu, przestała istnieć niemal na dwa stulecia. Dzieło zostało przypomniane dopiero w 1922 roku podczas festiwalu w Getyndze w interpretacji Oskara Hagena.

"Giulio Cesare" miał premierę 20 lutego 1724 roku w królewskim Haymarket Theatre w Londynie (w 1724 roku odbyło się trzynaście przedstawień, rok później – dziesięć, w 1730 roku – jedenaście). Autorem libretta był Nicola Francesco Haym.

"Giulio Cesare" to opera pełna efektownych scen i dramatycznych zwrotów akcji, wspaniałych arii, duetów i partii z udziałem chóru, należy do najczęściej wykonywanych i najbardziej cenionych dzieł Händla. We współczesnych aranżacjach rolę Cezara napisaną dla kastrata altowego Senesino śpiewają kontralty, mezzosoprany lub kontratenorzy.

To opowieść o walce Juliusza Cezara o władzę oraz względy królowej Egiptu, Kleopatry.


22 października (wtorek), godz. 19:00
"Dydona i Eneasz" – Dido and Aeneas, Z.626 /Henry Purcell

Opera

„Dydona i Eneasz” Henry Purcella to opera o władzy, porywie namiętności i samotności. Oto kobieta-władczyni spotyka na swojej drodze wojownika i bohatera. Wcześniejsze życie skłaniało ją do trwania w samotności, jednak siła uczucia zaczyna brać górę. Dydona nie jest w stanie opanować rosnącej namiętności do Eneasza, ulega jej pomimo lęku i niepewności. Nie jest jednak bezpieczna: na dworze ma bowiem przeciwniczki, które knują przeciwko niej, chcą zaszkodzić jej pozycji, chcą ją zniszczyć. Dydona postanawia działać: odsyła Eneasza, skazuje się na samotność…            

Inscenizacja „Dydony i Eneasza” w centrum stawia emocje Dydony – jej siłę, wierność sobie, czystość intencji. Oraz uczucia i działania Eneasza – mężczyzny przeświadczonego o własnej dziejowej roli, przekraczającej czyjś osobisty los. Uniwersalność historii podkreśla umiejscowienie tego XVII-wiecznego muzycznego arcydzieła w drugiej połowie XX wieku.

Tomasz Cyz


29 października (wtorek), godz. 19:00
"Judyta triumfująca" – "Juditha triumphans", RV 644  / Antonio Vivaldi

Opera

“W warszawskiej inscenizacji Judyta jak w soczewce skupia cechy bohaterki tragicznej. Mimo że ma niezwykle silną osobowość, przeżywa konflikt moralno-etyczny. W działaniu cechują ją: determinacja, dwulicowość, konieczność walki z ukrycia i podstęp. Poświęca się, by zniszczyć wroga. Działa z pobudek patriotycznych. Wartości, pomiędzy którymi musi wybrać, to ojczyzna, cnota i własne sumienie. Motywacje jej działania można określić jako patriotyczno-prometejskie, bowiem jest gotowa do najwyższego poświecenia w imię dobra własnego narodu. Dodatkowym cierpieniem jest dla niej sama relacja z Holofernesem. Bohaterka jest nim zauroczona, tworzy się między nimi erotyczne napięcie, jednak ich dialog jest pełen ambiwalencji. Judyta jest wyraźnie oczarowana mężczyzną, jednak wie, że wybierając ojczyznę, musi stłumić rodzące się uczucie do Holofernesa, który dąży do zguby jej ukochanej ojczyzny. Planowane morderstwo jest zatem dla kobiety szalenie trudne, nie do końca zgodne z jej wolą.”

Marta Kociszewska-Hoffmann,

Magazyn PRESTO

23 listopada (sobota), godz. 19:00
Castor et Pollux / Jean-Philippe Rameau

Opera
„Pod względem wokalnym spektakl można uznać za zaśpiewany bardzo stylowo i szlachetnie. Niemal wszyscy artyści obdarowani zostali ciekawymi głosami, a tajniki dawnych technik nie są im bez wątpienia obce. Najbardziej przekonujący był Kieran White w roli Castora, jego głos miał odpowiedni dla muzyki francuskiej blask, ale i lekkość, która jest podstawą przy wykonawstwie tego typu repertuaru. Tylko niewiele ustępował mu Kamil Zdebel jako Pollux; obydwaj śpiewacy, dzięki rezygnacji z mogącej budzić niepotrzebne wrażenie egzaltacji, osiągają duży stopień scenicznej prawdy, niekie- dy nawet dystansu, co w tego typu librettach do osiągnięcia wcale nie jest łatwe. Na ich twarzach każde zdziwienie, obawa, szczęście czy wzruszenie, wywołane nieoczekiwanym obrotem spraw, malowało się w sposób dyskretny, ale nie pozbawiony wewnętrznego napięcia”.

Wiesław Kowalski,
e-teatr

informacja prasowa

piątek, 30 sierpnia 2024

Słuchowisko "Szosza" Singera na żywo w radiowej Trójce

31 sierpnia w Muzycznym Studiu Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej będzie można zobaczyć (i posłuchać!) słuchowisko na żywo „Szosza” Isaaka Bashewisa Singera oraz spotkać się z Meirav Hen, wnuczką pisarza. Wydarzenie z udziałem publiczności rozpocznie się o godz. 19.00 w ramach trwającego 21. Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera. Transmisja słuchowiska i wejściówki do zdobycia na antenie radiowej Trójki.

Zdjęcia z prób do słuchowiska „Szosza” Isaaka Bashewisa Singera w studiu Trójka - Program 3 Polskiego Radia.  Fot. facebook.com/@Teatr

Reżyserii podjął się Waldemar Modestowicz, a adaptacji – Marta Rebzda, kierowniczka literacka Teatru Polskiego Radia. Muzyka - Piotr Moss, akordeon - Kuba Gawlik, przygotowanie efektów dźwiękowych  i muzyki - Maciej Kubera. Reżyseria dźwięku - Mateusz Michniewicz, scenografia - Ewa Łaniecka, kierownictwo produkcji - Beata Jankowska, Sylwia Gorlas.

Obsada: 

ARON - Mateusz Rusin, 

SZOSZA - Maria Katarzyna Kłusek, 

BASZEŁE - Monika Chrząstowska, 

MORYC - Przemysław Bluszcz, 

BETTY - Małgorzata Majewska, 

SAM - Włodzimierz Press, 

CELA - Małgorzata Trybalska,

CHAIMŁ - Krzysztof Szczepaniak,

DORA - Adrianna Kieś,


21. edycja Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera to koncerty, recitale, spektakle, pokazy filmów i wystawy. Wśród stałych punktów programu są spotkania wokół literatury i historii, wykłady, warsztaty czy spacery miejskie. 

Spotkanie z  Meirav Hen po zakończeniu słuchowiska w radiowej Trójce poprowadzi Remigiusz Grzela, kierownik literacki Teatru Żydowskiego.

Słuchowisko powstaje w koprodukcji z Fundacją Shalom, której dyrektorką jest Gołda Tencer .

Program 1 i Program 3 Polskiego Radia są patronami medialnymi 21. Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera.

informacja prasowa

Alfred Hitchcock, Radu Jude, Greta Garbo na 15. Festiwalu Kamera Akcja

Oto dziewięć tytułów, które będzie można zobaczyć podczas 15. Festiwalu Kamera Akcja między 24 a 27 października w Łodzi na ekranach kin Szkoły Filmowej, Monopolis i Muzeum Kinematografii. Wśród nich najlepsze dzieła ikon kina m.in. Alfreda Hitchcocka, Dorothy Arzner, Grety Garbo czy uznanych filmów rumuńskiego twórcy Radu Jude.

Autor identyfikacji graficznej: Arkadiusz Jaworek

Ikony kina w Monopolis

Jubileuszowa edycja Festiwalu Kamera Akcja przypomina o wielkich postaciach, które wyznaczyły punkty zwrotne w kinematografii i nieustannie inspirują współczesnych krytyków oraz twórców. Momentem, który zmienił kino na zawsze była premiera „Psychozy” Alfreda Hitchcocka (1960). To właśnie podczas pierwszych pokazów wystraszona publiczność wybiegała z kinowej sali, kiedy na ekranie pojawiała się najsłynniejsza scena morderstwa. Jej realizacja trwała aż 7 dni, wykorzystano ponad 70 ustawień kamery, a legendarna melodia skrzypiec Bernarda Herrmanna wzmacniała jedynie uczucie dyskomfortu. Trzydzieści trzy procent efektu "Psychozy" jest dziełem muzyki — przyznał Alfred Hitchcock. Na 15. FKA zaprezentowana zostanie odrestaurowana wersja reżyserska tego filmu wszechczasów z ujęciami, które wcześniej były usunięte przez cenzorów.
Autor identyfikacji graficznej: Arkadiusz Jaworek

Na ekrany ponownie zagości także legendarna Greta Garbo w zręcznej i błyskotliwie zrealizowanej sophisticated comedy „Ninoczka” (1939) Ernsta Lubitscha na podstawie scenariusza Billy'ego Wildera, Charlesa Bracketta i Waltera Reischa. Stalin nie  będzie zadowolony — pojawiały się głosy w trakcie premiery. „Ninoczka” to satyra na Związek Radziecki i jednocześnie subtelna pochwała zachodniego kapitalizmu, która nie potrzebowała wyrafinowanej promocji — hasło „Garbo się śmieje!” na plakacie wystarczyło studiu MGM do rozreklamowania filmu, którego urok trwa już 85 lat. Magia kina? Nieśmiertelny czar Grety? Efekt jej (u)śmiechu? Myślę, że wszystko naraz — zachwala krytyk Jacek Lubiński.

W programie sekcji Ikony kina zabraknąć nie może także Dorothy Arzner, jedynej kobiety pracującej jako reżyserka w Hollywood lat 30. i 40. Jej „Dance, Girl, Dance” (1940) to wyprzedzający swoje czasy kobiecy portret o samorealizacji, zmaganiach artystycznych i jednocześnie kamień milowy w rozwoju filmu tanecznego, który w 2002 roku znalazł się na liście 100 najważniejszych filmów Amerykańskiego Stowarzyszenia Krytyków Filmowych. W rolach głównych widzowie zobaczą nagrodzoną Oscarem za całokształt twórczości Maureen O’Hara („Zielona dolina”) oraz wielokrotną laureatkę nagrody Emmy Lucille Ball („The Lucy Show”).

Autor identyfikacji graficznej: Arkadiusz Jaworek


Outsider francuskiego kina na 15. FKA


To wiadomość, na którą czekali wszyscy miłośnicy klasyki. Claude Sautet, okrzyknięty mistrzem przez takich artystów jak Jean-Pierre Melville, François Truffaut czy Pauline Kael, będzie bohaterem sekcji Francuski łącznik podczas 15. Festiwalu Kamera Akcja.

Urodzony w pokoleniu Nowej Fali, choć nigdy nie był jej częścią. Jego filmy znajdowały swoje stałe miejsce w repertuarze kin studyjnych lat 70., 80. i 90. To kolejny już twórca, obok Dorothy Arzner, którego twórczość chcemy szczególnie przybliżyć festiwalowiczom — mówi Przemek Glajzner, dyrektor Festiwalu Kamera Akcja.

Uczestnicy 15. FKA będą mieli okazję zobaczyć „Okruchy życia” (1970), montażowy majstersztyk z Michelem Piccoli („Piękna złośnica”) i Romy Schneider („Sissi”) w rolach głównych. To opowieść-puzzel, w której widz dostaje szansę samodzielnego zrekonstruowania zdarzeń. Duet Schneider-Piccoli powraca także w „Maksie i Ferajnie” (1971), który balansuje na pograniczu thrillera i filmu społecznie zaangażowanego. Adaptacja książki Claude’a Nérona jest intrygującą historią ekstremistycznego policjanta, którego antybohaterskiej kreacji pogratulował sam François Truffaut. Losom Maksa towarzyszą kompozycje Philippe’a Sarde’a, autora nominowanej do Oscara muzyki do „Tess” Romana Polańskiego.

Na ekranie Festiwalu Kamera Akcja wyświetlony zostanie także ostatni film Claude’a Sauteta „Nelly i Pan Arnaud” (1995) z Emmannuelle Beart i Michelem Serrault w rolach głównych. Reżyser maluje w nim niemożliwą miłość: z jednej strony pan Arnaud, bogaty mieszczanin, kapryśny, emerytowany biznesmen; z drugiej Nelly, dumna i powściągliwa młoda kobieta, żyjąca w prawdziwej emocjonalnej niepewności.

Głęboko pesymistyczny, genialny „Nelly i Pan Arnaud” to najlepszy film wielkiego reżysera, który osiągnął szczyt swojego talentu. Każde ujęcie, każda scena to cuda finezji i dyskrecji — pisał na łamach „Les Inrockuptibles” krytyk Frédéric Bonnaud.

Partnerem sekcji Francuski łącznik jest Instytut Francuski w Warszawie.


Autor identyfikacji graficznej: Arkadiusz Jaworek


Kultowe rumuńskie tytuły w Szkole Filmowej w Łodzi


To nie koniec programowych zaskoczeń. Na kinomanów czeka bliskie spotkanie z twórczością jednego z najciekawszych autorów współczesnego kina Radu Jude, autorem filmu nagrodzonego Złotym Niedźwiedziem „Niefortunny numerek lub szalone porno”. Na 15. Festiwalu Kamera Akcja zawita jego „Nie obiecujcie sobie zbyt wiele po końcu świata”, awangardowa opowieść, która zręcznie łączy stylistyki typowe dla Zooma, livestreamów i krótkich filmików z TikToka. Jude, określany przez krytyków Godardem naszych czasów, tworzy odważne portrety współczesnego kapitalizmu, pełne wyzysku, dyskryminacji i hipokryzji.

Reżyser zafunduje także festiwalowiczom „Drukowanymi literami”, dialektyczną adaptację sztuki Gianiny Carbunariu, opowiadającą o Mugurze Călinescu, młodym Rumunie aresztowanym w latach 80. za graffiti krytykujące reżim Ceaușescu. Film ten to montażowa perełka łącząca policyjne przesłuchania z programami kulinarnymi i rozmowami telefonicznymi. To zaciekłe i pełne pasji potępienie zła, część trwającej fali rumuńskich filmów podejmujących tematykę epoki Ceaușescu i okresu po Ceaușescu — pisał o filmie krytyk Peter Bradshaw w The Guardian.

Sekcję rumuńską uzupełni dokument „Między rewolucjami” Vlada Petriego zestawiający rewolucję islamską w Iranie z powstaniem w Rumunii w 1989 r. Film, stworzony z materiałów archiwalnych, opowiada o codziennym życiu i nadziejach, ukazując fikcyjną korespondencję między irańską kobietą a młodą Rumunką. Sekcja powstała we współpracy z Rumuńskim Instytutem Kultury w Warszawie.

Authors Spotlight — zgłoszenia wydłużone do 8 września


Trwa nabór do Authors Spotlight, prestiżowego międzynarodowego konkursu krótkometrażowych filmów live action oraz animacji. To już ostatni dzwonek, aby zgłosić swoje etiudy i dać się poznać podczas jubileuszowego 15. Festiwalu Kamera Akcja. Przesłane filmy oceniać będą twórcy najbardziej rozchwytywanych polskich produkcji, m.in. Sandra Drzymalska — aktorka znana z takich tytułów, jak „Belfer”, „#BringBackAlice” czy „Sole” Carlo Sironi (nagrodzony na festiwalu w Wenecji polsko-włoski dramat), a w filmie „Simona Kossak” w reżyserii Adriana Panka, przedpremierowo prezentowanym podczas 15. FKA, wcieliła się w tytułową słynną polską biolożkę. Swój werdykt wydadzą także Jury Młodych FINA — laureaci Olimpiady Wiedzy o Filmie i Komunikacji Społecznej: Antonina Zwolińska, Zosia Żyłka i Bartosz Ciechanowicz oraz Jury Koła Naukowego Filmoznawców Uniwersytetu Łódzkiego: Karolina Majka, Antonina Noińska i Jakub Dulny. Z uwagi na duże zainteresowanie, organizatorzy przedłużają nabór do 8 września 2024 r.

15. Festiwal Kamera Akcja odbędzie się od 24 do 27.10.2024 w Łodzi oraz od 14 do 23.10.2024 online na platformie Think Film. Odbywa się dzięki dofinansowaniu z budżetu Miasta Łodzi. Dofinansowany także ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz Uniwersytetu Łódzkiego – mecenasa festiwalu. Głównymi partnerami festiwalu są Monopolis i Szkoła Filmowa w Łodzi. Festiwal Kamera Akcja i Festiwal Mediów Człowiek w Zagrożeniu tworzą sieć współpracy „Łódzki Festiwal Filmowy”.  Karnety w cenie od 149 zł już w sprzedaży.
informacja prasowa








piątek, 23 sierpnia 2024

"Małe arcydzieła. Europejska grafika dawna" - Rembrandt, Giovanni Battista Piranesi, Albrecht Dürer i inni na wystawie w Muzeum Śląskim

Od 24 lipca do 10 listopada 2024 możemy oglądać w Muzeum Śląskim grafikę artystyczną stworzoną na przestrzeni wieku. Wśród prezentowanych artystów:  Rembrandt, Giovanni Battista Piranesi, Albrecht Dürer, David Teniers, Jacques Callot, Bernard Picart i wielu innych. Wystawa obejmuje szeroki zakres tematyczny prowadzący zwiedzających przez gabinety rycin, sale map, galerie portretów czy narracje dotyczące konkretnych wydarzeń i postaci historycznych. Jest to także przestrzeń zadumy nad życiem i śmiercią, oraz odpoczynku i ukojenia w prostocie codziennego życia.

Niezwykłe bogactwo motywów i przedstawień biblijnych, zarówno ze Starego, jak i Nowego Testamentu, uzupełniają mitologiczne alegorie, sceny batalistyczne oraz bogaty zbiór rycin przedstawiających umocnienia i fortyfikacje wielu miast. Uwagę zwracają przedstawienia pól bitew autorstwa Erika Dahlbergha oraz "Bitwa pod Wiedniem" Gabriela Bodenehra z 1683 roku. Bogata kolekcja portretów ukazuje postaci historyczne, XVII-wiecznych artystów oraz mniej znane osoby, dzięki czemu możemy poznać życie różnych warstw społecznych. Wystawa oferuje również przepiękne pejzaże – zarówno sielskie, wiejskie sceny, jak i miejskie krajobrazy, przedstawiające architekturę oraz wnętrza. Prace te ukazują życie władców, arystokracji, ale i prostych ludzi, pozwalając na wgląd w codzienne życie minionych epok.

Wernisaż wystawy, fot. materiały prasowe MŚ.

Ekspozycję wzbogaca kilkadziesiąt dzieł wypożyczonych przez Fundację Pałac w Bycinie, której wciąż rozwijana bogata kolekcja grafiki dawnej poszczycić się może dziełami takich artystów jak Giovanni Battista Tiepolo, Albrecht Dürer, Albrecht Altdorfer czy Lucas van Leyden.

Liczący przeszło 3500 obiektów zbiór grafiki Muzeum Śląskiego w Katowicach może poszczycić się niezwykłymi dziełami najznamienitszych artystów. Obiekty pochodzące z nabytków przedwojennych, przywrócone w połowie lat 90. z Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, wzbogacane licznymi zakupami oraz wspaniałymi darowiznami, tworzą dziś niezwykłą kolekcję grafiki. Na szeroki obraz sztuki graficznej składają się dzieła zarówno polskich artystów, z bogatą reprezentacją współczesnych grafików śląskich, jak i przeszło 500 obiektów zbioru tzw. grafiki międzynarodowej.


2.08.2024 – 10.11.2024
Muzeum Śląskie w Katowicach / przestrzeń wystaw czasowych na poziomie -4
Kurator: Łukasz Szostkiewicz

informacja prasowa

Chagall - duża wystawa w Muzeum ALBERTINA w Wiedniu.- od 28 września 2024

Prezentacja prac Marca Chagalla w Muzeum Albertina, obejmująca około 90 prac wybranych ze wszystkich okresów twórczości artysty, koncentruje się na jego żywym zaangażowaniu w najbardziej pierwotne i uniwersalne tematy życia – ujawniając w ten sposób różnorodną mnogość "niemożliwych możliwości".

M. Chagall, Wielki cyrk, 1970, Muzeum Albertina, fot. Barbara Lekarczyk-Cisek

Marc Chagall (1887–1985) należy do najbardziej znanych artystów XX wieku, a jego jedyna w swoim rodzaju twórczość obejmuje prace powstałe już w 1905 roku i jeszcze w latach 80. Urodzony w ortodoksyjnej chasydzkiej rodzinie i wychowany w małym białoruskim miasteczku Witebsk, wpłynęły na całe jego życie.

Kapryśne i poetyckie, malarskie światy Chagalla, jakkolwiek nam bliskie, nie przestają fascynować i nie skrywają nowych zagadek. Jego twórczość oscyluje między tradycją a awangardą, zarówno pod względem stylu, jak i treści. Opierając się na swoich doświadczeniach związanych z ewolucją sztuki XX wieku od prymitywizmu do kubizmu, fowizmu i surrealizmu, Chagall stworzył swój własny język wizualny – jedną z niewątpliwych cech jest zasadnicza ciągłość nieodłącznie związana z jego wieloaspektową ekspresją artystyczną.

Marc Chagall, Ślub zimą, 1969

Centralne tematy macierzyństwa i narodzin, śmierci i miłości dominują w obrazach Chagalla. Jego malarstwo zdaje się je rozważać i oświetla je z nowej perspektywy w powtórzeniach i wariacjach. Powracające motywy, takie jak kogut i osioł, krowa i ryba, funkcjonują w zmiennym, fantastycznym kosmosie artysty jako elementy, które są opalizują znaczeniami. Pozorne sprzeczności i kontrasty w kompozycjach i światach wizualnych Chagalla są widocznym świadectwem poszukiwania przez artystę "logiki nielogiczności", poprzez którą nadał on tradycyjnym formom malarskim wymiar psychologiczny.

M. Chagall, Śpiąca kobieta z kwiatami, 1972, fot. Barbara Lekarczyk-Cisek

Prezentacja w Muzeum ALBERTINA, obejmująca około 90 prac wybranych ze wszystkich okresów twórczości artysty, koncentruje się na jego żywym zaangażowaniu w najbardziej pierwotne i uniwersalne tematy życia – ujawniając w ten sposób różnorodną mnogość "niemożliwych możliwości".

Wystawa powstała we współpracy Muzeum ALBERTINA w Wiedniu i Kunstsammlung Nordrhein-Westfalen w Düsseldorfie i można ją oglądać od 28 września 2024 r. do 9 lutego 2025 r. w muzeum ALBERTINA w Wiedniu.

(źródło: strona Muzeum Albertina)

czwartek, 22 sierpnia 2024

32. Europejskie Dni Dziedzictwa na Dolnym Śląsku 7-8 i 14-15 września

Gra terenowa w zamkach piastowskich, dawny gród słowiański w Lubinie, piknik rzemieślniczo-historyczny na Zamku w Bolkowie, wędrówki piesze i rowerowe, wizyta w śląskim Betlejem i nieudostępnianych zazwyczaj podziemiach Ostrowa Tumskiego, koncerty muzyki dawnej, warsztaty szklarskie, piekarnicze i wyplatania koszy – to tylko niektóre z atrakcji 32. Europejskich Dni Dziedzictwa na Dolnym Śląsku odbywających się pod hasłem „Szlaki. Sieci. Połączenia”. W ramach tegorocznej edycji zaplanowano blisko sto wydarzeń w 40 miejscowościach regionu.


Temat przewodni EDD odwołuje się do projektu Szlaków Kulturowych Rady Europy. Projekt zainicjowany w 1987 r. obejmuje dziś 47 tras, a 18 z nich przebiega przez Polskę. Szlaki posiadają różnorodny charakter – od najstarszej Drogi Świętego Jakuba, przez obiekty wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO, po mniej oczywiste, jak Europejski Szlak Ceramiki, z Bolesławcem na trasie.

„Lokalnie istnieją też systemowe rozwiązania sieciujące miejsca o niezwykłej wartości w skali kraju. Wśród nich są m.in. lista pomników historii czy krajowa lista niematerialnego dziedzictwa kulturowego wyznaczająca miejsca, gdzie spotkać można mistrzów rzemiosła i rękodzieła” – tłumaczy Agnieszka Szepetiuk-Barańska, koordynatorka EDD na Dolnym Śląsku. „Szlaki, sieci i połączenia to również architektura, komunikacja, potrawy, rytuały i język – dziedzictwo materialne i niematerialne, które stale kreuje naszą indywidualną i wspólną historię” – dodaje koordynatorka.

Kaplica Hochberga we Wrocławiu

Europejskie Dni Dziedzictwa to cykliczny projekt kulturalny, społeczny i edukacyjny o międzynarodowym zasięgu. Przez cały wrzesień, ze szczególnym uwzględnieniem dwóch weekendów, mieszkańcy Dolnego Śląska mogą bezpłatnie wziąć udział w różnorodnych wydarzeniach, które odbędą się m.in. w Bielawie, Bolesławcu, Bolkowie, Brzegu, Bystrzycy Kłodzkiej, Dusznikach-Zdroju, Dzierżoniowie, Gryfowie Śląskim, Jeleniej Górze, Kamiennej Górze, Karpaczu, Kątach Wrocławskich, Kłodzku, Krzeszowie, Lubinie, Oleśnicy, Oławie, Polanicy-Zdroju, Siedlimowicach, Siedlęcinie, Strudze, Sycowie, Szklarskiej Porębie, Świdnicy, Tarczynie, Wałbrzychu, Wleniu, Wrocławiu, Zagórzu Śląskim czy Złotym Stoku.

W trakcie EDD będzie można przemierzyć dolnośląskie odcinki Drogi Świętego Jakuba – szlaku pielgrzymkowego prowadzącego do katedry w hiszpańskim Santiago de Compostela. Zaplanowano wycieczki piesze z Brzegu do Lipek, z Gorzycy do Chocianowa, z Pielgrzymki do Lwówka Śląskiego, z Trestna do Wrocławia oraz rowerowe przez Sycowski Szlak Jakubowy.

W muzyczną podróż po średniowiecznej Europie zabierze słuchaczy zespół Vox Imaginaria w trakcie koncertu we wrocławskim Muzeum Etnograficznym. Z kolei w Ośrodku Postaw Twórczych w Leśnicy zaplanowano piknik historyczny oraz pokaz dawnych technik walki na miecze. Swoje bramy dla zwiedzających otworzą Pałac Łomnica, śląskie Betlejem z niezwykłym letnim pawilonem na wodzie w pobliżu Opactwa Cysterskiego w Krzeszowie, a we Wrocławiu – Kaplica Hochberga czy podziemia klasztoru Sióstr Szkolnych de Notre Dame na Ostrowie Tumskim.

Szlakiem wrocławskich legend. Nagrobki Henryka II Pobożnego i Henryka IV
Probusa  w Muzeum Narodowym we Wrocławiu

Pasjonaci szyfrów i zagadek mogą wziąć udział w grze terenowej na Szlaku Zamków Piastowskich, do którego należą zamki Bolków, Grodno, Grodziec, Świny, Wleń i Wieża Książęca w Siedlęcinie. Natomiast w Oławie odbędzie się gra terenowa szlakiem lokalnych baśni i legend. W Muzeum Narodowym we Wrocławiu miejskie legendy wybrzmią w trakcie warsztatów dla dzieci, a w hotelu The Bridge będzie można wysłuchać historii znanych wrocławskich postaci, których wizerunki zdobią ściany pokoi i foyer.

Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze organizuje Biennale Fotografii Górskiej i pokazy wytopu szkła. W Gryfowie Śląskim nadarzy się wyjątkowa okazja, by odkryć tajemnice gór w trakcie pokazu filmu „Wędrowcy Karkonoszy”. Jak zmieniały się pojazdy komunikacji zbiorowej, można przekonać się we wrocławskiej Zajezdni Popowice, a Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu zaprasza na wystawę o XIX-wiecznych dyliżansach pocztowych. Zagadnieniom historii śląskiej komunikacji i transportu poświęcone będą wykłady w Ossolineum, które proponuje też spacer fotograficzny, rodzinne tropienie aniołów, oprowadzanie po wystawie fotografii Jadwigi Nowak-Jeziorańskiej czy odczyt na temat egzotycznych podróży Melchiora Wańkowicza.

Szlaki turystyczne w Polanicy-Zdroju

W Starej Kopalni uczestnicy wydarzeń poznają Europejski Szlak Dziedzictwa Przemysłowego (ERIH), do którego należy ta wałbrzyska placówka muzealna. W Świdnicy będzie można zgłębić dziedzictwo kupieckie i kolejowe tego miasta. Zaplanowano spacery historyczne – po centrum Oleśnicy, po terenie dawnego garnizonu w Jeleniej Górze, tropem szczelin przeciwlotniczych w Bielawie czy trasą lokali gastronomicznych dawnego Breslau.

Z Jodłowego Młyna wyruszy rajd rowerowy szlakiem młynów wodnych usytuowanych wzdłuż Odry, a w Młynie Siedlimowice odbędą się warsztaty wypieku chleba. Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju przygotowało wystawę poświęconą międzynarodowemu projektowi wpisania europejskich młynów papierniczych na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W tym roku mija 180. rocznica buntu tkaczek. Z tej okazji Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze zaplanowało czytanie poezji inspirowanej tkackim dziedzictwem regionu.

Śląskie Betlejem – letni pawilon na wodzie

Muzeum Historyczne w Lubinie zaprosi do grodu słowiańskiego na pokazy rzemieślnicze i koncert muzyki dawnej. Wrocławskie Muzeum Etnograficzne przygotowało warsztaty wyplatania koszy ze słomy. Do Bolesławca można wybrać się na Piknik Kresowy i wziąć udział w konkursie wiedzy o Europejskim Szlaku Ceramiki. Fenomen kulturowy bolesławieckiej kamionki będzie też tematem wykładu w Pawilonie Czterech Kopuł we Wrocławiu.

W trakcie EDD odbędą się liczne spotkania autorskie. Ich bohaterami będą m.in. Dobiesław Karst – archeolog i pasjonat świdnickich tradycji kupieckich (MBP w Świdnicy), Waldemar Jankowski – tłumacz dawnej kroniki wsi (świetlica wiejska w Pełcznicy), Agata Ciastoń – autorka książki o autostradzie A4 pt. „Na środkowym pasie latem trawa była wysoka” (GOKiS Kąty Wrocławskie) czy Sabina Jakubowska – autorka nagradzanej książki „Akuszerki” (Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu).

 Muzeum Farmacji we Wrocławiu

W EDD po raz pierwszy weźmie udział Info WuWa café proponująca zwiedzanie wrocławskiego osiedla WuWA, które wraz z innymi europejskimi osiedlami tworzy unikatowy zespół architektoniczny uhonorowany Znakiem Dziedzictwa Europejskiego. Debiutantami EDD są również: Muzeum Farmacji, liczne instytucje z Gryfowa Śląskiego, Dolnośląski Zespół Parków Krajobrazowych czy Centrum Kultury Nowy Pafawag we Wrocławiu.

Szczegółowy program: https://edd.nid.pl/

Koordynator ogólnopolski EDD: Narodowy Instytut Dziedzictwa.

Koordynator EDD na Dolnym Śląsku: Muzeum Narodowe we Wrocławiu i jego Oddział Muzeum Etnograficzne.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

informacja prasowa




wtorek, 20 sierpnia 2024

Radiowa Dwójka na Festiwalu Muzyki Dawnej w Jarosławiu

Transmisja recitalu francuskiej gambistki Lucile Boulanger i plenerowe wydanie audycji „Dwójka na miejscu – Małe ojczyzny z wielką historią” prosto z Jarosławia. Do 25 sierpnia odbywa się tam XXXII Festiwal Muzyki Dawnej „Pieśń naszych korzeni”.  


 „Pieśń naszych korzeni” to najstarszy polski festiwal poświęcony wyłącznie muzyce dawnej. Odbywa się od 1993 roku i jest jednym z nielicznych tego typu w Europie. Od wielu lat łączy różne środowiska, daje możliwość wysłuchania znakomitych artystów i zarazem pozwala na rozwijanie wykonawczych talentów i pasji uczestników imprezy. Jak co roku podczas festiwalu będzie można wziąć udział w koncertach, warsztatach, a także dołączyć do klubu festiwalowego. 

- Stworzona przed laty formuła przyciąga do Jarosławia ludzi zainteresowanych zarówno muzyką dawną jak i tradycyjną. Chętnych do śpiewnia chorału gregoriańskiego podczas codziennej liturgii jak i miłośników dobrej zabawy w klubie festiwalowym, w którym do tańca grają zespoły kontynuujące najlepsze tradycje muzyków ludowych. Kto chce dociekać i dopytywać, ma taką szansę na seminariach, których bohaterami są muzycy występujący podczas wieczornych koncertów. Organizowane są warsztaty chorałowe dla początkujących, można też dołączyć do chóru i orkiestry festiwalowej, by po tygodniu przygotowań, wystąpić na zamykającym festiwal koncercie – mówi Magdalena Łoś z Redakcji Muzycznej Programu 2 Polskiego Radia.  

21 sierpnia o godz. 20.00 Dwójka zaprasza na transmisję recitalu Lucile Boulanger, która wystąpi w kościele oo. Franciszkanów i wykona na violi da gamba utwory Jana Sebastiana Bacha oraz Carla Friedricha Abla. W sobotę 24 sierpnia od godz. 15.00 plenerowe wydania audycji „Dwójka na miejscu – Małe ojczyzny z wielką historią” prosto z Jarosławia. Magdalena Łoś i Monika Zając odwiedzą Kamienicę Orsettich i miejskie podziemia, przespacerują się ulicami Jarosławia, porozmawiają także o festiwalu oraz o muzycznych tradycjach regionu. 

informacja prasowa

poniedziałek, 19 sierpnia 2024

Wydarzenia w Muzeum Narodowym i oddziałach 20-25.08.2024

W Muzeum Narodowym we Wrocławiu już tylko do 25 sierpnia czynna jest wystawa „Kimono jako doświadczenie. Język sztuki Joanny Hawrot”. W najbliższą niedzielę oprowadzą po niej kuratorka Dorota Róż-Mielecka w towarzystwie samej Artystki. Muzeum „Panorama Racławicka” w wakacyjne wtorki zaprasza na rodzinne spacery połączone z seansami w Małej i Dużej Rotundzie. W Muzeum Etnograficznym dobiega końca wystawa „Rzeczy przysposobione”, z tej okazji w najbliższą niedzielę ostatnie oprowadzanie kuratorskie poprowadzą Marta Derejczyk i Anna Kurpiel. Oprowadzania po wystawie „Maria Pinińska-Bereś” w językach polskim i niemieckim zaplanowano w najbliższy weekend w Pawilonie Czterech Kopuł. Trwają wakacyjne zajęcia dla dzieci.

Wystawa "Rzeczy przysposobione" w Muzeum Etnograficznym,
fot. Barbara Lekarczyk-Cisek

Muzeum Narodowe we Wrocławiu

21.08, g. 12:00 i 14:00

Maski, które straszą! Wspólna przygoda z samurajami – zajęcia edukacyjne dla dzieci w wieku 6–12 lat w ramach cyklu „Wakacje z Orientem”, prowadzenie: Michał A. Pieczka

Kto jeszcze nie widział przerażającego oblicza bojowej maski samuraja, będzie miał taką szansę na spotkaniu w Muzeum Narodowym we Wrocławiu. Na wystawie przyjrzymy się zbrojom i broni dawnych japońskich wojowników. Szczególną uwagę zwrócimy jednak na maski bojowe, których zadaniem było odstraszanie przeciwnika. W części warsztatowej spotkania dzieci wykonają własne maski zainspirowane samurajskimi pierwowzorami. Powstaną w ten sposób niezwykłe maski, które straszą!

Bilety w cenie 5 zł

Zapisy: edukacja@mnwr.pl, 71 372 51 48

Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu


23.08, g. 12:00 i 14:00

Na tropie zwierząt w dawnej sztuce japońskiej – zajęcia edukacyjne dla dzieci w wieku 6–12 lat w ramach cyklu „Wakacje z Orientem”, prowadzenie: Michał A. Pieczka 

Sztuka Japonii od stuleci fascynowała Europejczyków. Zainteresowanie nią wzrosło szczególnie w drugiej połowie XIX wieku, kiedy Kraj Kwitnącej Wiśni otworzył się na świat po wiekach izolacji. Podczas spotkania dzieci odwiedzą ekspozycję „Cudo-Twórcy” i odszukają na niej rzeźbione oraz malowane przedstawienia różnych zwierząt. Wspólnie obejrzymy ryby, ptaki, owady, a nawet nietoperze i fantastyczne potwory! Na ich podstawie dzieci tworzyć będą akwarelowe wizerunki dowolnego zwierzęcia. Moc wrażeń gwarantowana!

Bilety w cenie 5 zł

Zapisy: edukacja@mnwr.pl, 71 372 51 48

Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu


24.08, g. 16:00

"Szanujmy mężczyzn w szlafrokach" – wykład Małgorzaty Możdżyńskiej-Nawotki w ramach cyklu „Z-orientowani w modzie. Inspiracje Wschodem w modzie Zachodu” towarzyszącego wystawie „Kimono jako doświadczenie. Język sztuki Joanny Hawrot”

Dzięki swojemu luźnemu, wygodnemu krojowi autentyczne ubiory wschodnie (tureckie, japońskie i chińskie) „wchodziły” do europejskiej szafy za pośrednictwem stroju domowego już na przełomie XVII i XVIII w. Podziwiano je za piękno i rzadkość, choć zachodniemu odbiorcy przeważnie umykały ich pierwotne treści kulturowe. Szlafrok o kroju zapożyczonym z ubiorów wschodnich stał się przyodziewkiem mężczyzny oddającego się w zaciszu domowym zajęciom intelektualnym i artystycznym.

Wstęp wolny

Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu, s. 116


25.08, g. 15:00

„Kimono jako doświadczenie. Język sztuki Joanny Hawrot” – oprowadzanie kuratorskie, prowadzenie: Dorota Róż-Mielecka oraz Joanna Hawrot

Spotkanie poświęcone polskiej projektantce, kostiumografce i artystce wizualnej Joannie Hawrot, która tak mówi o wrocławskiej prezentacji: „Wystawa jest próbą połączenia odmiennych estetycznie światów, artystów i opowieści. To rodzaj autorskiego eksperymentu oparty na dwóch dekadach moich artystycznych doświadczeń. Kluczowa jest tu opowieść, dla której wybrałam zaprojektowaną przez siebie formę kimona wraz z wariacjami wokół niej. To moje narracyjne ‘pars pro toto’. Kimono staje się narzędziem, które wprowadza dialog, daje do myślenia, tworzy nowe połączenia”.

Wstęp z biletem na wystawę czasową

Zapisy: edukacja@mnwr.pl, 71 372 51 48

Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu


25.08, g. 16:00

"Noc w haremie" – wykład Małgorzaty Możdżyńskiej-Nawotki w ramach cyklu „Z-orientowani w modzie. Inspiracje Wschodem w modzie Zachodu” towarzyszącego wystawie „Kimono jako doświadczenie. Język sztuki Joanny Hawrot”

Od XVI w., gdy pod wpływem urzeczonego karnawałem włoskiego renesansu rozpowszechniła się moda na zabawy kostiumowe, stroje wschodnie stały się żelaznym punktem maskaradowego repertuaru. Fascynujące – choć często bałamutne – opowieści o świecie haremu jako domeny pożądliwego Turka i poddanych jego zachciankom odalisek, otaczająca harem podniecająca atmosfera egzotyki, intrygi i erotyzmu zachęcały Europejczyków do występowania i portretowania się w kostiumach wschodnich.

Wstęp wolny

Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu, s. 116

Tadeusz Kościuszko, fragm. Panoramy Racławickiej, fot. Barbara Lekarczyk-Cisek

Muzeum Panorama Racławicka

20.08, g. 9:15

Wakacyjne poranki z Panoramą – edukacyjny spacer dla dzieci w wieku 6–12 lat, prowadzenie: Izabela Trembałowicz-Chęć

Wtorkowy wakacyjny poranek z Panoramą to spotkanie edukacyjne połączone z seansem w Małej i Dużej Rotundzie. Przed wejściem na platformę widokową uczestnicy spaceru poznają okoliczności powstania „Panoramy Racławickiej”, sylwetki głównych bohaterów bitwy pod Racławicami, a także anegdoty wiele mówiące o charakterze twórców malowidła, czyli Jana Styki i Wojciecha Kossaka. Obejrzą też jeden z filmów edukacyjnych w Małej Rotundzie, a następnie udadzą się na seans.

Wstęp z biletem rodzinnym na seans w Panoramie (35 zł od osoby)

Zapisy: edukacja@mnwr.pl, 71 372 51 48

Miejsce: Muzeum Panorama Racławicka

Aśka Borof, Koszula.. Wystawa "Aśka Borof. Powszednie misterium"

Muzeum Etnograficzne

20.08, g. 12:00

"Etnoeksperymenty. Magiczny ogród" – wakacyjne warsztaty dla dzieci w wieku 6–12 lat, prowadzenie: Anna Frania 

Letni ogród kusi kolorami, obfitością i mnogością roślin. Czy uda nam się zatrzymać ten czas, malując roślinami? Poeksperymentujmy! Dawniej poszukiwano barwników i pigmentów w najbliższym otoczeniu, wykorzystując na przykład rośliny czy minerały do barwienia i malowania. Na warsztatach każdy będzie mógł stworzyć własne botaniczne (i nie tylko!) farby, by zatrzymać barwy lata we własnym magicznym ogrodzie.

Bilety w cenie 5 zł

Zapisy: edukacja@muzeumetnograficzne.pl, 71 344 33 13

Miejsce: Muzeum Etnograficzne


22.08, g. 12:00

"Wakacje z duchami" – wakacyjne warsztaty dla dzieci w wieku 6–12 lat, prowadzenie: Anna Frania 

Prawdziwe wakacje nie obejdą się bez strasznych, mrożących krew w żyłach opowieści, szczególnie gdy opowiadane są wieczorną porą w wakacyjnej bazie. Ale czy duszki muszą być groźne, złe i dokuczliwe? Przyjrzymy się i poznamy zgraję duszków opiekuńczych i przychylnych człowiekowi. W części praktycznej wyobraźnia na pokład! Stworzymy „własnych pomocników”, małe postacie opiekuńczych duszków.

Bilety w cenie 5 zł

Zapisy: edukacja@muzeumetnograficzne.pl, 71 344 33 13

Miejsce: Muzeum Etnograficzne


25.08, g. 15:00

Rzeczy przysposobione” – oprowadzanie kuratorskie, prowadzenie: Marta Derejczyk i Anna Kurpiel

Jaki jest stosunek mieszkanek i mieszkańców Wrocławia i Szczecina do przedwojennego dziedzictwa swojego miasta? Czy w ich otoczeniu znajdują przedmioty sprzed wojny? Jak do nich trafiły? Jakie miejsce zajmują w hierarchii rzeczy? Wystawa stanowi próbę odpowiedzi na powyższe pytania. Zobaczyć na niej można przedmioty wypożyczone od osób prywatnych – mieszkanek i mieszkańców Wrocławia i Szczecina, fotografie Łukasza Skąpskiego, a także przedmiot, którego opisem Ewa Marciniak wygrała towarzyszący wystawie konkurs „Moja rzecz przysposobiona”. Ważnym elementem prezentacji są fragmenty wywiadów będących rezultatem etnograficzno-artystycznego projektu, prowadzonego w latach 2019–2022 w obu miastach.

Wstęp z biletem na wystawę czasową

Miejsce: Muzeum Etnograficzne

Maria Pinińska-Bereś, fot. M. Lorek

Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej

20.08, g. 11:00

"W Twoim ulubionym kolorze" – wakacyjne warsztaty dla dzieci w wieku 6–10 lat w ramach cyklu „Lato w Pawilonie: Kolory lata”, prowadzenie: Justyna Oleksy

Masz swój ulubiony kolor? Nie mów od razu! Może podpowiesz kolorem swojego ubrania? Może twoje oczy mają taki kolor? Może przyniesiony przez ciebie na warsztaty owoc albo przedmiot? Zaczniemy od rozpoznania tego, kto co lubi w kolorach najbardziej i jak układają się nasze wybory na kole barw. Poszukamy podobnych układów w obrazach na wystawie, a potem stworzymy własne. Te zajęcia będą miały taki kolor, jaki sobie wymarzysz. Im więcej nas będzie, tym bardziej kolorowe będą nasze warsztaty.

Bilety w cenie 5 zł

Zapisy: edukacja.pawilon@mnwr.pl, tel. 71 712 71 81

Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł


22.08, g. 11:00

"Przystanek: Pawilon – odsłona siódma". Warsztaty dla seniorów w ramach cyklu „Przystanek: Pawilon”, prowadzenie: Justyna Oleksy

Czy to wypada czytać czyjeś listy? Zrobimy wyjątek dla tych opublikowanych. Korespondencje artystek i artystów odsłaniają wiele faktów z ich życia i są świetnym żywym portretem środowiska. Podczas sierpniowego spotkania zanurzymy się w korespondencję artystek i artystów, których dzieła prezentowane są na ekspozycji stałej Pawilonu Czterech Kopuł. Co ich zajmowało, z kim dzielili swoje spostrzeżenia? Do kogo adresowali swoje radości i niepokoje?

Bilety w cenie 10 zł (z Wrocławską Kartą Seniora – 3 zł)

Zapisy: edukacja.pawilon@mnwr.pl, tel. 71 712 71 81

Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł


23.08, g. 16:00

O czwartej pod Kopułami. Oprowadzanie po wystawie czasowej „Maria Pinińska-Bereś”

A może by tak zacząć weekend od spotkania ze sztuką? Pawilon Czterech Kopuł zaprasza na oprowadzanie po wystawie czasowej, na której obejrzeć można prace współczesnej artystki Marii Pinińskiej-Bereś (1931–1999), uznawanej jest za jedną z najbardziej wyjątkowych postaci polskiej sztuki XX w. W Pawilonie Czterech Kopuł to już kolejna retrospektywna ekspozycja, której bohaterką jest znakomita polska artystka.

Wstęp z biletem na wystawę czasową

Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł


24.08, g. 11:00

"Czarny" – wakacyjne warsztaty dla dzieci w wieku 6–10 lat w ramach cyklu „Lato w Pawilonie: Kolory lata”, prowadzenie: Dominika Chochołowska-Bocian

Czerń to moc, elegancja, minimalizm i siła. W wielu mitologiach i religiach czerń jest kolorem bogów podziemi, demonów i innych nadprzyrodzonych istot. Tym razem zatrzymamy się przy pracach Alfonsa Mazurkiewicza i Zdzisława Beksińskiego, a naszą inspiracją będzie nie tylko kolor, ale też faktura obrazu! Na chwilę zamkniemy nawet oczy i zaczniemy tworzyć tylko w oparciu o to co czujemy pod opuszkami palców.

Bilety w cenie 5 zł

Zapisy: edukacja.pawilon@mnwr.pl, tel. 71 712 71 81

Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł


24.08, g. 12:00

"Letizia Battaglia i fotografki włoskie" – wykład Aleksandry Szwedo w ramach cyklu „One. Historie Fotografek”

„Dlaczego w fotografii nie było wielkich artystek?” – odpowiedzią na tę parafrazę pytania Lindy Nochlin jest wakacyjny cykl prezentujący sylwetki fotografek. Przyjrzyjmy się „cichej obecności” kobiet w fotograficznym środowisku, która w ostatnim czasie jest odkrywana na nowo.

W 2022 roku odeszła ikona włoskiej fotografii Letizia Battaglia, której życiorys jest gotowym scenariuszem na film. Zasłynęła wyjątkowymi ujęciami z lat 80., w których przedstawiała krwawe konflikty sycylijskiej mafii, śmierć prezydenta Mattarelliego czy zamach na sędziego Cesarego Terranovę. Biografia tej wyjątkowej artystki będzie punktem wyjścia do opowieści o kobietach we włoskiej fotografii: Marcelli Campagnano, Paoli Agosti, Chiarze Samugheo czy Otonelli Mocellin. 

Poruszymy też historię dwóch artystek, które przybyły do Italii, aby podbić tamtejszy rynek fotograficzny. Eva Barrett, która przyjechała do Rzymu z Anglii w 1913 roku, uczyniła ze swojego studia fotograficznego miejsce spotkań ówczesnej szlachty i europejskich rodzin królewskich. Jak jej się to udało? Odpowiedź na to pytanie odnajdziemy na sierpniowym wykładzie.

Jej sławę powoli przyćmiła pochodząca z Węgier Ghitta Carell, ceniona za swoje świeże, minimalistyczne spojrzenie. Przejęła ona klientelę angielskiej konkurentki, ponieważ burżuazja i politycy faszystowscy preferowali jej bardziej nowoczesny styl.

Wstęp wolny

Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł


25.08, g. 11:00

„Maria Pinińska Bereś” [DE] – oprowadzanie po wystawie czasowej w języku niemieckim, prowadzenie: Nicole Ullrich

Wstęp z biletem na wystawę czasową

Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł

//

„Maria Pinińska Bereś” [DE] – führung in deutscher Sprache durch die Wechselausstellung, durchführung: Nicole Ullrich

Eintritt mit einer Eintrittskarte für die Dauerausstellung (Vier-Kuppel-Pavillon Museum für Moderne Kunst)


25.08, g. 11:00

"W cztery kopuły dookoła Pawilonu" – rodzinne warsztaty Mai Kwiecińskiej dla rodziców i dzieci w wieku do lat 2, wydarzenie w ramach cyklu #muzealniaki_pod_kopułą

Pawilon Czterech Kopuł już ponad 100 lat temu pełnił funkcje wystawiennicze. Podczas spaceru architektonicznego poznamy tajemnice tego budynku, niegdyś uznawanego za bardzo nowoczesny, a także ciekawostki związane z jego projektantem – niemieckim architektem Hansem Poelzigiem. Odpoczniemy, leżąc pod główną kopułą, a potem na warsztatach plastycznych utrwalimy jej geometryczny wzór w małym dziele sztuki.

Bilety w cenie 5 zł

Zapisy: edukacja.pawilon@mnwr.pl, tel. 71 712 71 81

Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł


25.08, g. 13:00

"Raz, dwa, trzy i cztery – zapraszamy pod kopuły!" – rodzinne warsztaty Mai Kwiecińskiej dla rodziców i dzieci w wieku 3–5 lat w ramach cyklu „Sztuczki w Pawilonie”

Czy wiecie, skąd Pawilon Czterech Kopuł bierze swoją nazwę? Na zajęciach przyjrzymy się dokładnie budynkowi naszego muzeum, policzymy kopuły i spróbujemy skonstruować podobne. Jeśli nigdy nie zwróciliście uwagi na niezwykłe wzory głównej kopuły – tym razem poleżymy pod nią i będziemy ją oglądać jak niebo w nocy! A gdyby Wam się te wzory nie spodobały, to będziecie mogli zaprojektować własne!

Bilety w cenie 5 zł

Zapisy: edukacja.pawilon@mnwr.pl, tel. 71 712 71 81

Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł

informacja prasowa

„Dziewczyna z igłą” i spotkanie z twórcami. Canneński hit otworzy 15. Festiwal Kamera Akcja

"Dziewczyna z igłą” Magnusa von Horna otworzy 15. edycję Festiwalu Kamera Akcja (24-27 października 2024 roku w Łodzi). Film premierowo pokazywany w Konkursie Głównym na MFF w Cannes znalazł się w oficjalnej selekcji Europejskich Nagród Filmowych. Z widzami FKA spotkają się reżyser Magnus von Horn oraz producent Mariusz Włodarski.


Canneński hit otworzy 15. Festiwal Kamera Akcja

Rzadko zdarza się, że ktoś jest tylko zły albo tylko dobry. W trudnych czasach z ludzi wychodzą jednocześnie najgorsze i najlepsze instynkty – mówi Magnus von Horn, twórca „Dziewczyny z igłą”, która otworzy jubileuszową 15. edycję Festiwalu Kamera Akcja. To już trzeci pełnometrażowy film polsko-szwedzkiego reżysera. Dzieło von Horna oprawione wirtuozerskimi czarno-białymi zdjęciami Michała Dymka („IO”, „Supernova”), odważnie miesza elementy charakterystyczne dla kryminału, filmu noir, neorealistycznej przypowieści czy nawet ekspresjonistycznego thrillera przypominającego miejscami „Gabinet doktora Caligari”. Dziejąca się tuż po I wojnie światowej historia oparta jest o prawdziwe wydarzenia, które wstrząsnęły XX-wieczną Danią. Tytułowa dziewczyna z igłą, Karoline, zachodzi w ciążę, traci pracę w fabryce i zostaje pozostawiona sama sobie. 

Autor identyfikacji wizualnej: Arkadiusz Jaworek 

Film zachwyca aktorskimi kreacjami — obok znanej z „Godland” czy „Wakacji” odtwórczyni głównej roli Vic Carmen Sonne, widzowie na ekranie zobaczą Trine Dyrholm, gwiazdę kina znaną widzom z takich produkcji, jak „Komuna” Thomasa Vinterberga czy „Królowa Kier” May el-Toukhy. Nad „Dziewczyną z igłą” w niemal każdym pionie produkcyjnym pracowało ponad 200 Polaków, w tym montażystka Agnieszka Glińska („Jak najdalej stąd”, „IO”), scenografka Jagna Dobesz („The Silent Twins”, „Moje wspaniałe życie”), a kostiumy powstały pod okiem Małgorzaty Fudali („Belfer III”, „Klangor”). Współtwórczynią scenariusza do „Dziewczyny z igłą” jest Line Langebek z Danii. (...) Frederikke Hoffmeier skomponowała muzykę, która wyostrza wrażenia wizualne, tym samym sprawiając jakby pochodziły z jeszcze głębszych zakamarków psychiki — napisał Chase Hutchinson w „The Wrap”.

Trine Dyrholm w „Dziewczynie z igłą”, reż. Magnus von Horn

„Dziewczyna z igłą” to dla mnie zdecydowanie najbardziej przejmujący film tegorocznego Cannes, bolesny i mroczny, a jednocześnie zachwycający formalnie. Kameralny film Magnusa von Horna ma większą siłę oddziaływania niż prezentowane w tym roku w konkursie głównym filmy Coppoli, Schradera czy Sorrentino razem wzięte — wspomina Przemek Glajzner, dyrektor Festiwalu Kamera Akcja. Ten film rezonuje we mnie i nie daje o sobie zapomnieć. Ta historyczna przypowieść uświadamia nam uniwersalny wymiar moralności człowieka — dodaje Malwina Czajka, dyrektorka Festiwalu Kamera Akcja. 

To kolejna już produkcja Lava Films, za którą stoi duet reżysersko-producencki Magnus von Horn i Mariusz Włodarski. Wcześniej współpracowali nad pełnymi metrażami, które również znalazły się w Cannes — „Intruzem” oraz „Sweat”. Wspólnie zrealizowali także krótkometrażowe „Bez śniegu” oraz „Echo”. Kluczem jest dla nas baśń, co daje nam pewien rodzaj umowności, dystansu. Pozwala też tworzyć światy z pogranicza realności. Szukaliśmy scenografii, która ma dużo wzorów i barw. I choć w czerni i bieli ich nie widać, na obraz wpływa sama struktura — mówi producent Mariusz Włodarski. „Dziewczyna z igłą” jest także kolejną produkcją współfinansowaną przez Miasto Łódź, które ponownie na kilka dni stało się planem zdjęciowym — zaadoptowane zostały m.in. Błonia Łódzkie, hale przy Łąkowej 29 czy atelier w Szkole Filmowej w Łodzi. W czwartek 24 października 2024 po seansie w Monopolis z widzami Festiwalu Kamera Akcja spotkają się reżyser Magnus von Horn oraz producent Mariusz Włodarski. Film do polskich kin w 2025 roku wprowadzi Gutek Film.

informacja prasowa

środa, 14 sierpnia 2024

Narodowe Czytanie 2024: „Kordian” J. Słowackiego

Zapraszamy na 13. edycję Narodowego Czytania, któremu patronuje Para Prezydencka. Wspólne czytanie „Kordiana” Juliusza Słowackiego odbędzie się 7 września 2024 r. roku w Ogrodzie Saskim oraz  w wielu innych miejscach w Polsce i na świecie.  


Prezydent RP Andrzej Duda skierował okolicznościowy list, zachęcając do udziału w Narodowym Czytaniu Kordiana.

"Chciałbym, aby w trakcie tej wspólnej lektury towarzyszyła nam refleksja nad Polską i polskim losem. Ale też nad aktualnością „Kordiana”. Bo dramat Słowackiego opowiada o walce Polaków z caratem, ale przecież można traktować go również jako opowieść o naszej współczesności. O tym, że wolność i niepodległość wymagają bezinteresownego poświęcenia i ciągłej gotowości do czynu. Że odpowiedzialność, konsekwencja i wola działania prowadzą do zwycięstwa, a niezdecydowanie, strach i złudzenia – do klęski – zaznaczył w liście Prezydent RP Andrzej Duda.

Ten znakomity utwór, który powstał na emigracji, niedługo po upadku powstania listopadowego, nadal przekonuje, że realizacja naszych polskich spraw z myślą o dobru i rozwoju Rzeczypospolitej dalej musi się opierać na odwadze i determinacji, a krytyczna analiza błędów i zaniechań z przeszłości jest równie ważna, jak inspiracja tym, co w naszej tradycji najpiękniejsze" – napisał Prezydent.


Juliusz Słowacki napisał "Kordiana" podczas pobytu w Szwajcarii. Utwór po raz pierwszy ukazał się drukiem w 1834 roku w Paryżu i należy do najważniejszych dokonań literackich poety. Autor ukazał w nim obraz epoki i romantyczną wizję losów pokolenia polskich konspiratorów, punktem wyjścia czyniąc spisek podchorążych, związany z przygotowaniami do zamachu na cara. Główny temat odnosi się jednak wprost do powstania listopadowego, m.in. poprzez analizę przyczyn i skutków klęski wolnościowego zrywu. W kolejnych częściach dramatu przeplatają się motywy realistyczne i fantastyczne, a nastrojowa sceneria podkreśla symboliczny wymiar dzieła, którego kluczowym zagadnieniem jest kwestia narodowowyzwoleńcza. Na przestrzeni lat Kordian doczekał się wielu wydań i był chętnie wystawiany w teatrze. Do dziś pozostaje jednym z najczęściej interpretowanych i dyskutowanych utworów, zajmując poczesne miejsce w kanonie polskiej literatury. 

Akcja Narodowego Czytania została zainicjowana w 2012 roku wspólną lekturą "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a w rok później przeczytano "Trylogię" Henryka Sienkiewicza.

W 2015 roku w warszawskim Ogrodzie Saskim Prezydent RP Andrzej Duda wraz z Małżonką Agatą Kornhauser–Dudą rozpoczęli Narodowe Czytanie "Lalki" Bolesława Prusa. W 2016 roku czytano "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza, a w 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego. Akcja Narodowego Czytania w 2018 roku miała wyjątkowy charakter – w związku z jubileuszem 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Para Prezydencka zaprosiła do lektury "Przedwiośnia" Stefana Żeromskiego, a ponadto, przez cały rok, "Antologii Niepodległości" – specjalnie przygotowanego na tę okazję zbioru powstałych na przestrzeni wieków utworów, zaliczanych  do kanonu polskiej literatury patriotycznej.

W 2019 roku lekturą Narodowego Czytania były "Nowele polskie" – zbiór ośmiu utworów autorstwa Elizy Orzeszkowej, Marii Konopnickiej, Bolesława Prusa, Brunona Schulza, Władysława Stanisława Reymonta, Stefana Żeromskiego, Henryka Sienkiewicza i Henryka Rzewuskiego. Nowele zostały wybrane przez Parę Prezydencką z ponad stu propozycji tytułów przesłanych do Kancelarii Prezydenta RP.

Lekturą Narodowego Czytania 2020 była "Balladyna" Juliusza Słowackiego, rok później "Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej, a w 2022 roku – w Roku Romantyzmu Polskiego – odbyło się Narodowe Czytanie "Ballad i romansów" Adama Mickiewicza.

W 2023 roku w tysiącach miejsc w całej Polsce i na świecie odbyło się Narodowe Czytanie "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej". 

Źródło: Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej prezydent.pl

informacja prasowa

wtorek, 13 sierpnia 2024

VII DNI MUZYKI PAPIESKIEJ W KARKONOSZACH „Dolny Śląsk pamięci Jana Pawła II”

W niedzielę, 18 sierpnia odbędzie się koncert „Dolny Śląsk w 46-tą rocznicę pontyfikatu Jana Pawła II” w Szklarskiej Porębie. Północnoamerykańską muzykę chrześcijańską zaprezentuje zespół Karkonoski Dixie Land.


„Dolny Śląsk w 46-tą rocznicę pontyfikatu Jana Pawła II”.

Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu, Karkonoski Sejmik Osób Niepełnosprawnych w Jeleniej Górze, Burmistrz Szklarskiej Poręby oraz proboszcz parafii pw. Bożego Ciała w Szklarskiej Porębie zapraszają na koncert północnoamerykańskiej muzyki chrześcijańskiej w wykonaniu zespołu Karkonoski Dixie Land w niedzielę, w dniu 18 sierpnia 2024 r., o godz. 12:15.

 

 

„Z klasyką przez Polskę”: Rafał Blechacz /fortepian/ ODWOŁANO!

KONCERTY ODWOŁANE Z POWODU CHOROBY ARTYSTY!

Rafał Blechacz, laureat I nagrody na XV Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina, wystąpi z recitalami w ramach cyklu „Z klasyką przez Polskę”. Muzyka Beethovena i Chopina w wykonaniu młodego wirtuoza zabrzmi w najbliższy weekend w Polanicy, Szczawnie-Zdroju oraz w Ścinawce.


Rafał Blechacz
Laureat I nagrody na XV Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina

16.08.2024,godz. 15:00

Teatr Zdrojowy im. M. Ćwiklińskiej

17.08.2024,godz. 19:00

Teatr Zdrojowy im. Henryka Wieniawskiego

18.08.2024,godz. 17:00

Gminna Sala Widowiskowa w Ścinawce Średniej

PROGRAM:

Ludwig van Beethoven (1770-1827)

Sonata fortepianowa c-moll op. 27 nr 2 Księżycowa

Adagio sostenuto

Allegretto

Presto agitato

Fryderyk Chopin (1810-1849)

3 Mazurki op. 50

G-dur

As-dur

cis-moll

III Sonata fortepianowa h-moll op. 58

Allegro maestoso

Scherzo

Largo

Finale

Rafał Blechacz

Urodził się w 1985 roku w Nakle nad Notecią. Grę na fortepianie rozpoczął w wieku pięciu lat. Uczył się w Państwowej Szkole Muzycznej im. Artura Rubinsteina w Bydgoszczy pod kierunkiem prof. Jacka Polańskiego. W 2007 roku ukończył studia pianistyczne w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy w klasie prof. Katarzyny Popowej-Zydroń. Jeszcze jako uczeń otrzymał wiele nagród i wyróżnień.

Jako zdobywca Grand Prix Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Warszawie w 2005 roku zaczął koncertować w najbardziej prestiżowych salach m.in.: w Concertgebouw w Amsterdamie, Musikverein w Wiedniu, Filharmonii Berlińskiej, Alte Oper we Frankfurcie, Herkulessaal w Monachium, Sali Pleyel’a w Paryżu, Royal Festival Hall oraz Wigmore Hall w Londynie, Tonhalle w Zurichu, La Scala w Mediolanie. Jest zapraszany na najlepsze festiwale muzyczne: Salzburg (Austria), Verbier (Szwajcaria), La roque-d’Anthéron (Francja), Klavier-Festival Ruhr (Niemcy) oraz Gilmore Festival (USA). Koncertuje z wieloma orkiestrami symfonicznymi, współpracując z wybitnymi dyrygentami, takimi jak: Charles Dutoit, Valery Gergiev, Daniel Harding, Pavo Järvi, Fabio Luisi, Kent Nagono, Andris Nelsons, Victor Pablo Perez, Trevor Pinnock, Mikhail Pletnev, Jerzy Semkow, Antoni Wit, Dawid Zinman. W 2006 roku podpisał ekskluzywny kontrakt z niemiecką wytwórnią fonograficzną Deutsche Grammophon. Jest drugim w historii, po Krystianie Zimermanie, polskim artystą związanym z tą prestiżową firmą.

Pierwsza płyta z Preludiami Fryderyka Chopina ukazała się w 2007 roku. W Polsce uzyskała status platynowej płyty już w drugim tygodniu sprzedaży. Została wyróżniona wieloma nagrodami m.in. niemiecką Echo Klassik i francuską Diapason D’or. Rok później została wydana kolejna płyta, tym razem z sonatami Haydna, Mozarta i Beethovena, ciesząca się równie znakomitym przyjęciem. Po sukcesie dwóch pierwszych albumów artysta uczcił Rok Chopinowski 2010, nagrywając oba Koncerty fortepianowe Chopina z towarzyszeniem legendarnej Concertgebouw Orchestra pod batutą Jerzego Semkowa. Orkiestra ta została uznana przez brytyjski magazyn Gramophone za najlepszą orkiestrę świata w 2009 roku. Kolejna, trzecia już płyta Rafała Blechacza została uhonorowana prestiżową nagrodą krytyków z Niemiec, Austrii i Szwajcarii Preis der Deutschen Schallplattenkritik. W Polsce uzyskała w krótkim czasie status podwójnej płyty platynowej. Kolejne nagranie – utworów Debuss’ego i Szymanowskiego, z uwagi na dobór repertuaru jak i jego wykonanie zyskało znaczny rozgłos i uznanie międzynarodowej krytyki muzycznej. W 2012 roku Deutsche Phono Akademie przyznało mu nagrodę Echo Klassik w kategorii Najlepsza płyta solowa roku (XIX i XX w.). Ponadto zostało ono wyróżnione jako Album Miesiąca przez brytyjski magazyn Gramophone. Otrzymało też polską nagrodę fonograficzną Fryderyk, jako najlepszy album z muzyką klasyczną (2013). Jesienią 2013 roku Rafał Blechacz powrócił do repertuaru chopinowskiego nagrywając siedem wielkich polonezów. Album ten już w dniu sprzedaży okazał się złotą płytą. Otrzymał nagrodę Preis der Deutschen Schallplattenkritik, jako najlepszy album w kategorii Muzyka fortepianowa (2013).

Rafał Blechacz za swoją dotychczasową działalność artystyczną w lipcu 2010 roku otrzymał nagrodę Premio Internazionale Accademia Musicale Chigiana (Siena), przyznawaną przez międzynarodowe jury krytyków muzycznych. W styczniu 2014 w Nowym Jorku został ogłoszony zdobywcą Nagrody Gilmore’ 2014, niezwykle wysoko cenionej w świecie pianistycznym, która jest przyznawana co cztery lata najbardziej wyróżniającemu się artyście z udzieleniem finansowego wsparcia na dalszy rozwój kariery artystycznej.

24 lutego 2015 roku w Warszawie podczas koncertu w Filharmonii Narodowej został odznaczony, przyznanym przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

W lutym 2017 roku ukazał się nowy album nagrany dla firmy Deutsche Grammophon z utworami J.S. Bacha zyskując uznanie krytyki na całym świecie.

Od 2016 roku artysta współpracuje z koreańską skrzypaczką Bomsori Kim, czego owocem jest nagrany w 2018 roku album, również dla wytwórni Deutsche Grammophon.

W marcu 2023 roku nakładem tej samej wytwórni ukazał się solowy album Chopin z nagraniami dwóch Sonat Fryderyka Chopina, za który artysta otrzymał dwa Fryderyki. Wygrał w kategorii najwybitniejsze nagranie muzyki polskiej oraz album roku recital solowy.

informacja prasowa

„Mikołaj Dylecki” – nowy album Narodowego Forum Muzyki

13 września 2024 roku swoją premierę miał nowy album Narodowego Forum Muzyki nagrany przez Wrocław Baroque Ensemble pod batutą maestra Andrz...

Popularne posty